مقدمه: به‌خاطر مشکلات اقتصادی، سفره‌ها کوچک شده است، همه وظیفه داریم، هر کس به هر مقدار که می‌تواند کمک کند خداوند کسانی را که اهل خدمت به مردم‌اند دوست ‌دارد.

خطبه اول: آیت الله نورمفیدی در ادامه سلسله گفتار خود از نهج البلاغه، بخشی از خطبه 185 امیرالمومنین (ع) را قرائت کرد و درباره آن سخن گفت:

لم تحط به الاوهام، بل تجلي لها بها، و بها امتنع منها، و اليها حاکمها:

انديشه‌ها بر او احاطه ندارند بلکه با آثار عظمتش بر آنها متجلي شده با نيروي عقل مسلم شده که کُنه ذاتش را درک نتوان کرد و انديشه‌هاي ژرف انديشي که ادعاي پي بردن و احاطه بر کنه ذات را دارند به محاکمه مي‌کشد.

سه جمله کوتاه در این خطبه از  امیرالمومنین است در معرفی ذات اقدس الهی و خداشناسی است تا خدا را به ما در حد توانمان بشناساند.

جمله اول این است که لم تحط به الاوهام؛ امیرالمومنین (ع) می‌فرماید؛ عقول بشری نمی‌توانند بر ذات اقدس الهی احاطه پیدا کنند. برای روشن شدن این مسئله مثالی می‌زنم. شما کنار کندوی زنبور عسل چیزهای ابتدایی را می‌بینید. زنبور بیرون می‌آید و بر روی گل‌ها می‌نشیند و دوباره به کندو بر می‌گردد. شهد گلها را می‌گیرد و عسل می‌سازد.اطلاعات ما در این حد یا کمی بیشتر است. اما آنکس که کندودار است، به‌خاطر اینکه مدت زیادی سروکار دارد، اطلاعات بیشتری دارد. اما دانشمندی که سی سال وقت خود را صرف می‌کند و تمام فعالیت‌های این موجود را زیر نظر می‌گیرد اطلاعات خیلی بیشتری دارد و البته شاید احاطه زیادی هم به زنبور عسل نتواند داشته باشد چرا که هر قدر هم تحقیق بکنید، چیزهایی هست که اصلاً نمی‌شود فهمید. مثل این که مورچه سخن می‌گوید. از کجا یک دانشمند می‌تواند این را کشف کند. اما قرآن می‌گوید؛ مورچه سخن می‌گوید.

حَتَّى إِذَا أَتَوْا عَلَى وَادِ النَّمْلِ قَالَتْ نَمْلَةٌ يَا أَيُّهَا النَّمْلُ ادْخُلُوا مَسَاكِنَكُمْ لَا يَحْطِمَنَّكُمْ سُلَيْمَانُ وَجُنُودُهُ وَهُمْ لَا يَشْعُرُونَ(نمل/18): تا چون به وادی مورچگان رسید موری (یعنی پیشوای موران) گفت: ای موران، همه به خانه‌های خود اندر روید مبادا سلیمان و سپاهیانش ندانسته شما را پایمال کنند.

در داستان حضرت سلیمان در قرآن این را داریم. این را یک دانشمند صد سال هم تحقیق کند نمی‌تواند بفهمد. منظورم این است که در موجودی به این کوچکی آنقدر اسرار وجود دارد که نمی‌توان همه آنها را کشف کرد و فهمید. احاطه کردن یعنی تمام زیر و بم‌های وجودی یک موجود را بتوان کشف کرد و فهمید. آیا خدای متعال وجودی است که عقل ماها می‌تواند به آن احاطه پیدا کند؟! ابدا! برای این که ما مثل یک کاسه‌ایم و خداوند متعال چون اقیانوسی بیکران. مگر می‌توان اقیانوس را در کاسه گنجاند. احاطه پیدا کردن برای بشر امکان ندارد. از پیامبر (ع) بهتر سراغ نداریم که او هم می‌گوید؛ ما عرفناک حق معرفتک؛ خدايا تو را آن‌گونه که شایسته شناخت توست نشناختیم. امیرالمومنین (ع) در ادامه می‌گوید؛ بل تجلي لها بها؛ اما خداوند متعال خودش در قلوب ما و عقل‌های ما تجلی کرده است. یک مبحث کلامی در این جا وجود دارد که برخی مبتلا به تشبیه و برخی مبتلا به تعطیل شدند. بعضی‌ها می‌گویند که خداوند را به‌هیچ‌وجه نمی‌توان شناخت و بعضی‌ها هم می‌گویند؛ نه خدا هم صفاتش مثل صفات انسان است، خدا قادر است انسان هم قادر است، ما عالمیم خدا هم عالم است، یعنی خدا را در حد موجودی مثل ما تنزل دادند. این دو هم تشبیه و هم تعطیل غلط است بلکه خدا تجلی کرده و خود را نشان داده است به وسیله همین عقول. هر انسانی هر قدر هم ضعیف باشد چون عقل دارد می‌تواند خدا را بشناسد البته به اندازه خودش. پیامبر (ص) از جایی می‌گذشت پیرزنی را دید نخ‌ریسی می‌کرد از او پرسید از کجا خدا را شناختی؟ پیرزن دستش را از روی چرخ برداشت و چرخ ایستاد. پیامبر فرمود؛ او با عمل نشان داد. وقتی دست از چرخ بر می‌داری و می‌ایستد چطور این همه هستی و کهکشان‌های عظیم می‌تواند بدون گرداننده باشد. اگر دستی پشت اینها نباشد باید بایستد. آن پیرزن هم با همان عقلی که دارد توانسته خداوند را بشناسد. بل تجلي لها بها، خداوند در عقول تجلی کرده و با آن می‌توان خدا را شناخت. عقل راهنمای ما برای شناخت خداوند است اگر به دنیا مبتلا نشویم وگرنه کمیت عقل هم لنگ می‌شود و آنوقت آنقدر شهوات دنیوی بر عقل غالب می‌شود که عقل کور می‌شود. بل تجلي لها بها، و بها امتنع منها؛ باز هم به وسیله خود همین عقل خداوند به شکلی در را بسته که نمی توان به خداوند احاطه پیدا کرد. و اليها حاکمها؛ و باز هم همین عقل، حَکَم است. حکمیت را هم خداوند به عقل داده است.

امیدواریم که انشاء الله سال 97 سالی بوده باشد که خطبه‌های نماز جمعه و هم کلمات امیرالمومنین (ع) در ما اثر کرده باشد و من هم توانسته باشم این کلمات نورانی را به‌خوبی برای شما بیان کنم و به‌قدر کافی از آن استفاده کرده باشیم. فردای قیامت، انسان است و اندازه معرفت انسان و بهشت را هم اندازه معرفت انسان به او داده می‌شود. امیدوارم که در این نمازهای جمعه معرفت ما زیاد شود.

خطبه دوم: آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم گفت: هفته قبل مقام معظم رهبری، نشان ذوالفقار را به سردار رشید و مدیر و مدبر اسلام حاج قاسم سلیمانی عطا کردند و این نشانه این است که اسلام و مقام معظم رهبری برای سرداری که جانش را در دست می‌گیرد و می‌رود در دل خطرات، سرداری که دشمنان برای سرش جایزه گذاشته‌اند. مقاومت و خدمات او خیلی کمک‌ها به کشورهای منطقه داشته است و این نشانه این است که اولیاء دین از کسانی که ایثارگر و اهل جهادند، تشکر و قدردانی دارد. تشکر از سردار سلیمانی، تقدیر از خیلی‌هاست؛ سپاه قدس ایران، حزب الله، حشد الوطنی سوریه، فاطمیون افغانستان و زینبیون پاکستان است، اینها گروه‌هایی هستند که در جهان اسلام به‌وجود آمده‌اند و برای دفاع از ارزش‌های اسلامی به میدان آمده‌اند و اگر نبودند سوریه و ... از دست رفته بودند. این نشانی معنوی برای سردار سلیمانی است. انشاء الله این گروه‌های مقاومت منطقه را از شر جن و انس نجات دهند.

دیروز نمایندگان خبرگان رهبری محضر مقام معظم رهبری رسیدند و در این حضور ایشان مطالب مهمی را بیان کردند که خلاصه آن را خدمتتان عرض می‌کنم؛ وقتی کشوری در میدان جنگ قرار می‌گیرد، دو جور می‌تواند با مشکلات مواجه شود. نحوی مثبت است و نحوی خطرناک. اگر چنانچه حساب شده باشد میدان را در اختیار می‌گیرد والا از دست می‌دهد. یکی این است که فعال باشد نه منفعل، این یک نکته مهم است. دو؛ امیدوارانه وارد شود یا مأیوسانه. عده‌ای مأیوس می‌شوند که به نفع دشمن است. اما اگر امیدوارانه باشد موفقیت‌آمیز است. اگر با ترس وارد میدان شویم، نمی‌توانیم به نتیجه برسیم اگر با شجاعت وارد شویم پیروز می‌شویم. سوم؛ شناخت واقعیت‌ها؛ الان ما هستیم و دشمنان. اگر واقعیت‌ها را ندانیم و فکر کنیم ما هیچ نداریم و همه چیز دست دشمن است باخته‌ایم. این واقعیت نیست، واقعیت این است که ایران قدرت منطقه‌ای پیدا کرده است. در آخر هم نکته‌ای را فرمودند که امروز روزی نیست که ما یقه هم را بگیریم این را همه باید توجه کنیم. گروه‌های سیاسی و مجلس و دولت و قوه قضائیه باید این را بفهمند. دشمن این را می‌خواهد به جای این که در مقابل دشمن همه یکدل و یک‌زبان بشویم یقه هم را بگیریم. امام راحل فرمودند هر چه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید. عزیزان من! کشور ما حیثیت ما، استقلال ما امروز در مقطعی حساس و تاریخی قرار گرفته است، متوجه باشیم و به سر و کله هم نکوبیم. همچنین، اختلاف سلیقه در کشور زیاد است، اختلاف نظر را نمی‌شود از بین برد اما این اختلاف نباید باعث شود موافقان و مخالفان یکدیگر را تکفیر کنند. باید بدانیم در این اختلافات چگونه رفتار و برخورد کنیم.

امروز جمعه 24 اسفند است در اوایل انقلاب در نماز جمعه تهران بمبی منفجر شد که 14 نمازگزار شهید شدند و 87 نمازگزار مجروح شدند، امام جمعه هم مقام معظم رهبری بودند. در جنگ بودیم و در داخل هم مشکل داشتیم مردم از شهرهای اطراف به نماز جمعه تهران می‌آمدند تا پُرشکوه باشد. هدف ترور امام جمعه بود. این تهدیدها منجر به تعطیلی نماز جمعه نشد و باشکوه‌تر برگزار گردید. امیدواریم که آن شهدا با اولیاء محشور شوند و خداوند انشاء الله سایه مقام معظم رهبری را برای پیشرفت این کشور و رسیدن به قله‌های توسعه مستدام بدارد.

26 اسفند سالروز رحلت فرزند گرامی حضرت امام، مرحوم حاج احمد آقاست که در تمام لحظات زندگی حضرت امام، همه‌جا همراه امام بود و مورد اطمینان امام بود که سال 83 رحلت کردند.

چهارشنبه 13 رجب، میلاد مولای ما امیرالمومنین (ع) است. روزی است که معتکفین به میهمانی خدا می‌روند و دل‌ها را از خاشاک و خار تطهیر می‌کنند و به خدا متصل می‌شوند امیدواریم خدای متعال به همه معتکفین این اتصال را عنایت کند و آنها که توفیق نمی‌یابند از شب‌ها و روزهای ماه رجب توفیق داشته باشند که بهره ببرند. امیدواریم که در پیروی امیرالمومنین (ع) به همه ما توفیق عنایت بفرماید.

29 اسفند سالروز ملی شدن صنعت نفت است که در سال 1329 این اتفاق مهم افتاد. دولت ملی آن زمان تصویب کرد که صنعت نفت از دست انگلیسی‌ها خارج شود و در دست خودمان قرار گیرد که کار بسیار بزرگی انجام شد اما با کسی که این کار را کردند که تا آخر عمر در گوشه‌ای بیفتد و در آنجا هم درگذرد. نمی‌توانستند ببینند که نفت ما در دست خودمان است، یکی دو سال بیشتر طول نکشید و کودتا کردند و دوباره از دست ما گرفتند. روزی مدیریت نفت ما هم در دست انان بود اما امروز چه؟ امروز همه چیز این مملکت دست خودمان است، حتی اشتباهات‌مان هم مهم نیست، امروز آقای خودمان هستیم. اینها باید به ما هوشیاری و درایت بدهد و مواظب باشیم.

انشاء الله سالی که پشت سر گذاشتیم برای همه ما خوب بوده باشد. سال که نو می‌شود سفره عیدی گسترده می‌شود، اما بعضی از خانواده‌ها ممکن است سفره‌شان کوچک باشد و یا حتی سفره نداشته باشند، مشکلات اقتصادی به همه فشار آورده است. گناه مشکلات اقتصادی را گردن یک نفر نمی‌اندازم، همه دارند خدمت می‌کنند اما در عین حال مشکلاتی هم هست، از همه مسئولان می‌خواهم دست به دست هم بدهند و مشکلات اقتصادی را برای مردم حل کنند. گرانی خطرناک است و حتی می‌خواهم بگویم برای آدمی چراغ قرمز روشن می‌شود. همه هم دارند زحمت می‌کشند. به‌خاطر این مشکلات سفره‌ها کوچک شده است، بنابرین همه وظیفه داریم، خیرین، صدا و سیما و همه هر کاری از دست‌شان بر می‌آید تلاش کنند، خیریه‌های خودجوش در محلات تشکیل شود و با کمال احترام و با توجه به شخصیت مردم، خدایی نکرده نه با تحقیر، این گناه کبیره است. لَا تُبْطِلُوا صَدَقَاتِكُمْ بِالْمَنِّ وَالْأَذَى(بقره/264): صدقات خود را به سبب منّت و آزار تباه نسازید. نکند کاری که برای کسی می‌کنید خراب و باطل کنید با منت گذاشتن. این اخلاق‌ها شیطانی است. هر کس به هر مقدار که می‌تواند کمک کند خداوند کسانی را که اهل خدمت به مردم‌اند دوست می‌دارد. إِنَّ اللَّهَ مَعَ الَّذِينَ اتَّقَوْا وَالَّذِينَ هُمْ مُحْسِنُونَ(نحل/128): محققا خدا یار و یاور متقیان و نیکوکاران عالم است. این آیه معیار کلی به دست داده است. دو چیز باعث می‌شود که خداوند با انسان باشد؛ رابطه ما با خدا بر اساس تقوا باشد و رابطه ما با مردم بر اساس احسان باشد. اهل تقوا و محسن و خیرخواه مردم بودن. انشاء الله خداوند به همه توفیق بدهد این‌چنین باشیم.

 پیشاپیش سال نو را به همه شما تبریک عرض می‌کنم. انشاء الله با خوبی و خوشی و خیر و برکت وارد سال نو شوید و مشکلاتی که دشمنان می‌خواهند برای ما فراهم کنند این مهلت از آنان گرفته شود و تهدیدها برای ملت ما تبدیل به فرصت شود.

سفر آقای روحانی هم به عراق سفر بسیار خوب و مفیدی بوده. روابط این دو کشور آمریکایی‌ها را به وحشت انداخته است. رئیس جمهور آمریکا شبانه و دزدکی به آمریکا می‌آید اما رئیس جمهور شما، وقتی وارد عراق می‌شود با استقبال پرشور مردمی و مسئولین و مراجع است. وحدت ایران و عراق که آقای روحانی مطرح کردند، آمریکا عصبانی شده است. تفاهم شده است که هزینه روادید دو طرف رایگان شود. قرار داد 1975 که صدام پاره کرده بود، عراقی‌ها پذیرفتند. هم آمریکا و هم انگلیسی‌ها و هم عربستانی‌ها عصبانی شدند.

انشاء الله امیدواریم سال نو، سال مبارکی برای همه باشد.

آیت الله نورمفیدی، در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.