آیت الله نورمفیدی: دلی که خدا در آن نباشد مرده است/ مساله امنیت فقط بر عهده نیروی انتظامی نیست/ طوری روستاها مدیریت شوند که شاهد مهاجرت به شهرها نباشیم/ حق الزحمه گندمکاران هرچه زودتر پرداخت شود/ فشار به اقشار ضعیف برای مالیات در شرایط فعلی اقتصاد به صلاح نیست/ کودک را باید از سنین پایین با اخلاق حسنه و نیکو آشنا کرد/ ترکیه نقش مهمی در منطقه دارد/ پشت پرده همه پرسی کردستان اسرائیل است/ امیدوارم مسلمانان از خواب غفلت بیدار شوند

 

 

به گزارش روابط عمومی دفتر نمایند ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سید کاظم نورمفیدی، با قرائت خطبه های نهج ابلاغه اظهار کرد: امیرالمومنین یکی از صفات خداوند را «کبیر» عنوان می کند.

وی با بیان این که کبیر به معنی بزرگی، عظمت و بزرگواری است، افزود: خداوند متعال به هر جهتی که ما نگاه کنیم و از هر نظر مانند علم، قدرت، آگاهی، آفرینش و حاکمیت دارای عظمت است. همه عالم در قبضه قدرت ذات اقدس الهی قرار دارد و خداوند به همه معنا کبیر است.

وی نکته امیرالمومنین درباره کبیر بودن خداوند را در تمایز قدرت خداوند و انسان دانست و گفت: وقتی انسان امتیاز یا قدرتی پیدا می کند این قدرت توام با جفا و ظلم است. معمولا قدرتمندان عالم از ظلم جدا نیستند اما خدای متعال با این که از هر نظر قادر و متعال است، در عین حال ظلم و جفا ندارد.

 

امام جمعه گرگان با قرائت سوره حشر از قرآن کریم که می فرماید «هُوَ اللَّهُ الَّذِي لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْمَلِكُ الْقُدُّوسُ السَّلَامُ الْمُؤْمِنُ و... » بیان کرد: خدا «ملک» و از هر عیب و نقصی پاک و منزه است. خدا «سلام» است یعنی بندگانش در برابر او از ظلم و ستم در سلامت هستند و هیچ وجه به بندگانش ظلم نمی کند. خدا «المومن» یعنی امنیت بخش است و نه تنها ظلم نمی کند بلکه امنیت را برای بندگانش فراهم کرده است.

وی با بیان این که برخلاف خداوند اگر بنده ای به قدرت برسد ممکن است جفا و ظلم داشته باشد، تصریح کرد: خدای متعال با این که از هر نظر قادر است در بساطش ظلم وجود ندارد. خدا بینا است و همه چیز را می بیند اما نه مثل دیدن ما. ما اگر می خواهیم چیزی را ببینیم به چشم نیاز داریم و اگر چشم ایراد پیدا کند بینایی را از دست می دهد.

وی «رحیم» و «مهربان» را از دیگر صفات خداوند بیان کرد و افزود: یکی از خصوصیات انسان این است که اگر مهربان باشد دل نازک می شود اما در مورد خدا فرق دارد. دل نازکی برای انسان های محتاج است اما این نقص در وجود خدا نیست.

 

آیت الله نورمفیدی با بیان این که انسان همه عظمت ها را درک می کند و در این دنیا وقتی در مقابل عظمت یک ساختمان می ایستد به توانمندی سازنده آن پی می برد، تصریح کرد: کسی که عظمت سازنده این عالم را درک نمی کند عقلش کودکانه است. مگر می شود عظمت این عالم را درک نکرد. به هر گوشه عالم چشم بیندازیم ولو ذرات ریز و کوچک، حتی یک مورچه کوچک، همه نشانه عظمت خدا است. خدا حتی از سخن گفتن مورچه که درباره سپاه حضرت سلیمان است هم صحبت کرده است.

وی با بیان این که دل اگر دل باشد مقابل عظمت خدای متعال می لرزد، گفت: امام زین العابدین (ع) در مناجات تائبین می فرماید دلی که خدا در آن نباشد مرده است. چنین دلی گِل است. امام می فرمایند خدایا دل من مرده شده و از خدا تقاضا می کند دل مرده او را زنده کند. دلی که عشق و محبت به خدا در آن نباشد مرده است.

 

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با اشاره به فرا رسیدن ایام سوگواری امام حسین (ع) گفت: این ایام برای زنده شدن قلب های ما است. دل باید به سوی خدا برگردد و توبه حقیقی هم یعنی بازگشت دل به سوی خدا. امیدواریم خدای متعال تا زمانی که در این عالم زندگی می کنیم به ما توفیق دهد که قبل از مردن خود را ساخته باشیم. حضرت علی (ع) می فرمایند خداوندا دیدار خودت را برای ما مبارک قرار بده. ما اگر از این حرف غافل شویم  برویم آن دنیا فایده ای ندارد.

آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم نماز جمعه گرگان هم ابتدا به فرا رسیدن هفته نیروی انتظامی اشاره کرد و گفت: برادران نیروی انتظامی در مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه حضور پیدا کرده اند تا پیوند خودشان را با ملت مسلمان ایران اعلام کنند. نیروی انتظامی مسئولیت بسیار سنیگنی بر عهده دارد و مهمترین آن حفظ امنیت و مبارزه با خلاف و شرارت ها است.

وی ادامه داد: نیروی انتظامی در طول دوران انقلاب 13 هزار شهید تقدیم کرده که هشت هزار شهید در دوران دفاع مقدس و پنج هزار شهید هم برای ایجاد امنیت تقدیم ملت شده اند.

وی تقدیم 22 هزار جانباز، 2100 آزاده و 2100 شهید مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر را سند تلاش های نیروی انتظامی دانست و گفت: نیروی انتظامی شب و روز باید چشمش باز، گوشش شنوا و مغز و دلش آگاه باشد و همان وقتی که همه خوابند نیروی انتظامی باید در جاده، کوه و دشت صحرا بیدار و آگاه باشد. همه این ها شاهد این است که نیروی انتظامی در اجرای امنیت موفق بوده و به وظیفه خود درست عمل کرده است.

 

امام جمعه گرگان اضافه کرد: مساله امنیت چیزی نیست که فقط نیروی انتظامی به تنهایی بتواند انجام دهد. مبارزه با خلافکاران و اشرار چیزی نیست که تنها برعهده نیروی انتظامی باشد بلکه مردم هم باید حضور داشته و پشتیبان باشند. مردم باید در کشف جرم یا مبارزه با اشرار کمک کنند.وی با اشاره به فرا رسیدن روز «روستا و عشایر» گفت: بعد از انقلاب توجه ویژه ای به روستاها شده است. باید از دولت و نظام مقدس جمهوری اسلامی برای این خدمات تشکر کنم. اما روستاها باید به شکلی مدیریت شود که مردم روستایی به شهر مهاجرت نکنند. گاهی روستائیان گلایه هایی دارند و اخیرا گلایه کرده اند که گندم را تحویل داده ایم ولی هنوز پول آن پرداخت نشده است.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر این که زندگی روستایی به درآمد کشاورزی وابسته است و باید حق الزحمه آن ها به موقع پرداخت شود، اظهار کرد: تاکید می کنم هرچه زودتر باقی مانده وجوه گندم روستائیان به آن ها پرداخت شود.

وی سپس به مساله مالیات اشاره و بیان کرد: مالیات با فشارهایی که روی طبقات پایین می آورد موجب نارضایتی می شود. مالیات یک مساله حکومتی است و همه باید بپذیرند ولی در شرایط فعلی که با کسادی بازار و رکود مواجه هستیم نباید بر اقشار ضعیف فشار آورد.

وی ادامه داد: فشار آوردن برای اخذ مالیات آن هم به گونه ای که مثلا برای استان گلستان مقداری تعیین می شود و باید گرفته شود صحیح نیست. استان ما صنعت ندارد و کشاورزی است. باید شرایط استان ها مورد تایید باشد. بازار ما هم وابسته به کشاوری است و فشارها مناسب نیست. نارضایتی مردم به صلاح نیست و امیدوارم تذکر مورد توجه قرار بگیرد.

 

آیت الله نورمفیدی سپس به فرا رسیدن هفته کودک اشاره کرد و گفت: کودکان معصوم هستند، یعنی فطرت الهی آن ها دست نخورده است. در روایات داریم حتی اگر بچه گریه کرد نزنید. بچه ای را محضر رسول خدا بردند تا پیامبر برای او دعا کند در همین حال که در دست پیامبر بود بچه خود را خیس کرد. آمدند تا بچه را بگیرند پیامبر فرمود «چرا این کار می کنید بگذارید بچه کارش را کند. به بچه ضربه وارد نکنید این ناراحتی در دل کودک می ماند.»

وی اضافه کرد: کودک نه دشمنی می فهمد نه کینه. حتی اگر دعوا هم کنند زود آتشی می کنند و این نشانه ارتباط با عالم قدس است. تا جایی که در احادیث اسلامی پیامبر فرموده اند اگر کودک دارید باید خودتان هم کودک شوید. نمی توان سطح کودک را بالا برد ولی می توان سطح خود را پایین بیاوریم و هم سن کودک رفتار کنیم.

امام جمعه گرگان با بیان این که اهل فن می گویند بیشترین شخصیت انسان در سنین 5 یا 6 سالگی شکل می گیرد و مسئولیت پدر و مادر سنگین است، گفت: با فرزندان با ادب رفتار کنید، راستی، درستی و خدمت به دیگران را به آن ها یاد دهید. اگر می خواهید به نیازمند کمک کند با کمک بچه ها انجام دهید و از کودکی با امام حسین آنها را آشنا سازید.

وی در ادامه به سفر رئیس جمهور ترکیه به ایران اشاره کرد و گفت: اردوغان دیدار مهمی را با رهبر معظم انقلاب داشتند و حضرت آیت الله خامنه ای مدظله عالی نکاتی را درباره جهان اسلام، روابط دو کشور و شرایط منطقه متذکر شدند.

 

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری افزود: ما همه در مقابل مسائل امت اسلامی مسئولیت داریم. دیگران هیچ گاه به فکر مسلمان ها نیستند لذا ما خودمان باید به فکر مصالح امت اسلامی باشیم.

وی ترکیه را کشوری بزرگ و تاثیرگذار در منطقه دانست و با بیان این که مسئولیت بزرگی بر عهده این کشور به همه پرسی کردستان اشاره کرد و گفت: همه پرسی کردستان هم بسیار خطرناک است و باید حتما ایران، ترکیه، عراق و در مرحله بعد سوریه در کنار هم قرار بگیرند و با این مساله برخورد خردمندانه و درست داشته باشند.

آیت الله نورمفیدی با تاکید بر این که پشت همه پرسی کردستان اسرائیل قرار دارد، گفت: اسرائیل غده سرطانی است و می خواهد غده دیگری درست کند. نمی شود به مخالفت آمریکا هم اطمینان کرد. این مساله برای کل منطقه دردسر ساز می شود. امیدواریم مسلمان ها از خواب غفلت بیدار شوند و مصالح امت اسلامی را در نظر بگیرند تا انشالله روح قدسی پیامبر (ص) از ما شاد باشد.

وی خاطرنشان کرد: عمل صالح افرادی همچون رئیس جمهور ترکیه و ایران این است که مراقب باشند دشمن در منطقه دردسر درست نکند.