مقدمه: همه کشورهای اروپایی و اعضای شورای امنیت تأکیدشان پشتیبانی از برجام بوده است. در چنین جنگ سیاسی، جمهوری اسلامی ایران پیروز شد و آمریکایی‌ها به هدف خود نرسیدند.

خطبه اول: آیت الله نورمفیدی در ادامه سلسله گفتار خود از نهج البلاغه بخش دیگری از خطبه 182 امیرالمومنین (ع) را قرائت کرد و درباره آن سخن گفت:

وَ اعْلَمُوا أَنَّهُ "مَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً" مِنَ الْفِتَنِ وَ نُوراً مِنَ الظُّلَمِ، وَ يُخَلِّدْهُ فِيمَا اشْتَهَتْ نَفْسُهُ وَ يُنْزِلْهُ مَنْزِلَ الْكَرَامَةِ عِنْدَهُ فِي دَارٍ اصْطَنَعَهَا لِنَفْسِهِ، ظِلُّهَا عَرْشُهُ وَ نُورُهَا بَهْجَتُهُ وَ زُوَّارُهَا مَلَائِكَتُهُ وَ رُفَقَاؤُهَا رُسُلُهُ:

بدانيد كه هر كه از خدا بترسد براى او راه بيرون شدنى از فتنه‌ها قرار مى‌دهد و چراغى در تاريكي‌ها و او را در آنچه ميل و خواست اوست جاويدان دارد و در نزد خود در منزل كرامت فرود آورد، در سرايى كه خاص خود ساخته، سايه‌اش عرش است و روشناي‌اش اشراق نور خشنودى اوست و زايران آن فرشتگان او و دوستانش پيامبرانش هستند.

امام علی (ع) در این کلمات نورانی به آثار تقوا پرداخته است. اول تشویق به تقوا می‌کند که من تقوا را در هفته‌های قبل معنی کردم و این که چرا باید در مقابل خداوند با‌تقوا باشیم و اینجا هم درباره آثار تقوا سخن می‌گوید. امیر المومنین می‌فرماید؛ مردم بدانید کسی که اهل تقوا باشد و از خدا ملاحظه کند و او را همیشه ناضر و حاضر خود بداند، خداوند متعال در شداید دنیا و هنگام مرگ و روز قیامت، گرفتار دغدغه نمی‌شود و خود را نمی‌بازد. در آیات قرآن هم به این نکته توجه داده؛ خداوند برای اهل تقوا همیشه گشایشی فراهم می‌کند. پیامبر و ائمه معصومین هم به این مسءله اشاره کرده‌اند.

تقوا نوری است در تاریکی‌ها و راه را روشن می‌کند و به انسان نشان می‌دهد. خداوند اهل تقوا را در جایی که همه آرزویش را داریم و آن بهشت است، قرار می‌دهد و جاویدان می‌سازد. بهشت منزلت و جایگاهی است که در نزد خدا خیلی گرامی است و این بزرگ‌ترین تعریف از بهشت است. بهشت قابل توصیف نیست ولی اگر خواسته باشند به زبان قابل فهم آن را توصیف کنند این است که بهشت، خانه‌ای است که در نزد خداوند گرامی است؛ مَنْزِلَ الْكَرَامَةِ عِنْدَهُ.

فِي دَارٍ اصْطَنَعَهَا لِنَفْسِهِ؛ بهشت جایی است که خداوند برای خودش ساخته است. خدا که جا و مکان نمی‌گیرد. این که خدا بهشت را برای خودش ساخته یعنی چه؟! در قرآن جمله است درباره رابطه خدا و حضرت موسی (ع)؛

وَاصْطَنَعْتُكَ لِنَفْسِي(طه/41): و من تو را براي خودم پرورش دادم!

یعنی تو ای موسی، گویی در وجودت هیچ چیز دیگری حاکم نیست و کسی که دخیل در وجود توست خودم هستم. یعنی ساخته و پرداخته‌ی خودمی. ما خانه خدا و کعبه را می‌گوییم، بیت الله. آیا فقط خدا در آنجا حاکم است؟ نه! دست‌های آلوده‌ای در آنجا دخیل است و مثلاً نمی‌گذارد حج ابراهیمی انجام شود. درست است که در اطراف کعبه اکنون بت نیست. اما اگر دقیق شویم می‌بینیم که بالاخره بت وجود دارد. اما بهشت خانه‌ای است که هیچ دستی در آن دخالت ندارد و فقط خداست. هیچ عیبی در آن نیست چون خدا ساخته است. ظِلُّهَا عَرْشُهُ؛ بهشت سقفی دارد، سقف بهشت چیست؟ در بعضی از روایات داریم که «سقف الجنه عرش الرحمن»: سقف بهشت، عرش خداست. معمولاً سقف خانه، خانه را از خیلی چیزها حفظ می‌کند، از سرما و گرما و باران و ... . یعنی قدرت مطلقه الهیه، سقف بهشت است. وَ نُورُهَا بَهْجَتُهُ؛ بهشت نور هم نیاز دارد اما نورش چه جور نوری است؟ نور خدا همیشه به بهشت می‌تابد و بهشت را روشن می‌کند. خانه عجیبی است که سقفش، عرش خداست و نورش هم بهجت و جمال ذات اقدس الهی است. وَ زُوَّارُهَا مَلَائِكَتُهُ: عده‌ای هم رفت و آمد دارند. آنها ملائکه‌اند که برای زیارت بهشتیان می‌آیند. وَ رُفَقَاؤُهَا رُسُلُهُ، بهشتیان رفیق هم می‌خواهند. رفقای بهشتیان پیامبران خدایند.

وَمَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَالرَّسُولَ فَأُولَئِكَ مَعَ الَّذِينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَالصِّدِّيقِينَ وَالشُّهَدَاءِ وَالصَّالِحِينَ وَحَسُنَ أُولَئِكَ رَفِيقًا(نساء/69): و آنان که اطاعت خدا و رسول کنند البته با کسانی که خدا به آن‌ها لطف فرموده یعنی با پیغمبران و صدّیقان و شهیدان و نیکوکاران محشور خواهند شد، و اینان نیکو رفیقانی هستند.

کسانی که اطاعت خدا و پیامبر را می‌کنند همنشینان پیامبران و صدیقان و شهدا و صالحین‌اند.

یکی از نعمت‌های مهم بهشت آرامش و امنیت است و انسان خاطرش جمع است که دیگر از هیچ ناحیه‌ای به او غل و غش و اذیت و کینه و مکر و فریب آزار نمی‌رساند و کاملاً در آسایش است ولی در جهنم چطور؟ یکی از عذاب‌های جهنم، دعوا و خصومت و کینه است. هرچه امروز در جامعه ما از صفا و صمیمیت و همدلی و ... دور شویم زندگی‌مان جهنمی می‌شود و هر چه به سمت صفا و صمیمیت و همدلی برویم زندگی‌مان بهشتی می‌شود.

انشاء الله خداوند بهشت خود را نصیب همه ما بگرداند و فردای قیامت زیر سایه شفاعت رسول اکرم و ائمه معصومین همه ما بهشتی باشیم.

خطبه دوم: در خطبه دوم امام جمعه محترم گرگان گفت: در هفته دفاع مقدس قرار داریم. جنگ تحمیلی هشت ساله ملت ایران برگ زرینی در تاریخ این ملت هست. شاید در هیچ مقطع تاریخی چنین برگ زرینی به خود ندیده باشد. دشمنان انقلاب با راه انداختن این جنگ به دنبال این بودند که بساط انقلاب را جمع کنند و همه شنیدند این وعده‌ها را که در یک هفته تهران را خواهیم گرفت ولی 8 سال این جنگ و مقاومت ملت ایران به طول انجامید. نه تنها نتوانستند کاری کنند بلکه بسیاری آثار نیکو و زیبا نصیب ملت ایران شد و بسیاری از استعدادها خود را نشان داد و بسیاری از مقدمات پیشرفت‌هایی که بعداً برای ما بوجود آمد از آنجا شروع شد. و واقعاً این آیه قرآن:

وَعَسَى أَنْ تَكْرَهُوا شَيْئًا وَهُوَ خَيْرٌ لَكُمْ وَعَسَى أَنْ تُحِبُّوا شَيْئًا وَهُوَ شَرٌّ لَكُمْ وَاللَّهُ يَعْلَمُ وَأَنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ(بقره/216): لکن چه بسیار شود که چیزی را مکروه شمارید ولی به حقیقت خیر و صلاح شما در آن بوده، و چه بسیار شود چیزی را دوست دارید و در واقع شرّ و فساد شما در آن است، و خدا (به مصالح امور) داناست و شما نادانید.

 

در دفاع مقدس مصداق دارد. واقعاغً دفاع مقدس به نفع ملت ایران شد. البته ما سرمایه‌های بسیاری را از دست دادیم شهدای گرانقدر و انسان‌های والایی را از دست دادیم. درعین‌حال با همه آن مصائب واقعاً جایگاه این کشور و انقلاب را حفظ کرد و بالا برد. نیروهای مسلح ما از ارتش و سپاه و بسیج و همه مردم ما منجر به خلق این عظمت شد. خداوند انشاء الله همه کسانی را که در دوران مقدس قدمی برداشتند و خدمتی کردند، به شهدا جانبازان و آزادگان سرافراز ما اجر جزیلی که درخور عظمت ذات اقدس الهی است عطا بفرماید.

حادثه‌ای که در اولین روز دفاع مقدس در اهواز افتاد، این حادثه به‌ظاهر تروریستی کوری بود اما پشت قضیه کسانی بودند با برنامه‌های حساب‌شده. آقای جان بولتون، مشاور امنیت کاخ سفید است، تیرماه 96 در نشست منافقین در پاریس، علناً اعلام کرده بود که باید در فکر براندازی جمهوری اسلامی باشیم. دیگران هم این را گفته بودند و خیلی کارها انجام دادند. مخصوصاً در اعتراضات اسفند 96 در اعتراضاتی که پیش آمد آمدند سوار این موج شوند تا به سمتی ببرند که خودشان می‌خواهند. اعلام کردند که در مرداد 1397، 9 و 10 و 11 مرداد جمهوری اسلامی را براندازند اما هیچ از پیش نبردند. دیدند که هر چه می‌کنند به جایی نمی‌رسند و ملت ایران در عین اینکه نقد دارد حرف دارد و در عین حال می‌داند که چه خبر است و دنیا از آنان چه می‌خواهد و کشور را  به کجا می‌خواهند بکشانند. تحریم‌‌ها و مسائلی که امروز درست کردند می‌خواهند براندازی کنند به خیال خام خودشان. و در این وسط عده‌ای کودک سیاسی که بچه و سفیه‌اند حتی، مثل ولیعهد عربستان، محمد بن سلمان و مشاور ولیعهد امارات، صریحاً ابراز کردند که جنگ را باید به داخل ایران بکشانیم. یعنی ایران را بکنیم سوریه و همه چیز را به‌هم بریزیم. غافل از اینکه ملت ایران، ملتی نیست که در مقابل این فشارها سر خم کند. ملت ایران جریان عراق و سوریه را در مقابل چشم خود دارد و اجازه نمی‌دهد چنان وضعیتی پیش بیاید. بنابراین در چنین شرایطی همه باید به فکر این باشیم که کشورمان را حفظ کنیم. بعضی جهالت‌هایی که اتفاق می‌افتد، اینها به صلاح هیچ‌کس نیست، حتی به صلاح آنهایی هم نیست که به دنبال سود و درآمد بیشترند. خدایی نکرده ایران هم بشود مثل سوریه، دیگر از ایران چه می‌ماند؟! دلیلش هم این است که از حادثه اهواز پشتیبانی کردند. حمله به هدف نظامی، تروریستی نیست! این تعبیر کودکان سیاسی منطقه است. آیا این هدف نظامی بود که کودک 4 ساله کشته شود؟! زن‌ها کشته شوند؟! حدود 90 نفر کشته و زخمی شدند. در شورای امنیتی که زیر نظر رئیس دوره‌ای آمریکا بوده بالاتفاق، اتفاق اهواز را محکوم کردند اما کودکان سیاسی منطقه ما از آن پشتیبانی کردند. پیداست که قضیه چیز دیگر است و به قول خودشان می‌خواهند جنگ را به داخل ایران بکشانند، ایران را مثل سوریه و یمن بکنند. همان جمله‌ای که اباعبدالله که به برخی گفتند؛ انشاء الله مرگ به اینها نزدیک‌تر باشد تا اینکه بخواهند به این مقاصد برسند. انشاء الله.

مسأله دیگر شرکت رئیس محترم جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل و شورای امنیت، آنجا آقای ترامپ حرفی زد و ادعا کرد این دو سالی که من آمدم، هیچ رئیس جمهوری به اندازه این دو سال من کار نکرده است! همه خندیدند و خودش هم تعجب کرد. بعد هم گفت، درست است و باز هم حضار خندیدند. خیلی به نظر من ترامپ غیر معقول است و باعث سرشکستگی مردم آمریکاست. در مقابل سخنرانی دکتر روحانی، بسیار مستدل و مستند و در چارچوب مقررات بین المللی بود بدون توهین به کسی و بدون اینکه حرفی بدون منطق داشته باشد. بالاخره میدان جنگی بود و در این میدان هم ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی پیروزمندانه بیرون آمد. همه کشورهای اروپایی هم با توجه به حرف‌هایشان تأکید کردند که می‌خواهند برجام را نگاه دارند و تقریباً همه اعضای شورای امنیت تأکیدشان پشتیبانی از برجام بوده است. لذا در چنین جنگ سیاسی، جمهوری اسلامی ایران پیروز شد و آمریکایی‌ها به هدف خود نرسیدند. خداوند انشاء الله ملت ما و نظام ما را در چنین موقعیت‌های حساسی با اینهمه سرمایه‌هایی که خرج اسلام و نظام کردیم، یاری و حفظ بفرماید.

آیت الله نورمفیدی، در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.