پیام تسلیت  نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان  در پی درگذشت  حضرت آیت الله حسینی شاهرودی  رضوان‌الله

 

انالله و انا الیه راجعون

 

 

آيت‌الله سیدعبدالهادی شاهرودی

نماینده محترم مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری دام عزه

 

درگذشت والد مکرم و عالم بزرگوار حضرت آیت‌الله حاج سیدمحمد شاهرودی رضوان‌الله موجب تأسف و تأثر فراوان گردید.

اینجانب درگذشت معظم‌ٌ‌له را به جنابعالی، عموم علماء، روحانیون، حوزه‌های علمیه و بیت محترم تسلیت می‌گویم.

از خداوند متعال رحمت واسعه برای آن مرحوم و صبر جمیل و اجر جزیل برای بازماندگان مسئلت دارم.

 

                                              والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته                                                 
 سیدکاظم نورمفیدی

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد کشور با ایشان اظهار کرد: امیرالمونین (ع) می فرماید ثمره دانش این است که وارد زندگی شود باید ببینیم همه علوم را شامل می شود یا فقط مربوط به علومی است که ارتباط بیشتری با زندگی دارد، به نظر من عمومیت دارد که هر علمی تا وارد میدان عمل نشود تاثیری ندارد.

وی افزود: هرعلمی در انسان تحول ایجاد نکند و اعتقادی به توحید و نبوت و ...نداشته باشد و وارد وجود انسان نشود و فقط در ذهنیت انسان قرارداشته باشد نمی تواند منشا اثر باشد وقتی می تواند موثر باشد که وارد ضمیر باطن انسان شود.

  امام جمعه گرگان ادامه داد: انسان فقط با ذهنش خدا را معتقد نباشد هر علمی باید وارد زندگی شود دانشگاه ها و مراکز علمی ما شاید یک وقت هایی دنبال این بودند ذهن ها را پرکنند من خیلی در این زمینه ها حضور مستقیم ندارم اما احساس می شود دانشگاه ها این توجه و عنایت را پیدا کردند و این خودش امر مبارکی است.

وی افزود: توفیق برای این است که زندگی مردم تغییر کند و علم و دانش وارد زندگی شود منتهی مسائلی دو بعدی است شما تلاش می کنید علم و دانش را وارد میدان عمل کنید اما از آن طرف قضیه هم نیاز است زمینه ای فراهم شود وقتی تحصیلات تمام می شود وارد کار شوند.

امام جمعه گرگان گفت: یک بحث هایی تحت عنوان شرکت های دانش بنیان مطرح است و مقام معظم رهبری هم خیلی تاکید دارند و امسال هم سال رونق تولید نام گرفته است آنجا داستان های مفصلی وجود دارد، در بخش کشاورزی یکی از اشکالاتی می گیرم و تذکر می دهم این است که کشاورزی ما چرا یک تحول بنیادی در آن به وجود نیامده است و کشاورزی همان کشاورزی قدیمی است؛ ممکن است تغییرات جزئی داشته باشد اما دنیا دنیای تحول است و خیلی هم سریع رخ می دهد.

وی تصریح کرد: در بخش کشاورزی سنتی نمی تواند بازار خوبی وجود داشته باشد مگر اینکه در این هم تحول هایی به وجود بیاید ،280 هزار هکتار زمین های مستعد کشاورزی در گلستان وجود دارد، 40سال از انقلاب گذشته و حالا مقدار زیادی زهکشی شده است و این کار تحول عجیبی برای کشاورزن به وجود آورده است مخصوصا مناطق ترکمن صحرا و می آیند و می گویند ما از زمین ها 200 الی 300 کیلو برداشت می کردیم اما حالا دو تن و سه تن در حال برداشت هستیم و از این موضوع خیلی خوشحال هستند.

امام جمعه گرگان ادامه داد: بخشی از این اراضی زهکشی شده و موجب شده سیلی که آمده کشاورزی آن ها از بین نرود اما 280 هزار هکتار برای زهکشی وعده داده شده و این امر خیلی می تواند موثر باشد حالا شما دانشجوی با مهارت هم تربیت کنید این موارد چیزهای خوبی است دولت ها وعده داده اند و اجرایی هم شده است.

وی افزود:  من بعد از سیل نامه ای خدمت آقا نوشتم راجع به زمین های زهکشی شده که این کانال ها جلوی سیل را گرفت و کشاورزی مردم را رونق داده است، دولت وعده داده اما نمی تواند همه را انجام دهد به لحاظ مالی چندین سال طول می کشد اگر قرار باشد بر این منوال باشد انتظار داشتیم سرعتی بگیرد.

امام جمعه گرگان ادامه داد: باید به این سمت بروید که دانشجویان وارد بازار کار شوند، مسئله تولید یک مسئله مهم است وباید زمینه ها فراهم شود و بازار هم باید برای تولیدات پیدا شود و از طرفی تولیدات ما باید با سایر تولیدات رقابت کند.

آیت الله نورمفیدی گفت: ما در حوزه های علمیه مباحثه داریم که طلبه ها وقتی درسشان را می خوانند با هم گفتگو می کنند که برکاتی هم دارد که یکی از برکاتش این است که ذهن دانشجو و طلبه فعال می شود، این امر باعث رشد فکری انسان می شود و خیلی مبارک است، انسان از نظر اخلاقی هم باعث تواضع می شود، طلاب نیاز به سخنوری دارند و این مباحثه آن را تقویت می کند.

وی تصریح کرد: چندسالی است که مقام معظم رهبری به کرسی های آزاد در دانشگاه ها تاکید دارند من می بینم عملی نشده است نه در دانشگاه های دولتی و نه در دانشگاه های آزاد که چیز خوبی نیست، یا باید در را ببندیم یا در را کامل بازبگذاریم تا بدون ترس حرفشان را بزننداین یعنی ما جوان های خودمان را بسته ایم.

 

 

امام جمعه گرگان گفت: شرایط به گونه ای است که نمی توان جوانان را رها کرد اوایل انقلاب خودم در تلویزیون دیدم مرحوم شهید بهشتی و چند نفر دیگر از سازمان مجاهدین خلق بحث می کردند این امر خوبی بود امام این در را گشود متاسفانه، ما فرهنگ قالب بر جامعه ما باعث شد درِ مبارکی که امام باز کرده بود منجر به سنگر بندی در دانشگاه کنند به جای اینکه از این موقعیت بهره مندی شوند دنبال مسائل دیگر رفتند امام دید باید جلوی آن بسته شود.

وی تصریح کرد: معتقدم این کرسی های آزاد چیز خوبی است به شرطی که در چهارچوب ها قرارگیرد این بحث گفتگوها جوانان ما را تخلیه و آرام می کند حتی در مسائل سیاسی.

امام جمعه گرگان افزود: در گذشته طلبه ها بعد از هر درس مباحثه می کردند و گاهی کار به دعوا می کشید اما بعد از مباحثه دلخوری ها پایان می یافت اما حالا سنت مباحثه در بین طلبه ها هم کم شده است، جوان نیاز به مباحثه دارد ما نباید روی گلوی مردم فشار بیاوریم هرچیزی حدی دارد خود اسلام و قرآن هم چنین چیزی ندارد یکی از علمای برجسته مثل مرحوم آیت الله خوئی ایشان می گوید مصلحت تسهیل گاهی بر مسائل احکام واقعیه هم مقدم است، علمای دیگر هم این حرف را به بیان دیگر گفته اند که برای تسهیل و آسان شدن برای مردم خدا از حکم واقعی خودش چشم پوشی می کند.

وی تصریح کرد: راجع به شرب خمر که از اول حرام بوده قرآن پله پله وارد می شود تا مردم آماده شوند و حکمش را بپذیرند. درجایی که حرام است جلویش را بگیریم اگر اینگونه باشد تعادل برقرار می شود.

بانوی روسی ( یکاترینا اسمردوا ) اهل مسیحیت با حضور در دفتر نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان با قرائت شهادتین به دین اسلام مشرف شد.

"یکاترینا اسمردوا "تشرف به اسلام و انتخاب مذهب شیعه را همراه با تحقیق و مطالعه برشمرد وگفت: با افتخار دین اسلام را با عقلانیت در پرتو الطاف الهی پذیرفتم.

لازم به ذکر است این بانوی روسی پس از مشرف شدن به دین اسلام نام "مریم "را برای خود برگزیده است .

نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان در دیدار مدیران مالیاتی استان گلستان با ایشان اظهار کرد: این تحریم ها باعث شده فرصتی پیش بیاید تا از وابستگی به نفت خلاص شویم. واقعا یکی از اساس مسائل اقتصادی ما همینجاست تا از وابستگی نفت رها شویم و اتکای مان به تولید باشد هر دو نکته جدا شدن از نفت و رونق تولید هم مورد عنایت رهبری است.

وی افزود: امیدواریم این گام های اولیه باشد و انشالله روز به روز بیشتر حرکت کنیم.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: گاهی برای ما خبرهایی می آورند که می شنویم کسبه  گله و شکایت می کنند که به دلیل مالیات زیاد ما ناچار می شویم کسب و کار را رها کنیم، برای من روشن کنید اشکال کار کجاست که برخی ها که سرمایه های کلان دارند از مالیات فرار می کنند.

وی تصریح می کرد:  یک زمانی استاندار گفت بهترین تشکیلات استان مربوط به حوزه است که مالیات های خود را پرداخت می کنند، به من گفته شده استخرهای میگو با توجه به اینکه این قدر تاکید کردم که به افراد بومی واگذار  شود فردی آمده و این استخرها را گرفته فقط اجاره می دهد و کاری انجام نمی دهد، امکانات استان باید در اختیار خود استان قرار بگیرد چرا به بومی های خود استان داده نمی شود؟ این مسائل می تواند اقتصاد استان را متحول کند آن هایی که می آیند سودهای کلان می برند به دنبال این افراد بروید نه کاسب های بیچاره ، که نیایند پیش ما شکایت کنند.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: اگر واقعا مالیات بگیر هستید یقه این افراد را بگیرید نه افراد بدبخت و بیچاره را، برای رضای خدا این کار را انجام دهید و رعایت حال کاسب های جزء را داشته باشید.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار مسئول بعثه مقام معظم رهبری، مدیریت حج و زیارت گلستان و کاروان های حج تمتع با ایشان اظهار کرد: هرسال ایام حج که شروع می شود و سفر الی الله مطرح می شود خود به خود تحولی در کشورهای اسلامی و کشور ما به وجود می آید، این موضوع امر مبارکی است که به یک معنا همه به فکر زیارت خانه خدا، طواف و بندگی و مناسک می افتند.

وی افزود: در یکی از آیات شریفه قرآنی می فرماید اولین خانه ای که خدای متعال برای مردم قرار داد همین خانه کعبه است که مبارک است و پر از برکت است و یک هادی و راهنماست.

امام جمعه گرگان ادامه داد: کعبه به چیزی گفته می شود که بلند باشد نسبت به جاهای دیگر از این کلمه استفاده می کنند ، خانه خدا هم از نظر سادگی در عین مرتبه بلند مرتبه است، مانند کاخ های مجلل قدرتمندان نیست بلندی این خانه ها با آن خانه فرق دارد آن جا پر از عظمت و جلال ظاهری و زرق و برق است اما خانه خدا بلند مرتبه هست اما در نهایت سادگی ، نگاه کردن به آن خانه ها شاید معصیت باشد اما نگاه کردن به این خانه عبادت است آن خانه انسان را به یاد ثروت و معصیت و ... می اندازد ادم را به دنیا و دلبستگی به دنیا نزدیک می کند اما اینجا نگاه کردن به خانه خدا عبادت است.

وی تصریح کرد: آن کاخ ها برای نشاندن مردم و سرکوب مردم است و غیر از این چیزی از آن در نمی آید آن کاخ ها برای سرکوفت و استعمار مردم است، از آن کاخ ها چه چیزی در می آید؟ داریم می بینیم  از آن کاخ ها جنایت در یمن در می آید آل سعود تعارف هم ندارد اسم این مسلمانان را نمی توان مسلمان گذاشت کسی که صبح از خواب بیدار شود و اهتمامش کمک به مسلمان نباشد چطور می شود به این افراد مسلمان گفت؟ از آن کاخ ها استعمار و ذلت انسان ها و غارتگری ملت ها در می آید.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: این خانه برای قیام مردم است برای آخرتشان ای کاش باشیم و یک روز ببینیم این خانه واقعا خادمینش مزدور آمریکا نباشند، اسلام مان اسلام با فهمی باشد یک روزی باشیم و ببینیم واقعا این طوری شود و موجب قیام انسان ها در برابر کفرها باشد، قرآن جریان دارد همان طور که خورشید و ماه جریان دارد این آیه در سوره 97 مائده است خدا شهر حرام و ماه حرام قرار داده است حج ما هم در ماه حرام قرار داده است تا کسی دست به اسلحه نبرد همین روزها بر سر مردم یمن بدبخت بیچاره موشک می ریزند، البته یمنی ها هم قوی شده اند، خدا به ملتی که برای رفع ظلم خود اقدام کند خدا قدرت می دهد مثل بنی اسرائیل، مگر قدرت داشتند؟ با دست خالی مقابل فرعون با دست پر، اما چه شد که این ها را بر فرعونیان پیروز گردانید؟ این چه دستی بود؟ دست خدا بود.

وی ادامه داد: خدا این ها را برای شما مسلمانان قرار داده است ، ابن ابی العوجا در خانه خدا نشسته بود یکی از شاگردان امام صادق (ع)هم آنجا بود، ابن ابی العوجا گفت یعنی چی مردم دور این خانه می چرخند یعنی چه؟ خوب این فرد این چیزهارا نمی فهمد و فکر می کند زندگی یعنی فقط خوردن و آشامیدن و در کاخ زندگی کردن، این افراد نمی فهمند یک انسانی از نظر معنوی به جایی برسد که چشمش باز بشود و پشت پرده هارا ببیند انسان این قابلیت را دارد آن ها چه قابلیتی را می فهمند فکر می کند انسان می تواند هر کاری را انجام دهد.

امام جمعه گرگان گفت: یک انسان می تواند چشم برزخی داشته باشد پشت پرده ها را ببیند این قابلیت انسان است که برسد به جایی که جز خدا نبیند ، آن ها این مقام را درک می کند چون سرشان در آخور است. قرآن می فرماید این ها مثل آن چهارپایان هستند اما این ها بدتر هستند چون چهارپایان عقل ندارند اما این ها عقل دارند.

وی افزود: کسی که اهل معناست گشتن دور خانه خدا خیلی برایش معنا دارد خیلی ها دور کاخ ها می چرخد اما ما نه، ما مسلمانان نه دور کاخ ها بلکه دور این خانه سنگی و چوبی حرکت می کنیم؟ چرا؟ چون بنیان گذارش حضرت ابراهیم (ع) است، آن پایه گذارش است او اینجا قدم گذاشته شده است باید در طواف خانه خدا این ها را احساس کنیم.

آیت الله نورمفیدی گفت: بارها گفته ام کاری کنید مردم از آنجا چیزی نخرند این خودش عبادت است که آدم از کشور خودش خرید کند، پول در جیب جنایتکاران عربستانی و اربابان آن ها نریزیم. به آن ها کمک نکنیم به حاجی ها بگویید. گفتن این حرف و جا انداختن آن برای  حاجی ها عبادت است چقدر ثواب دارد پول را در کشور خودمان خرج کنیم تا کارخانه های خودمان به حرکت در بیاید.

وی ادامه داد: مولدین خودمان باید جنس خوب تولید کنند ، با اخلاق تند به آن ها تذکر ندهید بلکه با اخلاق  و رویی خوش به آن ها بگویید چرا در جیب این افراد پول بریزید تا آن ها پول های ما را تبدیل به بمب کنند و بر سر یمنی ها ریخته شود یا به اسرائیل کمک شود. خدا در قرآن می فرماید شدیدترین دشمن مسلمانان یهودی ها هستند، حاجی با بصیرت یعنی هواسش به این حرف ها باشد.

امام جمعه گرگان گفت: شاید پول در جیب این ها ریختن حرام باشد آن وقت کارخانه های خودمان تعطیل شود سفر حج همان اهدافی که خدای متعال برای بندگانش دارد باشد.

پیامبر فرمودند نشانه قبولی حج این است که وقتی آدمی از مکه برمی گردد آدمی گناه نکند نه اینکه با پول دادن به بازارها گناه کند، امام صادق (ع) هم فرمودند تمام حج به این است که انسان وقتی از زیارت خانه خدا برمی گردد زبانش را حفظ کند عضوی که در بدن انسان که بیشترین گناه را انجام می دهد زبان است، امام محمد غزالی در کتاب احیای علوم برای زبان 18 گناه می شمارد در حالی که اعضای دیگر این قدر گناه نمی کند اما این زبان گناه افترا، غیبت، دو به هم زنی، خبرچینی و ...، تمام حج به این است که زبانش را حفظ کند.

وی گفت: ما باید خدا را شاکر باشیم اوایل انقلاب خیلی ها ریختند در این استان جنگ شیعه و سنی درست کنند تلاش کردند اما نتوانستند و این امروز امتیاز استان ماست ما از وحدت چه ضرری می بینیم. ما روایات زیاد مشترکی داریم باید در حج وحدت را متجلی کنید سال های قبل هم خبرش رسیده است دست تان درد نکند به سمت وحدت کنید قطعا خدا خوشش می آید چون این خواست خداست.