به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه دراستان وامام جمعه گرگان ،آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه گرگان با اشاره به خطبه های نهج البلاغه اظهار کرد: امیرالمومنین در خطبه 181 نهج البلاغه به معرفی و شناسایی ذات اقدس الهی اشاره کردند که بشر با حواس ظاهری اش نمی تواند خدا را بشناسد، اما خدای متعال نیرویی به انسان ها عطا کرده و آن عقل است که قدرت بالایی دارد و پیامبر باطنی وحجت باطنی است.

وی افزود: عقل حجت الهی است و بُرد بسیاری دارد بنابراین موجب شناخت خدا می شود، ما با عقل خود خدا را می شناسیم نه با حواس ظاهری مانند بینایی، چشایی و ...، افرادی که عقل کمی دارند نمی توانند با قدرتی که خداوند در اختیار بشر گذاشته است خدا را بشناسند.

امام جمعه گرگان گفت: نقل میکنند پادشاه خدا نشناسی بود که هر چه برایش توضیح می دادند زیر بار وجود خدا نمی رفت، اما وزیر خدا شناسی داشت روزی وزیر دستور داد در بیابانی ساختمان مجللی بسازند، این ساختمان با مهندسی و ظرافت بالایی ساخته شد، وزیر یک روز پادشاه را برای تفریح به آن منطقه برد، زمانی که به مکان مورد نظررسیدند پادشاه ساختمان را دید و متوجه شد با دقت و حساب شده ساخته شده است، از وزیر پرسید این ساختمان از کجا آمده، وزیر گفت خودش به وجودآمده است اما پادشاه می گفت مگر می شود خودش ساخته شود، وزیر گفت چطور شما جهان با این عظمت را که با چنین نظم وترتیبی است و انتهایی ندارد را بدون خالق تصور می کنید در این لحظه عقل پادشاه که در خواب بود خود را نشان داد و موجب خداشناسی شد.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد:  بنابراین عقل است که انسان را به سوی خدا راهنمایی می کند به شرطی که خاصیت خود را از دست نداده باشد، عقل راهنما و چراغ است اما بشر به جایی می رسد که از عقل برای نابودی انسان ها استفاده کند.حضرت علی (ع) شواهدی را برای عظمت خلقت اشاره می کردند و فرمودند خداوند ستارگان را نشانه هایی قرار داده که انسان های حیران که شب ها راه به جایی نمی برند راه را پیدا کنند این نکته ای است که در قرآن هم به آ ن اشاره شده است.

وی ادامه داد: خداوند در قرآن می فرماید این ستاره ها را برای شما قرار دادیم که در بیایان ها و دریاها راه را پیدا کنید، روشنایی این ستارگان جلوی تاریکی شب را نمی گیرند چون تاریکی هم برای زندگی بشر لازم است و خداوند می فرماید شب را برای آرامش شما تاریک قرار دادیم.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه تاریکی فلسفه دارد، افزود: تاریکی برای درست کردن  و مهیا کردن شرایط زندگی انسان هاست، روشنایی نور ستارگان آسمان جلوی تاریکی شب را نمی گیرد و همچنین پرده های سیاه تاریکی شب جلوی نور ماه را نمی تواند بگیرد.

وی افزود: نکاتی در کلمات امیرالمونین مخصوصا در توحید و خداشناسی وجود دارد که انسان در حیرت می ماند که از کجا این معارف در قلب انسانی بزرگ جاری می شود. امیدوارم خداوند توفیقی دهد از راهنمایی های حضرت علی (ع)، نور بندگی خدا در دل های ما بنشیند و بالاترین امتیازی که انسان در زندگی پیدا کند این است که به مقام بندگی نزدیک شود.

آیت الله نورمفیدی گفت: چه عزتی بالاتر از اینک خدایا تو خدای من باشی و چه افتخاری از این بالاتر که من بنده تو باشم و باید تلاش کنیم به مقام بندگی نزدیک شویم.

امام جمعه گرگان در خطبه دوم اظهار کرد: در مورد آنچه که در مجلس خبرگان سال 68 بعد از ارتحال حضرت امام خمینی (ره) و اتفاقاتی که رخ داده شده هفته گذشته در فضای مجازی مطالبی در رابطه با رهبر معظم انقلاب منتشرشده است.

وی تصریح کرد: در برخی از این مطالب آمده است که انتخاب آیت الله خامنه ای موقتی بوده است که این مسئله از اساس دروغ است.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه من در آن زمان در آنجا حضور داشتم، تصریح کرد: آیت الله خامنه ای در آن زمان از پذیرش مسئولیت امتناع می کرد چراکه مسئولیت سنگینی بود و سنگینی این مسئولیت را خدا بر دوش انسان می گذارد، همانطور که پیامبر فرمود این سوره هود مرا پیر کرد سوال کردند کدام آیه ؟ پیابر فرمودهمان جا که دستور است که باید صبر کنی.

نماینده ولی فقیه در گلستان گفت: بعضی از بزرگان مانند آیت الله فاضل به ایشان تذکری داد که اگر قبول نکنی بار روی زمین میماند و ایشان پذیرفتند و حرف هایی که در فضای مجازی است واقعی نیست.

وی با اشاره به موضوع انتخاب موقتی آیت الله خامنه ای به عنوان ولی فقیه اظهار کرد: امام راحل فرموده بودند در برخی مفاد قانون اساسی بازنگری شود ودر آن قانون شرط رهبری ولایت فقیه، مرجعیت بود چراکه درقانون آمده بود رهبر باید مرجع باشد اما امام فرمود مرجع لازم نیست اجتهاد هم کافی است و به همین دلیل باید صبر می شد که قانون جدید تصویب شود که در رفراندوم برگزار شده 97 درصد مردم شرکت کردند و به قانون اساسی بازنگری شده رای مثبت دادند.

امام جمعه گرگان گفت: زمانی که شرط مرجعیت به اجتهاد تبدیل شده بود مجددا در مجلس خبرگان رای گیری شد و رهبر معظم انقلاب به اکثریت قاطع رای آورد و صحبت هایی که در فضای مجازی مطرح می شود درست نیست.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: هفته گذشته بعد از اغتشاشی که رخ داد مردم انصافا در تمام شهرها و روستاها در مقابل اغتشاشگران قیام کردند.

وی با بیان اینکه خواسته مردم به حق است و مردم در برابر آن چیزی که خواسته مردم را منحرف کرد قیام کردندو دفاع کردند، گفت: امیدوارم خداوند به همه مردم ایران پاداش خیر دهد که از حیثیت کشور خود دفاع کردند.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: در این ماجرا سر سران مثلث شوم(آمریکا، اسرائیل و عربستان) به سنگ خورد چراکه وارد ایران شدند که معضلی به وجود بیاورند اما نتوانستند.

وی ادامه داد: اقای ترامپ به نماینده خود در سازمان ملل دستور می دهد که مسائل ایران را به شورای امنیت ببرند و مطرح کنند تا از آشوبگران و اغتشاشگران دفاع شود، این نماینده در شورای امنیت موضوع را مطرح می کند ولی به جای اینکه فضا علیه ایران شود علیه خود آمریکا تمام می شود چراکه اکثر کشورها مخالفت کردند، مخصوصا اینکه نماینده روسیه موضع قابل تقدیری را عنوان می کنند.

امام جمعه گرگان افزود: نماینده روسیه در این شورا گفت چرا آمریکایی ها اینکار را می کنند، اینجا شورای امنیت ملی است و باید مسائلی را که به امنیت بین المللی مربوط می شود و تهدید می کند پرداخته شود نه اینکه مشکلات داخلی کشوری در اینجا مطح شود، بایدتشکر کنیم از آمریکا که باورود به مسائل ایران، ملت ایران را  برای مخالفت با آمریکا متحدتر و یکدل تر شدند.

وی گفت: نماینده روسیه گفتند اگر شورای امنیت سازمان ملل جای چنین بحث هایی است ما چندسال قبل باید مشکلاتی که در آمریکا رخ می داد و اعتراضاتی که وجود داشت و هم اکنون هم جریان دارد را باید به صحن شورا می کشاندیم.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: آمریکایی ها بر یک مبنای درستی عمل نمی کنند و هرکجا که منافع استعماری شان در میان باشد حق را باطل می کنند وما این رفتار را در همه جای عالم مشاهده می کنیم.

وی افزود: ترامپ تعادل روحی ندارد و آدم درستی نیست، رئیس جمهور آمریکایی که برای عالم می خواهد تصمیم بگیرد لازم است به شورای امنیت بیاید.

امام جمعه گرگان دامه داد: چندروز پیش سالروز رحلت آیت الله رفسنجانی بود، مردی که از 60 سال قبل همراه امام بود وبرای انقلاب مشکلات زیادی را متحمل شد وهمچنین مخالفینش مشکلات زیادی برایش درست کردند اما در عین حال از انقلاب دست بر نداشت، این چنین مردانی که چنین سابقه و زندگی روشنی دارند باید در جامعه مطرح باشند تا برای جامعه ما و نسل جوانمان الگو باشند، چراکه انقلاب ما ساده به دست نیامده است و شخصیت های برجسته ای همچون شهید مفتح، شهید بهشتی، شهید مطهری، شهید باهنر و ... جان خود را در این مسیر از دست داده اند.

وی افزود: خداوند انشالله افرادی که برای این انقلاب با دل و جان کار کردند در بهشت اعلی قرار دهد وما هم شخصیت هایی را که برای انقلاب زحمت کشیده اند الگوی جوانان قرار دهیم.