امام جمعه گرگان نورمفیدی با تأکید بر اینکه همه مسؤولان و مردم به هر شکلی که می‎توانند به مردم سیل‎زده استان گلستان کمک کنند، گفت: همه مسؤولان شب و روز پای کار باشند و مردم هم همکاری کنند.

 آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی ظهر امروز در خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه گرگان اظهار کرد: امروز بشر به جای خداپرستی، علم‌پرست شده است و درصدد است که از طریق علم خود مسائل دنیا را پیش ببرد.

وی با بیان اینکه ما در برابر اراده خداوند بسیار ناچیز هستیم و باید به مدیریت جهان تدبر کنیم، افزود:  خداوند خیانت چشم را نیز می‌‌داند و از آن چیزی که در قلب‌های ما مخفی مانده اطلاع دارد.

امام جمعه گرگان با تأکید بر اینکه همه باید دستگیری از محرومان را تکلیف و وظیفه خود بدانند، اذعان کرد: دشمنان نظام در سال 1397، تهدیدات زیادی را بر علیه کشورمان داشتند که امید است بتوانیم از مشکلاتی که توسط دشمن ایجاد شده عبور کنیم.

نماینده ولی‎فقیه در گلستان در ادامه تقارن میلاد باسعادت حضرت امیرالمؤمنین(ع) را با سال نو مبارک دانست و یادآور شد: هنگام مرگ مال، مقام و هیچ کدام از شئون زندگی مادی را نمی‎توانیم با خود همراه کنیم اما تنها چیزی که در آخرت همراه ما است اعمال و حال ما است و به همین دلیل در دعای تحویل سال از خداوند می‎خواهیم حال‎مان را متحول کند.

آیت الله  نورمفیدی با بیان اینکه مهم‎تر از مسائل مادی، حال انسان است، گفت: اساس زندگی دنیا حال انسان‎ها است و همه باید برای دستیابی به حال خوب توجه و تلاش کنند.

 

*خسارت سیل به 180 هزار هکتار از اراضی کشاورزی گلستان

 

وی در بخش دیگر از سخنانش به وقوع سیل در استان گلستان اشاره کرد و متذکر شد: متأسفانه روزهای آغازین سال 1398 برای استان گلستان مشکل بسیار سختی به وجود آمده است.

امام جمعه گرگان ادامه داد: برف و باران رحمت و نعمت خداوند است و باید شکرگذار خداوند بود و بارش برف به تقویت ذخایر آب‎های زیرزمینی در استان کمک می‎کند اما گاهی اوقات بارش باران و برف برای مردم مشکل‎ساز می‎شود.

آیت الله نورمفیدی تأکید کرد: متوسط بارندگی سالانه  در استان گلستان 420 میلی‎متر است اما در مدت زمان 26 تا 28 اسفندماه میزان بارندگی نصف متوسط بارندگی سالانه استان بوده است و حتی در برخی از نقاط استان شاهد بارندگی 320 میلی‎متری بودیم.

وی تأکید کرد: حجم بالای بارندگی موجب هجوم آب به استان گلستان شد و در هر ثانیه یک هزار مترمکعب آب وارد رودخانه‎ها و سدها شده و این مسأله سدها و رودخانه‎های استان را سرریز کرد و برخی از شهرهای استان به زیر آب رفت.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه براساس گزارش‎هایی که به دست بنده رسید پایین‎دست گرگان و آق‎قلا در شرایط سختی قرار دارند، خاطرنشان کرد: تقریباً طبقه نخست برخی منازل مسکونی به زیرآب رفته و این روند همچنان ادامه دارد، البته مشکل آبگرفتگی گنبدکاووس با تلاش‎ها و زحمات مسؤولان تا حدودی حل شده است.

آیت الله نورمفیدی با تأکید بر اینکه همه مسؤولان و مردم به هر شکلی که می‎توانند به مردم سیل‎زده استان گلستان کمک کنند، گفت: همه مسؤولان شب و روز پای کار باشند و مردم هم همکاری کنند.

وی اضافه کرد: ظرفیت رودخانه گرگانرود در هر ثانیه 120 مترمکعب است اما در بارندگی‎های اخیر 340 مترمکعب یعنی سه برابر ظرفیت گرگانرود به آن آب وارد شده که این مسأله موجب شده بخشی از آق‎قلا و روستاهای آن به زیر آب برود.

امام جمعه گرگان متذکر شد: متأسفانه در سیل اخیر اراضی کشاورزی مردم زیر آب رفته و براساس آمارهایی که تاکنون به دست بنده رسیده 180 هزار هکتار از اراضی کشاورزی و 7 هزار هکتار از باغات، یک هزار و 500 منزل مسکونی شهری و 5 هزار منزل مسکونی روستایی بر اثر سیل خسارت دیدند.

آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه براساس برآوردهای انجام شده در مجموع سیلاب اخیر 500 میلیارد تومان به منازل مسکونی، زیرساخت‎ها و ... استان گلستان خسارت وارد کرده که این برآوردها هم هنوز قطعی نیست، افزود: سیل در حال حرکت به سمت گمیشان است و با توجه به شیب بالای این شهرستان خطرات بیشتری مردم گمیشان را تهدید می‎کند.

وی بر لزوم توجه دولت به مردم سیل‎زده استان گلستان تأکید و ابراز کرد: متأسفانه مردم استان گلستان منازل مسکونی، وسایل زندگی و اراضی کشاورزی خود را از دست دادند و دچار خسارت شدند که در این شرایط می‎طلبد دولت به مردم سیل‎زده استان به صورت ویژه توجه کند.

نماینده ولی فقیه در گلستان در ادامه به بیانات مقام معظم رهبری در سال نو اشاره کرد و افزود: همه ملت‎ها مشکلاتی دارند و مشکلات کشورمان که عوامل مختلف اعم از شعاع بیرونی و داخلی دارد در کنار ضعف مدیریت موجب شده کار مشکل‎ شود.

آیت الله نورمفیدی یادآور شد: خداوند در قرآن کریم می‎فرمایند در بطن مشکلات، آسانی‎ها وجود دارد و مشکلات می‎تواند سازنده باشد و مقام معظم رهبری نیز فرمودند گرچه تحریم‎های دشمنان سخت بود اما این اذیت‎ها موجب شد به فکر باشیم و به خودمان تکیه کنیم.

وی با بیان اینکه دشمن با مشکلاتی که ایجاد می‎کند درصدد است مردم را سست و ناامید کند، یادآور شد: امروز دشمن جرأت حمله نظامی را ندارد لذا از راه‎های دیگر به مقابله با ملت ایران پرداخته است و گرچه مشکلات، فشارها را بیشتر می‎کند اما براساس وعده الهی بعد از هر سختی، آسانی به‎وجود می‎آید.

 

*کاری نکنیم که  خواسته آمریکا و غربی‎ها محقق شود

 

امام جمعه گرگان با بیان اینکه اقتصاد کشور نباید متکی به نفت باشد، تأکید کرد: اقتصاد مقاومتی را در کشور نهادینه کنیم و اقتصاد متکی به نفت نمی‎تواند مقاوم باشد و به کشور ضربه می‎زند و اقتصاد باید متکی بر تولید باشد که مقام معظم رهبری نیز شعار امسال را «رونق تولید» اعلام کردند.

آیت الله نورمفیدی، راه برون‎رفت از مشکلات کشور اعم از گرانی، بیکاری و ... را در رونق تولید دانست و گفت: امکان اشتغال همه در دستگاه‎های دولتی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: امروز ایران جزء چهار کشور نخست دنیا در ساخت پهباد است و در بخش‎های دیگر نیز به موفقیت‎های ارزنده‎ای دست یافته است که باید به خود ببالیم البته این به معنای آن نیست که از مشکلات گرانی و بیکاری غافل شویم اما نباید کاری کنیم که خواسته آمریکایی‎ها و غربی‎ها محقق شود.

امام جمعه گرگان اضافه کرد: باید تا آخرین قطره خونمان در کنار نظام مقدس جمهوری اسلامی و انقلاب باشیم و امسال نیز حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن‎ پررنگ‎تر بود و ملت ایران بار دیگر به دشمن نشان دادند که از انقلاب اسلامی جدا نخواهند شد.

آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه گرانی ارز تا حدودی به نفع کشورمان بوده است، گفت: یکی از اثرات گرانی ارز، کاهش واردات و رونق کالای ایرانی است.