آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در خطبه های نماز عبادی سیاسی روز جمعه گرگان با اشاره به خطبه 182 نهج البلاغه اظهار کرد: در رابطه با ارزش های دینی وقتی یکی از ائمه ما مطلبی را مورد نظر قرار می دهد در کلام همه ائمه ما آن مطلب مورد تایید است،  از پیامبر بزرگوار اسلام شروع می شود و هرچه که تاکید کرده و سفارش کرده همه ائمه آن خط را ادامه می دهند و هرآنچه که پیامبر نهی کرده است همه ائمه آن را نهی می کنند و ریشه همه این ارزش ها قرآن است.

 وی افزود: یکی از چیزهایی که در کلام امیرالمونین(ع)، پیامبر اکرم (ص)و ائمه مورد تایید است، سفارش به تقواست که ریشه در قرآن دارد، قرآن به صراحت می گوید بهشت متعلق به متقین است. هفته گذشته تقوا را معنا کردم گفتم از آن چیزهایی است که در میان همه ملت ها و مردم دنیا وجود دارد چه دینی داشته باشند و چه دینی نداشته باشند، آن هایی که دینی ندارند ناچارا در زندگی ملاحظاتی دارند مثلا کارمندی که در اداره کار می کند از هر قوم و نژادی باشد ملاحظاتی دارد که یک موقع مچش را نگیرند و یا کاری بر خلاف نظر رئیسش انجام ندهد که همان تقوا معنی می شود، اما در اسلام این ملاحظه کردن ها تنها باید برای یک نفر  باشد و آن هم برای خدا، آدم باید از خدا ملاحظه کند آن بالاتری که هر انسان مومنی باید او را ملاحظه کند و مراقب او باشد خلاف اوامرش کاری انجام ندهد خداست؛ فرق تقوای اسلامی با سایر تقواها همین است که تقوای اسلامی از خدا و تقوای غیر اسلامی از غیر خداست و این امر نکته مهمی است.

  امام جمعه گرگان افزود: حضرت علی (ع) در این بیانات علت اینکه باید در مقابل خدا تقوا داشته باشیم را اینگونه بیان می کند می فرماید بندگان خدا از خدا تقواکنید شما در مقابل دید خدا هستید خدا هیچ وقت نمی تواند جایی باشد که خدا شما را نبیند همه چیزتان در اختیار خداست و حرکات شما همه چیز در اختیار اوست. اگر کارهای شما کاری علنی باشد مثلا خلاف علنی باشد نوشته می شود چه خوب باشد و چه بد باشد، اما آن هایی که علنی نباشد خدا اجازه نمی دهد که آن ها را بنویسند اما خدا خودش آن خلاف را می داند.

 وی ادامه داد: حضرت علی (ع) در دعای کمیل جمله ای دارد که در این خطبه هم آمده است،  گفته شده خدایا هرکار خطایی از من صادر شود نوشته می شود ، ملائکه و جوارح خودم شهادت می دهند با همه این ها خودت هم بالای این ها قرار داری. خدایا تو شاهدی بر آن چه از ملائکه مخفی است و به خاطر لطفی که به بندگانت داری آن ها را مخفی می کنی، اگر مخفی باشد خدا می داند اما اگر آشکار باشد ملائکه می نویسد خداوند مامور گذاشته برای همه شما، حافظانی که خیلی بزرگوارند.

 امام جمعه گرگان ادامه داد: درسوره انفطار گفته شده مردم بدانید عده ای نگهبان دارید این ها کریمانی هستند که مشغول ثبت اعمال شما هستند هر کاری کنید آن ها می دانند، حفظه کلام این طور نیست قلمشان این ور آن ور بروند نه حقی از قلمشان می افتد نه باطلی را اضافه می کنند به دفترشان. برخی مردم چه تهمت هایی که به هم نمی بندند، چه حق هایی را نادیده می گیرند، چه حق هایی را زیر پا می گذارند اما این ملائکه که مامور هستند نه حقی را نادیده می گیرند  و نه باطلی را ثبت می کنند خدای متعال این كِرَامًا كَاتِبِينَ را برما گمارده تا اگر انسان بداند شاید اصلاح شود؛ عالم محضر خداست و یک لحظه از علم خداوند جدا نیست.

 وی افزود: اینکه قرآن این همه تاکید می کند برای این است که شاید ما انسان ها در این ها کم فهم باشیم خدا گفته ما برای شما کاتبانی گماردیم، بشر اگر این را احساس کند دنیا عوض می شود؛ تقوا یعنی اینکه من در معرض دین هستم آن هم دینی که نمیتوانم پس و پیش کنم. قرآن می فرماید ای افردی که می خواهید به سفر آخرت بروید، برای خود ذات و توشه بردارید، اما چه چیزی برداریم؟ بهترین ذات و توشه هم تقواست.

امام جمعه گرگان در خطبه دوم گفت: هفته آینده اول مهر مراکز آموزشی ما شروع به کار می کنند امروز ما حدود 18 میلیون دانشجو ودانش آموز داریم، یعنی حدود 4 میلیون دانشجو و حدود 14 میلیون دانش آموز داریم، جمعیت کثیری را که همه جوان هستند و آینده کشور را از هر نظر می سازند؛  کشور ما نیاز به انسان های اهل دانش، ابتکار و اختراع و از جهت دیگر نیاز به انسان های برجسته دارد؛ این مراکز آموزشی اساتید و معلمان و ... مسئولیت سنگینی دارند چنانچه سایر موسسات کاری انجام می دهند بخشی از کارهای مردم را برعهده دارند اما مراکز آموزشی مهمتر از همه  این موسسات هستند چون این ها می خواهند بر اساس آرمان های اسلامی و الهی و ... انسان بسازند که بسیار مسئولیت سنگینی است.

 وی افزود: این نوآموزان و کودکان و جوانان مثل درختی هستند که باید شدیدا مورد نظارت قرار بگیرند، مسئولیت معلمی بسیار سنگین است حضرت امام (ره)فرمودند شغل معلمی شغل انبیاست؛ پدر و مادر و استاد و ... همه در زندگی انسان همانند معلم هستند اینکه شرایط امروز ایران مورد توجه قرار بگیرد آینده کشور و مسیری که کودکان و نوجوانان مان طی می کنند باید مورد نظر باشد و تدریس ها باید با این نگاه باشد.

 

 امام جمعه گرگان گفت: حضور معلم ها در کلاس درس نباید مانند ضبط صوت باشد، معلم کسی است وقتی سر کلاس درس می رود رفتار او، نگاه او، صدای او و ... روی دانش آموزان تاثیر می گذارد برخی بچه ها از معلمانشان تعریف و از برخی دیگر تعریف نمی کنند وقتی می پرسیم می بینیم به جهات علمی نیست به جهات رفتاری است. معلمی مسئولیت سنگینی است به همه خانواده ها و مدیران تاکید می کنیم این کشور را همه باید دست به دست هم دهیم و بسازیم و ساختن کشور تنها مسئولیت دولت و ...نیست.  اگر مردم وسط میدان نیایند و خودشان احساس مسئولیت نکنند و کاری انجام ندهند کاری از پیش نمی رود ما باید شرایط فعلی کشور را درک کنیم و بدانیم باید چکار کنیم و عمل صالح ما در این زمان چیست .

 وی ادامه داد: امروز روز 11 محرم است قضیه عاشورا تمام شد اما واقعا تمام شد یا کار سخت تر  و دشوارتر از حادثه عاشورا از امروز شروع شده است؟ در تواریخ مقاتل معتبر آمده است وقتی قضیه عاشورا تمام شد عمر بن سعد روز عاشورا و شب یازدهم را در کربلا ماند روز یازدهم هم در کربلا ماند اما چه گذشت بر آن ها و بر خاندان پیامبر(ص)، اگر بتوانیم در نظرمان ترسیم کنیم.