آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در همایش متمرکز حجاج استان گلستان در مصلی گرگان با اشاره به نزدیک شدن به موسم حج اظهار کرد: انشالله این مهمانی که خدای متعال نصیبتان کرده قدرش را بدانید و از این موقعیت که پیش آمده حداکثر استفاده را داشته باشید.

وی افزود: در دو فصل و دو وقت مهمان خدا می شویم، یکی ماه مبارک رمضان که همه ما به مهمانی خدا دعوت می شویم و پیامبراکرم (ص)فرمود ماه مبارک رمضان ماهی است که همه به مهمانی خدا دعوت می شویم وماه عزیز و با برکتی است، یک مهمانی دیگر در ایام حج است ماه مبارک رمضان از نظر زمان مهمان خدا می شویم و ایام حج از نظر مکانی مهمان خدا می شویم.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: این خانه به دست حضرت ابراهیم پایه گذاری شده و در واقع اولین خانه ای که برای مردم پایه گذاری شد در مکه است و حالا همه شما دعوت شدید به مهمانی خدا.

وی ادامه داد: مهمان پیش میزبان عزیز است و هر میزبانی که مهمان به خانه اش می رود تا جایی که بتواند وسایل پذیرایی را فراهم می کند، وقتی مهمان خدا آن هم در خانه خدا می شویم بنابراین نزد خدا خیلی عزیز می شویم.

امام جمعه گرگان گفت: اولین نکته ای که به شما تاکید می کنم این است که قدر مهمانی را بدانید و خودتان را به چیزهای دیگر مشغول نکنید در ایام حج آنچه را که اصل است همین است.

وی افزود: جای اصل و فرع را عوض نکنید وقتی یک زائر به مهمانی خدا می رود دستور اسلام هم هست که سوغاتی بگیرد وبرای عزیزانش بیاورد، آن چیزی که اصل است قضیه مهمانی خدا و عزیز بودن در نزد خداست؛ عنایتی که خداوند به زائران خانه اش دارد این اصل است نباید این اصل با فرع عوض شود اگر عوض شود یعنی اینکه قدر  مهمانی را ندانسته ایم.

امام جمعه گرگان ادامه داد: متاسفانه برخی ها به آنجا می روند و فراموش می کنند مهمان خدا شده اند، تمام هم و غم شان در بازارها و خرید و ... می گذرد این درست نیست و بی احترامی به خدا و آنچه برای بندگانش در نظر گرفته است و یک حاجی نباید بی اعتنا به این مسئله شود.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: خدا به زوار خانه اش عنایت دارد، پس غفلت نکنیم از این نکته مهم؛ اگر غافل شویم آن وقت هم و غم ما صرف چیزهای دیگر می شود و خدا از این مهمان بدش می آید.

وی گفت: مهمترین نکته همین جاست قدرطواف خانه خدا و قدر نگاه کردن به خانه را بدانید، شما از کشوری مانند ایران به آنجا می روید آن هایی که بیرون از ایران هستند ارزش بالایی برای ایرانی ها قائل هستند پس باید به عنوان مسلمان ایرانی جایگاه کشور خود را حفظ کنید.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: برخی ها کارهایی انجام می دهند که به هیچ وجه با شانیت کشور ما تناسب ندارد کارهای زشتی مانند معامله گری، کاسبی کردن، فروشندگی، به صلاح کشور ما نیست و باید آبروی کشورمان را حفظ کنیم به مقررات کشورمیزبان پایبند باشیم.

وی افزود: وقتی وارد کشوری می شویم مقرراتی دارد رشد یک انسان اقتضا می کند مقررات کشوری را که واردش شده است را رعایت کند.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: کشور ما منادی وحدت امت اسلامی است و استان گلستان در کشور ضرب المثل است به اینکه استانی است که برادران و خواهران شیعه و سنی همه در کنار هم با محبت و صفا و صمیمیت زندگی می کنند و استان ما از این لحاظ مشکلی ندارند.

وی تصریح کرد: این محفل امروز نشانگر این حقیقت و واقعیت است، جهان اسلام باید از گلستان یاد بگیرد که مسلمانان و شیعه و سنی می توانند کنار هم با صفا و صمیمیت زندگی می کنند چراکه بزرگان دین این را از ما می خواهند.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: کسی  که بین مسلمانان جنگ و دعوا می خواهد شیطان است و قرآن صریحا می فرماید این شیطان است که بین دشمنان دعوا و معرکه ایجاد می کند.خدا می خواهد ما با هم برادر و یکپارچه و همدل باشیم و آن شیطان است که به دنبال درگیری بین ماست، ما باید به حرف خدا گوش فرا دهیم و بایکدیگر برادر و صمیمی باشیم آن هم زمانی که مهمان خدا هستیم.

وی افزود: توصیه می کنم در هتل هایی که هستید به هم خدمت کنید، در صفاو صمیمیت با هم زندگی کنید، ما باید نشان دهیم ایرانی مسلمان یک انسان با شرافت و رشید یک انسان فهیم و یک انسان رشد یافته است.

امام جمعه گرگان گفت: انشالله وحدت موجود در استان ما که در سطح کشور ضرب المثل بوده و همه آن را با اتحادش می شناسند بتوانیم آن جا نشان دهیم.

وی گفت: من به همه مخصوصا رئیس کاروان ها توصیه می کنم به این نکته توجه ویژه داشته باشند که زائران خانه خدا بدانند اصل، مهمانی خانه خداست تا دل های آلوده خود را شستشو دهیم و از خدا طلب مغفرت داشته باشیم. چرا؟ چون خداوند این نکته رافرموده و فردای قیامت هیچ متاعی را از ما نمی خرند آنجا نه اولاد به درد ما می خورد و نه فرزندو ... .

وی افزود: خداوند از ما  قلب پاک می خواهد، آنجا که مهمان خدا می شویم باید تلاش کنیم خانه را تمیز کنیم و این دل باید شستشو داده شود و برای ما هیچ چیز به درد نمی خورد جز قلب سلیم.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: نکته اصلی که همه روحانیون باید زوار بیت الحرام را هدایت کنند که این نکته اساسی فراموش نشود و در ذهن زوار باشد، کاری کنید اگر زوار سایر سایر کشورها شنیدند ببینند که گلستانی ها با یکدیگر با خوبی و خوشی رفتار می کنند.

وی تاکید کرد: کارهایی که شان کشور را پایین می آورد انجام ندهید شما مهمان خوبی باشید خدا هم میزبان خوبی خواهد بود برای کشور و استان و امت اسلامی آنجا دعا کنید گرفتاری هایی که در کشورهای اسلامی به وجود آمده است برطرف شود.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید