به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سید کاظم نورمفیدی در خطبه های نماز عبادی سیاسی شهر گرگان با اشاره به خطبه 181  نهج البلاغه اظهار کرد: امیرالمومنین در ابتدای این خطبه به حمد و ستایش خداوند می پردازد و بعد از حمد به استعانت از خداوند اشاره می کند، ما در نمازهای روزانه سوره حمد را قرائت می کنیم و در سوره حمد به حمد و ستایش خداوند اشاره شده است.

وی افزود: وقتی به جمله ایاک نعبد و ایاک نستعین می رسیم در واقع به مقام استعانت می رسیم و از خدا طلب کمک و یاری می کنیم، استعانت مقامی است که در رابطه بین انسان و خدا باید اتفاق بیفتد، چراکه ما شبانه روز بارها در نمازمان این دو جمله را تکرار می کنیم اما آیا به حقیقت استعانت که یک فرد خدا پرست باید برسد می رسیم؟ آیا با آن نگاه این جمله را ادا می کنیم و یا اینکه خیلی راحت از کنارش عبور می کنیم. امیرالمومنین در این خطبه ارزش مقام استعانت را آشکار می کند.

آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه برای رسیدن به مقام استعانت باید از سه مرحله عبور کرد، اظهار کرد: مرحله نخست این است که باید خدا را قادر مطلق بدانیم چرا که نخستین گام ایمان و اعتقاد به قدرت ذات اقدس الهی است ، خداوند بر همه عالم و ذرات موجود مسلط است حتی اراده ای که ما می کنیم خارج از مشیت الهی نیست.

وی ادامه داد: گام دوم این است که خدای متعال باید اهل لطف و مهربانی نسبت به بندگانش باشد چراکه اگر نباشد استعانت رخ نمی دهد. خداوند رحمت مطلق است و بندگانش را دوست دارد حتی فرعون را هم دوست دارد و لذا وقتی موسی را به سمت فرعون رهسپار می کند می فرماید با زبان ملایم با او حرف بزنید و خشونت به خرج ندهید شاید متذکر شود و این نشان می دهد خداوند به تمام بندگانش لطف دارد.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: تا زمانی که خداوند را قدرت مطلق ندانیم و تا زمانیکه خداوند را اهل مهر و محبت به بندگان ندانیم استعانت معنا ندارد. گام سوم هم جود و احسان خداوند است چرا که اگر خداوند جود و احسان نداشته باشد چه تقاضایی می توانیم داشته باشیم؛ خداوند نه تنها جواد است بلکه اجود الاجودین یعنی بخشنده ترین بخشندگان است.

وی تصریح کرد: این سه مرحله باید در ضمیر دل و اعماق قلبمان تحقق پیدا کرده باشد تا بتوانیم استعانت بجوییم چراکه استعانت یک لفظ نیست بلکه یک مقام قلبی و نفسانی است.

امام جمعه گرگان ادامه داد: ما شبانه روز چندین بار می گوییم ایاک نعبد و ایاک نستعین و از کنار آن به راحتی عبور می کنیم و توجهی به آن نداریم، اما خداوند قدرت مطلقه و مهر و مهربانی مطلق است، خداوند همه بندگانش را دوست دارد و وقتی که این صفات در کنار هم جمع می شود گفتن این جمله ایاک نعبد و ایاک نستعین معنای درستی پیدا می کند امیدوارم خداوند توفیقی دهد چراکه عبارت هایی که به کار می بریم دارای رمز و رمزهایی است و وقتی این جمله را به کار می بریم توجهی به قدرت مطلق خداوند داشته باشیم.

وی افزود: حضرت علی (ع) می فرماید ما استعانت می جویم بر خدا، اما چگونه باید استعانت بجوییم؟ استعانت و کمک خواهی کسی که امید دارد به فضل خداوند و آرزوی نعمت های خداوند را دارد و معترف است که خدای متعال تمام امکانات در اختیارش قرار دارد، هم در عمل و هم در گفتار به این امر اذعان دارد، همراه با امید و اطمینان است که خدای متعال اهل جود و احسان است ، خدایا ما فقط تو را بندگی می کنیم چراکه به غیر خدا همه فقیر هستند و هیچ کس چیزی ندارد، دست نیاز ما به سوی خداوند دراز است.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: فردی مانند قارون درک نمی کرد، مستی قدرت تمام وجودش را پر کرده بود و افرادی هم که ظاهر بین بودند دوست داشتند مثل او باشند، اما خداوند تمام چیزهایی که داشت را در زمین فرو برد و مشخص شد از ابتدا چیزی نداشت و افرادی که دوست داشتند مثل او باشند می گفتند چه خوب که مثل او نبودیم و تا زمانی که این معنا دردل‌های ما جا نیفتد استعانت معنا ندارد، حضرت علی چنین استعانتی را به ما یاد می دهد.

امام جمعه گرگان در خطبه دوم اظهار کرد: روز دوشنبه هفته آینده یعنی 27 آذر روز شهادت شهید دکتر مفتح است و به عنوان روز وحدت حوزه و دانشگاه نامگذاری شده است، چرا که این فرد هم در علوم حوزوی جایگاه رفیعی پیدا کرده بود و هم در علوم دانشگاه، دقیقا این دو مرکز را خوب می شناخت و دست هایی که پیدا و پنهان به دنبال جدایی بین حوزه ودانشگاه بودند را شناخته بود.

وی افزود: حضرت امام فرمودند نباید اجازه دهیم دست های پیدا و پنهان استعماری بین این دو مرکز جدایی بیندازند چراکه هم حوزه مرکز علمی موثری است و هم دانشگاه ،  اگر این ها کنار یکدیگر قرار بگیرند و هم عقیده شوند خیلی می تواند به کشور کمک کند اما اگر این دو مرکز از یکدیگر جدا شوند، دانشگاهیان حوزوی ها را کهنه پرست بدانند و حوزوی ها دانشگاهیان را بدون دین ببینند آن روز، روز خطر برای کشور است بنابراین همه دلسوزان باید تلاش کنند منافع ملی برای حوزه و دانشگاه فرق نمی کند هر دو باید احساس مسئولیت کند.

امام جمعه گرگان گفت: کشور 40 سال مسیری را طی کرده و به جاهایی رسیده وبایدبه جاهای بالاتری هم برسد و هم حوزه و هم دانشگاه باید برای رسیدن به نقطه اوج کمال و پیشرفت اقتصادی، اجتماعی، و ... تلاش کند وگرنه غیر از این کشور به جایی نمی رسد.

وی با اشاره به وعده انتخاباتی ترامپ و تغییر پایتخت اسرائیل به قدس گفت: ترامپ این وعده را عملی کرد و خواست تا سفارت کشورش هم منتقل شود، این مسئله تازگی ندارد و از سال 1995 در کنگره آمریکا به تصویب کنگره رسیده بود منتهی از همان زمان روسای جمهور آمریکا دست به این کار نزنندبه دلیل اینکه خطرات این کار احساس می شد اما این رئیس جمهور نادان به قول خودش اینکار را عملیاتی کرد.

امام جمعه گرگان تصریح کرد: این تصمیم نابخردانه صدای هم پیمانان آمریکا را هم در آورده است حتی سازمان ملل هم واکنش نشان داده است و همه ملت ها و کشور ها در سراسر عالم به دلیل خطراتی که از این ناحیه آن هم به دلیل سیاست های اسرائیل احساس می کنند با این کار مخالف هستند.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: وزیر امور خارجه امریکا اعلام کرد این کار 6 ماه به تعویق بیفتد، نکته ای که قابل توجه است این است که چرا اقای ترامپ تصمیمی را گرفت که روسای جمهور پیشین آمریکا نگرفتند، تحلیلگران در این زمینه مطالبی را عنوان کردند که دور از حقیقت نیست، نکته اول اینکه در خاورمیانه و قضایای عراق و سوریه شکست خوردند و دولت مردان قبلی امریکا اعتراف کردند داعش راخودشان تشکیل دادند تا در خاورمیانه اهداف آمریکا را پیاده سازی کند و ما شاهد بویم این گروهک حتی یک گلوله به سمت اسرائیل پرتاب نکرد اما تمام بلایا را بر سر مسلمانان فرود می آوردند حتی اگر خودشان هم نمی گفتند قابل باور بود که داعش را خودشان به وجود آورده اند.

وی تصریح کرد: آمریکایی ها در خاورمیانه شکست خوردند و آبرویشان رفته و ترامپ می خواهد خودو آمریکا را به شکلی در دنیا معرفی کند و بگوید ما مسلط بر اوضاع هستیم  و شکست در خاورمیانه را به نوعی جبران کنند و به همین دلیل دست به این کار زدنداما برخی دیگر می گویند آمریکا برای توازن در منطقه این کار را کرده است چراکه با سفر به کشورهای عربی همچون عربستان روابط خوبی با انها به دست آورد و برای اینکه به رژیم صهیونیستی هم امتیازی بدهد قدس را پایتخت جدید اسرائیل اعلام کرد.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: با تغییر پایتخت اسرائیل اکثر کشورهای دنیا با این کار مخالفت کردند به غیر از نتانیاهوکه خوشحالی خود را ابراز کرد و گفت در آینده پایتختی قدس از اصول مذاکره ماست.

 وی با بیان اینکه اختلاف بین کشورهای اسلامی موجب این تصمیم آمریکا شده است، افزود: عربستان بیش از دو سال است که در جنگ با یمن بوده و مشکلات زیادی را برای این کشوربه وجود آورده است، عربستان علیه عراق وسوریه حرکاتی انجام داد و جنگ نیابتی راه اندازی کرده اند و این حرکت ها موجب شده چراغ سبزی برای آمریکاایجاد کند.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: خداوند در قرآن می فرماید زمانی که می خواهیم قومی را نابود کنیم ابتدا پولداران را نعمت فراوان می بخشیم تا هی فساد انجام دهند تا قول خدا که همان عذاب الهی است محقق شود و از فرهنگ قرآنی این فهمیده می شود که این ها مقدمه نابودی است.

وی افزود: امیرالمومنین می فرماید کسی که به بندگان خدا به هر شکلی ظلم کند خداوند قبل از مردم دشمن او می شود و منطق را از او می گیرد و در جنگ با خدا قرار می گیرد.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: آمریکا رو به ضعف است و ما خیال می کنیم آمریکا یک ابر قدرت جهانی است چراکه اگر ابر قدرتی جهانی باشد نباید این گونه تناقض در سیاست هایش دیده شود مثلا دولت قبلی برای حمله به سوریه ضرب الاجل تعیین کرد و اعلام کرد دو ماه دیگر به سوریه حمله می کند، اما زمان ضرب الاجل فرا رسید و حمله ای هم انجام نداد و انصراف خود را اعلام کرد.

وی ادامه داد: رییس جمهور پیشین امریکا یک روز برای مردم ایران شعر حافظ خواند و از مردم ایران تمجید کرد هنوز این موضوع از تیتر خبرها برداشته نشده بود که فروش داروهای صعب الاج را به ایران تحریم کردند، اقای ترامپ هم اوایلی که روی کار آمده بود از مردم ایران تمجید کرد و مدعی شد که می خواهند ملت ایران را از دست این حکومت نجات دهند و یک ماه بعد در سازمان ملل اعلام می کند ملت ایران یک ملت تروریست هست و این نشان می دهد این قضیه مشکل دار است و آنقدرها هم آمریکا ابر قدرت نیست.

امام جمعه گرگان گفت: امام راحل و آیت الله خامنه ای به خوبی این آمریکا را شناختند که گفتند آمریکا هیچ غلطی نمی تواند انجام دهد.

وی تصریح کرد: رئیس جمهور فعلی آمریکا روزی در سازمان ملل و در جلسه ای که از همه کشورها در آن حضور داشتند راجع به کره شمالی صحبت هایی کرد و گفت ما کره شمالی را محو خواهیم کرد اما سه هفته بعددر جمع سران کشورهای جهانی گفت آرزو دارم با رییس جمهور کره شمالی گفتگو کنم و با هم شربتی بخوریم و این خیلی عجیب است و این حرکات نشان از ضعف است، چراکه حرکات کشوری که می خواهد سیاست خود را روی کشورهای دنیا پیاده کند باید خیلی حساب شده باشد نه اینکه صحبت های متناقض انجام دهد.

امام جمعه گرگان گفت: ملت هاقدرت الهی هستند و امیرالمونین به مالک اشتر فرمود کسی که به بندگان خدا ظلم کند خداوند دشمن او می شود و کسی که خدا دشمن او شود منطق او رانابود میکند.