نماینده ولی فقیه دراستان وامام جمعه گرگان با حضور در بیت مرحوم مولوی عبدالغفور جمال زائی ضمن دیدار و عرض تسلیت به خانواده آنمرحوم طی سخنانی گفت: مولوی صبح برای نماز رفت و بعد از بندگی خدا داشت برمی گشت  فاصله ای هم از این مقام بندگی نگرفت که به فیض لقای حق نایل شد ولی وای به حال آن هایی که به این جنایت مرتکب شدند من به استاندار و فرمانده نیروی انتظامی و سربازان امام زمان (عج) تاکید کردم هر چه زودتر این افراد را پیدا کنند.

 

متن کامل سخنان حضرت آیت الله نورمفیدی در دیدار با خانواده مرحوم مولوی عبدالغفور جمال زائی


 بسم الله الرحمن الرحیم

 

 « وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِ ۗ وَبَشِّرِ الصَّابِرِين﴿١٥٥﴾ الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِيبَةٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ، أُولَٰئِكَ عَلَيْهِمْ صَلَوَاتٌ مِنْ رَبِّهِمْ وَرَحْمَةٌ ۖ وَأُولَٰئِكَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ ﴿١٥٧﴾ » سوره بقره

مصیبت ارتحال این مولوی عزیز و مورد احترام و مقبول همه را تسلیت می گویم. در ایام عید قربان که من اینجا آمده بودم ، برخی از طلبه های شیعه هم حضور داشتند و خیلی با احترام از این مولوی یاد می کردند و می گفتند قرآن خود را نزد این مولوی یاد گرفته اند. فوت مولوی مصیبت بزرگی برای همه بود.

آیه شریفه ای که ابتدا تلاوت کردم، پسندیده است برای کسانی که مصیبت به آنها وارد شده است، خداوند بندگان مومنش را به خیلی چیزها آزمایش می کند ، از  نقص اموال گرفته تا از دست دادن عزیزانش وهمه  این ها میدان آزمایش است.

در میدان آزمایش برخی ها پایشان می لغزد اما خداوند می فرماید آن هایی که در برابر مشیت الهی و مقدرات الهی صبر می کنند در واقع صابرین را معرفی می کند

آیه « أُولَٰئِكَ عَلَيْهِمْ صَلَوَاتٌ مِنْ رَبِّهِمْ وَرَحْمَةٌ ۖ وَأُولَٰئِكَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ ﴿١٥٧﴾ »کسی که برای او مصیبت وارد می شود مبداء ما از پیش خدا بوده و همه از او هستیم و همه به او برمی گردیم " انالله و انا  الیه راجعون" ، منطق این است که ما هرچه داریم از خداست در نهایت همه به سوی اومی رویم.

برای صابران یعنی افرادی که در مصیبت ها صبر می کنند خداوند سه پاداش در نظر گرفته است یعنی «أُولَٰئِكَ عَلَيْهِمْ صَلَوَاتٌ مِّن رَّبِّهِمْ وَرَحْمَةٌ ۖ وَأُولَٰئِكَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ»، پاداش اول این است که درودهای الهی نصیبشان میشود، خدا بر پیامبرش درود فرستاده است ملائکه هم بر خداوند درود می فرستند این آیه شریفه می فرماید«أُولَٰئِكَ عَلَيْهِمْ صَلَوَاتٌ مِّن رَّبِّهِمْ وَرَحْمَةٌ ۖ وَأُولَٰئِكَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ» یعنی صابران درودهای الهی که خداوند به پیامبر داده است و رحمت خدا نصیبشان می کند خداوند کانون رحمت است «يَا مَنْ‏ سَبَقَتْ‏ رَحْمَتُهُ‏ غَضَبَهُ» یعنی  رحمت خدا تمام عالم را دربر گرفته است زمین و زمان و ماه و خورشید و همه از رحمت های خداوند بر بندگانش هست  پس خداوند رحمت خود را نصیب صابران می کند.

مهمتر از این دو مورد « أُولَٰئِكَ عَلَيْهِمْ صَلَوَاتٌ مِنْ رَبِّهِمْ وَرَحْمَةٌ ۖ وَأُولَٰئِكَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ ﴿١٥٧﴾ » است این ها هدایت الهی نصیبشان می شود در نماز همیشه می خوانیم اهدنا صراط المستقیم یعنی خدایا ما را به راه راست هدایت کن اما صراط مستقیم چیست؟ صراط مستقیم در قرآن آمده است « أَلَمْ أَعْهَدْ إِلَيْكُمْ يَا بَنِي آدَمَ أَنْ لَا تَعْبُدُوا الشَّيْطَانَ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبِينٌ»... خداوند می فرماید یابنی آدم مگر من با شما عهد و پیمان نبستم مگر عهد نگرفتم که بندگی شیطان نکنید که دشمن آشکار شماست بنده من باشید که هذا صراط مستقیم یعنی  صراط مستقیم بندگی خداست.

ما به این دنیا آمده ایم تا چکار کنیم؟ آمده ایم 80 سال زندگی کنیم و بخوریم و بیاشامیم، درامدی داشته باشیم و در بانک ها بگذاریم؟ ایا برای این امده ایم؟ اگر این است پس تفاوت ما با حیوانات چیست؟ یا نه حساب ما انسان ها با آن ها فرق می کند؟ حساب ما این است که ما به این دنیا آمده ایم که مسیر بندگی خدا را طی کنیم خوش به حال آن هایی که در مسیر زندگی شان در این خط قرار بگیرند و از دنیا استفاده می کننداما جوری استفاده می کنند که به بندگی خدا برسند.

اساس و محور بندگی ، خداست پیامبر هم همینگونه زندگی می کرد اما چطور زندگی می کرد؟ از نظر ما  پیامبر (ص)معصیت نمی کرد معصوم بود اما گاهی می گفت «گاهی رو دل من ابرهایی می گیرد که شبانه روز 70 بار در خانه خدا استغفار می کنم» او اهل گناه نبود اما همینکه مشغول به دنیا می شد ، این را برای خودش گناه می دانست و خود را از درگاه حق تنزل یافته می دید برای همین استغفار می کرد.

 ما مسلمان هستیم و تابع پیغمبر خدا هستیم به این دنیا آمدیم تا این مسیر بندگی را درست طی کنیم نلغزیم مرگ خبر نمی کند مولوی صبح برای نماز رفت و بعد از بندگی خدا داشت برمی گشت  فاصله ای هم از این مقام بندگی نگرفت که به فیض لقای حق نایل شد ولی وای به حال آن هایی که به این جنایت مرتکب شدند من به استاندار و فرمانده نیروی انتظامی و سربازان امام زمان (عج) تاکید کردم هر چه زودتر این افراد را پیدا کنند.

در عرض این 40 سال که از انقلاب می گذرد اوایل اتفاقاتی می افتاد اما تمام شد آنچه امروز در استان ما هست این است برادران شیعه و سنی در کمال صفا و صمیمیت با هم زندگی می کنند من دیروز در گنبد گفتم همه ما طبق آیه شریفه «قرآن عطیه الله ورسول»از خدا و پیغمبر پیروی می کنیم کدام مسلمان است که از خدا و پیغمبر پیروی نکند همه ما می خواهیم از خدا و پیامبر پیروی کنیم منتهی ما اهل شیعه از طریق اهل بیت و برادران اهل سنت از طریق صحابه، اما همه می خواهیم به پیامبر برسیم اما در عین حال هم شیعه از احادیثی که از صحابه به پیامبر می رسد عمل می کند هم اهل سنت از روایات که از طریق اهل بیت به رسول خدا می رسد عمل می‌کنند، خداوند می فرماید :عطیه الله و رسول  از خدا و پیامبرش پیروی کنید.قرآن می گوید اگر دیدید یک مسلمان زیر چتر یهود و نصارا رفته است بدانید از شما نیست و از آن هاست.

 « يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا الْيَهُودَ وَالنَّصَارَىٰ أَوْلِيَاءَ ۘ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ ۚ وَمَن يَتَوَلَّهُم مِّنكُمْ فَإِنَّهُ مِنْهُمْ ۗ إِنَّ اللَّهَ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ »صریح قرآن این است که زیر چتر یهود و نصارا نروید اگر رفتید بدانید از آن ها هستید پس تکلیف ما با این افراد چه خواهد بود اگر شما این آیه را غیر از این معنا می کنید به من بگویید ! قضیه این است برخی ها زیر چتر آمریکا رفته اند دیگر نمی توانیم بگوییم این ها از ما هستند اینکه پیامبرمان را خوب بشناسیم قدر او را بدانیم سیره و روش پیامبر را بشناسیم برای ما درس باشد چه کسی را بهتر از پیامبر می توانید پیدا کنید.

 مجددا تسلیت می گویم ؛ انشاالله خداوند صبر عنایت فرماید و پدر گرامیتان مورد رحمت و غفران خداوند قرار گیرند.برای قدرشناسی از مرحوم مولوی عبدالغفور جمال زائی که به عنوان امام جمعه به شایستگی خدمت کرد و مورد علاقه و احترام شیعه و سنی بوده است مقرر می کنم مولوی عبیداله جمال زائی از این به بعد نماز جمعه را انجام دهد هم برای تقدیر و هم برای شاد شدن آنمرحوم.

دشمن برای ما دام پهن کرده است، دام جنگ و تفرقه، مسیحیان خودشان با هم یک روزی جنگیده اند و خونریزی کرده اند اما بعد سر عقل آمده اند حالا بین ما این کار ها را می کنند باید حواسمان جمع باشد که مصلحت قرآن است، ائمه جمعه هم اولین وظیفه شان این است که این وحدت را حفظ کنند.

 مولوی گرگیج هم سال ها در این سمت در منطقه خدمت می کند و این ها همه ثواب دارد وی در جلسات حل اختلاف حضور فعال دارد و به گوش ما می رسد  در احادیث هم داریم ؛هیچ چیز به اندازه رفع اختلاف ثواب ندارد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید