آیت الله سید کاظم نورمفیدی در خطبه های نمازجمعه شهر گرگان با اشاره به خطبه 181 نهج البلاغه، اظهار کرد: حضرت علی (ع) در هر وادی که وارد می شود چه مسائل زندگی و چه آخرت مطالب را آنچنان  برای همه چه دوست و دشمن بازمی‌کند که تحسین همه را بر می انگیزاند. ابن ابی الحدید در رابطه با این خطبه نهج البلاغه می گوید این جملات اززیباترین بخش های نهج البلاغه است که حضرت علی به زیبایی بیان کرده است.

وی افزود: هفته گذشته اشاره کردم که تعریفاتی که امیرالمومنین در رابطه با خدا در این خطبه انجام می دهد به نظر می آید که خداوند یک موجود دست نیافتنی است و بشر نمی تواند ارتباطی با خدای متعال پیدا کند،هیچ سنخیتی ندارد، پس چگونه انسان بندگی کند این خدا را، بنده تا خدای خود را نشناسد چطور می تواند بندگی کند.

امام جمعه گرگان ادامه داد: امیرالمومنین در بخشی از خطبه که هفته گذشته عنوان کردم می فرماید خدا به انسان عقلی داده که این عقل یک راهنمای بسیار خوبی است و خدای متعال برای  این عقل وجود خود را آشکار کرده است. همه مخلوقات این عالم دقت و حکمت و نظم و علمی که در این ها به کار رفته راهنمای خوبی برای بشر است وبه تعبیری عقل، پیامبر باطنی است. خدا دو پیامبر دارد یک پیامبر باطنی که عقل است و یک پیامبر بیرونی که انبیا هستند.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد  :یکی از شواهد این است که ما در مورد مخلوقات تفکر کنیم و عقل خود را به کار بیندازیم در همین حد که عقل به تفکر بیفتد و آدم را هدایت می کند.

وی افزود: یکی از شواهد آفرینش خدای متعال، آفرینش آسمان هاست که خدا مانند سقفی برای ما قرار داده است، همانطور که زمین را مانند بستری برای ما قرار داده  و آنچه را که بشر به آن نیاز داشته است را در اختیارمان قرار داده است.

امام جمعه گرگان با اشاره به آسمانی که استوار ایستاده است، گفت: همه این ها در جو در فضای غیر منتهای معلق هستند و به ستونی متصل نیستند اما ثابت هستند و عقل در این همه عظمت و منظومه حیران می ماند، خدا وقتی این ها را خلق کرد به آن ها گفت بیایید یا با میل و رغبت و یا با بی میلی که آسمان ها و زمین به این خواسته خدا یک پاسخ دادند که ما گوش به فرمانیم.

وی افزود: منظور این سوال و جواب چه بوده و آیا پرسش و پاسخ واقعی بوده است یا نه ؟ یا اینکه منظور چیز دیگری است که هم در قرآن و هم در نهج البلاغه آمده است که در نماز جمعه بعدی اگر فرصتی شد برایتان توضیح می دهم.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: تمام مخلوقات در مقابل ذات اقدس الهی همه خاضعانه سر تعظیم فرو آوردند و همه اعتراف به طاعت کردند،  چون آسمان ها مطیع و گوش به فرمان الهی بودند به همین دلیل خدا برای آسمان ها امتیازاتی اعطا کرد و دنیای با عظمت بالای سر ما را عرش خود قرار داد.

وی افزود:  منظور ازاین عرش مرکز این جهان است، منظومه شمسی که در آن زندگی می کنیم مرکزی دارد؛ خورشید، محور است و سیارات و زمین هم به دور خورشید می چرخد و اگر آن مرکز نباشدهمه چیز از هم می پاشد.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: این مرکزیت را کهکشان ها هم دارند چراکه بسیار بزرگتر از منظومه شمسی هستند وکهکشانی که ما در آن زندگی می کنیم حتما مرکزیتی دارد و همه با آن مرتبط هستند.

وی با بیان اینکه خداوند آسمان ها را جایگاه ملائکه و محل زندگی آن ها قرار داد، افزود: هر چیز خوبی که از شما انسان ها صادر می شود مانند نماز خوب ، روزه خوب، تقوای خوب و ... به سوی خدا بالا می رود و اعمال صالح دیگر موجب بالا رفتن این اعمال می شود.

امام جمعه گرگان تصریح کرد: امیرالمومنین در این خطبه به این موضوع اشاره می کند که همه این ها به سوی او در آسمان ها می رود و اینکه به کدام آسمان می رود معلوم نیست چراکه هفت آسمان داریم البته برخی می گویند به آسمان اول می رود.

وی ادامه داد: بشر می تواند همه این ها را در حوزه دید خود بیاورد و من فکر نمی کنم تا روز قیامت هم تمام اسرار برای بشر کشف شود بلکه اعتقاد شخصی من است که در بهشت برآن ها اشکار می شود.

وی افزود:  در روایات آمده که روز جمعه از سوی خدا دعوت نامه ای برای بندگانش می آید و همه را دعوت می کند به یک مکانی و در آنجا که قرار می گیرند و خدا برای آنها تجلی می کند، همان تجلی که خداوند برای موسی کرد و وقتی موسی عظمت خدا را دید شوکه شد. اگر نماز شب بخوانید ممکن است کمی از آن حالتی که نصیب موسی شد نصیب شما هم شود.

 آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم اظهار کرد: هفته گذشته در کشور حوادثی رخ داد که این حوادث دو چهره داشت، یک چهره مربوط به اعتراضات مردمی در رابطه با مشکلاتی از جمله اقتصادی، بیکاری و موسسات مالی و اعتباری و ... پیش آمده و مردم سپرده هایی در موسسات مالی گذاشتند که این موسسات نتوانستند پاسخگو باشند موجب یکسری اعتراضات شد.

وی با بیان اینکه این مسئله درتمام کشورهاوجود دارد، افزود: هیچ کشوری را پیدا نمی کنید که بی مشکل باشد و بنابراین یک چیز مشخصی است و طبق آمار ارائه شده حدود دوهزار مورد از اینگونه اعتراض ها در کشور ثبت شده است اما اعتراضاتی بوده که مردم خواسته های خود را مطرح کردند و نیروی انتظامی هم مراقبت کرده و هیچ مشکلی هم پیش نیامده  است و مسئولین هم با افرادی که اعتراض داشته اند حرف زدند بنابراین این یک امر معمولی است.

امام جمعه گرگان ادامه داد: اما چهره دیگری در این حوادث خود را نشان داد که این یک ماجرای دیگری بود و ربطی به اعتراضات مردمی نداشت و این چهره ای بود که روی موج طبیعی سوار شد تا این موج و جریان را به سمتی دیگر بکشاند.

وی تصریح کرد: آن هایی که واقعا دچار مشکل بودند با این چهره جریانات موافق نبودند ومشکلی نداشند بلکه به شدت مخالف بودندو  حتی در حدی که می خواستند مبارزه کنند.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: آنچه را که باید همه ما را به تفکر و اندیشیدن وا دارد این روی سکه است که چه چیزی بوده است و ریشه آن مشکلات بوده یا نه، بدون شک ریشه اصلی و  اساسی این روی سکه از بیرون بوده و مثلث شوم آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان  دست به دست هم دادند تا این اتفاقات رخ دهد.

وی افزود: پیام هایی که برای تحریک نسل جوان می آمده بیش از 70 درصد از ناحیه مثلث شوم بوده و تحریک ها انجام می شد و خود رئیس جمهورآمریکا به این مسائل اذعان کرد.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: از افرادی که ندانسته وارد این قضایا شدند سوال می کنم آیا آتش زدن پرچم ایران کار درستی است، ما پرچم آمریکا را آتش می زنیم مانندبسیاری از کشورهای دیگر که مخالفت خود را با رژیم سلطه جو اعلام کنیم اما کدام کشور پرچم خود را آتش میزند و آن هم پرچمی که روی آن کلمه الله اکبر دارد، آیا اتش زدن پرچم و آسیب رساندن به اماکن عمومی مخصوصاایستگاه های اتوبوس رانی، هتاکی، فحاشی و آیا قتل و آدم کشی به مطالبات اقتصادی ارتباط پیدا می کند و کدام مشکل مردم را حل می کند.

وی افزود: آمریکا اگر دلش به حال مشکل اقتصادی مردم می سوزد اگر راست می گوید چرا این کارها را تشویق می کند و پول های بلوکه شده ما را پس نم یدهد، این ها اگر دلشان برای ما سوخته چرا این تحریم ها را علیه ما انجام دادند که برایمان مشکلات اقتصادی به وجود آمد.

امام جمعه گرگان گفت:این تحریم ها در برجام به نتیجه ای رسیده بوده اما چرا تحریم های بانکی را بر نمی دارند و مشکل درست می کنند؟ سابقه تاریکی که ما از این استعمارگران داریم، از امریکا و انگلیس داریم در تاریخ ثبت شده و هیچگاه فراموش نمی شود و این افراد دست کمک بلند کرده اند پس بنابراین این قضایا ریشه اش در آن کشورهاست.

وی افزود: در شهر خودمان برخی اصناف به ما مراجعه کردند و مشکلاتی داشتند و ما در حد توان تاجایی که توانستیم برطرف کردیم.

نماینده ولی فقیه در گلستان ادامه داد: دومین سرنخ و سر رشته مربوط به عوامل داخلی و سلطنت طلب ها بود که می خواستند دوباره خاندان پهلوی و منافقین که چندین هزار نفر را کشتند به کشور بازگردانند.

وی تصریح کرد: افرادی که دچار مشکل اقتصادی و ... هستنداهل این کارها نیستند و آن هایی که مشکلی ندارند به دنبال این کارها هستند و از سر بی دردی است و با استقلال این کشور بیگانه اند.

امام جمعه گرگان گفت:  در مقابل این حرکت راهپیمایی هایی که انجام شد ارزشمند بود و یک پاسخ محکم و کوبنده به این افراد بود چراکه ملت ایران برای این انقلاب سرمایه خود را دادند و هزاران شهید تقدیم انقلاب کردند و پای این شجره طببه انقلاب می ایستند.

وی با بیان اینکه این حق مردم است که حرفهایشان را بزنند، افزود: افرادی که این کارها را کردند باید به حسابشان رسیدگی شود، کسی که با اساس یک مملکت بازی می کند باید اشد مجازات را برایش در نظر بگیرند چراکه اگر با این افراد با اشد مجازات رفتار نکنند مردم این افراد را شناسایی می کنند  وخودشان با اشد مجازات با این افراد برخورد می کنند.

وی با بیان اینکه ما باید قضایارا منصفانه نگاه کنیم، گفت: مسائل اقتصادی، اجتماعی و اشتغال در کشور وجود دارد اما اینکه ما همه چیز را به گردن دولت بیندازیم، من مخالفم چراکه دولت به تنهایی نمی تواند از پس مشکلات بر بیاید و  باید تمام قوا برای حل مشکلات بیکاری، گرانی، تبعیض طبقاتی و ... اقدام کنند.

امام جمعه گرگان گفت: چون به کشورمان علاقه مند هستیم باید عزم جدی داشته باشیم تا مشکلات حل شود و مجلس و نمایندگان ملت و قوه قضاییه باید دست به دست هم دهند و تمام دستگاه ها پای کار بیایند و در اجماعی زیر نظر مقام معظم رهبری قرار بگیرند تا مشکلات حل شود.

وی تصریح کرد: در موضوع برجام هم اگر با هم همبستگی نداشتیم نمی توانستیم به نتیجه برسیم و دراین صورت میتوانیم امیدوار باشیم که مشکلات کشور حل شود.

 امام جمعه گرگان گفت: از تمام دستگاه هایی که در این امر تلاش کردنداز جمله نیروی انتظامی، سپاه پاسداران و نیروهای امنیتی تشکر می کنم.

وی با بیان اینکه تظاهرات مردمی مشت محکمی بر دهان آمریکا و رژیم صهیونیست بود، ادامه داد: 20 دی سالروز شهادت امیرکبیر بوده، مردی که در زمان ناصرالدین شاه یعنی160 سال قبل قیام کردتا اصلاحاتی انجام دهد اما اصلاحات وی به مزاج برخی ها خوش نیامد به همین دلیل توطئه کردند و وی را به شهادت رساندند.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه در تاریخ کشور ما حوادث زیادی رخ داده است، گفت: قیام مشروطیت، جریان ملی شدن صنعت نفت و ... جزو اتفاقاتی بود که در تاریخ باقی ماند و تاریخ درس آموزی است وبا این تاریخ  فکر نکنم ملت اجازه دهند کشورهای دیگر در موضوعات ما دخالت کنند.