مقدمه: برجام برای ما چیزی نداشت اما آمریکایی‌ها را در دنیا بی‌اعتبار کرد. برجام آمریکایی‌ها را بی‌آبرو کرده است و این نتیجه را داد که آمریکایی‌ها قابل‌اعتماد نیستند.

خطبه اول: آیت الله نورمفیدی در ادامه سلسله گفتار خود از نهج البلاغه، بخشی از خطبه 185 امیرالمومنین (ع) را قرائت کرد و درباره آن سخن گفت:

تتلقاه الاذهان لا بمشاعره و تشهد له المرائي لا بمحاضره:

چشم دل وي را دريابد نه حواس ظاهر آنچه مشاهده مي‌گردد بر بود وي گواهند نه بر حضور وي.

دو جمله کوتاه در این خطبه از  امیرالمومنین است در معرفی ذات اقدس الهی، تا خدا را به ما در حد توانمان بشناساند. جمله اول این است که قوه ادراک بشری خدا را درک می‌کند اما نه با حواس ظاهری. خدا که با ادراک حسی قابل درک نیست و آنچه برای ما دانستنی است از طریق قوای پنجگانه به ما منتقل می‌شود. وقتی چشم من شما را می‌بیند، به‌سرعت برق و حتی سریع‌تر، عکس شما در چشم من منعکس می‌شود و از طریق اعصابی که خداوند قرار داده به مغز ما می‌رسد. البته مدرک حقیقی روح و نفس انسان است. در همان آنی که شما را می‌بینم درک می‌کنم. این احساس و فهمی است که از راه حواس به انسان منتقل می‌شود. همه حواس همین‌طورند. این درک نیاز به این دارد که شما مقابل من باشید شما را ببینم و صدایتان را بشنوم. مغز هم خودش وسیله است در حواس و آنچه که حقیقتاً درک می‌کند روح انسان است. آیا خداوند را هم همین‌طور فهم می‌کنیم؟ قطعاً این‌طور نیست. خدا را هم درک می‌کنیم اما نه از راه این قوا. وقتی مغز ما این جهان و نظم و حساب و کتاب را می‌بیند خود عقل تجزیه و تحلیل می‌کند که این نمی‌تواند بدون یک قدرت مطلقه‌ای که به همه چیز آگاه و علم و دانش دارد و قدرت همه چیز را دارد و نمی‌تواند این عالم با این نظم حرکت کند و آفریننده قادری نداشته باشد. تتلقاه الاذهان لا بمشاعره؛ یعنی فهم ما این را درک می‌کند که عالم مدبری دارد اما نه از راه قوای حسی بلکه عقل ماست که با تجزیه و تحلیل به فهم خدا می‌رسد اما نه آن فهمی که بتواند به کنه ذات اقدس الهی پی ببرد. امکان ندارد وجودی محدود بتواند به وجودی نامحدود احاطه و دانش پیدا کند. خدا وجود بی‌نهایتی است و حد ما اندازه محدودی دارد. چطور می‌توان آب دریا را در کاسه‌ای یک کیلویی ریخت؟! امکان ندارد! به اندازه یک کیلو و دو کیلوی خودمان می‌توانیم خدا را درک کنیم نه بیشتر. ما محدودیم و خداوند نامحدود و وجود نامحدود در ظرف محدود نمی‌گنجد.

و تشهد له المرائي لا بمحاضره؛ مرائی را برخی دیدنی‌ها معنا کرده‌اند. همه‌ی آنچه که آفریده شده است. اینها که خدا نیستند اما خودشان شهادت می‌دهند به وجود اقدس الهی. این عقل ماست که وقتی این دیدنی‌ها را به این زیبایی می‌بیند پی به آفریدگار می‌برد. به نظر من یکی از چیزهایی که می‌تواند ما را به خدا نزدیک کند، رفتن به مکانی است که آسمان پُرستاره دارد و مهتاب هم نباشد. تماشای این آسمان پُرستاره انسان را به عظمت خداوند پی می‌برد.

دیدنی‌ها که خیلی‌اند به وجود خدا شهادت می‌دهند. بعضی‌ها این مرائی را خود چشم معنا کرده‌اند، وسیله دیدن معنا کرده‌اند. خداوند در این کاسه به این کوچکی چه ظرافت‌هایی را آفریده است.

انشاء الله بتوانم این کلمات امیرالمومنین را برای شما تبیین کنم و خداوند توفیق دهد که با شنیدن این کلمات همه ما خدا را بهتر بشناسیم و به خدا نزدیک‌تر شویم و بدانیم که تحت یک نظارتی قرار داریم که هم آشکار را می‌بینید و هم نهان را.

خطبه دوم: آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم گفت: امروز اولین روز جمعه ماه رجب است که ماه عبادت و استغفار و توجه به خدا و تزکیه نفس و تطهیر باطن است؛ این ماه و ماه شعبان و ماه رمضان. از این فرصت همه استفاده کنیم و خودمان را بررسی کنیم و ناخالصی‌ها و خس و خاشاک را بیرون بریزیم که ممکن است فرصت پیدا نکنیم. روزه این ماه بسیار ثواب دارد و کسانی که نمی‌توانند روزه بگیرند در روایات است اگر روزی صدبار تسبیحات بگویند؛  

سُبْحَانَ الْإِلَهِ الْجَلِيلِ، سُبْحَانَ مَنْ لا يَنْبَغِي التَّسْبِيحُ إِلّا لَهُ، سُبْحَانَ الْأَعَزِّ الْأَكْرَمِ، سُبْحَانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزَّ وَ هُوَ لَهُ أَهْلٌ:

منزّه است خداى بزرگ، منزّه است آن كه تسبيح جز براى او سزاوار نيست، منزّه است خداى عزيزتر و گرامى تر، منزّه است آن كه جامه عزّت در پوشيد كه تنها او براى آن جامه شايسته است.

خداوند ثواب روزه را به آنها می‌دهد.

روز اول رجب، امام باقر (ع) یا امام جعفر صادق (ع)، در حجر اسماعیل این دعا را می‌خواندند:

يا مَنْ يَمْلِكُ حَوآئِجَ السَّآئِلينَ و يَعْلَمُ ضَميرَ الصَّامِتينَ، لِكُلِّ مَسْئَلَةٍ مِنْكَ‏

اى كه مالك حاجات خواستارانى و اى كه نهاد خاموشان دانى؛ براى هر خواسته‏‌اى از جانب تو

سَمْعٌ حاضِرٌ، وَ جَوابٌ‏ عَتيدٌ، اَللّهُمَّ وَ مَواعيدُكَ الصَّادِقَةُ، و اَياديكَ الفاضِلَةُ

گوشى شنوا و پاسخى آماده است؛ ‏خدايا به حقّ وعده‏ هاى راستت و نعمت هاى بسيار

وَ رَحْمَتُكَ‏ الواسِعَةُ، فَاَسْئَلُكَ اَنْ تُصَلِّىَ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، و اَنْ تَقْضِىَ‏

و رحمت وسيعت، از تو خواهم كه درود فرستى بر محمّد و آل محمّد و

حَوائِجى‏ لِلدُّنْيا وَ الْأخِرَةِ، اِنَّكَ عَلى‏ كُلِّشَىْ‏ءٍ قَديرٌ.

حوائج دنيا و آخرتم را برآورى كه به راستى تو بر هرچيز توانايى

گوش کنند انهایی که حرف می‌زنند یا نمی‌زنند و بدبینی نسبت به این و آن دارند، بشنوند این حرف‌ها را. اگر آدمی کمی به این حرف‌ها اعتقاد داشته باشد باید مواظب زبانش و حتی فکرش باشد.

ای انکه هر حاجتی را می‌شنوی حتی اگر بر زبان نیامده باشد. برای هر سئوالی جواب آماده داری، خدایا هرچه وعده داده‌ای راست است و نعمت‌هایت خیلی فراوان است. رحمت تو فراگیر است و همه عالم را فراگرفته است. خدایا از تو تقاضا می‌کنیم به حقی که پیامبر بر تو دارد، حاجاتی که نسبت به دنیا و آخرت دارم برآورده کنی که بر هر چیزی قادری.

قدر شب‌ها و روزهای این ماه را بدانید. امروز روز ولادت امام محمد باقر (ع). ائمه باید در زندگی ما نقش داشته باشند. در اخلاق و رفتار ما. امام باقر در سال 57 متولد شدند و در کربلا 4 ساله بودند. 35 سال با امام سجاد (ع) و آن دوران سخت بود و 18 سال هم بعد از ایشان زندگی کرد و به دست هشام بن عبدالملک مسموم و از دنیا رفته است. 57 سال عمر کرده است. نقش اساسی امام باقر (ع) چه بوده است. چرا به او امام باقر می‌گفتند. چون در همه علوم را باز کرده است. کارش علم و دانش بود. چیزی که امروز کشور ما خیلی به آن نیاز دارد. این علم است که نردبان ترقی بشر است. نقش امام باقر این بود که یبقر العلم، در علم را او باز کرد. همین درس را از امام باقر (ع) بگیریم. پیشرفت یک کشور با علم و دانش است و کشور ما باید کشور اصلی و حوری دانش باشد و رهبر معظم انقلاب اینهمه تأکید می‌کند بر شرکت‌های دانش بنیان. کشوری که علم داشته باشد و هیچ چیز دیگر نداشته باشد به همه چیز می‌رسد.

سوم ماه رجب، روز شهادت امام هادی (ع) است. ما با زندگی امامانمان خیلی آشنا نیستیم. امام‌مان هستند و خیلی از انها نمی‌دانیم. امام هادی در شرایط بسیار بد بنی العباس زندگی می‌کرد. با 6 خلیفه عباسی هم‌دوره بوده است از معتصم شروع می‌شود. یکی متوکل بود که بسیار خبیث بود. شدیداً تلاش می‌کرد مردم را از ائمه دور کند. قبر امام حسین را هم خراب کرد. برای این که مردم با ائمه ارتباط نداشته باشند. شرایط سخت اقتصادی و سیاسی برای شیعیان وجود داشت. اما امام دست روی دست نگذاشت. تشکیلات وکالت در زمان امام هادی (ع) جدی شد. البته از زمان امام صادق (ع) ائمه وکلایی برای خود در نقاط مختلف برای ارتباط مردم تعیین کردند. همه جا ائمه وکیل داشتند حتی در شهر خودمان. شاید این جعفر بن شریف جرجانی که نقل شده به محضر امام حسن عسکری رسید و وجوهات مردم را نزد وی برد و امام هم فرمایشاتی به وی فرمود، شاید وکیل امام عسکری بوده است. این‌طور نبوده که فشارها ائمه ما را مجبور کرده باشد که دست روی دست بگذارند.

اشاره کنم به دو شهید بسیار مهم دوران دفاع مقدس؛ شهیدان محمد ابراهیم همت و مهدی باکری. مهدی باکری در جریان عملیات بدر قرار بود که یک عملیات سریع اتفاق بیفتد خیلی هم مهم بوده. جاهایی موفق می‌شوند و از دجله هم عبور کردند. در محورهایی هم شکست خوردیم. شهید باکری و همراهانش از دجله گذشته بودند که محاصره شدند. دستور دادند که مهدی باکری را هرطور شده در قایق بگذارید و برگردانید، قبول نمی‌کند و شهید می‌شود. شهید همت هم از جوانانی بود که قبل از انقلاب برای سرش جایزه گذاشته بودند. او هم در عملیات خیبر شهید شد. فرمانده‌ای بود که در سنگرهای سربازانش سر می‌زد. پیکر شهید همت هم با اصابت خمپاره‌ای به قایق به دجله پیوست. انقلاب شما با تقدیم چنین شهدایی حفظ شده است. ملت ما به‌هیچ‌وجه به سردمداران سلطه‌گر دنیا اجازه نمی‌دهد.

آمریکایی‌ها در صدد مذاکره با کره شمالی برآمده‌اند. هفته گذشته دومین باری بود که ترامپ با رهبر کره شمالی در ویتنام مذاکره کردند. ترامپ شدیداً دنبال این است که کاری بکند. بعضی از تحلیل‌ها این است که مشکلات داخلی پیدا کرده و اقبال مردمی به او کم شده و از سوی دیگر پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا روی میز قوه قضائیه آمریکاست. ترامپ دنبال این است که برگ برنده‌ای در دست داشته باشد تا بتواند ادبارهایی را که علیه‌اش پیش آمده جبران کند. از آن طرف رهبر کره شمالی هم این را فهمیده است و ترامپ به دنبال مذاکره نیست و دنبال برگ برنده است. نکته دیگر تجربه برجام است که رهبر کره شمالی آن را مشاهده می‌کند. این که آمریکایی‌ها خودشان زیر برجام زدند. کره شمالی می‌گوید به شما نمی‌شود اعتماد کرد. برجام برای ما چیزی نداشت اما آمریکایی‌ها را در دنیا بی‌اعتبار کرد. برجام آمریکایی‌ها را بی‌آبرو کرده است و این نتیجه را داد که آمریکایی‌ها قابل‌اعتماد نیستند. دوران افول آمریکا شروع شده است. مثل دوران افول شوروی سابق. بالاخره نشانه‌هایی داشت افول شوروی و آنها که اهل تجزیه و تحلیل بودند از روی آن نشانه‌ها توانستند پیش‌بینی کنند الان هم دوران افول آمریکا شروع شده است و برخی نشانه‌های آن آشکار است. امیدواریم هرچه سریع‌تر این اتفاق بیفتد و قدرت آمریکا و غربی‌ها افول کند و مردم دنیا از دست آنها خلاص شوند.

22 اسفند روز تشکیل بنیاد شهید به دستور امام (ره) و روز شهداست. شهدا حق بزرگی بر گردن این انقلاب دارند اگر از خود گذشتگی انان نبود ما نمی‌توانستیم در این جایگاهی که اکنون ایستاده‌ایم بایستیم.

آیت الله نورمفیدی، در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.