مقدمه: آمریکا مخالف عزت و پیشرفت ماست، ریشه دشمنی آمریکا با ما این است، نه شعار مرگ بر آمریکا. اگر ما اینها را رها کنیم یک‌شبه مشکلات ظاهری ما حل می‌شود اما باید برده و خوار آمریکا باشیم.

خطبه اول: آیت الله نورمفیدی در ادامه سلسله گفتار خود از نهج البلاغه، بخشی از خطبه 185 امیرالمومنین (ع) را قرائت کرد و درباره آن سخن گفت:

الدال علي قدمه بحدوث خلقه، و بحدوث خلقه علي وجوده، و باشتباههم علي ان لا شبه له الذي صدق في ميعاده:

با حدوث آفرينش ازليت خود را آشکار ساخته و با اسرار خلقت وجود خود را نشان داده است همانند بودن آفريده‌ها دليل بر آن است که براي او همانندي نيست هم او که در وعده هايش صادق است.

امیرالمومنین (ع) در جمله اول می‌گوید؛ خداوند قدیم است یعنی آغاز ندارد و ابدی است چون آخر ندارد. خداوند آغاز و انتها ندارد. ازلی و ابدی بودن خداوند را می‌گوید. ازلی است یعنی آغاز ندارد و ابدی است یعنی آخر ندارد و سرمدی است یعنی جاودانه است. خداوند متعال حدوث آفرینش را دلیل بر قدم خود قرار داده است. باید حدوث را معنا کنم تا روشن شود. حدوث یا زمانی است یا ذاتی است. حادث زمانی، چیزی است که زمانی نبوده و بعد بود شده است و زمانی هم وجودش ختم می‌شود. مثل وجود ما. ما حادث زمانی هستیم. اول ما از زمانی شروع شده و آخر ما هم زمانی پایان می‌گیرد. این حادث زمانی است. بعضی موجودات حادث زمانی نیستند فوق زمان‌اند، آنها در زمان حادث نشدند چون زمانی نیستند اما ذاتشان و وجودشان پیوسته به اوست. اول ندارند اما اصل وجودشان متعلق به ذات الهی است و زمانی به پایان می‌رسند، مثل مجردات. دلیل آغاز و پایان نداشتن خداوند این است که هر چه آفریده و هرچه هست بالاخره پایان دارد، چه آنها که در دایره زمان‌اند و چه آنها که فوق زمان‌اند، یا حادث زمانی‌اند و یا حادث ذاتی. حادث نمی‌تواند خودش را به وجود بیاورد و باید به جای وصل باشد. سلسله وجود و عالم هستی آنچه که در دایره هستی قرار بگیرد ماسواء الله، غیر از خداوند، پدیدآورنده می‌خواهد. پدیدآورنده دیگر نباید به جایی وصل باشد. این پدیدآورنده خداست که به جایی وصل نیست. این از معجزات امیرالمومنین (ع) است چرا که در آن زمان در محیط عربستان، اصلاً این مباحث نبود. زمان معلول حرکت است و حرکت هم مال ماده است و هر چیز مادی حرکت دارد و چون حرکت دارد زمان پیدا می‌شود. آنچه مادی نیست زمان شامل حالشان نمی‌شود. ملائکه مادی نیستند و در زمان قرار نمی‌گیرند چون مجردند. خداوند متعال به ذات قدیم است، زمان ندارد و از جایی پیدا نشده است. دلیل قدم خداوند هم این است که همه موجودات غیر از خداوند حادث‌اند و وجودشان وابسته به خداوند است. نور خورشید وابسته به خورشید است، اگر خورشید نباشد، نور پیدا می‌شود؟! اگر فرض کنیم خورشید ازلی است، پس نور هم ازلی است. هر چه هم باشد نور وابسته به خورشید است. اگر خورشید نباشد نور هم نیست. همه چیز این عالم حادث است و وجودش متعلق به خداوند متعال است. هر حادثی به محدث نیاز دارد و اگر محدث هم حادث باشد باید به جایی وصل باشد، این سلسله بالاخره باید به جایی وصل باشد و تمام شود، آن منبع خداوند است.

خودم و همه شما را به تقوای الهی و ملاحظه خدا در امور زندگی‌تان توصیه می‌کنم.

 

خطبه دوم: آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم گفت: هفته آینده یکشنبه 13 ماه جمادی الاول سالروز شهادت صدیقه طاهره فاطمه زهرا (س)، این مصیبت دردناک را اولاً به حضرت ولی عصر (عج) و همه دوستداران خاندان پیامبر تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم. این یگانه رسول خدا در شرایطی از دنیا رحلت فرمودند که دلشان مملو از رنج بود، دلیل این مطلب هم وصیت‌نامه سیاسی است که بر جا گذاشتند؛ جنازه من را شبانه بردارید، شبانه غسل دهید و شبانه دفن کنید، چرا که نمی‌خواهم کسانی که موجب اذیت من شدند در مراسم تشییع جنازه من شرکت کنند و امیرالمومنین (ع) هم طبق وصیت شبانه این مراسم را انجام دادند و خطاب کردند به رسول اکرم (ص) که دخترت به نزدت آمد این امانت را بازگرداندم از خودش بپرس شاید بعضی از رازها را به من هم نگفت. امیدوارم مخصوصاً برای خواهران ما این توفیق حاصل شود که پیرو این بانوی بزرگوارند و الگو و اسوه زنان مسلمان فاطمه زهرا (س) است.

چهل سال است از این انقلاب گذشته است. نکاتی باید مورد توجه همه عزیزان قرار بگیرد به آنها اشاره می‌کنم. 19 دی مردم محترم قم به محضر شریف مقام معظم رهبری رسیدند و معظم له به مطالبی اشاره فرمودند که لازم می‌دانم روح مطالبی که در آن مجلس برای مردم فرمودند را خدمتتان عرض کنم. برخی می‌گویند ما اگر بعضی کارها را از اول انقلاب نمی‌کردیم این مشکلات هم پیش نمی‌آمد. مثلاً اگر شعار مرگ بر آمریکا را نمی‌دادیم و امام نمی‌گفتند آمریکا، هیچ غلطی نمی‌تواند بکند این مشکلات پیش نمی‌امد و یا اگر جوانان پر شور انقلابی ما نمی‌ریختند و لانه جاسوسی را اشغال نمی‌کردند، باز هم این مشکلات پیش نمی‌آمد. حالا کسانی که ممکن است اطلاعات تاریخی‌شان ضعیف باشد حتی ممکن است تحت تأثیر این حرف‌ها قرار بگیرند. می‌خواهم عرض کنم این‌گونه مطالب از اساس غلط است. از آنهایی که این مطالب را مطرح می‌کنند سوال می‌کنم. در راهپیمایی‌های قبل از انقلاب کسی شعار مرگ بر آمریکا نمی‌داد. کی این شعار شروع شد؟ ما تازه انقلاب کرده بودیم، اگر آمریکایی‌ها این نظام جدید را پذیرفته بودند به عنوان یک پدیده جدید، ما چگونه عمل می‌کردیم؟ این را در جلسه‌ای در ایتالیا که چند آمریکایی هم بودند، گفتم. گفتم استعمار انگلیس در کشور ما پیش از شما بود، با آنها رابطه برقرار کردیم اما با شما چرا؟! چرا که شما از همان ابتدای پیروزی انقلاب به‌جای اینکه بپذیرید نظام جدیدی روی صحنه آمده شما شروع کردید در داخل و خارج علیه ما توطئه کردن. توطئه‌ها علیه انقلاب از همان اول در سفارت آمریکا شروع شد. در خارج هم شاهی که تمام این ملت علیه او شعار می‌دادند، پناه دادید. این یعنی ایستادندن در برابر ملت ایران. این شما بودید که شروع کردید. شعار ما بعد از مواضع شما علیه انقلاب بود. به تعبیر مقام معظم رهبری، حرف غلطی است که بگوییم اگر شعار نمی‌دادیم و لانه جاسوسی را اشغال نمی‌کردیم با ما آمریکا کار نداشت. در 28 مرداد دولت ملی مصدق که درود بر آمریکا گفت برای اینکه با انگلیس بجنگد، اما شما با همین که با شما رفیق شده بود چه کردید؟ کودتای 28 مرداد را چه کسی به‌راه انداخت؟! آمریکا و انگلیس با هم دست به‌یکی شدند. ما انقلاب کردیم و انقلاب ما اسلامی بود، مردم ویتنام چه کرده بودند که 20 سال بر سرشان بمب ریختید؟! در گوشه و کنار جهان چطور؟! در آمریکای لاتین، در شیلی، در افغانستان، در عراق و ... . می‌خواهند ذهن مردم ایران را از مسیر درست منحرف کنند و کودتای 28 مرداد را دوباره پیش آورند. ریشه مخالفت آمریکا با ما در این دو مسئله است؛ ما می‌خواهیم مستقل باشیم و عزیز زندگی کنیم و روی پای خودمان بایستیم. آنها این را نمی‌خواهند نه برای ما بلکه برای هیچ‌کس این را نمی‌خواهند. آنها دنیایی را می‌خواهند که زیر پرچم آنها باشند و در برابر آنان کوچک باشند. ملت ایران و انقلاب ایران و امام عزیزمان و همه مردم این را نمی‌خواهند. خب ما دویست سال زیر این چترها بودیم دیگر نمی‌خواهیم. نمی‌خواهیم برده و خوار کسی باشیم. قلدرها خاصیتشان این است می‌خواهند خودشان یک‌تنه در میدان باشند هر که باشد را نابود می‌کنند. اساس مطلب این است استقلال چیست و عزت کدام است؟! با ما باشید تا بگذاریم زندگی کنید.

دوم این‌که با پیشرفت ما مخالف‌اند. پیشرفت دو نوع است. یک وقتی به من می‌گویند، بیا برو ببین دوبی چه شده است! بله یک پیشرفت‌هایی کرده است. اما پیشرفتی که متکی به خود ملت باشد. امروز ما در انرژی هسته‌ای به جاهای خوبی رسیده‌ایم، در قدرت دفاعی جایگاه خوبی پیدا کرده‌ایم در قدرت موشکی به جای خیلی خوبی رسیدیم. این پیشرفت، پیشرفتی اساسی است. بله دوبی و امارات هم به پیشرفت‌هایی رسیده‌اند، اما امکان ندارد به آنها اجازه بدهند از این پیشرفت‌ها آنجا بشود. ریشه دشمنی آمریکا با ما این است، نه شعار مرگ بر آمریکا. اگر ما اینها را رها کنیم همین امشب همه قائله‌ها می‌خوابد. اما چگونه؟! ما باید برده و تسلیم باشیم. ملت ایران اراده کرده است تسلیم نباشد. خیلی در این مسیر سرمایه‌گذاری کرده است. اگر به تاریخ 200 ،300 ساله این کشور نگاه کنیم می‌بینیم چه بزرگانی سربدار شدند. جریان مشروطیت و فتوای میرزا صالح شیرازی، فتوای آخوند خراسانی در دفاع از مشروطیت، مبارزه سید حسن مدرس با رضا خان و ... آن‌قدر در این راه سرمایه‌گذاری کردیم و بعد از این‌همه فراز و نشیب به‌دست آوردیم. آنها این را نمی‌خواهند و برای ما مشکلات درست می‌کنند، مشکلات سیاسی و اقتصادی و ... . من خواهشم از عزیزان این است که هم آن اصل و اساس را ببینند و مشکلات را هم البته ببینند. دکتر روحانی گفتند من به تنهایی نمی‌توانم مشکلات را حل کنم، تا مردم همراهی نکنند نمی‌توانم. مردم باید در این سختی‌ها همراهی کنند. طرف 100 میلیون دلار با قیمت دولتی گرفته است تا برود از خارج اجناس مورد نیاز مردم را بیاورد، 50 میلیون دلار را جنس وارد کرده و بقیه را آورده است در بازار دلالی و ... . مردم باید همکاری کنند تا تصمیماتی که گرفته می‌شود به نتیجه برسد. پیامبر هم اگر تنها بود نمی‌توانست کاری بکند. در دورانی که در مکه بود در آن 13 سال نتوانست کاری از پیش ببرد، بسیاری از مسلمانان مهاجرت کردند به حبشه و ... . اما وقتی به مدینه آمد و مردم همراه شدند کارها شروع شد. در سال 42 و 43 که انقلاب شروع شد چون مردم همکاری نکردند امام را زندان کردن و تبعید کردند اما مردم که به میدان آمدند انقلاب پیروز شد و دیگر هیچ قدرتی نتوانست کاری بکند. بله ما بیکاری داریم و همه را رنج می‌دهد این مشکلات هم حل می‌شود. به‌هرحال ریشه مشکلات اینجاست نه در شعار مرگ بر آمریکا.

درباره سفر رئیس جمهور محترم هم باید بگویم که در سفر اول ایشان روی‌هم‌رفته کل اعتبارات برای استان 600 میلیارد تومان بود ولی در این سفر 3هزار میلیارد تومان، یعنی 5 برابر بود. 5 بیمارستان برای نقاط مختلف استان که محروم بودند و بیمارستان 600 تختخوابی برای گرگان درنظر گرفته شد.  34 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان که شوره‌زار بوده در سفر اول زهکشی شده و در این سفر هم بنا شد 50 هزار هکتار از ارازی اصلاح شود، بنده هم 70 هزار هکتار درخواست کردم. سفر خوبی بوده و انشاء الله برکات خوبی داشته باشد برای استان و تحولاتی را به‌وجود بیاورد. شبانه‌روز زحمت می‌کشند. ممکن است خطایی هم در کارهایشان داشته باشند چرا که فقط ائمه معصومین خطا ندارند. منها باید همیشه از انسان‌های شایسته استفاده شود و دلسوزی و با خلوص خدمت کردن و عنایت خداوند متعال که تا به‌حال همراه مردم و نظام بوده و البته اذیت‌های دشمن هم بوده است. بنی اسرائیل آمدند نزد موسی (ع)، قرآن نقل می‌کند:

قَالُوا أُوذِينَا مِنْ قَبْلِ أَنْ تَأْتِيَنَا وَمِنْ بَعْدِ مَا جِئْتَنَا(اعراف/129): قوم موسی به او گفتند که ما هم پیش از آمدن تو (به رسالت) و هم بعد از آنکه آمدی به رنج و شکنجه (دشمن) بوده‌ایم.

قبل از اینکه بیایی این فرعونیان ما را اذیت می‌کردند حالا هم که آمده‌ای باز هم اذیت می‌کنند. اما این دو اذیت‌ها با هم خیلی فرق می‌کند. اذیت قبل از آمدن موسی اذیت بردگی بود، فراعنه مصر سوار بر بنی اسرائیل بودند اما اذیت‌های بعد از آمدن موسی مال عزیزهاست. اذیت عزت بود. چون می‌خواستند دیگر برده فرعون نباشند و بر روی پای خود بایستند اذیت می‌شدند. بارها گفتم اگر امام حسین (ع) در مدینه می‌نشست و کاری به کار یزید نداشت مگر کاری با او داشتند اما امام این را نخواست، عزت را خواست، چون عزت را خواست و در برابر قلدر زمان ایستاد خب آن مشکلات را درست کردند. ما باید متوجه این نکات باشیم اگر به اینها توجه نکنیم انقلاب را از دست ما می‌گیرند. دشمن همین را می‌خواهد که همه چیز خراب است و چیزی درست نشده و مردم را از انقلاب جدا شوند و این همان خواسته دشمن است.

آیت الله نورمفیدی، در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.