مقدمه: آمریکا 239 سال است که پیدا شده است. در این دوران 239 ساله، 93 درصد از این عمر را در جنگ بوده یعنی 223 سال، جنگ کرده، کودتا کرده و حکومت‌های ملی را از بین برده و حکومت‌های دست‌نشانده را گذاشته است در کشور ما هم دولت ملی را با کودتای 28 مرداد از بین برده است.

 

خطبه اول: آیت الله نورمفیدی در ادامه سلسله گفتار خود از نهج البلاغه بخش دیگری از خطبه 182 امیرالمومنین (ع) را قرائت کرد و درباره آن سخن گفت:

أَسْهِرُوا عُیُونَکُمْ وَ أَضْمِرُوا بُطُونَکُمْ وَ اسْتَعْمِلُوا أَقْدَامَکُمْ وَ أَنْفِقُوا أَمْوَالَکُمْ:

در دل شب ها با شب زنده دارى به اطاعت برخیزید و پرهیز از شکمبارگى به اطاعت برخیزید، با اموال خود انفاق کنید

جمله‌های نورانی امیرالمومنین در نهج البلاغه است. هفته گذشته عرض کردم امیرالمومنین (ع) همه ما را به سفر آخرت توجه داده است. زندگی آخرت که در مقابل زندگی دنیا اصلی است و اصلاً با این زندگی قابل‌مقایسه نیست و مثل اسباب بازی می‌ماند.

اعْلَمُوا أَنَّمَا الْحَيَاةُ الدُّنْيَا لَعِبٌ وَلَهْوٌ(حدید/20):

بدانید که زندگانی دنیا به حقیقت بازیچه‌ای است طفلانه و لهو و عیّاشی است.

زندگی آخرت است که زندگانی است.

وَمَا هَذِهِ الْحَيَاةُ الدُّنْيَا إِلَّا لَهْوٌ وَلَعِبٌ وَإِنَّ الدَّارَ الْآخِرَةَ لَهِيَ الْحَيَوَانُ لَوْ كَانُوا يَعْلَمُونَ(عنکبوت/64):

این زندگانی چند روزه دنیا (اگر نه در پرستش حق و سعادت آخرت صرف شود) افسوس و بازیچه‌ای بیش نیست، و زندگانی اگر مردم بدانند به حقیقت‌دار آخرت است (که حیاتش جاوید و نعمتش بی‌رنج و زوال است).

آدم عاقل و دوراندیش هیچ‌وقت آن زندگی را فدای این زندگی نمی‌کند بلکه این زندگی را در مسیر آن زندگی قرار می‌دهد. امیرالمومنین می‌خواهد ما ار به این حقیقت هدایت کند. برای این‌که این راه را برای ما هموار کند می‌فرماید؛ أَسْهِرُوا عُیُونَکُمْ، شب‌ها یکسره نخوابید، بیدار شوید و به درگاه خدا بروید. برای این دستور امیرالمومنین (ع) مطالبی عرض می‌کنم.

روایتی از امام صادق (ع)؛ علیکم بالصلاه اللیل: شما را به نماز شب توصیه می‌کنم فانها سنت نبیکم که روش و سنت رسول خدا (ص) و دأب صالحین قبلکم، همه صالحان گذشته اهل نماز شب بودند و و مطردة الداء عن اجسادکم؛ نماز شب درد و بیماری را از جسم شما دور می‌کند.

روایت بعدی هم از امام صادق (ع) است:

صَلَاةُ اللَّيْلِ تُبَيِّضُ الْوَجْهَ ، وَ صَلَاةُ اللَّيْلِ تُطَيِّبُ الرِّيحَ ، وَ صَلَاةُ اللَّيْلِ تَجْلِبُ الرِّزْقَ: نماز شب چهره انسان را سفید و نورانی می‌کند، آدمی را خوشبو می‌کند و موجب جلب روزی می‌شود.

نماز شب از آن توفیق‌هایی است که شاید خداوند به همه بندگانش عطا نکند.

مولا می‌فرمایند: وَ أَضْمِرُوا بُطُونَکُمْ؛ شکم‌پروری نداشته باشید. همه شما می‌دانید که این یک دستور پزشکی و بهداشتی است. توصیه پزشکان است که کم‌تر بخورید اما در وعده‌های بیشتر. یکی از فلسفه‌های روزه همین است. شکم‌پروری و رسیدن زیاد به جسم، روح را مختل و ضعیف می‌کند. ما مرکب از بدن و جانیم. به هر طرف بیشتر برسیم، دیگری ضعیف می‌شود. برای اینکه جان‌های ما جان بگیرد و نورانیت پیدا کند و بهتر بتواند با خدا ارتباط برقرر کند، باید کم‌خور باشیم. ارواح ما برای اینکه خدایی شود امیرالمومنین می‌فرماید؛ وَ أَضْمِرُوا بُطُونَکُمْ. در دستورات اسلامی خود داریم که تا گرسنه نشدید سر سفره ننشینید و قبل از سیری دست از خوردن بکشید. ریشه سلامتی هم در این است.

اسْتَعْمِلُوا أَقْدَامَکُمْ؛ پاها را به کار بگیرید. برای چه کاری؟ همه‌ش بدویم برای دنیا؟! فردی خدمت امام حسن مجتبی (ع) آمد و گفت بدهکاری دارم و طلبکارم آمده است که به زندانم بیندازد. امام فرمود به خدا قسم دستم خالی است. گفت پس با او حرف بزنید مرا لااقل زندان نیندازد. تا این حرف را زد امام برخواست. آن فرد گفت آقا فراموش کرده‌اید که معتکفید؟! امام گفت: نه یادم هست معتکفم اما از پدرم شنیدم که از رسول خدا شنیده بود که:

مَنْ سَعی فی حاجَه أَخیهِ المؤمنِ فکأنَّما عَبَدَ اللهَ تِسْعَهَ آلافِ سنَه، صائماً نهارُهُ قائماً لَیلَهُ:

کسی که تلاش کند برای برآورده کردن نیاز برادر مومنش، مانند بنده‌ مومنی است نُه هزار سال عبادت کرده است در حالی که روز روزه بوده و شب‌ها شب بیدار.

گره از کار بندگان خدا گشودن، امیرالمومنین هم همین را می‌فرمایند؛ اسْتَعْمِلُوا أَقْدَامَکُمْ.از پاهایتان استفاده کنید در هر کار خیری. در روایات داریم که خداوند متعال می‌خواهد قومی را عذاب کند اما وقتی می‌بیند که پیرمردها با این پاهایشان به مساجد می‌روند و به نماز جمعه این عبادت با عظمت اسلامی می‌روند و کودکان می‌روند و قرآن می‌آموزند، خداوند بخاطر آن عبادت کنندگان برای آن قوم عذاب نازل نمی‌کند.

انشاء الله خداوند متعال به ما توفیق بدهد اقلاً در این روزهای جمعه احادیث رسول خدا و ائمه معصومین به گوشمان بخورد و انشاء الله به آنها عمل کنیم.

خطبه دوم: آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم گفت: شنبه دهم آذر روزی است که در سال 1316 سید عالم مجتهد بزرگواری در کاشمر به دست عمال رضا خان به شهادت رسید؛ سید حسن مدرس. یادآوری از این شخصیت‌ها ما را با آنچه به دست آوردیم وصل می‌کند. نجات این کشور و استقلال این کشور چه فراز و نشیب‌هایی طی کرده و چه شخصیت‌هایی را در این راه ملت ما از دست دادند. از شاگردان برجسته میرزای شیرازی و آخوند خراسانی و سید کاظم یزدی بود. اعتقاد او این بود که دین و سیاست از هم جدا نیستند. بسیاری حال به چه دلیلی این دو را از هم جدا می‌دانند. مگر پیامبر فقط می‌نشست و عبادت می‌کرد و دخالت در سیاست نمی‌کرد. سیاست مکر و حیله در دین جایی ندارد اما سیاست به معنای مدیریت درست جامعه و هدایت مردم به سمت اهداف شایسته در دین هست.

یک‌بار در دوره رئیس الوزرایی بنا شد رضا خان را استیضاح کنند، پایه‌گذار آن مدرس بود. این کار به‌قدری رضا خان را عصبانی کرد که در مجلس گلوی این سید را گرفت. او در دوره هشتم مجلس شورای ملی  که وارد شده بود نگذاشتند وارد شود و ایشان را به دامغان و مشهد و خواف و بعد به کاشمر تبعید کردند. در 27 رمضان 1316 عمال رضا خان او را با دهان روزه به شهادت رساندند.

مدرس می‌گفت من با جمهوری مخالف نیستم اما با آن جمهوری که انگلیس بخواهد به ما تحمیل کند موافق نیستم. مردم را به خرید جنس داخلی تشویق می‌کرد. مردم را تشویق می‌کرد بیایند و سرمایه‌گذاری کنند. امروز این توصیه کردن‌ها راحت است اما آن روز فهمیدن اینها کار هر کسی نبود. مردم را تشویق می‌کرد لباس ایرانی و دوخته شده از پارچه ایرانی استفاده کنند. حضرت امام به جهت احترامی که برای مرحوم مدرس قائل بود، ده آذر، شهادت او را روز مجلس نامید. حضرت امام (ره)، نظرش این بود که مجلس ایران نمایندگانی هم‌چون مدرس باید داشته باشد که برای منافع ملت و مصالح و پیشرفت کشور حتی خود را فدا کنند.

 یازده آذر، روز شهادت میرزا کوچک خان جنگلی است، مبارزی که وقتی روس و انگلیس وارد این کشور شده بودند در جنگ جهانی اول، در چنین شرایطی که استقلال ایران زیر چکمه‌های سربازان خارجی داشت له می‌شد، جمعی در تهران، از جمله میرزا کوچک جنگلی، دور هم جمع شدند، و بنا به این که دولت مرکزی دیگر کنترلی ندارد، به شمال آمد و دولت محلی تشکیل داد و تلاش کرد و بالاخره هم به شهادت رسید و به لقاء الله پیوست.

این تذکرات را می‌دهم که بدانید، کشور ما چه بر سرش آمده و چه شخصیت‌هایی را از دست دادیم و امروز به کجا رسیده‌ایم. اینکه امروز به اینجا رسیدیم که همانی است که آنها می‌خواستند، مدرس و میرزا کوچک و امیر کبیر و ... . آن‌چیزی که آنان می‌خواستند امروز به دست ما آمده است. چون به دست ما آمده نمی‌خواهند بگذارند. جنگ و تحریم‌ها برای این است که ملت ما خسته شود و یادش برود، ما نباید بگذاریم. امیدواریم توطئه‌های دشمن علیه این ملت را خدا خنثی کند و ملت ما پیش برود به سوی قله پیشرفت.

اخیراً رئیس جمهور آمریکا ملت ما را تروریست نامیده است. کشور آمریکا تروریست است. آمریکا 239 سال است که پیدا شده است. در این دوران 239 ساله، 93 درصد از این عمر را در جنگ بوده یعنی 223 سال، جنگ کرده، کودتا کرده و حکومت‌های ملی را از بین برده و حکومت‌های دست‌نشانده را گذاشته است در کشور ما هم دولت ملی را با کودتای 28 مرداد از بین برده است. در جنگ جهانی دوم، با اینکه جنگ داشت تمام می‌شد و پذیرفته بود که جنگ را تمام کند، در عین‌حال آمریکایی‌ها، بر روی دو شهر این کشور بمب اتم ریختند و 220 هزار نفر را از بین بردند. 20 سال با ویتنامی‌ها جنگیدند و در نهایت با شکست و شرمساری از ویتنام بیرون رفتند. مردم را مثل غوره آب گرفتند. امروز به ما می‌گوید تروریست. مایی که قربانی تروریست هستیم. در افغانستان و عراق دخالت نظامی کردند. به بهانه سلاح شیمیایی به عراق حمله کرد که بهانه بود. به اقغانستان به بهانه حادثه 11 سپتامبر حمله نظامی کرد. اینها در کارنامه سیاه آمریکا ثبت شده است. خودشان ادعا کردند که القاعده را ما درست کردیم. خانم کلینتون اعتراف کرد القاعده را برای ایستادن جلوی شوروی درست کردیم. خانم کلینتون در کتابش اعتراف کرد که داعش را ما درست کردیم تا امنیت اسرائیل حفظ شود و نظرها به‌سوی داعش و سرگرم مبارزه با آن باشد.

خداوند این ملت را در مقابل دشمنان حفظ بفرماید. من قطره از دریا را ذکر کردم. امیدوارم قدر آنچه را که امروز به دست آوردیم را بدانیم. اگرچه مشکلاتی هم داریم و مطمئنم اینها حل خواهد شد. دولت، مجلس، قوه قضائیه و خود مردم باید به فکر باشند و تلاش کنند.

چند روز قبل یکی از مولوی‌های اهل سنت که امام جمعه هم بود امام جمعه یکی از بخش‌های بین علی آباد و آزادشهر، صبح رفته بود برای نماز صبح، جنایتکارانی این مولوی را به قتل می‌رسانند. امام جمعه خوبی بود، اهل تقریب بود و مردم حتی اهل تشیع هم دوستش می‌داشتند. انشاء الله که نیروهای امنیتی و انتظامی، حتما این قضیه را پیگیری کنند و جانیان شناسایی بشوند و به اشد مجازات برسند. این برای امنیت استان ما لطمه زده است. به خانواده آن مرحوم و مردم آن منطقه تسلیت می‌گویم و انشاء الله خداوند متعال این مرحوم را مورد رحمت و رضوان خود قرار بدهد.

آیت الله نورمفیدی، در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.