آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در خطبه های نمازجمعه عبادی سیاسی جمعه 12 مرداد گرگان اظهار کرد: در خطبه 182 نهج البلاغه، امیرالمومنین قرآن را برای ما معرفی می کند و در مورد نقش و جایگاهی که قرآن در میان ما باید داشته باشد صحبت می کند و ایشان در این کتاب قرآن را تعبیر به نور کرده است، این تعبیر از خود قرآن گرفته شده یعنی خود قرآن در مورد خودش این تعبیر را به کار برده است.

وی افزود: این آیه در سوره مائده هست که خدا می فرماید از طرف خدا برای شما نوری آمده است که منظور همین قرآن است، قرآن نور است اما چرا نور  است؟ نقش نور چیست؟ اگر این فضا تاریک باشد نه من شما را می بینم نه شما من را می بینید و نه تشخیص می دهیم فضا چه هست و نیست؟ اما وقتی نور می آید فضا را روشن می کند و هر آنچه در این مکان است برای انسان مشخص می شود، حقایق را آشکار می کند، خدای متعال از کتاب آسمانی خودش تعبیر به نور کرده است؛ اما قرآن چرا نور است؟ چون بسیاری از حقایق را از پرده بیرون آورده و روشن کرده و اگر قرآن نبود ما با بسیاری از معارف الهی را آشنا نمی شدیم.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: حقایق مبدا و معاد که اصل و اساس همه ادیان آسمانی است، منشا و منتهی اینکه از کجا آمده ایم، اصل و اساس و ریشه منتهی همه موجودات کجاست و به کجا منتهی می شود، مبدا و معاد که اگر در آیات شریفه قرآنی نبود معلوم نبود چه می گذشت این آیات شریفه قرآنی است که حقایق را برای ما روشن کرده است و راجع به توحید و حقایق توحید این آیات شریفه قرآنیه است که روشن کرده است، در واقع دقیق ترین، معتبرترین و صحیح ترین کتابی که در مورد تاریخ بشریت و تاریخ گذشته انسان ها صحبت کرده است قرآن است و قرآن کتاب زندگی است و راه و روش زندگی را به انسان ها نشان می دهد که چرا قرآن نور است؟ چون حقایق را برای ما روشن کرده است به زبان روشن و قابل فهم تاریخ انبیا را برای ما نقل می کند برای ما مایه عبرت است.

وی افزود: در این جمله امیرالمومنین که می گوید خداوند نورش را با قرآن تمام کرد و قرآن نور تمام و کمال است، بعد می فرماید اصلا خدا به وسیله قرآن دینش را گرامی داشت دینی که خدا برای بشریت و وسیله ای که برای سعادت انسان به وسیله قرآن کرامت داد این دو جمله کافیست که ما جایگاه قرآن را از کلام حضرت امیرالمومنین درک کنیم، قرآن نور است  و کرامت دین پیامبر به وسیله قرآن است بنابراین برخورد ما با قرآن از این کلام حضرت علی چگونه برخوردی باید باشد؟ آیا از قرآن فقط برای اینکه مسافر از زیرش عبورش دهیم یا در مراسم عقد دست زوجین بدهیم باید استفاده کرد؟ برخی با قرآن در قبرستان ها کاسبی می کنند که به نظر من حرام است چون توهین به قرآن است.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: آنچه از کلام حضرت علی (ع) می فرماید هیچ کدام از این موارد نیست و هیچ کجا پیدا نمی کنید از قرآن چنین برداشت هایی به ما داده باشد.

وی گفت: خداوند دین خودش را به وسیله قرآن آبرو داد و امیدوارم خدای متعال توفیق دهد نگاه ما به قرآن نگاه نهج البلاغه گونه باشد.

 

خطبه دوم

 

امام جمعه گرگان در خطبه دوم اظهار کرد: چندروزی است در فضای جهانی و در فضای داخلی کشور مسئله ای بر سر زبان ها افتاده و مطرح شده است که در پی آن بحث های مختلفی رواج پیدا کرده و آن هم پیشنهادی است که آقای ترامپ گفته است که من حاضرم با ایران مستقیما مذاکره کنم، اما بعد از آن وزیر امور خارجه شان حرف های دیگری زده است گفته ما شرایط داریم و این صحبت ها در ایران بحث هایی به وجود آورده است.

 

وی خطاب به مردم اظهار کرد: لطفا نسبت به حرف های من تفکر کنید و نظرات خود را به من بیان کنند، اصولا مذاکره یک معنای عرفی و عمومی دارد و یک معنای دیپلماسی و سیاسی؛ در هر دو مورد، مذاکره نیازمند پیش شرط هایی است تا محقق شود.

امام جمعه گرگان گفت: لازمه اول در باب مذاکره این است دو طرفی که با یکدیگر مذاکره می کنند هردو یکدیگر را در یک جایگاه مناسبی ببینند اگر در واقعیت هم اینگونه نباشد؛ اگر من با کسی دیگر که مخالفم بر سر میز مذاکره بنشینم باید حدودی را رعایت کنم وگرنه مذاکره معنا ندارد؛ من همینجا می گویم آیا مذاکره ای که ترامپ در سطح جهان مطرح کرده است واقعا خود را درجایگاه مساوی با ما می بیند؟ آیا اینگونه است؟ واقعیت فعلی که خلاف این را می گوید و در همه دنیا سلطه طلب و دخالت کننده در امور کشورهاست. شاید در رسانه های خودشان آمده باشد که تاکنون 50 نوع کودتا در سراسر دنیا انجام داده اند، به تو چه مربوط است در گوشه و کنار دنیا کودتا کنی؟ مگر در ایران خودمان کودتا نکردند؟ در 28 مرداد از آن طرف دنیا با انگلیسی ها آمدند و موضوعی مطرح شد که نفت باید در اختیار خودمان باشد کودتا کردند و حکومت ملی را به هم ریختند.

وی افزود: آیا اصل مذاکره با آمریکا با این شرایط معنا دارد؟ آن هم در شرایطی که آمریکایی ها در دنیا همه می بینند چه رفتارهایی دارد. چطور می توانیم با این شرایط مذاکره کنیم شرط اول مذاکره این است که هردو همدیگر را در یک جایگاه ببینند، نکته دیگر این است که اصلا مذاکره برای چی؟ ما با آمریکایی ها برای چه مذاکره کنیم که به نتیجه منطقی برسیم؟ که مدعی و طلبکار ما شوند؟ مذاکره برای این است که نتیجه معقول از مذاکره گرفته شود آیا آمریکا و ترامپ کسی هست که ما با او مذاکره کنیم و به نتیجه معقول برسیم؟ مگر نکردیم؟ پس برجام چه بود؟ دو سال زحمت کشیدیم و مذاکره کردند هفت کشور پای مذاکره نشستند ومذاکرات بین المللی اتفاق افتاد همه این معاهده برجام را امضا کردند ولی این آقا زیر همه چیز زد، حتی اروپایی ها با خروج آمریکا از برجام مخالفت کردند.

امام جمعه گرگان ادامه داد: اگر با چنین شخصی مذاکره کنیم چه نتیجه ای خواهد داشت؟ اینکه برجام را برهم زده و مخالفت کرده برای چه این ادعا را می کند؟ چرا این حرف ها را می زند؟ اقای ترامپ مشکلات داخلی و جهانی پیدا کرده است، این حرف ها شعار است و موقعیت خود را از دست داده است و همه او را یک پیمان شکن می دانند پس برای چه این حرف ها را می زنند؟ ترامپ چهره مخدوشی در این مدت پیدا کرده و از تعهدات بین المللی خارج شده است و می داند ایران زیر بار مذاکره با او نخواهد رفت بعد هم اعلام می کند مردم دنیا ببینید من حاضرشدم مذاکره کنم ایران حاضر نشد نکته دیگر این است که مذاکره را برای نتیجه نمی خواهد مگر با کره شمالی مذاکره نکرد؟ مدت ها اعلام کرد و مذاکره کردند اما بلافاصله زیر حرف هایش زد.

وی اظهار کرد: مذاکره باید به گونه ای باشد تا به او اعتماد کنند، فردی که رسانه های آمریکایی رسما اعلام کردند تا کنون هزار و برخی دیگر گفتند سه هزار دروغ گفته است. با چنین آدمی چه مذاکره ای خواهیم داشت؟ باید اعتماد سازی انجام شود یکی از راه های اعتماد سازی هم این است که به برجام برگردد و اعلام کند که اشتباه کرده است.

امام جمعه گرگان ادامه داد: مسئله این است که در مورد مسئله مذاکره فریب نخوریم و عمیق تر به قضایا نگاه کنیم مراقب باشیم، صرف اینکه اعلام کرده است بدون پیش شرط با ایران مذاکره می کنیم موجب گول خوردن ما نشود و ما را احساساتی نکند .

وی ادامه داد: مردم تقاضاهایی دارند، انتقادهایی دارند و این انتقادها خیلی جاها به حق است، برای خودمان هم سوال هایی به وجود می آید این وضعیتی که در بازار ارز به وجود آمده است چرا اینگونه شده است؟ چرا در رابطه با چیزهایی که داخل تولید می شود و ربطی به خارج ندارد گرانی رخ داده است؟ باید به این پرسش ها پاسخ داده شود و در نظام اسلامی همه باید بیایند و مردم را روشن کنند، این مفسدان اقتصادی که آمده اند و در این بازار آشفته 35 هزار سکه تهیه کرده اند چه کسی هستند؟چرا با آن ها برخورد نمی شود؟ بنابراین مردم نقد به جا دارند اما نکته ای وجود دارد این است که شبکه های بسیاری از سراسر دنیا به جان ملت مردم ایران و انقلاب افتاده اند که مردم را تحریک کنند تا از مشکلات مردم سواستفاده کنند.

وی افزود: رسانه های غربی و اسرائیلی و ... ضد انقلاب ها تحریک می کنند تا علیه مردمی که این همه سرمایه گذاری برای انقلاب کرده اند از این شرایط سواستفاده شود  و آشوب عمومی ایجاد کنند، نباید کاری کنیم که آب به آسیباب دشمن بریزیم و در جریانی قرار بگیریم که دشمن به وجود می آورد، باید مسئولین توان بیشتری خلق کنند ما قبول داریم اما اینکه دشمن بخواهد از این موقعیت برای مقاصد شوم خودش بهره گیری کند باید حواسمان را جمع کنیم .

امام جمعه گرگان گفت: هفته ای که گذشت هفته نماز جمعه بود و 5 مرداد سالروز تاسیس نماز جمعه است که از برکات انقلاب بوده است، لازم می دانم از افرادی که در چهل سال برای خوب برگزار شدن نماز جمعه تلاش کردند تشکر می کنم.

وی گفت: چهارشنبه آینده روز خبرنگار هم هست، روز شهادت شهید صارمی که در افغانستان به شهادت رسید امیدوارم خداوند به این افرادی که در انعکاس مطالب این نظام نقشی دارند و برای مردم دلسوزی می کنند توفیق دهد.

وی در پایان از صدا و سیمای مرکز گلستان در انعکاس خبر نماز جمعه تقدیر و تشکر نمود.