به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سید کاظم نورمفیدی، در خطبه های نماز جمعه شهرستان گرگان، با قرائت روایتی از امام عسکری (ع)، اظهار کرد: هفته آینده سالروز شهادت امام یازدهم، امام عسکری (ع) است. به خاطر مسائلی که آن زمان وجود داشت و ذهنیتی که پادشاهان بنی عباس داشتند، امام هادی (ع) پدر امام عسکری (ع) را از مدینه به سامرا تبعید کردند و در محله ای که معمولا لشکریان در آنجا سکونت داشتند (شهرک سکونت نظامیان) اقامت دادند به همین علت عسکری لقبی است که به امام یازدهم داده اند.

وی افزود: امام سخت تحت مراقبت قرار داشتند. به دلیل روایتی که از پیامبر منتشر شده و یا از ائمه به گوش بنی عباس رسیده بود، آن ها می دانستند از امام عسکری (ع) فرزندی متولد خواهد شد که بساط همه ستمگران عالم را شکست خواهد داد.

امام جمعه گرگان گفت: هرچه زمان جلوتر می آمد به خاطر ستم های بنی امیه و بنی عباس در میان امت اسلامی، مردم از حاکمان جور نفرت پیدا کرده و به سمت اهل بیت گرایش پیدا کرده بودند. لذا هم جایگاه مردمی امام عسکری و هم نگرانی از امام زمان باعث شده بود خلفای زمان ، امام را در مراقبت قرار دهند.

وی اضافه کرد: عثمان سعید، نخستین نماینده امام زمان (عج) در دوران غیبت صغرا بود. امام عسکری (ع) به دلیل فشارهای حکومت حتی با عثمان سعید نمی توانست ارتباط برقرار کند. لذا وجوهات و نامه های مردمی را در ظرف روغن قرار می دادند و به شکلی که متوجه نشوند، به خانه امام عسکری (ع) می رساندند.

آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: داودبن اسود می گوید «روزی امام عسکری (ع) من را خواست و چوبی داد تا به عثمان بن سعید برسانم. سقایی مسیر را مسدود کرده بود، وقتی با چوب خواستم سد را باز کنم چوب شکست و نامه هایی از داخل چوب بیرون افتاد. تا این را دیدم نامه ها را زیر بغل گرفتم و خودم را از صحنه بیرون بردم. امام (ع) وقتی فهمیدند با نگرانی از من خواست مراقب باشم. حتی حضرت به شیعیان پیغام می داد که با من تماس نگیرید زیرا نگران سلامت شما هستم.»

 

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با بیان اینکه شرایط امام عسکری برای هیچ کدام از ائمه پیش نیامد، گفت: حاکمان بارها ایشان را به زندان انداختند. ابوهاشم جعفری می گوید «وقتی زندان بودم دیدم امام عسکری و برادرش را به زندان آوردند. وقتی رفتیم به ایشان خیر مقدم بگوییم، ایشان یک نفر را که همراه ما بود فرمود بیرون برود. وقتی بیرون رفت، امام فرمود این جاسوس است و مراقب باشید. او در قالب دوستی با شما نزدیک شده و اخباری را از شما جمع آوری کرده و برای خلیفه می فرستد. ما هم او را گرفتیم و نامه را از لباس هایش پیدا کردیم.»

وی اظهار کرد: امام عسکری (ع) توصیه کرده اند در کارها و رفتارها و تصمیم هایمان از خدا ملاحضه و برای رضا خدا تلاش کنیم. امام صادق (ع) هم می فرمایند «گول نماز و روزه مردم را نخورید و مردم را دو جا امتحان کنید. اگر حرف زد و دیدید راستگو است و اگر سمتی به او دادند با امانت به آن نگاه می کند.»

 

امام جمعه گرگان بیان کرد: امام عسکری (ع) توصیه کرده اند همه شیعیان مراقب رفتارهای خود با سایر مسلمان ها باشند. اگر شیعه نیستند، ولی مسلمان که هستند. وقتی پیش آن ها می روید با آن ها نماز بخوانید، در تشییع جنازه آن ها شرکت کنید و حقوق آن ها را ادا کنید. شما باید خوش رفتار و خوش برخورد باشید. اگر رفتار شما با سایر مسلمانان خوب باشد و دیگران شما را بخوبی بشناسند می گویند این شیعه و پیرو امام عسکری است و این چیزی است که خوبی اش به ما هم می رسد. تا می توانید کاری کنید که دیگران دوست ما شوند و تا می توانید کاری کنید که کارهای زشت به ما منصوب نشود.

وی خاطرنشان کرد: دوشنبه، هشتم ربیع الاول، سالروز شهادت امام عسکری است و به همین مناسبت سفارشی را عرض کردم و امیدوارم خداوند توفیق دهد پیروان خوبی برای این انسان های بی نظیر عالم باشیم.

 

 

آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم نماز جمعه هم، با اشاره به پیروزی جبهه مقاومت علیه داعش گفت: همه با شنیدن این خبر خوشحال شدیم و بسیار پیروزی بزرگی بود. این غده سرطانی بسیار خطرناک و کسانی که تحت عنوان داعش و زیر نام اسلام این جنایات را انجام می دادند از منطقه بیرون رانده شدند.

وی افزود: داعش علاوه بر خسارت هایی که به کشورهای اسلامی زد، در دنیا آبروی اسلام و پیغمبر (ص) را هم برد. هیچ شکی هم نیست که از ناحیه اسرائیل و آمریکا و بعضی کشورهای منطقه پشتیبانی می شوند.

 

امام جمعه گرگان بیان کرد: جبهه مقاومت، کشور سوریه و عراق، سازمان حزب الله و جمهوری اسلامی ایران با ورود در این عرصه ها و جانبازی های سربازان اسلام و شهدای مدافع حرم این پیروزی را رقم زدند و گروه های تکفیری داعش که خود را یک دولت می دانستند از هم پاشیدند.

وی اضافه کرد: از همه آن هایی که در این زمینه تلاش کردند و شهدایی که در این راه تقدیم کردیم، جانبازن و سردار قاسم سلیمانی، مردم عراق و سوریه، ارتش های عراق و سوریه، مرجعیت جهان تشییع حضرت آیت الله سیستانی و در راس همه مقام معظم رهبری تشکر می کنم و همه این ها دست به دست هم داد تا این پیروزی نصیب جهان اسلام و بشریت شد.

نماینده ولی فقیه در گلستان تصریح کرد: امیدواریم پسمانده های این غده سرطانی بدخیم هرچه زودتر نابود شود. برای همه شهدا بخصوص شهدا مدافع حرم از خداوند علو درجات تقاضا می کنیم.

وی ادامه داد: یک شنبه 5 آذر هم برای شهر ما روز تاریخی است. در این روز مردم گرگان در سال 57 مقابل دژخیمان نظام شاهنشاهی قرار گرفتند و عده ای از مردم به درجه رفیع شهادت نائل و عده ای هم جانباز شدند.

 

آیت الله نورمفیدی گفت: روز 5 آذر روز تشکیل بسیج مستضعفین به امر امام (ره) هم است. همانطور که رهبر معظم انقلاب فرموده اند، مهم تفکر بسیجی است. تفکر بسیجی یعنی، نظام را شناخته ایم، به عمق انقلاب رسیده ایم و فهمیده ایم که ایران اسلامی با انقلاب در کجا قرار گرفته است زیرا ایران جایگاه و منزلت بالایی پیدا کرده است. اگر این را فهمیدیم و پای این شجره طیبه ایستادیم، با جان و دل از انقلاب دفاع می کنیم. این تفکر بسیجی مختص افرادی که عضو سازمان بسیج می شوند نیست بلکه در تمام نیروهای مسلح، ارتش، سپاه ، نیروی انتظامی ساری و جاری است.

وی تصریح کرد: اگر این تفکر نبود معلوم نبود کار انقلاب به کجا کشانده می شد. این تفکر بود که همه اقشار جامعه را به وسط میدان آورد و کشور را از خطرها نجات داد. گرچه کشور مشکلاتی دارد، اما باید از این افق نگاه کرد که کشور چه جایگاهی دارد. ملت ایران به این رشد رسیده و تفکر بسیجی چیزی است که می تواند انقلاب ما را درمقابل همه مشکلات بیمه کند. مشکلات داخلی هم انشالله با تدبیر و مدیریت حل می شود.

امام جمعه گرگان اضافه کرد: 9ربیع الاول اولین روزی است که حضرت ولی عصر(عج) به مقام ولایت می رسند. آیا می شود روزی که امام زمان ظهور پیدا می کنند باشیم تا معنی حکومت عدل و زندگی حقیقی را بیشتر از همیشه بچشیم و درک کنیم؟ خداوندا این روز را نزدیک کن. همین جا با مقام امامت حضرت ولی عصر عهد و پیمان می بندیم که پای او بایستیم.

وی ادامه داد: هفتم آذر روز نیرویی دریایی ارتش است. امروز فرمانده محترم نیروی دریایی ارتش، امیرخانزادی که گرگانی هستند در نماز جمعه حضور دارند. روزهای اول دفاع مقدس که رژیم بعثی عراق حمله همه جانبه ای را به ایران آغاز کرده بود و فکر می کرد ایران بعد از انقلاب آن توان را ندارد تا مقابل حملات ارتش بعثی مقاومت کند و تصور می کرد در عرض یک هفته تهران را می گیرد، نیروی دریایی عملیات مروارید را انجام داد.

 

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: روزهای اول انقلاب مشکلات زیادی داشتیم ولی نیروی دریایی همان روزها بر نیرویی دریایی عراق فائق بود و عملیات مروارید را انجام داد. هدف اصلی عملیات این بود که سکوی نفتی البکر و الامیه را که شاهرگ اقتصاد رژیم بعث عراق بود بزنند و ضربه سختی بر ارتش بعثی عراق وارد شود و از طرفی قوت قلبی برای سایر نیروها باشد. نیروهای دریایی ما در عرض 10 ساعت این سکو را گرفتند و شاهرگ حیاتی رژیم بعثی عراق منهدم کردند.

وی اضافه کرد: آن روز حادثه ای رخ داد و هنگام بازگشت از عملیات یکی از شناورهای ما مورد اصابت موشک رژیم بعثی قرار گرفت و عده ای از عزیزان ما به شهادت رسیدند. امروز نیروی دریایی ایران کاملا بر منطقه تسلط دارد و حتی به کشتی بعضی کشورهای دیگر هم که گرفتار دزدان دریایی می شوند کمک می کند.