آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در خطبه های نماز عبادی سیاسی شهر گرگان اظهار کرد: حضرت علی (ع) در خطبه های قبلی به این نکته اشاره کردند که نه تنها بشر بلکه ملائکه مقربین الهی هم از درک ذات الهی عاجزند و هیچ انسان و هیچ ملکی نمی تواند به آن حد  از درک الهی برسند.

وی با بیان اینکه ما باید کاری کنیم که دل ها به او نزدیک شود، افزود: درتمام دوران زندگی خود تلاش کنیم از طریق معرفت اجمالی که هر کسی خودش به آن میرسد، برسیم و از راه تزکیه باطن و نفس به معرفتی دیگر نایل شویم وگرنه معرفت تام ذات اقدس الهی برای هیچ کس ممکن نیست وپیامبر هم فرمود ما آن طوری که باید تورا نشناختیم.

امام جمعه گرگان گفت: چیزی را می شود شناخت که هم دارای هیبت و هم دارای اجزا و ادوات باشد، شما به هرچیزی نگاه کنید از ذره تا کهکشان دارای هیئت و اجزای خاصی است.

وی افزود: مورچه هیبت مخصوص به خود و ترکیب خاصی دارد، ببرو شیرو پلنگ و سایر حیوانات هم هیئت خاص خود را دارند، علاوه بر این این موجودات دارای اجزا و ادوات هستند، یک وقتی آمدند و یک وقتی فرصتشان تمام می شود.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: نبات، شجر، حیوان و انسان و حتی کهکشان عمری دارند که روزی تمام می شود و حتی خورشید بهم میریزد، انسان می تواند نسبت به این ها شناخت پیدا کند که البته کار سختی است.

وی ادامه داد: برخی از دانشمندانی که در این زمینه کار میکنند بیش از 30 سال مطالعه می کنند و تمام شب و روزخود را صرف تحقیق وشناختن موجوداتی مانند زنبورعسل و موریانه و ... می کنند و در این راه سالها زحمت می کشند تا به بخشی از زندگی این موجود برسند.

امام جمعه گرگان ادامه داد: چه کسی می تواند بفهمد که مورچه هم صحبت می کند؟ به نظر من این امر از دسترس دانشمندان خارج است، اما حضرت سلیمان شنید، روزی حضرت سلیمان با خدم و حشم خود میرفت، در قرآن نقل شده  یکی از مورچه ها گفت برید در لانه هایتان و مواظب باشید خدم و حشم سلیمان به شما آسیب نرساند که حضرت سلیمان ازاین حرف خندید و خدا را شکر کرد.

وی افزود: حضرت سلیمان از طریق نبوت به این آگاهی رسید که مورچه صحبت می کند و بعد از خدای متعال میتوان گفت تنها موجودی که تاحدی نامحدود است انسان است.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: یکی از دانشمندان فرانسوی کتابی نوشته به عنوان «انسان موجودی ناشناخته»، انسان موجودی است که هنوز درست شناخته نشده و بازهم محدودیت دارد.

امام جمعه گرگان گفت: در بهشت یکی از نعمت هایی که خداوند که در اختیار بندگان می گذارد علم و اگاهی است که یکی از مهمترین لذات بهشت این است که خداوند چنین اجازه ای دهد.

وی تصریح کرد: معبودی جز او نیست و خداوند متعال با نور خودش هر تاریکی را روشن کرده و با ظلمت خودش هر نوری را پوشانده است، بعضی این جمله را اینگونه معنا می کنند که خداوند روزی را که آفریده همه ظلمت و تاریکی تمام می شود و نور می آید و تمام ظلمت را ازبین میبرد و زمانی که شب می آید روشنایی روز از بین می رود.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: در قرآن آمده است اگر خداوند فقط روز را قرار میداد وشب وجود نداشت چه کسی میتوانست برای شما شب درست کند یا اگر همیشه شب بودچه کسی میتوانست برای شما روز رابیافریند تا بتوانید فعالیت کنید و دنبال کاروزندگی روید؟ این ها همه از آیات الهی هستند که ما قدر آن ها را نمیدانیم، شب که می آید نور ازبین میرود و با آمدن روز ظلمت و تاریکی از بین میرود.

وی اظهار کرد: امیدوارم دل های ما به نور هدایت خدا روشن شود و تاریکی دل های ما را با نور هدایت حضرت حق از بین برود.

امام جمعه گرگان در خطبه دوم گفت: هفته گذشته روز22 بهمن و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی بود، حقا و انصافا ملت ایران به خوبی درخشید و همانطوری که رهبر معظم انقلاب فرمود راهپیمایی تماشایی رخ داد و حضور مردم چشمگیر بود.

وی افزود: برخی ها تلاش می کردند که ملت را مایوس کنند چون این افراد وارد عرصه شدند و می خواستند مردم را از نظام جدا کنند اما درست برعکس شد و باعث شد مردم احساس کنند باید از دین و نظامشان حمایت کنند و وارد میدان شوند ونشان دهند که دشمنان در خیال واهی به سر میبرند.

امام جمعه گرگان گفت:  مردم ایران مشکلات اقتصادی و بیکاری و ... دارند و مردم هم این موضوع را عنوان می کردند اما به دلیل اصل نظام و انقلابی که درکشور رخ داده باعث شد به پای تظاهرات بیایند.

وی تصیح کرد: بارها گفته ام دراین کشورنهضت هایی رخ داده است و افراد زیادی هم شهید شده اند ازجمله جریان مشروطه و نهضت ملی شدن صنعت نفت اما در عین حال به جای اول خود برگشت.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: جریان مشروطیت یک جریان آزادی خواه بود اما ماحصل آن روی کارآمدن رضاخان قلدر بود و سوم اسفند سالروز کودتای اسفند 1299 بوده که انگلیسی ها رضاخان را مسلط برکشور کردند.

وی افزود: نهضت هایی بر این کشور رخ داده و شاید شبیه این چیزهایی که در کشور ما رخ داده و تبلیغات سو کنند و ممکن است حرفی بزنند که مردم هم قبول داشته باشند و بخواهند مردم را تحریک کنند و درمقابل نظام قرار دهند، اما 40 سال گذشته و سرمایه های مختلفی در این راه خرج شده است و اگربعد از این همه سرمایه گذاری تحت تاثیر این چیزها قرار بگیریم و تاریخ این کشور برای بار دیگر تکرار شود ملت ایران این اجازه را نخواهند داد، این جانبازان و خانواده های شهدا هنوز میدرخشند و این اجازه را نخواهند داد.

امام جمعه گرگان گفت: امسال حضور مردم خیلی گسترده بود وطبق چیزی که به من گفتند در گرگان شاهد حضور دو برابری بودیم، امیدوارم خداوند شرکت شما در این راهپیمایی را به عنوان یک جهاد مقدس قبول کند و ذخیره قبر وقیامت باشد.

وی تصریح کرد: هفته گذشته جریانی درمنطقه رخ داده و اسرائیل به سوریه حمله کرده و برخی مناطق را موشک پرانی کرده است اما به قول رهبری دوران بزن درو تمام شده آن هم برای اسرائیلی که ارتش خود را یک ارتش مسلط میداند.

آیت الله نورمفیدی گفت: ارتش سوریه یکی از هواپیماهای اف 16 اسرائیل راسرنگون کرد واین یک موج عجیبی را در منطقه و کشورهای عربی ایجاد کرد. افرادی که دلسوز منطقه هستند خوشحال شدند اما افرادی که دوست دارند منطقه در دست آمریکایی ها باشد نگران هستند و باید افتخار کنیم تمام ناراحتی آمریکا و اسرائیل و عربستان سعودی برای این است که آنطور که می خواهند نشده است.

وی تصریح کرد: این کشورها سوریه، یمن، لبنان و عراق دیگری میخواستند اما نه سوریه نه یمن نه لبنان و نه عراق آن کشورهایی که این افراد به دنبالش بودند، نشدند.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: این کشورها به دنبال این بودند که حزب الله را تروریست معرفی کنند و افکار را به این سمت هدایت کنند که حزب الله تروریست است. پول های زیادی در این رابطه خرج کردند تا به این جا برسند که بگویند ایران طرفدار تروریست بوده واز تروریست پشتیبانی می کند و در مجامع بین المللی ایران را متهم کنند.

وی اظهار کرد: دشمن هر کاری کرده تا منطقه را دردست بگیرد اما نتوانست، امیدواریم هیچ وقت هم نتواند این کار را کند وفلسطینی ها ویمنی هاو همه نیروهایی که در عراق و لبنان درمنطقه و آنچه را که آنها می خواهند حفظ کنند وخدا هم کمک می کند.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: هفته آینده ایام شهادت بانوی بزرگوار و دختر یگانه پیامبر اکرم است و به محضر حضرت ولی عصر تسلیت می گوییم و امیدواریم با تجدید عهد و پیمان با خدای متعال ما را مورد لطف عنایت خود قرار دهد.

وی افزود: سوم اسفند سالروزکودتای سال 1299 است و در این روزانگلیسی ها تلاش کردند رضا خان را بر این کشور مسلط کنند تا منافع بریتانیا تامین شود.

امام جمعه گرگان گفت: انگلیسی ها برای دراختیار قرار گرفتن ایران نیاز به فردی داشتند که هم قلدر باشد و هم نوکر آن ها باشد پس به رضا خان که رییس قزاق ها بوداجازه روی کارآمدن دادند و روزی هم که اورا نخواستند بردند.

وی تصریح کرد: در جنگ جهانی دوم وقتی فهمیدند رضاخان به آلمان ها گرایش پیدا کرده همان هایی که اورده بودند او را بردند.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: رضاخان را مردم نخواسته بودند، همان روزها سفیر بریتانیا در ایران بعد از کودتا به دولت مطبوع خود توصیه می کند ازرژیم جدید حمایت کند چراکه برای منافع انگلیس مناسب ترین کسی است که حافظ منافع ما باشد.

امام جمعه گرگان ادامه داد: امروز کدام کشور جرات می کند چنین حرفی در رابطه با ایران بزند؟انگلیس و فرانسه که سهل است هیچکدامشان جرات ندارند راجع به ایران چنین صحبتی کنند چراکه ایران امروزکشور مستقلی است و آن روز رضاخان یک نوکر برده وار حافظ منافع انگلیس بود.

وی تصریح کرد: ببینید چقدر فاصله بین این دو مطلب است امام درگذشته می گفت آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند و امروز رهبری باهمان صلابت همین جمله را می گوید و بااستکبار مقابله می کند.

امام جمعه گرگان گفت: مسئولان صدای مردم را بیشتر بشنوند وجدی تر وارد عمل شوند وبرای خدمت به این انقلاب لازم است همه دست به دست هم دهند.