مقدمه: سفر بشار اسد به ایران پیام‌های مهمی برای جهان دارد و مهم‌تر از همه، پاسخی است که به حامیان اختلاف بین تهران و دمشق داد. همان‌ها که این مشکلات را برای سوریه درست کردند حالا که می‌بینند سوریه خود را نجات داده می‌خواهند کاری کنند که حضور ایران در سوریه ادامه پیدا نکند.

خطبه اول: آیت الله نورمفیدی در ادامه سلسله گفتار خود از نهج البلاغه، بخشی از خطبه 185 امیرالمومنین (ع) را قرائت کرد و درباره آن سخن گفت:

و دائم لا بامد ، وقائم لا بعمد  تتلقاه الاذهان لا بمشاعره و تشهد له المرائي لا بمحاضره:

يکي است اما نه به شماره هميشگي است ولي نه اينکه زماني دارد برقرار است ولي چيزي نگهدارنده او نيست [ بلکه قائم به ذات است ] چشم دل وي را دريابد نه حواس ظاهر آنچه مشاهده مي گردد بر بود وي گواهند نه بر حضور وي.

کلمات کوتاه و مهم و عمیق امیرالمومنین است در معرفی ذات اقدس الهی، گاهی مسائل مشکل فلسفی است و شاید طرحش در این جمع عمومی خیلی مناسب نباشد. تلاش می‌کنم روشن و ساده خدمت شما عزیزان بیان کنم. دائم لا بامد؛ خدا همیشگی است همیشه بود و هست و خواهد بود، نه آن همیشگس که بتوان برای آن نهایت تصور کرد، فراتر از زمان و زمانیات است. زمان آن طوری که اهل فن می‌گویند، مقدار حرکت است. هر چیزی که متحرک باشد، هر جور حرکتی؛ هر مقدار که حرکت کند، زمان پیدا می‌شود. زمان مربوط به عالم مادی و جسمانی است. اینها همیشه در حال حرکت‌اند؛ زمین و ماه و کهکشان‌ها و ... . چون اینها حرکت می‌کنند زمان پیدا شده استو پس زمان نتیجه حرکت است. خداوند متعال که مادی نیست و فراتر از ماده و جسم است و در زمان قرار نمی‌گیرد و فراتر از زمان است. هر چه مادی باشد جدای از زمان نیست. وجودی که فراتر از ماده است اصلاً معنی ندارد که در زمان قرار گیرد. بعضی از حقایقی هستند که مخصوص یک زمان و مکان و قومی نیستند. مثلاً، دو دو تا می‌شود چهارتا. این مال زمان و مکان و قوم خاصی نیستی و همیشگی است. این یک حقیقتی است. من باب مثال عرض کردم. بعضی از حقایق عالم وجود فراتر از زمان است و خداوند متعال فوق حقایق است و متعلق به زمان و مکان خاصی نیست. خدا نه اول و نه آخر دارد. بعضی شارحان نهج البلاغه که به اینجا رسیدند. کسی مثل ابن ابی الحدید مطالبی بیان کرده است؛ چرا خداوند متعال همیشگی است؟ چرا که زمانی نیست و در زمان قرار نمی‌گیرد. خدا داخل در حرکت نیست. و می‌گوید این از دقایق علم خدایی است و عرب‌های آن وقت خیلی دورتر از این حرف‌ها بودند. اندازه علم و معرفتشان اینجاها نبود اما خداوند بر امیرالمومنین (ع) منت نهاده و از فیض مقدس خود و از انوار ربانی بهره‌هایی داده که این سخنان را در آن زمان بر زبان بیاورد.

وقائم لا بعمد: خداوند برپاست و بر چیزی هم تکیه نداده است. همه موجودات به جایی تکیه دادند و به جایی وابسته‌اند و از جایی پیدا شده‌اند، از عرش و فرش و ملک و انسان و حیوان و ... و فقط خداست که به جایی وابسته نیست. خداوند به جایی تکیه نداده و همه چیز به خداوند تکیه داده‌اند. خداوند قیوم است یعنی همه چیز به او بند و وصل‌اند و از خودشان پیدا نشده‌اند و وجودشان مال خودشان نیست. اللَّهُ لا إِلَهَ إِلّا هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ؛ یعنی همه چیز از ذره تا کهکشان و از فرش تا عرش به او وابسته است. إِنَّا للّه وإِنّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ: راستی که ما از خدائیم و به سوی او باز می گردیم. این یعنی همان وابستگی؛ همه چیز ما از اوست.

خداوندا به عزت و جلالت قسم می‌دهیم که دل‌های ما را به این مسائلی که امیرالمومنین در خطبه‌های نهج البلاغه بیان می‌فرمایند، آشنا بگردان. خدایا نور ایمان و معرفت درست و نور محبت خودت را در دل‌های ما بیشتر بینداز.

خطبه دوم: آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم گفت: هفته آینده هم هفته منابع طبیعی است و هم هفته احسان و نیکوکاری، دو مطلب بسیار مهم و قابل‌توجه که انشاء الله هم توجه مسئولان و هم مردم به این دو موضوع بیشتر شود. منابع طبیعی، جنگل‌ها و سایر آنچه در این محدوده قرار می‌گیرد، امروزه اهمیتش برای بشر مهم تلقی می‌شود. شاید در گذشته چندان روشن و بااهمیت نبوده است اما امروزه این مسئله خیلی روشن شده که در زندگی انسان‌ها، منابع طبیعی چقدر می‌تواند منشاء اثر باشد و چه آثار و برکاتی دارد. متأسفانه با این پیشرفت‌های صنعتی که به وجود آمده سالانه 5 تا 7 میلیون هکتار از اراضی حاصل‌خیز در سطح جهان تبدیل به شوره‌زار می‌شود و این آینده بسیار خطرناکی را برای بشر دارد نشان می‌دهد که اگر به فکر نیفتد و اصلاح نکند، چه فاجعه‌ای برای زندگی انسان‌ها پیش خواهد آمد. و سالانه 14.5 هکتار از جنگل‌ها کاسته می‌شود. بنابراین توجه به منابع طبیعی یکی از ضرورات همه ماست. با عنایت بیشتری به این مسئله توجه بکنیم. روایتی از امام صادق (ع) برای‌تان بخوانم؛ بعد از اینکه انسان از این جهان می‌رود و دفتر اعمالش بسته می‌شود، 6 چیز است که پس از مرگ برای انسان ثواب می‌آورد؛ یکی فرزند صالحی است که انسان تربیت کرده برای او طلب مغفرت کند، دوم قرآنی که انسان بنویسد و از خود به‌جا بگذارد و خوانده شود. سومین چیز نهالی است که انسان بکارد و مردم از سایه و میوه آن استفاده کنند. چهارم چاه و قناتی که انسان حفر کند و مردم از آن بهره ببرند. پنجمین، صدقه جاریه است، مثل مدرسه و بیمارستان و ... . ششمین سنت حسنه‌ای است که هر کسی می‌تواند از خود برجای بگذارد. مثلاً پیامبر فرمود من به بچه‌ها سلام می‌کنم که بعد از من بماند این سنت حسنه است. بزرگ یک فامیل یک کاری بکند که مثل یک سنت در بین مردم بماند، احترام به بزرگ‌تر ها و پیرمردها و پیرزن‌ها. اخلاق و کردار و گفتار خوب و ... . اینها بعد از مرگ انسان برای انسان ثواب می‌آورد.

14 اسفند هم روز احسان و نیکوکاری است. هر کس باید در حد توان خودش باید کمک کند. اگر بشود در محلات مجموعه پیدا شوند و تأسیس بشوند و کمک‌ها را بگیرند و خانواده‌های نیازمند را بشناسند. لَا يَسْأَلُونَ النَّاسَ إِلْحَافًا؛  خانواده‌هایی که از بس عفیف‌اند به‌هیچ‌وجه روی سوال ندارند. شما می‌دانید که اینها وضعشان خوب نیست. خیلی مهم و ارزشمند است. کمک کردن به افرادی که با سیلی روی خود را سرخ نگاه می‌دارند بسیار ثواب دارد و گناهان را می‌شوید. هر کس به اندازه خودش کمک کند و بدانید که در نزد خدا بسیار محبوب خواهد بود.

مطلب بعدی سفر بشار اسد به جمهوری اسلامی و زیارت مقام معظم رهبری و دیدار با رئیس جمهوری اسلامی است. این خبر شاید بنا بود تا وقتی در ایران است پخش نشود و بعد از سفر مطرح شود و این سفر آن‌قدر مهم بود که تیتر اول روزنامه‌های دنیا شده است. من به برخی از فواید این سفر اشاره می‌کنم. یکی این که نشانه تثبیت شرایط سیاسی و نظامی دولت سوریه است. 8 سال این کشور را گرفتار کرده بودند. خیلی‌ها می‌گفتند به‌زودی از بین می‌رود اما 8 سال مقاومت کردند البته ایران و حزب الله کمک کردند. معمولاً کشورهایی که گرفتار چنین بحران‌هایی می‌شوند از نظر امنیتی مسافرت نمی‌کنند. اینکه بعد از 8 سال به ایران آمده است، نشانه این است که از آن مشکلات خارج شده و به ثبات رسیده است. سوریه هم مثل پاره تن ایران می‌ماند. دوم تشکر بشاراسد و سوریه از ایران است که در این مدت کمکش کرده است. نکته مهم‌تر، پاسخی است که این سفر به حامیان اختلاف بین تهران و دمشق داد. همان‌ها که این مشکلات را برای سوریه درست کردند حالا که می‌بینند سوریه خود را نجات داده می‌خواهند کاری کنند که حضور ایران در سوریه ادامه پیدا نکند. حالا برای بازسازی سوریه وارد شدند همان‌ها که این بلا را سر سوریه آوردند. برای این که ایران فعال نشود آنجا. سفر بشار اسد این پیام را داشت که ارتباط ایران و سوریه استراتژیک است. نخست وزیر اسرائیل هم دو روز بعد از سفر بشار به روسیه رفته روسیه و یکی از کارهایی که می‌خواسته با روس‌ها انجام دهد، مسئله حضور ایران در سوریه است، کاری کند که حضور ایران در سوریه کم شود. این سفر بشار اسد به ایران کاملاً پاسخی به همه این حرف‌ها بوده است. دشمنان می‌خواهند بین ایران و سوریه تفرقه بیندازند ولو شده با دوستی و بازسازی سوریه و ... . برخوردی هم که مقام معظم رهبری با بشار اسد کردند نشانه این بود که این روابط بالاتر از این حرف‌هاست و تعبیری هم که ایشان داشتند این بود که قهرمان عرب. این عنوان لقب جمال عبدالناصر بود بعد از این که در مقابل اسرائیل استاد و جنگید. 8 سال در برابر فشارها ایستادن و سر فرود نیاوردن، کار بزرگ بشار اسد بود. واقعاً کشورهای عربی هر کدام به شکلی دنبال این‌اند که با اسرائیل سازش کنند و تنها کشوری که در میان کشورهای عربی ایستادند و مقاومت کردند سوریه بود. سوریه یک تمام قد از کشورهای عربی جلوتر و برجسته‌تر و عزیزتر شده است. سوریه عظمتش را از ایستادگی دارد. خداوند سوریه ایران، یمن، عراق و ... را که می‌خواهند روی پای خود بایستند و متکی این و آن نباشند خداوند انشاء الله همه را کمک کند و شاخ دشمنانشان را بشکند.

آیت الله نورمفیدی، در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.