بیانات حضرت آیت الله نورمفیدی در خطبه نماز جمعه  11خرداد 97 گرگان:

مهم‌ترین وظیفه ما این است که شخصیت امام خمینی (ره) تحریف نشود و آن‌طور که هست به مردم و نسل‌های آینده شناسانده شود و افکار و آرزوهایی که آن مرد قدسی برای ملت ایران داشتند، به وسیله نظام اسلامی و رهبری مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به نتیجه برسد.

خطبه اول:

امام جمعه گرگان در ادامه سلسله گفتارهای خود درباره نهج البلاغه امیرالمومنان (ع)، بخش‌های دیگری از خطبه 182 را قرائت و به معنا و شرح آن پرداخت:

‏الْحَمْدُ لِلَّهِ الْمَعْرُوفِ مِنْ غَيْرِ رُؤْيَةٍ وَ الْخَالِقِ مِنْ غَيْرِ مَنْصَبَةٍ؛ خَلَقَ الْخَلَائِقَ بِقُدْرَتِهِ وَ اسْتَعْبَدَ الْأَرْبَابَ بِعِزَّتِهِ وَ سَادَ الْعُظَمَاءَ بِجُودِهِ؛ وَ هُوَ الَّذِي أَسْكَنَ الدُّنْيَا خَلْقَهُ وَ بَعَثَ إِلَى الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ رُسُلَهُ، لِيَكْشِفُوا لَهُمْ عَنْ غِطَائِهَا وَ لِيُحَذِّرُوهُمْ مِنْ ضَرَّائِهَا وَ لِيَضْرِبُوا لَهُمْ أَمْثَالَهَا وَ لِيُبَصِّرُوهُمْ عُيُوبَهَا وَ لِيَهْجُمُوا عَلَيْهِمْ بِمُعْتَبَرٍ مِنْ تَصَرُّفِ مَصَاحِّهَا وَ أَسْقَامِهَا وَ حَلَالِهَا وَ حَرَامِهَا وَ مَا أَعَدَّ اللَّهُ لِلْمُطِيعِينَ مِنْهُمْ وَ الْعُصَاةِ مِنْ جَنَّةٍ وَ نَارٍ وَ كَرَامَةٍ وَ هَوَانٍ. أَحْمَدُهُ إِلَى نَفْسِهِ كَمَا اسْتَحْمَدَ إِلَى خَلْقِهِ وَ جَعَلَ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْراً وَ لِكُلِّ قَدْرٍ أَجَلًا وَ لِكُلِّ أَجَلٍ كِتَاباً

ستايش خداوندى را سزاست كه شناخته شد بى آن كه ديده شود، و آفريد بى آن كه دچار رنج و زحمتى گردد، با قدرت خود پديده ها را آفريد، و با عزّت خود گردنكشان را بنده خويش ساخت، و با بخشش خود بر همه بزرگان برترى يافت.

او خدايى است كه دنيا را مسكن مخلوقات برگزيد، و پيامبران خود را به هدايت جن و انس فرستاد، تا دنيا را آنگونه كه هست بشناسانند، و از زيان هاى دنيا بر حذر دارند، و با مطرح كردن مثل ها، عيوب دنيا پرستى را نشان دهند، و آنچه را كه مايه عبرت است تذكّر دهند، از تندرستى ها و بيمارى ها، از حلال و حرام، و آنچه را كه خداوند براى بندگان اطاعت كننده و نافرمان، از بهشت و جهنّم آماده كرده، كه وسيله كرامت يا سقوط و پستى است باز گو نمايند.

خدا را ستايش مى كنم چنانكه خود از بندگان خواسته است، و براى هر چيزى اندازه اى قرار داده و براى هر اندازه‌اى مدّتى معيّن كرده، و هر مدّتى را حسابى مقرّر داشته است.

این خطبه از بهترین و شیواترین خطبه‌های امیرالمومنین (ع) است که به دیگران منتسب کرده‌اند. آنها که در انتساب برخی خطبه‌های امام علی (ع) به دیگران سخن گفته‌اند، بی‌انصافی می‌کنند یا ندانسته اشتباه می‌کنند و یا دانسته به دشمنی می‌پردازند.

امام علی (ع) در ابتدای این خطبه بعد از اینکه حمد و ستایش خداوند متعال را به‌جا می‌آورد، می‌فرماید، خداوند انسان و جن را در این دنیا سکونت داد و برای هدایتش پیامبران را فرستاد و سپس به هدف بعثت انبیاء می‌پردازد. هدف این بوده که پیامبران بیایند و این دنیا و زندگی را به آنان بشناسانند و پرده از آن بردارند. دنیا خیلی زیباست و جاذبه دارد و می‌تواند وسیله کمال یا سقوط باشد؛ هم می‌تواند به اوج معرفت و کمال و قرب حق برساند و هم می‌تواند آدمی را به قعر جهنم برساند. ابولهب هم در این دنیا زندگی کرد، عمار یاسر هم در همین دنیا زندگی می‌کرد. پس یکی از اهداف بعثت انبیا، پرده برداشتن از چهره واقعی دنیاست. علی (ع) دنیا را مسجد اولیا می‌دانست. در ملائکه یک جاذبه بیشتر تاثیر نمی‌گذارد و آن هم قدسیت است به سوی خدا کشیده می‌شود و به سوی جاذبه‌های زمینی کشیده نمی‌شود. اما در انسان، دو نیروی قوی وجود دارد که یکی او را به سوی آسمان می‌کشد و دیگری به سوی زمین؛ یکی به خوبی‌ها و نیکی‌ها و یکی به شر و بدی‌ها.

وَنَفْسٍ وَمَا سَوَّاهَا، فَأَلْهَمَهَا فُجُورَهَا وَتَقْوَاهَا(شمس/7و8): سوگند به نفس و آن كس كه آن را درست كرد، سپس پليدكارى و پرهيزگارى‏ اش را به آن الهام كرد. خداوند هم در سوره شمس به نفس انسان قسم یاد می‌کند. اگر جاذبه درون انسان، فقط به خوبی بود، می‌شد ملائکه و اگر فقط به بدی‌ها بود، می‌شد حیوان. خداوند نفس انسان را هم به خوبی‌ها و هم بدی‌ها الهام کرده است و انسان اختیار دارد و همین اختیار است که او را ارزشمند می‌کند. انسان اگر با وجود هدایت پیامبران و شناخت دنیا باز هم به سوی جاذبه‌های آن برود به قول خود خداوند أُولَئِكَ كَالْأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُولَئِكَ هُمُ الْغَافِلُونَ(اعراف/179) مانند چهارپایان است حتی از آنها هم پست‌تر است.

امیرالمومنین (ع) می‌گوید، لِيَضْرِبُوا لَهُمْ أَمْثَالَهَا وَ لِيُبَصِّرُوهُمْ عُيُوبَهَا : و با مطرح كردن مثل ها، عيوب دنيا پرستى را نشان دهند.

دنیا را به مار مثل زده‌اند؛ پوست مار لطیف و نرم است اما در درون خود سم مهلک دارد. به آب دریا مثال زده‌اند که هرچه از آن بنوشی، علاوه بر این که تشنگی‌ات برطرف نمی‌شود، بلکه تشنه‌تر هم می‌شوی.

دنیا محل تعیین مقصد است و اینها در بیان امیرالمومنین (ع) به زیبایی آمده است. امید که این بیانات را نه آنطور که او خودش به آن رسیده و درک کرده است که واضح است ناتوانیم، بلکه به قدری که روشنایی کمی حتی در دلهای ما ایجاد کند درک کنیم. در این ماه مبارک و این روزهای جمعه، این اثر را در ما داشته باشد که با حقایقی که امیرالمومنین (ع) بیان می‌کنند بیشتر آشنا شویم.

خطبه دوم:

در خطبه دوم امام جمعه محترم گرگان، ماه رمضان را ماه تهذیب نفس و فرصت قرب الهی دانست و گفت: داریم به قلب ماه رمضان می‌رسیم.

هُوَ شَهْرُ رَمَضانَ الَّذی أَنْزَلْتَ فِیهِ الْقُرانَ هُدی لِلنّاسِ و بَیناتٍ مِنَ الْهُدی و الْفُرْقانِ و جَعَلْتَ فیهِ لَیلَةَ الْقَدْرِ و جَعَلْتَها خَیرا من أَلْفِ شَهْرٍ؛ ماهی که ماه نزول قرآن است و شب قدر در آن قرار داده شده است که از هزار شب نیکوتر است.

چیزهای سربسته در شب قدر باز می‌شود. مقدرات انسان‌ها که در کتاب مبین و لوح محفوظ بوده باز می‌شود و به محضر امام زمان (عج) می‌رسد. چیزی که می‌تواند این مقدرات را جابه‌جا کند، دعا و رفتن به درگاه الهی و استغفار است.

شب‌زنده‌داری و احیا، بسیار سنت زیبایی است که بندگان خدا جمع می‌شوند و حال دعا پیدا می‌کنند. از شما عزیزان می‌خواهم در این شب‌های عزیز استجابت دعا، برای مسائل عمومی کشور و جامعه دعا کنید. شرایط امروز کشور ما خیلی دعا لازم دارد. همه مردم برای مصالح کشور و پیشرفت و حل مسائل دعا کنند. خواسته واحد به درگاه خداوند اثرگذار خواهد بود.

14 خرداد روز ارتحال حضرت امام خمینی (ره) این مرد بزرگی که نه‌تنها به گردن ما مسلمانان بلکه بر گردن همه متدینان و مظلومان عالم حق بزرگی دارد. در یکی از سفرهای خارجی، یکی از علمای مسیحی به من گفت: امام خمینی (ره)، فقط شما را نجات نداد بلکه همه متدینان عالم را نجات داد؛ پیش از او درباره دین، طور دیگری فکر می‌کردند، وقتی امام (ره) آمد راهی تازه گشود و با آمدن او قلدران عالم بی‌حیثیت و بی‌مقدار شدند.

امام (ره)، ذلت مسلمین را مشاهده کرد و اندیشید که در دو قرن گذشته در عصر قاجاریه و پهلوی، اتفاقاتی افتاده است که موجب ذلت این ملت بوده است؛ شکست‌های متوالی از روس و عثمانی و جدا شدن بخش بزرگی از سرزمین‌مان و اشغال شدن توسط روس و انگلیس. این مسائل هم در ایران و هم در کشورهای اسلامی امام را رنج می‌داد.

امام عالمی بود که علاوه بر فقه و اصول در همه زمینه‌های اسلامی اهل نظر بود. برداشتی اندیشمندانه از اسلام و قرآن و دین داشت، برایش چنین ذلتی قابل‌قبول نبود. امام (ره) اصلاً دنبال مرجعیت نبود اما برای مقابله با این تهاجم بپا خاست، خیلی‌ها هم به هر دلیلی همراهی نکردند. همه خطرات را به جان خرید؛ زندان و تبعید و شهادت فرزند عزیزش آقا مصطفی را و هدفش برگرداندن عزت اسلام و مسلمین بود و به این هدف هم نایل شد. بعد از امام (ره) هم نظام اسلامی با تدبیر مقام معظم رهبری به همان راه رفته است و در مقابل زورگویی‌های مستکبران ایستاده است.

مهم‌ترین وظیفه ما این است که شخصیت امام خمینی (ره) تحریف نشود و آن‌طور که هست به مردم و نسل‌های آینده شناسانده شود و افکار و آرزوهایی که آن مرد قدسی برای ملت ایران داشتند، به وسیله نظام اسلامی و رهبری مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به نتیجه برسد.

امام جمعه گرگان، از 15 خرداد به عنوان گام اول نهضت اسلامی یاد کرد و برای ارواح طیبه 15 هزار شهید این روز، علو درجات و محشور شدن با شهدای صدر اسلام و واقعه عاشورا مسئلت کرد.

آیت الله نورمفیدی در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.