آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در خطبه های نمازجمعه عبادی سیاسی شهر گرگان اظهار کرد: حضرت علی (ع) در خطبه 182 می فرماید این قرآن نسخه کامل آسمانی برای بشر و زندگی ما انسان هاست، قرآن هم فرمان می دهد وهم نهی می کند.

وی افزود: خداوند در آیه ای از قرآن به احسان و عدالت امر می کند تا انسان ها اهل احسان باشند و نسبت به بستگان وخویشاوندان خود اهل خیرخواهی باشندو از سوی دیگر نهی می کند از فحشا و زشتی و منکرات و ظلم وهمه این ها برای سعادت انسان هاست.

امام جمعه گرگان گفت: قرآن صامت است، حرف نمی زند، این قرآن سلسله کلماتی روی کاغذ بوده است اما در عین حال ناطق است یعنی گویاست، وقتی انسان به قرآن مراجعه می کند می تواند از قرآن پیام بگیرد، قرآن نه برای مردگان بلکه برای زنده هاست، ما باید قرآن را به سخن بیاوریم و از قرآن پیام بگیریم پس قرآن هم ساکت و هم ناطق است و این کلام و بیان حضرت علی (ع)است.

وی افزود: قرآن حجتی بین خدا و خلق خداست، فردای قیامت خدای متعال ما را با همین قرآن میسنجد. اگر آنجا عذری بیاوریم خداوند خواهد گفت مگر من در قرآن برای شما نگفتم؟ این حجت خداست ما باید کاری کنیم فردا به گونه ای نباشد در برابر این حجت جواب نداشته باشیم، جواب ما این نباشد که ما نشنیدیم ، بلکه باید جواب دهیم بله ما می دانستیم اما این ضعف انسانی ما مانع شد، امیرالمومنین می فرماید بله می دانستم اما سستی بر من قالب شد و نتوانستم آنچه قرآن گفته انجام دهم.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه خدا از بندگانش عهد وپیمان گرفته است، اظهار کرد: ما کی با خدا پیمان بسته ایم؟ وقتی ما به خدا ایمان می آوریم، به پیامبر ایمان می آوریم یعنی خدایا ما صدای منادی را شنیدیم که ما را دعوت به خدا می کرد پس ایمان آوردیم.

وی تصریح کرد: ایمان آوردن یعنی چه؟ یعنی من متعهد می شوم که خدایا تو را قبول دارم و پای تو ایستاده ام، تعبیر حضرت علی (ع) است که خدا ازبندگانش در مورد قرآن عهد و پیمان گرفته است همه ما گرو اعمال خود هستیم یعنی وقتی عهد و پیمان بستیم در گرو یعنی بدهکار هستیم.

امام جمعه گرگان با تاکید بر این نکته که همه ما در گرو اعمال خود هستیم، ادامه داد:  تا درست به عهد و پیمان خود عمل نکنیم آزاد نمی شویم، بنابراین خدای متعال با قرآن خود به یک معنا با ما عهد و پیمان بسته است و تعهد کرده ایم چیزی را گرو داده ایم ، کی از گرو بودن آزاد می شویم؟ زمانی که به دستورات عمل کنیم. انشالله در سعی وتلاش باشیم که عمل کنیم و این تعهد را داشته باشیم.

امام جمعه گرگان در خطبه دوم نماز جمعه اظهار کرد: امروز روز اصناف و بازاریان است، اصناف و بازار در سابقه تاریخی خود همیشه پشتیبانی و دفاع از دین وارزش های دینی، حوزه های علمیه وانقلاب را داشته اند، در دوران انقلاب هم نسبت به انقلاب انجام وظیفه کردند و امام راحل به این مسئله توجه می کردند و متذکر این امتیاز بودند.

وی افزود:  امروز ما شرایط سختی داریم، اگر یک روز جنگ نظامی داشتیم و هشت سال درگیر بودیم در آنجا همه مردم ایستادند و ازآن بحران عبور کردیم امروز دیگرجنگ نظامی نیست چراکه نه زمان و نه دشمن نمی تواند این کار را کند، دشمن ما به دنبال جنگ اقتصادی است و می خواهد فشار اقتصادی را به گلوی ما برساند و ملت ما را به تسلیم وادارد.

امام جمعه گرگان ادامه داد: دشمن گفته این فشار را آن قدر زیاد خواهیم کرد تا ایران با ما مذاکره کند، اینجا هم جنگ اقتصادی و تحریم از جنگ نظامی سخت تر است و فشار اقتصادی مردم را از پا در می آورد، این شرایط تحمیلی است پس همه باید دست به دست هم دهیم، هم دولت و هم مردم همه دست به دست هم دهند در یک جبهه در مقابل تهاجم اقتصادی دشمن ایستادگی کنیم.

وی افزود: متاسفانه این روزها دیده می شود برخی ها اصلا در این جنگ اقتصادی علیه ما هستند و با کارهای خود آب در آسیاب دشمن می ریزند که کار خطرناکی است،  برخی با خریدهای بزرگ در بازاراوضاع بازار را بر هم می زنند و برخی ها احتکار می کنند، این کارها باعث کمک به هدف دشمن علیه ملت ما می شود و دولت باید بااین ها برخود جدی داشته باشد، چراکه اصل نظام را هدف قرار داده اند.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: با این همه سرمایه هایی که هزینه کردیم برای انقلاب باید تعارف با این افراد کنار گذاشته شود و با آنها برخورد شود، از طرف دیگر در شورای اداری استان گفتم مسئولان وتصمیم گیران باید  ضروریات مردم را در شرایط متعادل در اختیار مردم قرار گیرد تا فشارهای  دشمن کمر قشر ضعیف جامعه را نشکند، اصناف و بازاریان با آن سابقه تاریخی که دارند وظیفه دارند بازار را به هر شکلی که ممکن است متعادل کنند.

وی تصریح کرد: این ها شرایطی است که ممکن است در تاریخ یکبار برای ملت اتفاق بیفتد و باید مورد توجه باشد.

امام جمعه گرگان گفت: متخصصان بین المللی گفته اند دومین بحرانی که ممکن است جهان را فرابگیرد بحران آب است و کشور ما در یک منطقه جغرافیایی خشک واقع شده است، استان ما یک استان کشاورزی است و ما الان هم بحران آب داریم ، می توان برق را تولید کرد اما آب را نمی توان تولید کرد و ماباید فکری برای این بحران داشته باشیم و در مصرف آن تقوا به خرج دهیم.

وی تصریح کرد: با زور نمی شود ازمردم خواست که صرفه جویی کنند بلکه مردم باید خود به این رشد برسند که وضعیت را کنترل کنند وگرنه بحران درست می شود.

امام جمعه گرگان گفت: آمارها نشان می دهد ایران دو برابر و نیم مردم دنیا آب مصرف می کند، کسانی که اهل اسرافند اهل جهنم هستند و اسراف از گناهان کبیره است، حتی در عبادات، پیامبر روزی از جایی رد می شد دید فردی در حال وضو گرفتن است و در مصرف آب اسراف می کند گفت چرا این کار را می کنی فرد گفت مگر برای وضو هم اسراف است؟ حضرت فرمود حتی اگر انسان از یک نهر بزرگ هم وضو بگیرد باید مراقب باشد اسراف نکند.

وی تصریح کرد: پیامبر اکرم(ص) فرمودند :بعد از من افرادی می آیند که از سنت من بیرون هستند وبداننداگر با سنت من حرکت می کنند فردای قیامت در بهشت همنشین من خواهند بود.

امام جمعه گرگان با اشاره به هفته قوه قضاییه گفت: انتظاری که مردم از قوه قضاییه دارند این است که وقتی وارد تشکیلات قوه قضاییه می شوند احساس آرامش و اطمینان کنند و نکته مهمی است احساس مردم احقاق حق می شود.

وی افزود: زبان قاضی وقتی می خواهدباز شود و حکم دهد بین دو شعله آتش است و انتظاری است که مردم دارند قوه قضاییه این خواسته مردم را در نظر بگیرند.

آیت الله نورمفیدی گفت: سالیانه 400 هزار پرونده وارد قوه قضاییه گلستان می شود و این  آمار در کشور 15 میلیون است، در کشوری مثل ژاپن با 150 میلیون جمعیت سالانه 300 هزار پرونده  قضایی دارد متاسفانه  تحمل ما و اعتماد ها کم شده است.

وی افزود: رسیدگی به این پرونده ها کار سختی است و باید از قوه قضاییه  تشکر کرد.

امام جمعه گرگان ادامه داد: هفته آینده شهادت شهید بهشتی است، مرد بزرگی که شخصیت های درجه یک انقلاب روی او حساب خاصی داشتند و تعابیری که برای ایشان به کار بردند بی نظیر بوده است، دشمن هم این شخصیت را درک کرده بود و  در جریان منفجر کردن شاه کلید این اتفاق شهادت شهید بهشتی بود وقتی فهمیدند شهید شد خیالشان راحت شد.

وی افزود: در این جنایتی که در تاریخ 6 تیرماه اتفاق افتاد شهید رجایی و باهنر هم آن حضور داشتند و به شهادت رسیدند. مقام معظم رهبری هم برای سخنرانی به مسجدی رفته بودند که منافقین بمبی را منفجر کردند که موجب مجروح شدن ایشان شد.

امام جمعه گرگان گفت:  امام راحل پیام پرمغزی برای رهبری فرستادند و رهبری هم در جواب بیت شعری گفتند «سر خم مي سلامت شكند اگر سبوئي»و خود را به سبویی تشبیح کردند و دریای آرام و جامع  را به حضرت امام نسبت دادند. این پیام و شعر نشانه رابطه عمیق و عشق و علاقه رهبری به امام راحل بود.

آیت الله نورمفیدی با اشاره به حملات اخیر به یمن گفت: این بندر که مورد حمله قرار گرفته است بندر مهمی است که تنها راه ارتباطی انصارالله با خارج همین بندر است  که کمک های دنیا و مردم انسان دوست نسبت به مردم یمن از این طریق انجام می شد حالا در حمله به این بندر اگرآن را  ببندند از همه نظر مردم را در یک بن بست قرار دهند.

وی افزود: آمریکا و فرانسه و کشورهایی که دم از حقوق بشر می کنند به متجاوزن به یمن کمک می کنند و برخی از اسرایی که در یمن گرفتند فرانسوی بودند چند روزی است که در تهاجم همه جانبه قرار دارند.

امام جمعه گرگان در رابطه با نامه ای که تعدادی از افراد در خواست مذاکره با ترامپ را داده اند، گفت: برخی نیروهای داخلی متاسفانه نامه ای امضا کردند که باید با ترامپ مذاکره کرد، سابقه رژیم آمریکا و سابقه مردی که رئیس جمهور شده است مشخص است، ما باکه مذاکره کنیم؟ ترامپی که در معاهده بین المللی و لیبی و خیلی جاهای دیگر باتعهداتی که داشته و می بندد پایند نیست و زیر پا میگذارد.

وی افزود: در برجام هم نشسته ایم ومذاکره کرده ایم و به گفته مجامع بین المللی به تعهدات خود عمل کرده ایم حالا به چه چیزی اعتماد کنیم؟ این افراد در چه فضایی زندگی می کنند که چنین پیشنهادی می دهند؟ این افراد شرایط را درک نمی کنند.