آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار مدیران صنعت آب استان گلستان با ایشان اظهار کرد: باید دقیقا بدانیم از نظر آب چه وضعیتی داریم اینکه دقیقا محاسبه کنیم کافی نیست و بر اساس این محاسبه دقیق برنامه ریزی کنیم.

وی افزود: در سطح بالای کشور و در جریان برجام گفته می شود هر گزینه ای که در رابطه با برجام عملی شود ما برای هر گزینه ای برنامه داریم چه برجام پذیرفته شود چه نشود.

امام جمعه گرگان خطاب به مدیران آب گلستان اظهار کرد:  به این نکته توجه کنیدکه دقیقا شرایط سال آینده را پیش بینی کنید و احتمالاتی که پیش بین می رود را بررسی کنید تا برای هر یک از این احتمالات برنامه داشته باشیم.

وی با تاکید بر این نکته که تا جایی که میتوانیم باید مشکل مردم را حل کنیم، اظهار کرد: در معارف دینی آمده که مردم خانواده خدا هستند و از این بهتر تعبیری نداریم، بهترین مردم افرادی هستند که نفعشان برای خانواده خدا بیشتر است و این بهترین برکت وجودی شما خواهد بود.

آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه در مصرف آب مشکل داریم، افزود: نه  فقط آب بلکه در مصارف دیگر هم مشکل داریم چراکه متاسفانه فرنگ جامعه ما یک فرهنگ مصرفی نامتعادل است.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال در خارج از کشور هندوانه را نصف می کنند و تکه ای می فروشند و کلا در میوه فروشی ها میوه ها را به شکل خاصی می فروشند اما  در میوه فروشی های ما اینگونه نیست.

امام جمعه گرگان گفت: ما مشکلات زیادی در این زمینه داریم اما آب شوخی بردار نیست چراکه آب اهم از غذاست و ممکن است افراد هفته ها بتوانند بی غذایی را تحمل می کنند اما آب از غذا مهم تر است.

وی با بیان اینکه منطقه ما منطقه مناسب شالی کاری نیست، افزود: در گذشته 6 یا هفت هزار هکتار شالی کاری می شد اما در سال جاری نزدیک به 70 الی 80 هزر هکتار رسیده است، باید به این نکته توجه کنیم ما مانند مازندران نیستیم که رودخانه های زیادی داشته باشیم و این جزو مشکلاتی است که باید برای آن فکری شود.

امام جمعه گرگان اظهار کرد:  باید مصرف معقول و متعادل و فرهنگ آن را در جامعه ایجاد کنیم، در واقع باید حساسیت نشان دهید تا مردم حساسیت را درک کنند که با مشکل مواجه می شوند.

 وی افزود: چندی قبل عده ای از مرز نشین ها نزد من آمدند که چند روستا وضعیت آن خیلی خراب است، ما در سراسر کشور در مرزها مشکل داریم و تنها مرزی که هنوز مشکل آنچنانی نداریم همین مرزگلستان باترکمنستان است؛ اگر اتفاقی در این مرز رخ دهد یه ضرر همه ماست .

آیت الله نورمفیدی گفت: باید مرزنشین ها را مرزبان کنیم و به آن ها رسیدگی کنیم و از نظر فرهنگی  بفهمانیم کشور مشکلات زیادی دارد.

وی تاکید کرد: فرهنگ مصرف آب باید در میان مردم  جا بیفتد و از رسانه ملی در این زمینه بهره ببرید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید