به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سید کاظم نورمفیدی در خطبه‏های نماز عبادی سیاسی گرگان با اشاره به خطبه 181 نهج البلاغه اظهار کرد : حضرت علی (ع) در این خطبه ایمان خود را بیان می کند، همانطور که میدانیم ایمان محور اعتقاد تمام ادیان آسمانی است و تمام ادیان آسمانی از بدو تا ختم همه آمدهاند تا نور ایمان به خدا را در دل انسانها روشن کنند.

وی با بیان اینکه ایمان مراتب مختلفی دارد، اظهار کرد: مرتبه ایمان شاید از صفر تا صد شروع شود و حتی بالاتر از صد باشد، برخی از ایمان ها سطحی و ظاهری است و خیلی در دلها نفوذ نکرده است مثلا برخی از افراد نماز می خوانند و روزه میگیرند و مرتبهای از ایمان به خدا در دلهایشان است اما مرتبه ای از ایمان وجود دارد و آن قدر نورانی است که خدا در دل ها روشن کرده که هیچگونه تاریکی وجود ندارد، بین این دو مرحله مراتب زیادی وجود دارد که ما باید در مراتب زندگیمان تمام تلاش و سعیمان این باشد که این اساس و محور را تقویت کنیم یعنی کاری کنیم این ایمان روز به روز افزایش پیدا کند و ساکن نماند.

 

امام جمعه گرگان با بیان اینکه حضرت علی(ع) ایمان خود را بر چند پایه قرار داده است و ما هم باید تلاش کنیم در همین جهت ایمان خود را تقویت کنیم، اظهار کرد: حضرت علی (ع) می فرماید ایمان من ایمانی است که از روی یقین و اطمینان به خداست و در بساط رابطه من و خدا هیچگاه یأسی پیدا نمی شود و اگر پیش بیاید با یقین به خدا مطمئنم خدا دست من را میگیرد. وی تصریح کرد: این نکته مهمی است که انسان دارای ایمانی باشد که با یقین و اعتماد  به خدا امیدوار باشد.

آیت الله نور مفیدی افزود: ایمان محور و اساس دین بوده ولی چه بسا ما مومن باشیم اما دل به جای دیگری بند باشد، اما حضرت علی (ع) در این زمینه می گوید من با تمام توجه به جانب خدا هستم و جانب دیگری وجود ندارد که متوجه آن شود.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: خضوع علی تنها در برابر خداست و با اعتقاد کامل در برابر خدا خضوع و خشوع دارد و هیچ چیزی جز خدا بزرگ نیست. وی افزود: توحید یکی از مراتب عالیه ایمان است و ایمان به خدا ممکن است با شرک درگیر شود اما امیرالمومنین می فرماید ایمان من آن ایمانی است که رسیدن به توحید خالص در عالم وجود هیچ موثری بیشتر از او نیست.

 

امام جمعه گرگان با اشاره به تعظیم کردن انسان ها در مقابل برخی افراد اظهار کرد: در برخی مواقع این تعظیم ها از روی احترام است و ممکن است بعضی مواقع دیگر تعظیم ها از روی ترس و یا نیاز باشد اما تعظیم امیرالمومنین به خدا از روی ترس و نیاز نیست بلکه از روی تمجید عظمت ذات اقدس الهی است . وی گفت: آدمی در زندگی نیاز به پناهگاه دارد اما امیرالمومنین می فرماید ایمان من موجب پناه من در مشکلات می شود.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: اگر تمام دنیا دست به دست یکدیگر دهند تمام دنیا یک طرف و علی (ع) در طرف دیگر قرار بگیرد، حضرت علی می گوید من خود را نمی بازم چراکه پشتیبان من خداست.

امام جمعه گرگان افزود: این ایمانی است که ما هم به عنوان شیعه امیرالمومنین باید تلاش کنیم به آن دست پیدا کنیم، ایمانی که با یقین و اطمینان به آن امید داشته باشیم و با اطمینان تمام وجودمان به سمت آن باشد، همچنین خضوع و خشوع ما با اقرار و اعتراف باشد و توحید ما خالص باشد و شائبه در آن نباشد.

 

نماینده ولی فقیه درگلستان در خطبه دوم نماز جمعه گفت: امروز روز جمعه و سوم ماه ربیع الثانی است، دقیقا در چنین روزی به گفته برخی از مورخین حضرت امام حسن عسگری (ع) وارد شهر گرگان شدند و مردم گرگان را با قدوم مبارک خود خوشحال کردند، البته این حضور به دلیل وعده ای بود که امام حسن عسگری در جریان حج به جعفر بن شریف جرجانی داده بود که بعد از 180 روز دیگر وارد شهرت می شوی و من عصر همان روز به شهر شما می آیم.

وی ادامه داد: گرگان در تاریخ خودش این افتخار را داشته که با قدم آن حضرت سعادت نصیبش شود و چه خوب بود که مسئولین چنین روزی را به نام روز گرگان نامگذاری می کردند.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: مرحوم مامقانی و شیخ عباس قمی در برخی از کتاب های خود به این واقعه اشاره کرده اند و شاید مسجد امام عسگری که در گرگان معروف است مربوط به حضور امام عسگری در گرگان بوده است.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: دوشنبه هفته آینده روز میلاد حضرت مسیح است و این ولادت را تبریک می گوییم، بهترین معرفی که از عیسی مسیح و مادر بزرگوارشان شده است در قرآن بوده که به طهارت و پاکی حضرت مریم اشاره شده است.

 

امام جمعه گرگان گفت: جالب است که در قرآن برای معرفی مومنان واقعی خداوند از دو زن نام میبرد، یکی حضرت مریم و دیگری ساره ، از طرفی دیگر برای معرفی دو فرد بد از همسران نوح و لوط نام میبرد و این نشان میدهد زن میتواند هم جزو بهترین ها و هم جزو بدترین ها باشد.

وی افزود: تمامی پیامبران الهی راه و هدف مشترکی داشته اند اما راه های رسیدن به هدف متفاوت بوده است.

امام جمعه گرگان ادامه داد: کاملترین راه رسیدن به هدف از سوی پیامبر اکرم (ص) ، اسلام معرفی شده است اما ما برای تمام پیامبران احترام قائلیم.

وی با اشاره به تاریخ هشتم ربیع الثانی میلاد امام حسن عسگری اظهار کرد: در زمان امام عسگری چون مذهب شیعه گسترش پیدا کرده بود ایشان در دوران سختی زندگی میکرد و در پادگانی در حصر بود، حتی امام عسگری برای حفظ جان پیروان خود به آن ها می گفت اگر مرا جایی دیدید با من صحبت نکنید.

امام جمعه گرگان ادامه داد: امام عسگری صاحب سازمان تشکیلاتی وکالت بود و در نقاط مختلف وکلایی داشتند که به صورت مخفیانه فعالیت می کردند.

امام جمعه گرگان ادامه داد: عثمان بن سعید امری که نخستین سفیر امام زمان در دوران غیبت بود، روزی امام عسگری چوبی را به دست داوود بن اسود می دهد که به عثمان بن سعید برساند، این فرد چوب را بر می دارد و در راه مرکبی سد راهش می شود، داوود بن اسود با چوب به مرکب می زند اما چوب می شکند و مشخص می شود چندین نامه درون چوب مخفی شده است، داوود بن اسود به سرعت چوب را بر می دارد و به خانه امام حسن عسگری برمی گردد امام می گوید چرا این کار را کردی؟ و ابن اسود گفت من اطلاعی ازدرون چوب نداشتم اما حضرت فرمود مراقب باشید که دشمنان دنبال همه هستند.

وی گفت: خود عثمان بن سعید روغن فروش بوده و نامه های مردم را ازطریق ظرف های روغن به امام عسگری می رساندند و با تمام این سختگیری ها این تشکیلات برقرار شده بود.

 

آیت الله نورمفیدی افزود: در دوران خلافت بنی عباس که جزو بدترین حکام هم بودند این تشکیلات برقرار شده بود و امام عسگری کنار نکشید و ارتباط خود را با مردم حفظ کرد.

امام جمعه گرگان گفت: یکی از مهمترین وظایف امام عسگری (ع) حفظ جان امام زمان بود، امام زمان در سال 255 متولد شد و در سال 260 هم امام حسن عسگری ازدنیا رفتند، یکی از برنامه های بنی عباس این بود که اجازه ندهند امام زمان متولد شود اما امام زمان متولد شد و تحت حفاظت امام عسگری قرار گرفت.

وی گفت: فردی به نام اسحاق کندی که تفکر فلسفی داشت و کتابی نوشته بود تحت عنوان تناقضات قرآن که آیات قرآنی با هم تناقض دارد، این مطلب به گوش امام عسگری رسید و امام عسگری شخصی را نزد این  فرد فرستاد و گفت به این شخص از قول من بگو اگر این حرف و معنایی که از این آیه فهمیدی با منظور اصلی این آیه متفاوت باشد، آن وقت چه؟

امام جمعه گرگان ادامه داد: این فرد به نزد این مرد می رود و سوال را مطرح می کند اما اسحاق کندی از پاسخگویی باز می ماند و متوجه شد این سوال درستی است، از آن فرد پرسید چه کسی گفته این سوال را بپرسی و وقتی که آن فرد نام امام عسگری را آورد آن فرد پشیمان شد وکتاب خود را به آتش کشید.