آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در نماز جمعه عبادی سیاسی شهر گرگان اظهار کرد: هفته آینده روز چهارشنبه سالروز ولادت ثامن الحجج، امام رضاست ، در سال 148 همان سالی که امام صادق (ع) به شهادت رسیدند و خاندان پیغمبر در غم از دست دادن ایشان بودند وجود با برکت حضرت رضا(ع) در مدینه متولد شد، امام صادق (ع) از قبل بشارت ولادت ایشان را داده بودند، حضرت فرموده بود از پسرم موسی فرزندی متولد می شود که خدای متعال در آسمان و بندگان خدا در روی زمین از او خوشنود می شوند شاید به همین مناسبت لقب آن حضرت رضا شده است؛ اما او در شهر شما با ستم و ظلم مسموم می شود و به شهادت می رسد و دفن می شود کسی را که او را در قربت زیارت کند مثل این است که رسول خدا را زیارت کرده است.

وی افزود: در سن 35 سالگی امام رضا (ع) به امامت رسیدند و دوران امامت ایشان 10 سال با سلطنت هارون الرشید، 5 سال محمد امین و 5 سال با سلطنت مامون همزمان بود ، قبل از اینکه مامون ایشان را به خراسان ببرد ایشان در مدینه بودند، مامون از ایشان دعوت می کند و این دعوت به چه علت انجام شده انتهای این سفر انگیزه را نمایش می دهد و همین مامون امام رضا (ع) را به شهادت می رساند و مشخص می کند برای دعوت دست خیری در کار نبوده است.

امام جمعه گرگان گفت: مامون از دعوت امام رضا (ع) به دنبال این بود که ایشان را بشکند، فکر می کرد حضرت رضا (ع) در این تشکیلات سلطنتی رنگ عوض می کند و قداستی را که  دارد از بین می رود، زندگی بنی عباس سنخیتی با عامه مردم نداشت و مردم بین خودشان و آن ها جدایی می دیدند اما از زندگی ائمه مردمی بودن را می دیدند و فاصله ای بین خودشان و امامان شیعه نمی دیدند. امام رضا (ع) وقتی به دربار آمد بنی عباس غرق در زندگی تجملاتی بودند و در همان دربار مامون با رفتار واخلاق خودش باعث شد مردم  بسیاری که تا دیروز شناختی نسبت به ائمه نداشتند با جایگاه ائمه آشنا شوند.

وی افزود: با اینکه تاریخ و قلم به دست وابستگان به دربارها بودند زوایای زندگی ائمه ما در تاریخ منعکس نشده اما گاه گاهی برخی مطالب وجود دارد ، شخصی به نام ابراهیم بن عباس چهره ای از امام رضا(ع) تصویر کرده که در کتاب کافی نقل شده: هرگز ندیدم با سخن و حرف هایش کسی را بیازارد یا سخن کسی را قطع کند، همیشه بعد از تمام شدن مطالب سخن می گفت، اگر برایش مقدور بود حاجت افراد را برآورده می کرد، پایش را پیش کسی دراز نمی کرد تکیه هم نمی داد، هرگز ندیدم سخن درشتی به خادمانش بگوید، آب دهان در جلوی کسی نمی انداخت، قهقه نمی کرد، خنده او تبسم بود، وقتی سر سفره بود همه را فرا می خواند حتی خادمان خود را صدامی کرد، کسی را که این زندگی درباری را دیده بود یک روزی خدمت امام رضا (ع) گفت بهتر نیست سفره این افراد جدا پهن شود؟ حضرت فرمود تند نرو خدای ما یکی است پدر و مادر همه ما یکی است فردای قیامت هم هر کسی در گروی عملش است، چرا من سفره جدا پهن کنم ؟ امام رضا (ع) هر سه روز یک ختم قرآن می کرد، اما چرا هر سه روز؟ امام رضا (ع) می گفت اگر بخواهم می توانم هر روز یک ختم قرآن داشته باشم اما چون در آیات تامل می کنم سه روز طول می کشد. شب ها تا صبح بیدار بود، هر ماه سه روز روزه می گرفت و این امر ترک نمی کرد.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: به نظر من اینکه پیامبرتوانست مردم را جذب کند به خاطر خصوصیات اخلاقی اش بود، خداوند خطاب به پیامبر فرمود تو به خاطر اینکه نرمی و ملایمی و متواضعی ، مردم احساس غریبگی نمی کنند، اگر خشن بودی رها می کردند تورا.

وی تصریح کرد: ولادت این امام عزیز که افتخار ما این است که در کشورمان حضور دارد و ما در استان گلستان حق همسایگی داریم و آن را رعایت میکنیم امام رضا (ع) هم به ما هم لطف و عنایت خواهد داشت.

امام جمعه گرگان در خطبه دوم اظهار کرد: در برخی از گزارشات آمده بود که کشوری مانند آرژانتین در مسابقه دوستانه حاضر نشد با اسرائیل مسابقه دهد در حالی که بسیاری از کشورهای مسلمان به دنبال سازش با اسرائیل هستند و این مسئله قابل تامل است.

وی با بیان اینکه لازم می بینم در رابطه با مصرف بی رویه آب و برق صحبت هایی داشته باشم و به مسئولان تذکراتی بدهم؛ افزود: چند وقتی پیش دیدم یکی از مرغداری ها ضرر هنگفتی از قطعی برق دید اینجا می طلبد تشکیلات برق و اداره برق در این قضایا برنامه ریزی کند و زمانی را برای خاموشی انتخاب کند که این ضربه ها به افراد نخورد.

امام جمعه گرگان با اشاره به قطعی برق در سطح شهر و قطع بودن برق چراغ های راهنمایی رانندگی در چهارراه ها اظهار کرد: قطعی برق در چهارراه ها موجب آشفتگی مردم و عبور و مرور شده است و اداره برق و پلیس راهنمایی رانندگی باید در این زمینه با هم همکاری داشته باشند تا مردم دچار پریشانی نشوند.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: ما در زمینه آب هم مشکل داریم اما می بینیم برخی شیر آب خود را در حیاط باز می گذارند و وقتی به آن ها گله می کنیم میگویند پولش را پرداخت می کنیم که حرف زشتی است چرا که مشکل ما پول نیست بلکه آب در اختیار نداریم.

وی تصریح کرد: امیدواریم در آینده برف بیاید و آب های سابق احیا شود، اگر اینگونه نباشد و کره زمین گرم می شود اگر فکری نکنیم دچار مشکلاتی می شویم مجبوریم به فکر شیرین سازی آب دریا بیفتیم که در حال حاضر هم برای برخی مناطق در استان انجام می دهیم.

امام جمعه گرگان گفت: برای آب هم تقاضا زیاد است و عرضه کم است ان شاالله خدا توفیق دهد به همه ما تا با درایت و برنامه ریزی این تابستان گرم را پشت سر بگذاریم.

وی گفت: این روزها شاهدیم در فضای مجازی شروع به حرف هایی در رابطه با خراب کردن ذهن مردم و تشویق مردم به اعتصاب و ... زده می شود، باید حواسمان جمع باشد چراکه در مقطع تاریخی حساس و مهمی قرار داریم و دشمن می خواهد کشور ما را  به هم بریزد اما ما در این 40 سال شهدای زیادی داده ایم و همه این زحمت ها و مصیبت ها را بر خودمان هموار کرده ایم اما مقطع حساسی است و باید نگذاریم دشمنان ما در این شرایط حساس به دنبال چیزی که هستند برسند.

امام جمعه گرگان گفت: همین الان در استان و بخش های شمالی ما با تانکر برای روستاها آب می برند، من با فرماندار یکی ازشهرستان ها صحبت کردم که می گفت برای برخی از روستاها هر دو هفته یک بار یک تانکر آب برده می شود و امیدواریم مردم صرفه جویی لازم را داشته باشند.