نماینده ولی فقیه در گلستان دردیدار حجت السلام والمسلمین دکتر سید علی طاهری با ایشان اظهار کرد: در استان گلستان موقوفاتی وجود دارد و باید نیت واقف رعایت شود، نکته جالبی است که درآمد موقوفات استان 700 میلیون است و اگر همه آن ها احیا شود کار خوبی است.

وی افزود: مهمترین نکته در رابطه با آنچه که منصوب به حضرت رضا (ع) و امام حسین(ع)  است این است که این برنامه و اهداف هیچ رنگی جز رنگ امام رضا (ع) و امام حسین (ع) پیدا نکند، من همواره به هیئت های مذهبی می گویم که به این امر توجه کنند تا هیئت ها سمت و سوی جناحی پیدا نکنند، در این موارد بالاترین و مهمترین نکته باید سبقه خود امام حسین (ع) باشد و برنامه ها رنگ امام حسین (ع) را داشته باشد.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه علقه مردم با امام رضا (ع) مورد نظر باشد، افزود: وقتی به عنوان خادم امام رضا (ع)دراستان فعالیت می کنید مردم با خود می گویند خوب این افراد برای چه کاری آمده اند؟ پس برنامه های شما باید هدفدار باشد و الا یکی دوسال دیگر شاید اثر نداشته باشد.

وی گفت: در گذشته لازم بود وقفیاتی گذاشته شود برای زائران اما امروزه این امر آسان شده است پس باید آمدن این خدام در استان هدفگذاری شود و عمده هم این است که علقه و رابطه مردم با امام رضا (ع) باید مورد نظر قرار گیرد.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: این واقعیت جامعه است که گروه های مختلف سیاسی و جناحی و ... در جامعه وجود دارد، همان هایی که انقلاب و نظام را با طیف های مختلف قبول دارند اما باید به گونه ای باشد که وقتی به مسجد می آیند در مسجد اینگونه حرف ها نباشد، مسائلی که به تذکر نیاز دارد در نماز جمعه مطرح می شود اما مسجدنباید اینگونه باشد چراکه هرکسی برای بندگی خدا می آیدو  این صبغه نمی تواند مورد مسئله قرار بگیرد، پس باید این در را به روی مردم باز بگذاریم.

وی افزود: چندی قبل خبری به من دادند که با توضیحات شما متفاوت بود و من متوجه شدم برداشت اشتباه را به من انتقال داده اند که بناست آستان قدس رضوی در روستاها تحت عنوان خادم یاری چیزهایی تقسیم کنند تا تبلیغی برای آقای رئیسی شود.

امام جمعه گرگان گفت: انتخاب روستای کرند برای اجرای پروژه مکان مناسبی است چراکه مردم به کمک احتیاح دارند و ما باید تلاش کنیم مرزنشینان ما مرزداران ما شود تا خود مردم از مرزها حفاظت کنند .

امام جمعه گرگان گفت: در روستای کرند کمتر کار شده است که انشالله اگر شما پیگیری کنید کارهای خوبی انجام می شود. متاسفانه خانم های ترکمن را با حجاب خودشان به حرم امام رضا(ع) راه نمی دهند ، من در زمان آیت الله طبسی به ایشان گفتم چه اشکالی دارد با این لباس بیایند چون بلد نیستند چادر سر کنند، لطفا این راه را برای هم استانی های ما باز کنید. وی افزود: سعی کنید به آستان قدس نه بلکه به خود امام رضا (ع) خدمت کنید.

 

حجت الاسلام والمسلمین سید علی طاهری نیز در ابتدای این دیداراظهار کرد: قبل از اینکه به عنوان رئیس دانشگاه آزاد انتخاب شوم به صورت نیمه وقت به برنامه های آستان قدس در استان رسیدگی می کردم و سه روز در علی آباد و سه روز در گرگان بودم، بعد از اینکه به عنوان رئیس دانشگاه آزاد استان انتخاب شدم به مشهد اعلام کردم که دیگر زمانی برای اداره امور آستان قدس در استان وجود ندارد از این رو با تحقیقاتی که انجام شد جناب آقای علوی برای این کار انتخاب شد.

وی افزود: دفتر نمایندگی آستان قدس در استان ها به مدیر نمایندگی آستان قدس تغییر پیدا کرده و تا زمانی که من در آستان قدس بودم به این شکل بود که افراد به شکل نیمه وقت حضورشان در دفتر کفایت می کرد اما با این ابلاغ حضور مدیران تمام وقت شد.

طاهری گفت: قرار بر این شد اقای علوی طی یک مراسمی بعد از دهه کرامت که با حضور مسئولان برگزار می شود به عنوان مدیر آستان قدس در استان گلستان معرفی شود چرا که برای فعالیت هایی که قصد انجام آن را دارد نیاز به این معارفه دارد، برای این مراسم هم از جناب بختیاری معاون آستان قدس دعوت شده است.

وی با اشاره به برنامه خدام حضرت رضا (ع) در گلستان افزود: قرار بر این شده خدام از ساعت 6 عصراز فلکه سرخواجه به سمت مسجد امام رضا (ع)حرکت کنند.

طاهری افزود:  اجماع فعالیت نمایندگی در استان توجه به محرومین است و دستگاه هایی مانند بهزیستی و کمیته امداد و عمده دستگاه هایی که زیر نظر رهبری مانند بسیج سازندگی کارهایی را انجام می دهد با آستان همکاری دارند اما آستان قدس ظرفیتی را ایجاد کرده که مردم را برای کمک به محرومین به پای کار بیاورد.

طاهری ادامه داد: اعزام زائران محروم به مشهد مقدس با سه شرط انجام می شود، محرومیت، زائر اولی بودن و برای کسانی که حداقل 5 تا 10 سال مشهد نرفته باشند عمل می شود که در این زمینه استان گلستان طی یک سال گذشته جزو 5 استان برتر در اعزام زائر محروم بوده است.

وی گفت: کار جدیدی به عنوان رسیدگی به دهستان های محروم توسط آستان قدس انجام شده است، ما سه دهستان محروم استان را شناسایی و معرفی کردیم به آستان تا خود آستان قدس یکی را انتخاب و برای محرومیت زدایی آن بودجه ای در نظر بگیرد.

طاهری افزود: با حضور دستگاه هایی مانند بنیاد مسکن، بهزیستی و ... سه دهستان محروم شناسایی و به آستان معرفی شد، در نهایت دهستان کرند در گنبد کاووس شناسایی شد و یک بودجه ای برای آن تعریف شد.

وی افزود: بحث خادم افتخاری حرم از مشهد به دفاتر استانی محول شده است و همه افرادی که تمایل داشتند ابتدا در دفتر استان خادم یار می شوند بعد از گذشت چندماه می توانند خادم حرم شود و از مدت زمان تشکیل دفتر آستان قدس در گلستان حدود 20 نفر به عنوان خادم یار حرم انتخاب شده اند.

وی ادامه داد: در زمینه خادم یاری و کمک به محرومین زمینه های مختلفب وجود دارد، ما بحثی داریم تحت عنوان خادم یار خانه بهداشت و پزشکانی که تمایل دارند در طول هفته ساعاتی را برای کمک به محرومین بدون دریافت پول کار انجام دهند فعال شوند. در حال حاضر کانونی تشکیل شده است که با همکاری بسیج جامعه پزشکی استان کارهایی انجام می دهند و حال که نام امام رضا (ع)آمده است افرادی هم که به هر دلیلی می خواهند با بسیج همکاری داشته باشند می توانند از این طریق اقدام کنند.

طاهری ادامه داد: کاروان خدام حرم رضوی سال یازدهم است که به استان آمده اند برخی از پزشکان همراه با این کاروان به مناطق محروم می رفتند و خود پزشکان علاوه بر درمان در بحث هزینه های دارو هم به نیازمندان کمک می کردند.

وی افزود: در مناطق اهل سنت هم که خدام رضوی حضور پیدا می کنند افراد اهل سنت علاقه مند به امام رضا (ع) استقبال می کنند و در سیمین شهر هم شبکه ای از جوانان اهل سنت فعالیت هایی در این زمینه انجام می دهند.

طاهری ادامه داد: شورایی در استان شکل می گیرد تحت عنوان شورای هماهنگی برنامه های آستان قدس که با دستگاه هایی مانند سپاه و بهزیستی و ... همکاری خواهد داشت.

وی اظهار کرد: اداره املاک از قبل در استان وجود داشته و نسبت به اراضی مربوط به آستان قدس فعالیت هایی را انجام می دهد، در گلستان رقبات بیشتری نسبت به مازندران وجود دارد و تعدادی از آن ها در مسیر قضایی قرار گرفته شده است با ورود اقای شعبانی به دلیل تجربه بالایی که دارند در حال حل شدن است، نکته جالبی که به آن برخوردیم این است که در مناطق اهل سنت نشین بهتر از افراد شیعه عمل کرده اند و خودشان پیگیری می کنند.

طاهری گفت:  برخی از این موقوفات فعال است و برخی دیگر عمده نیات آن برای زوار است که درآمد ان همه به مشهد می رود و کمتر از 10 درصد به استان بر می گردد، ولی الان بهتر از قبل شده است.

طاهری گفت: این اراضی حدود 700 میلیون تومان در سال در آمد دارد و در حدود دو سال شاید20 میلیون تومان به دست ما رسید و این خلاف نیت واقف است.  

وی با اشاره به برخی شائبه ها در رابطه با فعالیت آستان قدس در رابطه با تبلغ برای آیت الله رئیسی گفت: درزمان انتخابات به مدت یک ماه فعالیت های دفتر در استان رامتوقف کردیم و حتی زمانی که خبری مبنی بر توزیع بسته هایی از سوی آستان قدس در مدارس علی آباد بود پیگیری کردیم و متوجه شدیم شایعه ای بیش نبوده است.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید