مقدمه: راه‌آهن منطقه ما به آسیای میانه می‌تواند پدافند غیر عامل خیلی مطمئنی باشد تا با چین و کشورهای شرقی ارتباط داشته باشیم و آنچه مورد نیاز ماست از این طریق بتوانیم تهیه کنیم و وارد کشورمان شود.

خطبه اول نماز جمعه گرگان 97/8/11: آیت الله نورمفیدی در ادامه سلسله گفتار خود از نهج البلاغه بخش دیگری از خطبه 182 امیرالمومنین (ع) را قرائت کرد و درباره آن سخن گفت:

فَاللَّهَ اللَّهَ مَعْشَرَ الْعِبَادِ وَ أَنْتُمْ سَالِمُونَ فِی الصِّحَّةِ قَبْلَ السُّقْمِ وَ فِی الْفُسْحَةِ قَبْلَ الضِّیقِ، فَاسْعَوْا فِی فَکَاکِ رِقَابِکُمْ مِنْ قَبْلِ أَنْ تُغْلَقَ رَهَائِنُهَا. أَسْهِرُوا عُیُونَکُمْ :

پس خدا را خدا را اى جمعیّت انسان ها پروا کنید حال که تندرستید نه بیمار، و در حال گشایش هستید نه تنگ دست، در آزادى خویش پیش از آن که درهاى امید بسته شود بکوشید، در دل شب ها با شب زنده دارى به اطاعت برخیزید.

جمله‌های نورانی امیرالمومنین در نهج البلاغه است. در جمله‌های قبل پیران سالخورده را مورد خطاب قرار داد و بعد عموم مردم را و اینکه همه دانسان‌ها بالاخره سفری در پیش دراند و امروز فردایی دارد. تذکراتی حضرت دادند و بعد مردم را با الله الله پرهیز دادند که از خدا پروا کنید الان سالمید ولی این بدن همیشه سالم نمی‌ماند، گرفتار بیماری می‌شود خواه و ناخواه. اکنون زمان دارید ولی وقتی پیش می‌آید که زمان بر شما تنگ می‌شود. معمولاً ما انسان‌ها زیر بار تکالیف الاهیه خدا هستیم. خداوند اینهمه نعمت به انسان داده، نعمت‌های الهی تمام وجود ما را احاطه کرده و در مقابل تکالیفی بر گردن ما نهاده است. همین تکالیف هم برای مصلحت ما انسان‌هاست. نفعی از عبادات ما به خداوند نمی‌رسد. اگر تمام کائنات هم کافر شوند گردی بر کبریای الهی نمی‌نشیند. این بندگی و عبادت، نیاز و صلاح ماست. ما در گروی تکالیف الهی هستیم و وقتی آزاد می‌شویم که این تکالیف را انجام بدهیم. امیرالمومنین می‌فرماید؛ تلاش کنید خود را از زیر بار این مسئولیت خلاص کنید. تلاش کنید تا می‌توانید این دین الهی را ادا کنید، نمازهای خود را خوب بخوانیم، به مردم خوبی کنیم، به کسی اذیت و ظلم نکنیم. تا الان که می‌توانید خود را آزاد کنید، آزاد کنید قبل از آن که نتوانید و کار از کار بگذرد. تا در دنیاییم و زمان داریم خود را خلاص کنیم. خدای متعال در بعضی سوره‌های قرآن می‌فرمایند؛ برخی از بندگان خوب در بهشت جای گرفته‌اند و با با مجرمان گفت‌وگو می‌کنند؛ فِي جَنَّاتٍ يَتَسَاءَلُونَ، عَنِ الْمُجْرِمِينَ ، مَا سَلَكَكُمْ فِي سَقَرَ، قَالُوا لَمْ نَكُ مِنَ الْمُصَلِّينَ، وَلَمْ نَكُ نُطْعِمُ الْمِسْكِينَ ، وَكُنَّا نَخُوضُ مَعَ الْخَائِضِينَ ، وَكُنَّا نُكَذِّبُ بِيَوْمِ الدِّينِ ، حَتَّأَتَانَا الْيَقِينُ ، فَمَا تَنْفَعُهُمْ شَفَاعَةُ الشَّافِعِينَ (مدثر/ 40 تا48 ): آنان در باغهای بهشت (متنعّمند و) سؤال می‌کنند از مجرمین، که شما را چه عمل به عذاب دوزخ در افکند؟ آنان جواب دهند که ما از نمازگزاران نبودیم. و مسکینی را طعام نمی‌دادیم. و ما با اهل باطل به بطالت می‌پرداختیم. و ما روز جزا را تکذیب می‌کردیم. تا آنکه یقین (که ساعت مرگ است) بر ما فرا رسید. پس شفاعت شفیعان در حق آنان هیچ سودی نبخشد.

بهشت جوری است که بهشتیان می‌توانند با اهل دوزخ گفت‌وگو کنند. می‌پرسند شما چرا چنین شدید؟ چطور خلاص نشدید؟ آنها در جواب می‌گویند؛ ما از نمازگزاران نبودیم، رابطه‌ای با خدا نداشتیم نماز رابطه با خداست. به فکر مردم هم نبودیم. فرو رفته در دنیا بودیم. نتیجه این فرو رفتگی در دنیا این بود که تکذیب می‌کردیم آخرت را. این 4 چیز؛ رابطه ما با خدا قطع بود، رابطه‌مان با مردم هم قطع بود. فرورفتگی در دنیا و د رنتیجه تکذیب آخرت. اینجاست که خداوند می‌گوید؛ از دست شفیعان هم کاری ساخته نیست.  این 4 معیار را به خاطر بسپارید. دنیا البته جای زندگی ماست همه باید زندگی کنند، اما برخی جوری زندگی می‌کنند که غرق شدن در دنیاست.

امیرالمومنین می‌فرماید؛ قبل از این که راه خلاص بسته شود خود را رها کنید از عهده تکالیف.

امیدوارم خدای متعال به همه ما توفیق دهد به این کلمات امیرالمومنین (ع) توجه کنیم. من سال‌هاست برای شما از این اخت القرآن و اخ القرآن، یعنی نهج البلاغه که خودمانی‌تر از قرآن سخن می‌گوید. قرآن از کلیات می‌گوید و نهج البلاغه از جزئیات و مطابق عقول همه ما و توضیح می‌دهد.

انشاء الله دل‌های همه ما به نور قرآن و نهج البلاغه روشن شود و این روشنایی همین‌طور تا آخر عمر بماند و با همین روشنایی به دیدار خداوند برویم.

خطبه دوم: آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم گفت: هفته گذشته اربعین سید الشهدا (س) بود، حرکت عظیم مردمی در راهپیمایی اربعین اتفاق افتاد آثار و برکات زیادی برای امت اسلامی خواهد داشت. دیدیم که مردم با چه شوق و علاقه‌ای، سختی‌ها را بر خود هموار می‌کنند تا بهترین زیارت را با پای پیاده انجام دهند. پیر و جوان و زن و مرد و ایرانی و غیر ایرانی و حتی از کشورهای غربی و آمریکایی. باید از همه آنهایی که دست‌اندکار این شعایر بزرگ اسلامی هستند از همه قدردانی بشود اول از خود مردم. این شوق و علاقه سرمایه بزرگی است دنیای امروز خیلی کم اینها را دارد. مصاحبه‌هایی هم که می‌دیدیم معلوم بود که با آگاهی قدم در این راه گذاشته بودند. از وحدت امت اسلامی و اهداف سید الشهدا می‌گفتند که ما عاشق این اهدافیم. از دولت ایران و عراق باید تشکر کرد که خیلی زحمت کشیدند. البته نمی‌توان گفت، صد در صد مشکل نبود. بالاخره مشکلات هست. از استانداران باید تشکر کرد. چون یک حرکت تأثیرگذار جهانی است. عراق هم کشوری است که هنوز داعشی‌ها و تکفیری‌ها هنوز آن را رها نکرده‌اند. 30 هزار نیرو امنیت این حرکت را بر عهده داشتند. خبرگزاری‌های غربی تلاش کردند که یا چیزی نگویند یا جوری بگویند که این حرکت عظیم را کم‌اهمیت جلوه دهند. با این‌حال چیزهایی را هم مطرح کردند که جالب توجه است. خبرنگار خبرگزاری فرانسه نوشته بود که امام حسین نوه پیامبر اسلام در سال 680 میلادی و 61 هجری در مخالفت حکومت غاصب یزید قیام کرد و همراه با پیروانش به شهادت رسید از این تاریخ به بعد شیعیان جهان با شکوه برای آن سوگواری می‌کنند و هم‌اکنون ایستادگی و پایداری امام حسین (ع) با نمادی قدرتمند از ایثار و قاطعیت در برابر ظلم و جور تبدیل شده است. خیلی حرف است این خبر و بیان خبرنگار غربی. این تصویر از امام حسین به عنصری اساسی در مذهب و سیاست ایرانی‌ها تبدیل شده است. این را یک فرانسوی می‌گوید. با اینکه مدرنیته زندگی ایرانی‌ها را تغییر داده است اما سفر اربعین اهمیت چشمگیر حادثه عاشورا در فرهنگ ایرانی را نشان می‌دهد. این قضاوت یک فرانسوی از عاشورا و زیارت اربعین است. بنابرین باید قدر این حرکت را بدانیم. خیلی‌ها ممکن است حرف‌هایی بزنند. بله اگر انسان با عینک مادیت به قضایا نگاه کند ممکن است جور دیگری حرف بزند. اما ما اعتقادمان این است که امام زمان هم بیاید اهداف امام حسین را پیاده می‌کند. بنابراین این حرکتی است که استمرار دارد. ما باور داریم که امام زمان که بیاید یکی از اهدافش، انتقام از ظالمان است در هر لباس و شکلی.

هفته آینده هم سال‌روز شهادت نبی مکرم اسلام است. روایات مختلفی است که بیان‌گر این است که در خیبر به ایشان سم خوراندند و یا زن یهودیه‌ای ایشان را مسموم کرد. روز 28 ماه سفر روز شهادت نبی مکرم اسلام و ثبت اکبر رسول اکرم امام حسن مجتبی است. و آخر ماه صفر روز شهادت آقا علی‌بن موسی الرضا (ع) است که در غربت و تنهایی و به دست کسی به شهادت رسید که به ظاهر برای تکریم و تجلیل او را به خراسان آورد. این ایام را به همه مسلمانان جهان تسلیت می‌گوییم و امیدواریم به همه ما توفیق پیروی محمد و آل محمد (ص) را به همه ما عطا بفرماید.

هفته‌ای که در آن قرار داریم، هفته پدافند غیرعامل است. همه ما باید بدانیم این چیست. دشمنی‌های دشمنان ما فقط جنگ نظامی نیست. از هر راهی بدانند می‌خواهند ما را از پا بیندازند. در جنگ‌های گذشته هم این بوده است. در جنگ‌های رسول اکرم و حادثه عاشورا هم این بوده است. امام حسین را می‌خواستند در مکه ترور کنند. ایشان آگاه شد و برای اینکه حرمت خانه خدا حفظ شود قبل از سروع موسم حج از مکه خارج شدند. در کربلا آّب را به روی یاران امام حسین (ع) بستند. این همان آفند غیر عامل بود. امام حسین (ع) هم پدافند غیر عامل کردند فرستادند آب بیاورند. اما به شکلی که امروز در جهان انجام می‌شود و به این گستردگی نبود. پیامبر (ص) سه سال در شعب ابی‌طالب بود، تحریم اقتصادی کردند و .... دشمن از هر راهی که بتواند وارد می‌شود و ضربه می‌زند. دشمن ما آمریکاست و تنها کشوری که پرچمدار ضربه زدن به جمهوری اسلامی است آمریکاست. ما که با دنیا دشمنی نداریم. گاهی دور از انسانیت است، دارو را تحریم می‌کنند. در یمن ببینید چکار می‌کنند؟ از گرسنگی و بیماری چشم کودکان از حدقه بیرون زده، که دل آدم ریش می‌شود. این جنگ نظامی است؟ این گرسنگی و بیماری دیگر چیست؟ از جنگ بیولوژیکی هم دریغ نمی‌کنند. پدافند غیر عامل معنایش این است که کشوری مثل کشور ما در برابر تهدیدهایی که ممکن است به‌وجود بیاید کاملاً آگاه باشد. مردم  بشناسند و راه‌های مقابله با آن را هم بدانند. کار بسیار مهمی است و باید دعا کنیم برای همه آنهایی که با چشمان باز و هوشمندانه تهدیدهای دشمن را نگاه می‌کنند و راهکار مقابله پیدا می‌کنند دعا کنیم.

اتفاقی که در نیجریه افتاد و ارتشیان مردم عزادار را به گلوله بستند اقدام بی‌رحمانه و جگرسوزی بود. حدود 50 نفر از عزاداران امام حسین به شهادت رسیدند که تحت مدیریت عربستان سعودی بوده است. دنیایی که دم از آزادی و دموکراسی می‌زند، این اقدامات ظالمانه است. خداوند دست این جنایتکارالن را از سر بشریت قطع کند.

استاندار محترم در جلسه‌ای گفتند ممکن است خلیج فارس ما از نقاطی باشد که ما را تهدید کنند. راه‌آهن منطقه ما به آسیای میانه می‌تواند پدافند غیر عامل خیلی مطمئنی باشد تا با چین و کشورهای شرقی ارتباط داشته باشیم و آنچه مورد نیاز ماست از این طریق بتوانیم تهیه کنیم و وارد کشورمان شود. راه آهن اینچه‌برون به ترکمنستان، مأمن بسیار خوبی است در مقابل تهدیدهای آمریکایی‌ها. امیدوارم استاندار محترم پیگیری کنند و با وزیر محترم راه مطرح کنند و عملی شود. سه رئیس جمهور ایران و ترکمنستان و قزاقستان آمدند و این را افتتاح کردند، درست نیست همین‌طور بی‌استفاده بماند. امیدواریم این حل شود و برای توسعه استان هم می‌تواند مهم و مفید باشد.

آیت الله نورمفیدی، در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.