مقدمه:امروز خیلی لازم است که پیام عاشورا را به جوانان خود برسانیم. بهترین کار این است که بر روی پرچم‌ها سخنان امام حسین را بنویسیم تا دیده و خوانده شود.

خطبه اول:آیت الله نورمفیدی در ادامه سلسله گفتار خود از نهج البلاغه بخش دیگری از خطبه 182 امیرالمومنین (ع) را قرائت کرد و درباره آن سخن گفت:

وَ أَوْصَاكُمْ بِالتَّقْوَى وَ جَعَلَهَا مُنْتَهَى رِضَاهُ وَ حَاجَتَهُ مِنْ خَلْقِهِ، فَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِي أَنْتُمْ بِعَيْنِهِ وَ نَوَاصِيكُمْ بِيَدِهِ وَ تَقَلُّبُكُمْ فِي قَبْضَتِهِ. إِنْ أَسْرَرْتُمْ عَلِمَهُ وَ إِنْ أَعْلَنْتُمْ كَتَبَهُ؛ قَدْ وَكَّلَ بِذَلِكَ حَفَظَةً كِرَاماً لَا يُسْقِطُونَ حَقّاً وَ لَا يُثْبِتُونَ بَاطِلًا:

شما را به پرهيزگارى سفارش كرده و آن را منتهاى خشنودى خود قرار داده و همين است آنچه از بندگان خود خواسته. پس، از خداوندى كه همواره در نظر او هستيد و زمام اختيارتان به دست اوست و در قبضه قدرت اوست، بترسيد. اگر در نهان كارى كنيد، مى داندش و اگر به آشكارا كارى كنيد، مى نويسدش و بر اين كار فرشتگانى گمارده است. نگهبانان و ارجمندان، كه حقى را نانوشته نگذارند و چيزى را بيجا ثبت نكنند.

امیرالمومنین (ع)، که در زمینه‌ها مختلف درباره زندگی وارد می‌شود و صحبت می‌کند، در برخی مسائل اوج می‌گیرد و کاملاً روشن است که نسبت به دیگر خطبه‌هایش اوجی دارد؛ خیلی بالا بلند است. آیات شریفه قرآن هم همین‌طور است، در معجزه بودن هم یکسان نیستند. متفاوتند، برخی در اوج اعجاز قرار دارند و برخی متوسط‌اند. درباره تقوا امیرالمومنین (ع) ید طولایی دارند. خیلی مطالب را در این قالب بیان می‌کنند که قابل تأمل‌اند.

می‌فرمایند: خداوند متعال همه شما را به تقوا دعوت کرده است. قرآن هم همین‌طور است. شاید هیچ سوره‌ای نباشد که انسان را به تقوا دعوت نکرده باشد. امیرالمومنین، آخرین حد رضای الهی را در تقوا می‌داند و درخواستش از بندگان تقواست.

آیات شریفه را دقت کنید:

ان اکرمکم عند الله اتقاکم(حجرات/13): گرامی‌ترین شما در نزد خداوند با تقواترین شماست.

و تزود و ان خیر الزاد التقوا(بقره/197): برای خودتان از این زندگی توشه تقوا بردارید.

زاد این سفر چیست؟ مال است؟ نه، از مال که فقط کفن است. قدرت و مقام همراه آدم می‌آید؟ ملائکه‌ای که در قبر سراغ آدمی می‌آیند که مقام و قدرت نمی‌فهمند! بهترین زاد و توشه تقواست.

تلک الجنه التی نورث من عبادنا من کان تقیا(مریم/63): این همان بهشتی است که به بندگان پرهیزگار خود به ارث می‌دهیم.

بهشت را در اختیار پرهیزگاران قرار می‌دهیم.

آیات بسیاری در قرآن داریم که همین کلام امیرالمومنین را به شکل وحیانی خود بیان می‌کند.

تقوا چیست؟ به اعتقاد من همه انسان‌ها، تقوا دارند. یک تاجر، کاسب و ... وقتی کار می‌کند در همان کار خود باید چیزهایی را مراعات کند. شرع هم نه، قانون می‌آید جلویش را می‌گیرد. مثلاً در این شرایط که مردم نیاز دارند، جنسی را احتکار کند قانون جلویش را می‌گیرد و در شرع هم حرام است. البته بگویم که احتکار هم شرایط و حدودی دارد و این نیست که برویم یقه هر کسی را بگیریم در فقه هم مبانی و شرایط خاص خود را دارد. اگر کاسب به موقعیت و جایگاه خودش احترامی قائل باشد این کارها را نمی‌کند چون قانون می‌آید و یقه‌اش را می‌گیرد و آبرویش می‌رود. حالا اگر به شرع هم کار نداشته باشیم قانون هست. این مراقبت خودش تقواست. یک کارمند از رئیسش می‌ترسد، این تقواست. همه آدما بالاخره از جایی واهمه دارند و ملاحظه می‌کنند، این تقواست. اما تقوایی که امیرالمومنین بیان می‌کنند تفاوت دارد، تقوای از خداوند است. از خدایی که ظاهر و باطن و علن و خفای ما را می‌داند. از خدا باید ملاحظه کرد و تقوا داشت. یقه ما را بالاخره روزی ملائکه می‌گیرند. در یوم تبلی السرائر، روزی که پنهان‌های آدمی آشکار می‌شود. میزان عدلی است که ذره‌ای پس و پیش ندارد. تقوای اسلامی این است. همه اهل تقوا هستند و ملاحظه می‌کنند کاری نکنند که آبرویشان برود. خداوند هیچکدام از این تقواها را قبول ندارد و فقط تقوای از خودش را می‌پذیرد.

الذین یبلغون رسالات الله و یخشونه ولا یخشون احداً الا الله و کفی بالله حسیباً(احزاب/39): این سنت خداست در حق آنان که تبلیغ رسالت خدا کنند و از خدا می‌ترسند و از هیچ کس جز خدا نمی‌ترسند و خدا برای حساب به تنهایی کفایت می‌کند.

هیچ کس هم که متوجه نشود خداوند می‌بیند. تقوای اسلامی این است.

امام همه ما را به تقوا سفارش می‌کند، تقوایی که سرمایه و زاد انسان است، تقوایی که انسان را به بهشت می‌برد. بهشت جای متقین است.

انشاء الله خداوند همه ما را در زمره متقین قرار دهد.

خطبه دوم:در خطبه دوم امام جمعه محترم گرگان گفت:

ایام عاشورا و عزاداری حضرت ابی عبدالله الحسین است. عزاداری امام حسین (ع)، سنتی است که از زمان پیامبر اسلام (ص) پایه‌گذاری شد و خود رسول اکرم (ص) بر این ماتم اشک ریخت، امام علی (ع) و همه ائمه تا امام زمان (عج) بر این سوگ گریستند. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که قضیه چیست؟ آیا ائمه می‌خواستند ما فقط بنشینیم گریه کنیم؟ تمام ائمه ما شهید شدند ولی همه آنها انگشت اشاره‌شان به سوی کربلا و عاشورا و امام حسین (ع) است. باید رمز و رازی در این باشد. با این که خود همه شهیدند ولی اشاره به کربلا می‌کنند. این اشک‌ها و نوحه‌ها که مشوقینش خود ائمه در طول تاریخ بودند، برای این است که عاشورا و کربلا و این نهضت و ریشه‌های آن همیشه زنده بماند و فراموش نشود. در اسلام چه اتفاقی افتاد که 50 سال بعد از رحلت رسول خدا که همه می‌دانستند چقدر مورد علاقه پیامبر اسلام است، به این شکل رذیلانه به شهادت برسد. بنابراین این عزاداری‌ها باید پیام داشته باشد. امام حسین چرا زینب (س) را با خود آورد. چه لزومی داشت با این که می‌دانست اسیر می‌شود. این کار را کرد که زینب پیام عاشورا را به جهانیان برساند. زینب باید می‌آمد یک خانم باید می‌آمد که شعور و احساسات مردم را بیدار کند و در مقابل یزید بایستد و حرفش را بزند. وقتی ابن زیاد گفت: دیدی خداوند با برادرت چه‌کار کرد. زینب (س) گفت: ما رأیت الا جمیلاً؛ من جز زیبایی چیزی ندیدم. اما ای یزید هم تو و هم حسین، فردای قیامت در برابر خداوند قرار خواهید گرفت. تو او را شهید کردی، چه جوابی خواهی داشت؟

دیروز در جمع مداحان و مسئولان هیأت‌ها گفتم؛ دغدغه امام صادق (ع) و امام باقر (ع) بزرگ‌تر شدن طبل و طولانی‌تر شدن علامت‌ها نیست.دغدغه عزاداری امام حسین پیام‌رسانی عاشوراست. امروز خیلی لازم است که پیام عاشورا را به جوانان خود برسانیم. اگر فکرمان را به کار نیندازیم به بیراهه می‌رویم. بر روی پرچم‌ها سخنان امام حسین را بنویسیم. همه‌اش یا حسین و یا حسین است. این پارچه‌ها و پرچم‌ها باید بیانات امام حسین را بر روی خود داشته باشند. همه عزاداران و عاشقان اباعبدلله هستیم باید عاشق روح و حرکت نهضت امام حسین باید باشیم.

اَلا تَرَوْنَ اِلَي الْحَقِّ لا يُعْمَلُ بِهِ، وَ اِلَي الْباطِلِ لا يُتَناهي عَنْهُ، لِيَرْغَبَ الْمُؤْمِنُ في لِقاءِ رَبِّهِ حَقّاً حَقّاً، فَاِنّي لا اَرَي الْمَوتَ اِلَّا سَعادَةً، وَالْحَياةَ مَعَ الظَّالِمينَ اِلَّا بَرَماً: هان آیا نمی‌نگرید که به حق عمل نمی‌شود و از باطل و بیداد روی نمی‌گردانند، شایسته است که در چنین محیط ننگ‌بار، انسان با ایمانو فضیلت‌خواه و حق‌پو به فداکاری و جانبازی در راه حق و عدالت و احیاء ارزش‌های والای انسانی بپاخیزدو به دیدار پروردگارش شور و عشق نشان دهد، من در چنین شرائطی مرگ را جز نیک‌بختی و زندگی با خودکامگان را چیزی جز رنج و نکبت نمی‌دانم.

آنی که من از ائمه می‌فهمم این‌طور دستور برای اقامه عزای امام حسین داده‌اند، برای این است که پیام عاشورا زنده بماند.

رضا الله رضانا أهل البيت، این کلام امام حسین را درشت بر روی پرچم‌هایتان بنویسید و ترجمه خوب هم بکنید. در نهایت سختی می‌فرماید رضایت خدا رضایت ماست.

دغدغه من درباره عزاداری امام حسین (ع)، همان دغدغه‌ای است که امام حسین داشت. من از خود امام حسین می‌آموزم چرا که زینب (س) را با خود آورد تا پیام عاشورا را منتقل کند. امروز هم دنیا نیاز به پیام امام حسین دارد. جوانان را خطاب قرار می‌دهم. شماها تغییر بدهید و در پرچم‌هایی که درست می‌کنید کلام امام را در آنها بیاورید تا به گوش جوانان ما بخورد.

می‌دانید که 6 موشک فرستادند و مقر حزب دموکرات ایران در کردستان را کوبیدند. اقلیم کردستان تعهد کرده بود که اجازه ندهد تا کردهای ایران، علیه ایران توطئه کنند. ولی متاسفانه عمل نکردند، به مرزهای ما تجاوز کردند و کارهایی را انجام دادند بر خلاف توافق اقلیم کردستان. ولی از درون خاک آنان به ما تجاوز کردند و آنها چشم‌پوشی کردند. سپاه 6 موشک شلیک کرد و مقر آنها را کوبید. برخی از سرانشان به درک فرستاده شدند. نشان داده شد که ایران امروز یک ایران قدرتمند است و دشنان خود را بیرون خاک خود هم می‌تواند هدف قرار دهد. دقت موشک‌های ما هم به جهان نشان داده شد.

جریانات بصره را هم شنیدید که مشکلات آب و برق و ... داشتند. عربستان سعودی پول خرج می‌کند تا نگذارد حکومتی که در عراق پاگرفته سرپا بماند. آمریکایی‌ها، بعثی‌ها و برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس تلاش کردند که نشان دهند مسائلی بین ایران و عراق وجود دارد و روابط این دو کشور اکثراً شیعی را به‌هم بریزند. اکثر بسیجیان عراق هم اهل بصره هستند. امیدوارم مردم عراق حواسشان بیشتر جمع باشد. برای کشورها موقعیت‌هایی تاریخی گاه پیش می‌آید که اگر حواسشان نباشد و مراقبت نکنند علیه خودشان استفاده می‌شود.

نشست سه‌گانه ایران، ترکیه و روسیه هم ولو ترکیه برخی مخالفت‌ها درباره سوریه داشت و نظرش آتش‌بس بین ارتش و تکفیری‌هاست نظر ایران و روسیه این بود که باید سوریه از لوث تکفیری‌ها پاک شود. این نشست هم مهم بود. تقریباً کنار هم قرار گرفتند و در برابر توطئه آمریکایی‌ها می‌تواند به قول مقام معظم رهبری مهار آمریکایی‌ها باشد. آمریکای قلدر باید مهار شود و امروز این سه کشور این توان را پیدا کرده‌اند تا مهارش کنند. انشاء الله موفق شوند بساط آمریکا را از منطقه جمع کنند و مردم را راحت کنند از این دخالت‌ها.

آیت الله نورمفیدی، در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.