به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سید کاظم نورمفیدی، در خطبه های نماز جمعه شهرستان گرگان، با قرائت خطبه 181 نهج البلاغه، اظهار کرد: حضرت علی (ع) در این خطبه از جمال و جلال ذات اقدس الهی سخت می گوید تا شناخت ما از خدای متعال بیشتر شود. امیرالمومنین (ع) در قسمت اول می فرمایند، «خداوند از چیزی پیدا نشده و به وجود نیامده است». در این جهانی که ما مشاهده می کنیم هرچیزی از چیزی یپدا می شود. اما چیزی از خدای متعال جدا نشده است. در نماز، دو جمله « لم یلد ولم یولد» که در سوره توحید هم آمده است، از خدای متعال سخت می گوید.

وی بیان کرد: شیخ صدوق در کتاب توحید، حدیثی را از امام صادق (ع) و پدران گرامشان نقل می کند. مردم بصره، نامه ای به امام حسین (ع) نوشتند و از معنی آیه «الله الصمد» پرسیدند. امام حسین در جواب نامه مردم بصره فرمودند جملات بعدی تفسیر «الله الصمد» است و توضیح می دهد که «چیزی از خدای متعال جدا یا زاده نمی شود». مسیحیان می گویند مسیح فرزند خدا است یا بعضی می گوید ملائکه دختران خدا هستند. اما بر اساس آیات قرآن خدا فرزندی ندارد. این آیه تاکید دارد که هیچ چیز از خدا جدا نمی شود، چه جسم لطیف یا یا جسم سخت. خدا ترس، خواب و گرسنگی ندارد و این خصوصیات برای انسان است.

امام جمعه گرگان افزود: همچنین خدا خودش هم از چیز دیگری پیدا نشده است. به طور مثال میوه از درخت، آب از زمین و باران از ابرها پیدا می شود ولی خدای متعال از جایی پیدا نشده است. قبل از خدای متعال هیچ زمانی وجود نداشته است. زمان نتیجه عالم ماده و معلول حرکت است. وقتی جابجایی پیدا می شود زمان معنی پیدا می کند. تا عالم ماده نباشد زمان معنا ندارد. خدای متعال وجودی است که قبل او زمانی وجود نداشته است.

وی ادامه داد: خدا مانند انسان دارای حالات متغییر نیست. اما این خدایی که هیچ تناسبی با ما ندارد را چطور می توان شناخت. امام علی (ع) می فرمایند «راه شناخت خدا عقل است». خدا عقل را به بشر داده تا از راه عقل بشناسد. میلیاردها ستاره بالای سر ما در حال حرکت هستند و نشان دهنده نظم در ساخت این دنیا است. در راهنمایی و رانندگی این همه قانون وضع کرده اند ولی بازهم تصادف رخ می دهد اما در این نظام هیچ تصادفی پیش نمی آید. همه چیز این نظام با همه هماهنگ است. یک نظام مستحکم، متقن و بی عیب در این عالم وجود دارد. انسان اگر عقل درست داشته باشد و در نظام متقن عالم، فکر کند امکان ندارد به اینجا راهنمایی و هدایت نشود. امیرالمومنی می فرمایند خدای متعال با نشانه های که نشان دهنده تبدیر این عالم است، خود را برای عقل ها آشکار کرده است.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان تصریح کرد: بشر پیشرفت بسیاری کرده است. ولی پیشرفتی که تا الان کرده و تا روز قیامت هم ادامه خواهد داشت، یک حوضچه کوچک از آفریده های خدای متعال هم نمی شود. مگر فردای قیامت و آن هایی که اهل بهشت می شوند بتوانند این تکامل و آگاهی را پیدا کنند. بعضی عقل ها خوب است ولی فقط در عالم ماده کار می کند. این عقل ها به خدا نمی رسد. عقل حجب باطنی خدا و حجت ظاهری هم پیامبران هستند. عقل و یپامبران با هم سازگار هستند.

آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم اظهار کرد: امروز، دهم ربیع الثانی و سالروز وفات حضرت فاطمه معصومه در سال 201 هجری قمری است. در حالی که آن بانوی بزرگوار برای زیارت برادر گرامیشان عازم ایران بودند، در ساوه بیمار می شوند و دستور می دهند که ایشان را به قم ببرند. انتخاب قم به چه مناسبت بوده؟ شاید بر اساس بعضی روایات و احادیث، قم معرفی شده بود. ایشان به قم مشرف می شوند و آنجا از دنیا رحلت می کنند. مراجع بزرگوار متعهد بودند که زیارت حضرت معصومه را ترک نکنند و ارج بنهند. این مصیبت را محضر امام زمان وهمه علاقه مندان به خاندان عصمت و طهارت تسلیت عرض می کنیم.

 

وی افزود: نهم دی، در تاریخ انقلاب بسیار با عظمت است. روزی است که مردم برای دفاع از این نظامی که هزینه بسیاری برای نگهداری آن انجام شد و سرمایه های بسیاری داده شد تا حفظ شود، در حالتی که فتنه سال 88 پیش آمده و می رفت که کشور در شرایط حادی قرار بگیرد با حضور فعال آن را حمایت کردند. این فتنه از بیرون هدایت و پشتیبانی می شد و عوامل داخلی آن ها هم در این زمینه حضوری فعال پیدا کرده بودند. آن ها می خواستند این نظام را از مردم جدا کنند. می خواستند حادثه 28 مرداد را تکرار کنند ولی ملت ایران با هوشیاری و شناخت شرایط در میدان حضور پیدا کرد و پشتیبانی قوی مردمی به همه جهانیان نشان داد که این انقلاب مورد علاقه مردم است و مردم با تمام وجود دلبسته نظام و انقلاب و کشور هستند و پای این انقلاب ایستاده اند و انشالله امیدواریم با این استقامت کشور مراحل عالیه پیشرفت را طی کند.

آیت الله نورمفیدی بیان کرد: 13 دی سالروز پیامی است که حضرت امام برای گورباچف فرستاد. این پیام، مانند نامه هایی بود که پیامبر خدا برای امپراطوری های ایران و روم فرستاد. نکاتی که در این نامه حضرت امام به آن اشاره فرموده بودند اول دعوت به خدا پرستی بود. امام فرمود «مشکل شما این است که خدا را فراموش کردید و از صحنه زندگی مردم کنار گذاشتید». بشریت اگر می خواهد نجات پیدا کند باید به فطرت توحیدی خود برسد. نکته دوم هم که بعدها گورباچف نسبت به آن اظهار ندامت کرد این بود که، حالا که می خواهید شوروی را نجات دهید مراقب باشید در دام سرمایه داری غرب نیفتید ولی متاسفانه اینطور شد و شوروی از هم پاشید.

وی تصریح کرد: مساله نسخه استراتژی امنیت ملی آمریکا است موضوع دیگری است که روز دوشنبه ترامپ آن را ارائه کرد. این استراتژی امنیت آمریکا 68 صفحه است و در آن، درباره ایران و کره شمالی حرف هایی زده است. ترامپ گفته «حکومت های کره شمالی و جمهوری اسلامی ایران متعهد به بی ثبات کردن منطقه های خود و نیز برخورد شدید با مردم خودشان هستند و اتباع آمریکایی ها را هرجا که باشند تهدید می کنند. ما جهان را علیه کره شمالی و ایران همراه می کنیم. کسانی که مصمم به پیگیری یک توافق هسته ای معیوب بودند از خطر ایران غافل ماندند. با ابراز نگرانی از قدرت موشکی ایران، ایالات متحده به منظور محافظت از سرزمین خود در برابر حملات موشکی، اقدام به استقرار سامانه موشکی پدافند چند لایه با تمرکز بر ایران و کره شمالی کرده است.»

وی تصریح کرد: بعضی از تحلیل گران غربی شک دارند که آیا ترامپ آن را خوانده است یا خیر. یک نشریه سوئیسی نوشته است که آقای ترامپ حوصله خواندن گزارش های طولانی را ندارد و زود خسته می شود و بعید است که این نسخه را دقیقا مطالعه کرده باشد لذا سخنان ترامپ هنگام ارائه این سند کاملا متفاوت با متن آن بود.

امام جمعه گرگان اضافه کرد: آدم های مختلف از کشورهای مختلف در امضای برجام حضور داشتند ولی ترامپ می گوید برجام معیوب است. رهبر معظم انقلاب در دیدار با سازمان شورای تبلیغات فرمودند آمریکایی ها همواره توطئه کردند. ریگان از ترامپ هم قوی تر بود هم عاقلتر بود. عملا هم علیه ما اقدام کردند و هواپیما را زدند. اما امروز ریگان کجاست و جمهوری اسلامی کجاست. امروز جمهوری اسلامی چند برابر زمان ریگان پیشرفت کرده است. او در عذاب الهی گرفتار و جسم او پوسیده است. امیدواریم خدای متعال ایران اسلامی را از خطراتی که تهدید می کند حفظ کند. دروغ پردازی هایی علیه جمهوری اسلامی و بزرگان می شود.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان خاطرنشان کرد: همه باید توجه داشته باشیم امروز شرایط ما با این چیزهایی که عرض کردم شرایط ویژه ای است. همه باید دست به دست هم دهیم. یک قوه به تنهایی نمی تواند مشکل را حل کند. مجلس، قوه قضائیه و مجریه همه باید دست به دست هم بدهند تا مشکل حل شود. شرایط کشور سخت و دشوار است. 38 سال است که علیه ما کار کردند ولی اگر عنایت خدای متعال نبود نمی توانستیم مقابل این توطئه ها بایستیم.