مقدمه: از همه مردم منطقه شرق استان می‌خواهم که استقبال باشکوهی از آقای رئیس جمهور داشته باشند که هم تشویقی برای دولتیان و آقای رئیس جمهور است و هم بُرد جهانی دارد.

خطبه اول: آیت الله نورمفیدی در ادامه سلسله گفتار خود از نهج البلاغه، بخشی از خطبه 185 امیرالمومنین (ع) را قرائت کرد و درباره آن سخن گفت:

الحمد لله الذي لا تدرکه الشواهد ، و لا تحويه المشاهد ، و لا تراه النواظر، و لا تحجبه السواتر:

ستايش مخصوص خداوندي است که حواس وي را درک نکنند و مکان‌ها وي را در بر نگيرند ديده‌ها او را نبينند و پوشش‌ها وي را مستور نسازند.

امیرالمومنین (ع) در این خطبه هم خدای متعال معرفی می‌کند و به تعبیر دیگر خدا را به ما نشان می‌دهد. با صفات و اسماء‌الحسنای الهی خدا را در معرض دید و عقل ما قرار می‌دهند. حمد و ستایش فقط خاص خداست. خدای بزرگی که  لا تدرکه الشواهد. منظور از شواهد، حواس انسان است. انسان 5 حواس ظاهری دارد و به گفته فلاسفه 5 حواس باطنی دارد. حواس ظاهری؛ باصره، سامعه، ذائقه، لامسه و شامه. چرا به اینها شواهد می‌گویند؟ چون اینها شاهدان عندالعقل‌اند. چرا که چشم چیزی را می‌بیند به یک معنا در نزد عقل شهادت می‌دهد. همین‌طور گوش. اینها در نزد عقل شهادت می‌دهند چون عقل از طریق اینها با خارج ارتباط برقرار می‌کند. امیرالمومنین می‌فرماید خداوند متعال آن حقیقتی است که اینها نمی‌توانند درکش کنند. چشم و گوش و حواس دیگر نمی‌توانند خداوند را درک کنند حتی عقل آدمی. عقل هم نمی‌تواند به تمام و کمال خداوند متعال را درک کند. به بیان بعضی از روایات:

لا تراه العيون بمشاهدة الابصار، ولكن تدركه القلوب بحقائق الإيمان: چشم ها چشم ها را نمی بینند، اما قلب ها از حقایق ایمان آگاه هستند.

چشم ظاهری نمی‌تواند خدا را ببیند چون خدا جسم نیست اما دل می‌تواند. حقیقت ایمان اگر در وجود انسان پیدا بشود از راه دل می‌تواند خدا را ببیند. به امیرالمومنین عرض کردند خدایی را که عبادت می‌کنی می‌بینی؟ گفت: اگر نبینمش که عبادتش نمی‌کنم. می‌بینم اما نه با این چشم سر. خداوند متعال حقیقتی است فراتر از این عالم ماده پس حواس ما نمی‌تواند خدا را درک کند. و لا تحويه المشاهد؛ وقتی که خدا جسم نیست هیچ مکانی نمی‌تواند خدا را در بر بگیرد. شما چون جسم دارید مکانی شما را در بر گرفته است اما وجودی که جسم ندارد به مکان و زمان نیاز ندارد.

ما حقایقی در این عالم داریم که نه زمانی هستند و نه مکانی. از باب مثل عرض می‌کنم که مطلب به ذهن شما نزدیک شود. 2در 2 می‌شود 4. این چه حقیقتی است؟ این حقیقتی است که نه زمان می‌شناسد نه مکان و نه از آن ملتی خاص است. این حقیقتی ازلی و ابدی است. پس می‌شود در این عالم حقایقی وجود داشته باشد که نه زمانی و نه مکانی باشد. بنابراین خدا را مکانی در بر نگرفته است.

و لا تراه النواظر، که تقریباً همان مطلب پیشین است. و لا تحجبه السواتر؛ در دعاهای ما این‌جور آمده که «خدایا تو در پشت پرده نیستی، تو حجاب نداری من در حجابم. امام سجاد (ع) در دعای ابوحمزه می‌فرماید:

أنَّكَ لا تَحْتجِبُ عَنْ خَلْقِكَ إلا أنْ تَحجُبَهُمُ الأعمالُ دُونَكْ: خدایا تو از مردم و خلق در پرده نیستی تو ظاهر و آشکاری من در پس پرده هستم. حافظ هم بیتی دارد که ترجمه همین کلام است:

میان عاشق و معشوق، هیچ حائل نیست

تو خود حجاب خودی «حافظ» از میان برخیز

بین ما و خدا حجابی وجود ندارد پرده‌ای نمی‌تواند او را بپوشاند. پرده‌ای نمی‌تواند او را بپوشاند اگر پرده‌ای هم وجود دارد خودمان آن را ایجاد کرده‌ایم. آن‌قدر حجاب‌ها وجود دارد که بین ما و خدا مانع شود؛ هواهای نفسانی، حب و بغض‌های بی‌خودی، کینه‌ها نفرت‌ها، بدخواهی‌ها و ... اینها همه حجاب است. اینها نمی‌گذارد ما خدا را ببینیم اگر دل صاف شود و آینه شود و از این‌ها شسته شود و شفاف شود به همان اندازه که دل‌های ما شفاف و صاف شود نور خدا منعکس می‌شود. این را باید به دست آوریم.

میان عاشق و معشوق، هیچ حائل نیست

تو خود حجاب خودی «حافظ» از میان برخیز

اگر می‌خواهی خدا را ببینی باید خود را از این وسط بکشی کنار. هیچ پوششی هم نمی‌تواند خدا را در حجاب قرار دهد مگر اینکه خودمان این حجاب را درست کنیم.

خودم و همه شما را به تقوای الهی و ملاحظه خدا در امور زندگی‌تان توصیه می‌کنم.

خطبه دوم: آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم گفت: امشب، شب پنجم جمادی الاول، شب ولادت با سعادت عقیله بنی هاشم، این بانوی بزرگواری است که اگر نبود کربلا هم شاید در تاریخ دفن می‌شد. این عید ولادت را به همه عزیزان و محضر مبارک حضرت ولی عصر (عج) تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم و امیدواریم همه بانوان ما این بانوی گران‌قدر را الگوی خود قرار دهند.

دشمنان ما در خیلی از مسائل علیه ارزش‌های اسلامی تبلیغات می‌کنند. مخصوصاً علیه زن و نگاه به زن. می‌گویند اسلام ضد زن است. آن نگاهی که شما به زن  دارید، بله ما ضد آن هستیم و با آن مخالفیم. اسلام با این که زنان به صحنه جامعه ورود پیدا کنند موافق است. اما ورودی صحیح و انسانی. آیا سیدالشهدا (ع)، زینب (س) و خواهران خود را به این صحنه بسیار بزرگ نبرد؟ اگر اسلام نگاه مناسبی ندارد پس چرا سیدالشهدا این کار را کرد؟! مسئولیتی بزرگ بود که شاید از عهده هر مردی هم بر نمی‌آمد. به قول حضرت امام (ره) می‌خواستند ریشه این شجره و خاندان را از بین ببرند. چه کسی نگذاشت این کار را بکنند؟! حضرت زینب (س) محور این مقابله بود.

نگاهی که اسلام به زن دارد انسانی و متعالی است. امام (ره) در اول انقلاب گروهی را برای تبلیغ مثل رسول اکرم به شوروی فرستاد. در این گروه آیت الله جوادی آملی در رأس بودند. در کنار ایشان یک زن را هم فرستاد. معنی این کار چه بود؟! نگاه به زن می‌تواند هم شیطانی باشد و هم الهی. این روز روز پرستار هم هست. با همه شئونی که حضرت زینب (س) داشت، یکی هم پرستاری بود. حضرت سجاد (ع) فرمودند؛ در همه این مسیر نماز شب حضرت زینب (س) قطع نشد منتها بعضی از شبها که خیلی خسته بودند، نشسته نماز خود را می‌خواندند. چه افتخاری بالاتر از این که الگوی زنان مسلمان زینب (س) باشد.

اگر انسان بنده خدا نباشد، بنده شیطان خواهد شد.

روز دوشنبه 26 دی ماه روز فرار شاه است. به دستور آمریکا انجام شد. فکر می‌کردند مثل سال 32 شاه را می‌توانند برگردانند. اما این فرار دیگر بازگشت نداشت. اگر هوشمندی حضرت امام و پایداری شما مردم نبود شاه دوباره باز می‌گشت. آنها می‌خواستند حادثه سال 32 را برای ما تکرار کنند. اما خدا نگذاشت و این کشور خلاصی پیدا کرد.

مسئله دیگری که باید اشاره کنم، به مناسبت 40 سالگی انقلاب، اعلام کرده‌اند که بناست ایران سه ماهواره به فضا پرتاب کند خیلی مهم است. ما نشسته‌ایم فقط قسمت خالی لیوان را ببینیم. از همه عزیزان تقاضایم این است که اگر مشکلات را می‌بینیم که باید هم ببینیم، مشکلاتی به‌هرحال هست، اما نیمه پُر لیوان را هم ببینیم. بناست در چند روز آینده سه ماهواره به فضا پرتاب کنیم. حالا این‌که این ماهواره‌ها چه کارهایی می‌کنند و چه امتیازاتی دارند فرصت نیست بگویم. اما ایران نهمین کشوری است که دارای دانش هوافضاست. اولین کشوری که ماهواره به فضا پرتاب کرد شوروی بود در 61 سال پیش و بعد آمریکا بود و بعد از آن فرانسه و ژاپن و چین و هندوستان و اسرائیل، نهمین کشور امروز در جهان ایران است و خوشحالتان کنم این دانش هم دانش بومی است، یعنی متخصصان خودمان انجام داده‌اند و حتی 80 درصد تجهیزات هم توسط متخصصان خودمان تولید شده است. آمریکایی‌ها بعد از این اعلام آن‌ور سر و صدا کرده‌اند و حرفشان این است که این بر خلاف قطع‌نامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل است. شروع کرده‌اند در جهان تبلیغات کردن. آمریکایی که خودش از برجام و قطع‌نامه 2231 خارج شده است، زیر تعهد خود بر برجام زده است می‌گوید ایران بر خلاف آن عمل می‌کند. تو چه‌کاره‌ای؟!! علت مخالفت آمریکا با ما این است که دنیا بدون ما نمی‌شود، همان حرفی که فرعون می‌زد. چیز تازه‌ای نیست. قرآن همه اینها را گفته است. دنیا باید آویزان ما شود تا بتواند کاری بکند. ایران آمده است و این تز آمریکایی‌ها را باطل کرده است. ایران می‌گوید دنیا ببینید 40 سال است آمریکا دارد تلاش می‌کند با تحریم و ایران‌هراسی و ... مرا منزوی کند اما من توانستم. می‌توان مستقل بود و خیلی کارها هم کرد. مشکلات خیلی داریم مگر جایی هست که مشکلات نباشد. خود آمریکا دعوای کنگره و رئیس جمهور آمریکاست. تعطیل کرده اداراتش را تا کنگره موافقت کند با درخواستش. مگر انها مشکلات ندارد؟! بعضی چهره‌ای از این آمریکا درست می‌کنند که انگار کشور گل و بلبل است. نه این‌طور نیست. اگر مشکلات داریم باید خدا را شکر کنیم که امروز عزت داریم، پیشرفت کردیم، خیلی چیزها به دست آوردیم.

نکته بعدی که باید اشاره کنم، سفر رئیس جمهور محترم است که هفته آینده بناست در استان ما اتفاق بیفتد. لازم می‌دانم از جناب آقای استاندار و تیم اجرایی استاندار تشکر کنم. بناست کارهای خوبی در استان اتفاق بیفتد. دیدار مردمی آقای رئیس جمهور هم در گنبد بناست باشد. انشاء الله امیدواریم که مردم گنبد و شهرهای اطراف، شیعه و سنی، همه و همه استقبال پُرشکوهی انجام دهند. این استقبال‌ها بردی جهانی هم دارد. معنای استقبال پشتیبانی است. آن روز که شاه را برگرداند برای این بود که مردم را با توطئه از صحنه بیرون کردند و اراذل و اوباش را به خیابان‌ها ریختند و توانستند شاه را برگردانند. از همه مردم منطقه شرق استان می‌خواهم که استقبال باشکوهی داشته باشند که تشویقی برای دولتیان و آقای رئیس جمهور است و هم بُرد جهانی دارد.

آیت الله نورمفیدی، در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.