ائمه جمعه اهل سنت استان در یک دیدار صمیمانه با حضرت آیت الله نورمفیدی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان ،آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار با ائمه جمعه اهل سنت گلستان اظهار کرد: افتخار می کنیم استانمان از همدلی واقعی برخوردار است و این واقعا برای ما مایه افتخار است و امیدواریم چیزی را که ما در استان داریم خدا نصیب تمام استان های کشور و سایر امت اسلامی کند.

 وی افزود: هر کسی در چهارچوب مذهب و اعتقادات خودش آزاد عمل می کند و از این جهت کاری به کار هم نداشته باشیم و در این زمینه از روح دین استفاده می کنیم.

امام جمعه گرگان گفت:  همه می دانیم نماز جمعه از نمازها و عباداتی است که مانند حج می ماند، به نظر من حج فقط جنبه عبادی نیست از روایات بر می آید نماز جمعه عمل صرفا عبادی نیست چراکه  اگر اینگونه بود مثل نماز ظهر آدمی از اول ظهر تا غروب می توانست نماز بخواند و الزام نیست که حتما در ساعت مقرر همه شرکت کنند، این نشان می دهد نماز جمعه در این محدوده زمانی انجام شود ثواب و فضیلتش بیشتر است.

وی تصریح کرد: در مورد حج اگر صرفا تکلیف عبادی بود خدا مردم را آزاد می گذاشت تا هرزمان که دوست داشتند حج را انجام دهد اما اینکه می بینیم در یک زمان در یک مکان و در شرایطی خاص مشخص شده است نشان می دهد علاوه بر عبادت در این فریضه اهداف دیگری هم مورد نظر بوده است.

امام جمعه گرگان گفت: نماز جمعه نمازی است که حسابش فرق می کند و باید جماعت برگزار شود و عبادت ویژه ای ست.

وی افزود: در رابطه با سیره نبی مکرم اسلام باید پرسید آیا پیامبر تنها در رابطه با مسائل سیاسی خودش می رسید و یا اینکه در تمام کارهای مردم حضور داشت؛ قضاوت، صلح، جنگ، و همه چیز این سیره نبی مکرم اسلام است.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: مسجد محل قضاوت و بسیج مردم بوده است و رسول خدا تنها تکلیفش این نبود که تنها به امور اخروی رسیدگی کند بلکه به  مصالح امت اسلامی حتما اشراف داشتند و از خطر دشمن کاملا مطلع بودند و مراقب بودند تا دشمنان ضربه ای نزنند.

وی خطاب  به علما، روحانیت و ائمه جمعه گفت: به نظر می آید امروز وظیفه داریم وصیت به اخلاق را انجام دهیم، نسبت به مفاسد هم حرف بزنیم و نظر دهیم واین ها چیزهایی است که در مورد نماز جمعه دو جنبه دنیا و آخرت مورد توجه ما هست.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: معمولا در خطبه های نماز جمعه معارف دینی و اخلاق و ... متذکر می شویم و خطبه دوم را برای مسائل اجتماعی می گذاریم، باید کاری کنیم شرایطی محیا شود تا نسل جوان را جذب کنیم آن هم با وجود این فضای مجازی که همه چیز را زیر سوال می برند.

وی افزود: علما باید تلاش کنند با رفتار خود جوانان را جذب کنند و اجازه ندهند در دام شیاطین بیفتند آن هم از طریق محتواهایی که در فضای مجازی تولید می کنند و بسیار جذاب است.

امام جمعه گرگان گفت: یکی از تهمت هایی که به پیامبر می زدند این بود که می گفتند جوانان ما را فاسد کرده است و این نشان از جذابیت پیامبر در آن زمان دارد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید