آیت الله نورمفیدی در نماز جمعه  18 خرداد 97 گرگان:

امام خمینی (ره) از روزهای اول نهضت، یکی از آرمان‌هایش نجات فلسطین بود و اسرائیل را یک غده سرطانی می‌دانست. روز قدس، نظریه امام بود تا مسئله فلسطین، اسلامی و جهانی شود و همه خود را در برابر آن مسئول ببینند؛ این فریادها از دهان اسلام بلند شود تا جهان به همصدایی بیاید.

خطبه اول:

امام جمعه گرگان در ادامه سلسله گفتارهای خود درباره نهج البلاغه امیرالمومنان (ع)، بخش‌های دیگری از خطبه 182 را قرائت و به معنا و شرح آن پرداخت:

‏ وَ هُوَ الَّذِي أَسْكَنَ الدُّنْيَا خَلْقَهُ وَ بَعَثَ إِلَى الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ رُسُلَهُ، لِيَكْشِفُوا لَهُمْ عَنْ غِطَائِهَا وَ لِيُحَذِّرُوهُمْ مِنْ ضَرَّائِهَا وَ لِيَضْرِبُوا لَهُمْ أَمْثَالَهَا وَ لِيُبَصِّرُوهُمْ عُيُوبَهَا وَ لِيَهْجُمُوا عَلَيْهِمْ بِمُعْتَبَرٍ مِنْ تَصَرُّفِ مَصَاحِّهَا وَ أَسْقَامِهَا وَ حَلَالِهَا وَ حَرَامِهَا وَ مَا أَعَدَّ اللَّهُ لِلْمُطِيعِينَ مِنْهُمْ وَ الْعُصَاةِ مِنْ جَنَّةٍ وَ نَارٍ وَ كَرَامَةٍ وَ هَوَانٍ. أَحْمَدُهُ إِلَى نَفْسِهِ كَمَا اسْتَحْمَدَ إِلَى خَلْقِهِ وَ جَعَلَ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْراً وَ لِكُلِّ قَدْرٍ أَجَلًا وَ لِكُلِّ أَجَلٍ كِتَاباً.

«او خدايى است كه دنيا را مسكن مخلوقات برگزيد، و پيامبران خود را به هدايت جن و انس فرستاد، تا دنيا را آنگونه كه هست بشناسانند، و از زيان هاى دنيا بر حذر دارند، و با مطرح كردن مثل ها، عيوب دنيا پرستى را نشان دهند، و آنچه را كه مايه عبرت است تذكّر دهند، از تندرستى ها و بيمارى ها، از حلال و حرام، و آنچه را كه خداوند براى بندگان اطاعت كننده و نافرمان، از بهشت و جهنّم آماده كرده، كه وسيله كرامت يا سقوط و پستى است بازگو نمايند.

خدا را ستايش مى كنم چنانكه خود از بندگان خواسته است، و براى هر چيزى اندازه اى قرار داده و براى هر اندازه‌اى مدّتى معيّن كرده، و هر مدّتى را حسابى مقرّر داشته است.»

امیرالمومنین (ع)، پس از حمد خداوند متعال می‌گوید، خداوند انسان را در زمین مسکن داد و انبیاء را فرستاد و اینجا برخی از اهداف رسالت انبیا و وظایف پیامبران را بازگو می‌کند.

پیامبران آمدند تا دنیا را به مردم بشناسانند که به چه خانه‌ای آمده‌اند و به آنان بگویند که این زندگی دوام و ثبات ندارد. همین تغییرهایی که در دنیا می‌بینیم مایه عبرت است. اگر به همین توجه کنیم بهترین مایه بیداری انسان است. کسی که تا دیروز مایه غبطه بود امروز مایه رقت می‌شود. این تغییرات جزء لاینفک زندگی دنیاست. دنیا، فراز و نشیب، فقر و غنا، زشت و زیبا و ... دارد، پس به این زندگی که اینهمه متغیر است نباید دل بست.

وظیفه دیگر انبیاء این است که راه و رسم زندگی را به مردم بیاموزند؛ حلال و حرام را برایشان مشخص کنند. انسان در این دنیا با پیروی از دستورات الهی که توسط پیامبران به او رسیده است، سعادت اخروی را جست‌وجو می‌کند و اگر بنا باشد جهان دیگری نباشد و دری به سوی دنیای دیگری باز نباشد که نتیجه اعمال این دنیا در آن دیده می‌شود، دلیلی ندارد که انسان به خودش زحمت بدهد و امر خدا را اطاعت کند و نیک زندگی کند.

امیرالمومنین علی (ع) در این خطبه می‌گوید که خداوند برای بندگان نیک خود چه در نظر گرفته است. آنان که در این دنیا بنده بودند در آن دنیا آادند و آنان که آزاد و عصیان‌کار بودند، در دنیای دیگر، بنده و ذلیل‌اند. این سنت الهی و سنت زندگی است. بندگان خدا در آن دنیا از کرامت برخوردارند و آنان که سرکشی کردند، در پستی هستند.

عبادت چند نوع می‌تواند باشد و حمد نیز به تعبیر امام علی (ع) چند جور می‌تواند باشد؛ شکر بر نعمت‌ها خود حمد است اما مرحله عالی‌تر حمد و ستایش ذات اقدس الهی، آن است که خداوند را به‌خاطر خود خداوند و به‌خاطر بزرگی‌اش و اسماء حُسنایش ستایش کنیم؛ ائمه ما همه چنین بودند.

شخصی نزد امام صادق (ع) آمد و گفت؛ به‌گونه‌ای شده‌ام که فقر را بر غنا ترجیح می‌دهم و مرض را بیش از صحت می‌دانم. امام صادق (ع) به او فرمودند: اما ما هرچه را که خداوند برای ما بخواهد می‌خواهیم.

آیت الله نورمفیدی با قرائت این فراز از خطبه حضرت امیر (ع) «أَحْمَدُهُ إِلَى نَفْسِهِ كَمَا اسْتَحْمَدَ إِلَى خَلْقِهِ: خدا را ستايش مى كنم چنانكه خود از بندگان خواسته است» گفت: بنده از ستایشی که شایسته جلال خداوند است ناتوان است. مرا بیاموز آنطور که خودت خود را ستایش می‌کنی تو را ستایش کنم.

امام علی (ع) در ادامه می‌فرماید: جَعَلَ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْراً وَ لِكُلِّ قَدْرٍ أَجَلًا وَ لِكُلِّ أَجَلٍ كِتَاباً: خداوند، براى هر چيزى اندازه‌اى قرار داده و براى هر اندازه‌اى مدّتى معيّن كرده، و هر مدّتى را حسابى مقرّر داشته است.»

هر چیزی در دنیا اندازه و قدری دارد؛ «انا انزلنا کل شیء قدر» و  «کُلُّ شَیْ ءٍ عِنْدَهُ بِمِقْدارٍ» (رعد/۸) اینجا بحث‌های عمیقی مطرح است که فرصت طرح آن نیست. در آفرینش خداوند همه‌چیز اندازه دارد و هر چیز اندازه‌دار بدون مدت نمی‌شود و هرچه مدت‌دار باشد، حساب و کتاب دارد. «وَ ﻛُﻞﱠ إﻧْﺴﺎنٍ اﻟْﺰَﻣْﻨﺎﻩُ ﻃﺎﺋِﺮَﻩُ ﰱ ﻋُﻨُﻘِﻪِ وَ نُخرجُ ﻟَﻪُ ﻳـَﻮْمَ اﻟْﻘِﻴﺎﻣَﺔِ ﻛِﺘﺎﺑﺎً ﻳـَﻠْﻘﻴﻪُ ﻣَﻨْﺸﻮراً» کتاب اعمال انسان از وجود خود او بیرون می‌آید. وقتی انسان نیکوکار چشمش به آن می‌افتد فریاد برمی‌آورد که باز کنید و بخوانید این کتاب اعمال من است. در این کتاب که صغیراً او کبیراً وجود ندارد الا احصاء شده است. آن کتاب را در همین‌جا می‌نویسیم و مولف آن خود ما هستیم؛ هر کاری کنیم مانند این است که کلمه و جمله‌ای در آن کتاب می‌نویسیم.

انشاء الله که خداوند این ماه رمضان را کلاس و وسیله‌ای قرار داده باشد که در آن خود را بسازیم.

 خطبه دوم:

در خطبه دوم امام جمعه محترم گرگان، از حضور پرشکوه مردم در راهپیمایی روز قدس تقدیر کرد و گفت: امروز، روز دفاع از آرمان‌های مقدس مردم فلسطین بود، شما انجام وظیفه کردید و با حضور گسترده خود جهاد کردید و نشان دادید که فلسطین تنها نیست. آرمان‌های فلسطین، اسلامی است و مربوط به همه مسلمانان است. از سال 1327 به این‌سو که کشور غاصب اسرائیل تشکیل شد این ظلم را نه‌تنها بر مردم فلسطین بلکه به تمامی کشورهای منطقه روا داشته است. شعار غاصبان «از نیل تا فرات» بود و در 5 جنگی هم که بین اسرائیل و اعراب به‌وجود آمد به مصر و سوریه و اردن و در این اواخر به لبنان تجاوز کردند.

پس از انقلاب اسلامی ایران، فلسطین انگیزه یافت. فتحی شقاقی، از رهبران حماس می‌گوید: «هیچ‌چیز به‌اندازه انقلاب امام خمینی نتوانست هیجان و امید را در دل ما زنده کند. ما با انقلاب ایران به خود آمدیم و دریافتیم آمریکا و اسرائیل هم قابل شکست‌اند. با الهام از اسلام می‌توانیم معجزه کنیم. انقلاب اسلامی را با دیده تقدیر می‌نگریم و امام خمینی را از رهبران جاوید تاریخ می‌دانیم.»

در جنگ 33 روزه حزب الله لبنان در برابر اسرائیل ایستادند و هیمنه او را شکستند.

امام خمینی (ره) از روزهای اول نهضت، یکی از آرمان‌هایش نجات فلسطین بود و اسرائیل را یک غده سرطانی می‌دانست. روز قدس، نظریه امام بود تا مسئله فلسطین، اسلامی و جهانی شود و همه خود را در برابر آن مسئول ببینند؛ این فریادها از دهان اسلام بلند شود تا جهان به همصدایی بیاید.

سخنان اخیر مقام معظم رهبری بسیار روشنگر است؛ ملت ما به‌فرموده ایشان باید مقاوم‌تر شود. اگر ملتی دشمن خود را خوب بشناسد، نیروی مقاومتش بیشتر می‌شود و اگر نشناسد فریب می‌خورد. دشمن‌شناسی بسیار مهم است.

دشمن فشارهای خود را بر ملت ما بیشتر کرده است؛ فشار اقتصادی که همه آن را حس می‌کنیم. فشار روانی که دشمن روی افکار کار می‌کند تا آنچه مایه قوت ماست بگویند به چه کار ما می‌آید؟ به چه درد ما می‌خورد؟ مثلاً همین انرژی هسته‌ای و پیشرفت‌های موشکی. ما باید قدرتمند شویم، دین ما از ما می‌خواهد که قوی باشیم؛

وَأَعِدُّواْ لَهُم مَّا اسْتَطَعْتُم مِّن قُوَّةٍ وَمِن رِّبَاطِ الْخَيْلِ تُرْهِبُونَ (آیه 60 سوره انفال)

و شما (ای مومنان) در مقام مبارزه با آنها خود را مهیا کنید و تا حدی که میتوانید از آذوقه و آلات جنگی و اسبان سواری برای تهدید دشمنان خدا و دشمنان خودتان، فراهم سازید و...

به تعبیر رهبری معظم انقلاب، اگر یک موشک بزنند ما 10 موشک می‌زنیم. کدام ایرانی این را نمی‌خواهد که قوی و سربلند باشیم. فشار بعدی فشار عملی است که دشمن بر آن متمرکز شده است. مسئله کامیون‌داران که یک مسئله صنفی بود دشمن آمد و از آن سوء استفاده کرد و آن را به مسئله‌ای امنیتی و سیاسی تبدیل کرد. در چنین شرایطی باید هشیار باشیم.

ملتی که می‌خواهد عزیز باشد، استقلال داشته باشد و به پیشرفت خود ادامه دهد، باید سختی‌ها را تحمل کند.

آیت الله نورمفیدی در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.