مقدمه: اکنون در پیچ تاریخی مهمی هستیم و همه باید در کنار هم باشیم و از تفرقه و بحث‌های بی‌ارزش پرهیز کنیم.

خطبه اول:

آیت الله نورمفیدی در ادامه سلسله گفتار خود از نهج البلاغه، بخشی از خطبه 185 امیرالمومنین (ع) را قرائت کرد و درباره آن سخن گفت:

مستشهد بحدوث الاشياء علي ازليته  و بما وسمها به من العجز علي قدرته و بما اضطرها اليه من الفناء علي دوامه:

حادث بودن اشياء گواه بر هميشگي او(خداوند)، و ناتواني آنها نشانه قدرت او و نابودي قهري موجودات شاهد و گواه دوام اوست.

امیرالمومنین (ع) در این خطبه به بعضی صفات خداوند متعال اشاره می‌کند تا خدا را بهتر بشناسیم و بیشتر دوست بداریم. می‌فرماید خداوند ازلی است، یعنی آغاز و اول و کی ندارد. برای این ازلی بودن حدوث اشیاء را شاهد گرفته چرا که همه‌چیز جز خداوند حادث‌اند. نبودند و بود شدند؛ اگر از نظر زمانی هم آغازی نداشته باشند وجودشان وابسته به ذات اقدس الهی است، پس همه به یک معنا حادث‌اند. خودشان که نمی‌توانند خودشان را به‌وجود بیاورند. یا باید خودشان، خودشان را به‌وجود آورده باشند و یا همین‌جوری و بدون دلیل به‌وجود آمده باشند، هر دو باطل است چرا که هیچ عقلی این را نمی‌پذیرد که چیزی خودش، خودش را به وجود آورد و بدون علت پیدا شده باشد، عقل این را هم نمی‌پذیرد. پس حتماً باید این عالم به‌جایی وصل باشد که خود آن دیگر نباید به جایی وصل نباشد، این ، حقیقتی است که عین وجود است و واجب‌الوجود است. خداوند حدوث همه اشیاء را شاهد آورده برای ازلیت خود.

و بما وسمها به من العجز علي قدرته؛ و ناتواني آنها نشانه قدرت اوست.

نمی‌توانم این جملات را معنا کنم و بگذرم باید توضیح بدهم. تمام این عالم وجودش دارای اسراری است. مورچه، زنبور عسل و همه حیوانات در درون خود عالمی گسترده دارند. اگر بخواهیم بدانیم درون هر یک از این موجودات چه می‌گذرد باید سالیان سال تحقیق کنیم. در عین حال این موجودات، در بیرون وجود خود نمی‌توانند دخل و تصرفی کنند. مثلاً زنبور عسل نمی‌تواند ماهواره و هواپیما بسازد، هزاران میلیون سال هم عمر کند نمی‌تواند چنین کارهایی بکند. موجوداتی هم که بتوانند در بیرون خود دخل و تصرف کنند سه گونه بیشتر نیستند؛ یا ملائکه‌اند، یا انسان‌اند یا جن‌اند. اینها موجوداتی هستند که علاوه بر این که در درون آنها اسراری وجود دارد در بیرون خود هم می‌توانند دخل و تصرفی کنند. مخصوصاً انسان وجودش بسیار پیچیده است و به قول برخی دانشمندان، انسان یعنی موجود ناشناخته. فرشتگان می‌توانند در عالم دخل و تصرف کنند. قرآن می‌فرماید:

فَالْمُدَبِّرَاتِ أَمْرًا(نازعات/5): قسم به فرشتگانی که (به فرمان حق) به تدبیر نظام خلق می‌کوشند (که قیامتی و حشری خواهد آمد).

جن هم همین‌طور است. شیطان هم از اجنه است. در بیرون از وجود خود فعال است بر علیه ما فعالیت می‌کند.

وَلَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبِينٌ(بقره/208): از وساوس شیطان پیروی مکنید که او همانا شما را دشمنی آشکار است.

انسان هم معلوم است. در بیرون وجود خود می‌تواند دخل و تصرف کند. اما در عین این قدرت، عاجزند. همین انسانی که اینهمه قدرت دارد و از ملائکه و اجنه قدرتش بالاتر است، بالاخره محدودیت دارد. انسان حتی می‌تواند ملائکه و اجنه را مسخر خود کند. اما همین انسان مگر عاجز نیست؟ مگر چقدر توان دارد؟! اینهمه از عمر بشر گذشته به کجا رسیده؟ چقدر از اسرار این عالم را توانسته کشف کند؟! یک قطره از اقیانوس را هم نتوانسته کشف کند. در مقابل این عالم باعظمت، نتوانسته حتی قطره‌ای را کشف کند. قدرتمندترین مخلوق خداوند انسان است و همین انسان هم در نهایت عجز و ناتوانی است. خداوند این عجز را شاهد قرار داده که خودش قدرت مطلقه است. ما که خودمان قادر نیستیم همین ماه را اداره کنیم ماه دارد ما و زمین ما را اداره می‌کند، چه برسد به اداره کهکشان‌ها و هستی بی‌انتها. قدرتی که بیرون قدرت ماست ما عاجزیم اما معلوم است که قدرتی دارد جهان ما را با نظم و برنامه اداره می‌کند. از این عجزی که در کامل‌ترین مخلوق وجود دارد که گاه خودش را هم نمی‌تواند اداره کند، معلوم می‌شود که قدرتی کامل هست که جهان و موجودات را اداره می‌کند و آن خداوند متعال است. آن داغی که خداوند بر پیشانی همه موجودات قرار داد و آن عجز است و این را نشانه قرار داده که خودش قدرتمند است. یدالله فوق ایدیهم.

انشاء الله خداوند توفیق دهد که دین خود، توحید و معاد را خوب بفهمیم که اگر اینها را خوب بفهمیم در زندگی ما بسیار تأثیر خواهد داشت.

 

 

خطبه دوم:

آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم گفت:

در آستانه روز 22 بهمن و سالروز پیروزی انقلاب قرار داریم، مخصوصاً که امسال انشاء الله می‌خواهیم چهلمین سال پیروزی انقلاب را جشن بگیریم و پیوند خود را با این انقلاب و نظام اسلامی به همه جهانیان نشان بدهیم. امسال خصوصیتی ویژه دارد. درست است که در این چهل سال ملت ما این روز را باشکوه گرامی داشته اما امسال خصوصیتی ویژه دارد و آن این است که دشمنان ما که از همان روزهای اول نمی‌خواستند این انقلاب به ثمر برسد، گفته بودند که ملت ایران امسال چهل سالگی انقلاب خود را نخواهند دید. دلگرمی آنها از کجا بود؟ کارهایی کردند و برنامه‌هایی ریختند. به همین تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی دل بستند که مردم را خسته کنند و رها کنند و در کنار این جنگ اقتصادی، جنگ سایبری را هم شروع کردند در فضای مجازی تا مردم را دلسرد کنند تا صحنه خالی شود. هر وقت ملت ایران این احساس را پیدا کرده که آنان نمی‌خواهند، حضور بیشتر شده است. امسال این حضور انشاء الله از همه چهل سال گذشته گسترده‌تر خواهد بود. کشور ما مشکل دارد درست است اصلاً کجای جهان است که مشکل نداشته باشد. اما مسئله انقلاب چیز دیگری است. استقلال و عزت و تأثیرگذاری جمهوری اسلامی در صحنه‌های جهانی، هیچ‌وقت در گذشته سابقه نداشته است. مردم مشکل دارند اما با نظام اسلامی مشکل ندارند. بنابرین امسال باید پاسخ کوبنده‌ای به دشمن بدهیم. اولاً حضور گسترده مردم امسال آن توطئه و خواب دشمن را بر هم می‌زند. جهادی که در قرآن همیشه به ان تأکید شده همین حضور است.

افضل الجهاد کلمه الحق عند السلطان الجائر: بافضیلت‌ترین جهاد گفتن کلام حق در برابر سلطان ستمگر است.

آدم حرف حقی را در برابر ستمگر، زورگو، فرعون‌صفت و ... بزند، این بزرگ‌ترین جهاد است. مردم ایران اهل جهادند و این بزرگ‌ترین جهاد است. جهاد فروع دین ماست. بنابرین انشاء الله به صحنه خواهیم آمد و به دشمنانمان نشان خواهیم داد با انقلاب‌مان همراهیم. تأثیرات داخلی و خارجی مهم دارد. امروزی که هر عقلی می‌گوید شرایط، شرایطی است که همه باید کنار هم باشیم، بعضی می‌خواهند توی دل دولت را خالی کنند. چرا به سر و کله هم می‌زنیم اکنون در پیچ تاریخی مهمی هستیم چرا باید این کارها را بکنیم؟! حضور باعث می‌شود که دل همه مسئولین محکم شود برای خدمت و حل مشکلات. در این شرایطی که دشمن می‌خواهد رها کنیم، عده‌ای هم می‌آیند به نحوی دیگر می‌خواهند این اتفاق بیفتد! این عجیب است آخر چرا؟ بالاخره پیامبر هم که مستقیم با مبداء جهان آفرینش ارتباط دارد، او هم باید مردم همراهش باشند اگر مردم نباشند او هم نمی‌تواند کاری بکند.

نکته دوم اینکه مسئولین دیپلماسی ما امروز در دنیا دائماً در ارتباط‌اند و با دولت‌ها می‌روند ارتباط برقرار می‌کنند، وقتی مردم حضور پُرشکوه پیدا کنند، آنها هم دست بالا پیدا می‌کنند. انشاء الله این روز بزرگ ملی و اسلامی ما، امروز باید نشان بدهیم ملت یک چیز می‌خواهند آن هم این است که انقلابشان محفوظ بماند.

فردا سوم جمادی الثانی سالروز شهادت دخت نبی مکرم اسلام حضرت فاطمه زهرا (س) است. انشاء الله هیچ قدرتی در طول تاریخ نتوانست ما را از آل پیامبر جدا کند و به تعبیر حضرت امام افتخار ما این است که ما پیرو آن چیزی هستیم که پیامبر خدا از خودش به عنوان میراث به‌جا گذاشت؛ انی تارکم فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی، ما هم اهل قرآنیم و هم اهل عترت رسول خدا و افتخار ما این است. البته امت اسلامی به خاندان رسول الله هم علاقه‌مندند چیزی است که در قرآن هم سفارش شده است:

قُلْ لَا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبَى(شورا/23): بگو به ازاى آن [رسالت] پاداشى از شما خواستار نيستم مگر دوستى در باره خويشاوندان.

امیدواریم که خداوند متعال همه ما را در این راه ثابت قدم قرار دهد و همه ما مشمول شفاعت قرار بگیریم.

امروز 19 بهمن، روز نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است. روز باشکوهی است آن کاری که آن روز همافران کردند و آمدند در نزد امام مانور نظامی دادند، کمر ارتش شاهنشاهی را شکست. لذا شب بیستم بهمن گارد شاهنشاهی ریختند در مرکز آموزش نیروی هوایی ارتش و آنجا درگیری شد بین همافران و گارد شاهنشاهی، مردم وارد صحنه شدند و حمایت کردند و بیش از 160، 170 نفر شهید شدند. این انقلاب شما این گونه به دست آمده است. آن روز بیش از 600 نفر مجروح شدند. امام هم در این صحنه وارد شد و تشویق کرد همافران را و از ارتش خواست به مردم بپیوندند. آنها آمده بودند که کودتا کنند. این حرکت که اتفاق افتاد و ارتش هم برای جلوگیری از خون و خونریزی اعلام بی‌طرفی کرد و اینها دست به دست هم داد تا انقلاب پیروز شود. آنها 21 بهمن هم زمان حکومت نظامی را بیشتر کردند یعنی از 4ونیم بعد از ظهر تا 6و نیم. امام احساس کردند و به نظرم الهام الهی بود، دستور دادند مردم توجهی نکنند و بریزند توی خیابان. رژیم می‌خواست کارهایی بکند، حتی می‌خواستند امام را به جای دوری ببرند. عده‌ای هم به امام گفتند حمام خون راه می‌افتد، امام گفتند فکر می‌کنید این تصمیم را از پیش خودم گرفتم؟! درباره این جمله امام باید تحقیقی صورت بگیرد. به‌هرحال مردم ریختند و انقلاب به پیروزی رسید.

یکی از عملیات‌های نیروی هوایی در سال 59 ، سایه البرز بود که حمله کردند به آشیانه‌های نظامی عراق و این باعث شد ما برتری هوایی پیدا کنیم. عملیات اچ3 هم که در جهان بی‌نظیر بود توسط همین نیرو اتفاق افتاد، 48 جنگنده عراق در این عملیات از بین رفت. شهدایی که نیروی هوایی و ارتش در راه انقلاب دادند مورد تقدیر این ملت است. انشاء الله در اعلی درجات بهشت در جوار رسول خدا (ص) باشند.

گاهی برخی می‌گویند انقلاب برای ما چه کرده است؟ می‌خواهم به‌طور خلاصه بگویم در این استان ما بعضی کارهایی که اتفاق افتاده را بگویم. می‌دانید که استان ما کشاورزی است. سال 57 کل محصولات استان ما یک‌میلیون 200 هزارتن بود الان چهارمیلیون و 300 هزار تن، تقریباً چهار برابر. اینها کار شده خود به خود که نمی‌شود. در همین دولت یازدهم و دوازدهم 34 هزار هکتار از اراضی این استان زهکشی شده است. اراضی لبشور و ماندابی قابل کشت شدند. مسئله بعدی برق است. مشترکین برق در اوائل انقلاب 82 هزار و 376 مورد بوده اکنون 716هزار 221 مورد است. روستاهای ما قبل انقلاب 316 روستا برق داشتند اکنون 1031 روستا امروز برق‌دارند. امروز صددرصد جمعیت شهری ما از آب سالم برخوردارند. 150 روستا بوده امروز، 897 روستا از نعمت آب سالم بهره‌مندند. قبل از انقلاب هیچ اقدامی برای گازرسانی نشده بود. امروز همه شهرها و 95 درصد از روستا از نعمت گاز برخوردارند. قبل از انقلاب فقط یک دانشگاه علوم کشاورزی بود با 350 دانشجو با 5 رشته علمی اکنون 70 مرکز آموزش داریم با 80 هزار دانشجو با 150 رشته علمی. اینها با اینهمه گرفتاری‌ها و جنگ به‌وجود آمده است. اینها کار است دیگر. قبل انقلاب 7-8 حوزه علمیه داشتیم اما امروز چندین برابر شده است. اینها خدماتی است که باید قدردان باشیم گرچه پاسخگوی همه نیازها نیست. البته توقعات هم خیلی بالا رفته است. امیدواریم خداوند کمک کند دشمن به مقاصد شوم خود نرسد و روز به روز مشکلات کشور حل و فصل شود و برسیم به آنجایی که در این مقطع تاریخی در کل دنیا مورد توجه همه جهانیان قرار گیرد.

آیت الله نورمفیدی، در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.