امام جمعه گرگان با بیان اینکه بی‌فایده بودن مقاومت و تلاش‎های نظام در مقابله با آمریکا از دیگر اقدامات دشمن است، گفت: آنها می‎خواهند به ملت ایران القا کنند که با آمریکا نمی‎توان، جنگید.

آیت‎الله سیدکاظم نورمفیدی ظهر امروز در خطبه‎های عبادی‎سیاسی نماز جمعه گرگان اظهار کرد: تقوا روزه است و مؤمنان در مدت 30 روز، تمرینِ تقوا می‎کنند، بنابراین نتیجه روزه و خود روزه تقوا است و خداوند می‎فرمایند روزه را برای شما واجب کردیم تا تقوا پیدا کنید.  

وی با بیان اینکه مسأله روزه دو بُعد فردی و اجتماعی دارد، اذعان کرد: از لحاظ فردی مردم می‎توانند در صورت داشتن عذر موجه روزه نگیرند اما از لحاظ اجتماعی کسی که از لحاظ شرعی مجاز به روزه‎داری نیست نمی‎تواند علناً در خیابان و در مجامع عمومی روزه‎خواری کند و این نشانه ادب اجتماعی است.

امام جمعه گرگان تأکید کرد: لازم است برخی در ماه مبارک رمضان در خیابان‎ها حریم‎های اسلامی را نشکنند و حرمت اسلام و ماه رمضان را حفظ کنند.

آیت الله نورمفیدی با اشاره به سالروز وفات حضرت ابوطالب عموی پیامبر (ص) و حضرت خدیجه (س) گفت: هر دو بزرگوار در راه دفاع از رسول خدا و پشتیانی پیامبر(ص) تمام توان خود را به کار گرفتند تا پیامبر(ص) را حفظ کنند و راه وی را تقویت کنند، هر دو نیز در ماه رمضان سال دهم بعثت از دنیا رفتند که پیامبر(ص) آن سال را به سال اُم‎الحزن یعنی سال اندوه و غم نامگذاری کردند.

وی تصریح کرد: حضرت خدیجه (س) همه داشته‎های خود را درراه تقویت راه رسول اکرم (ص) به کار بُرد و یاد این بانوی بزرگوار نیز هیچ‎گاه از یاد و خاطر پیامبر (ص) نمی‎رفت.

امام جمعه گرگان با اشاره به هفته هلال‌احمر افزود: فلسفه وجودی مجموعه هلال‌احمر، خدمت به آسیب‎دیدگان اجتماعی در شرایط بحران و سخت اعم از سیل، زلزله، آتش‎سوزی و امثال آن است و نیروهای هلال‌احمر در زمان بحران همه توان خود را برای کمک به نیازمندان به کار می‎گیرند.

نماینده ولی فقیه در گلستان اضافه کرد: امیدواریم همانطور که قرآن تأکید کرده همه ما اهل احسان و کمک به دیگران باشیم، این از صفات بسیار خوب انسان‎هایی است که می‎خواهند درراه بندگی خداوند گام بردارند.

آیت الله نورمفیدی با اشاره به بیانیه شورای عالی امنیت ملی کشورمان در خصوص برجام بیان کرد: آمریکایی‎ها با وجود اینکه رسماً تعهد برجام و قرارداد بین‎المللی را امضاء کردند و بنا شد هر دو طرف به تعهدات خود عمل کنیم، ما به همه تعهدات خود عمل کردیم نکته‎ای که خود آنها نیز به آن اعتراف کردند اما با روی کارآمدن «ترامپ»، آمریکا از برجام خارج شد اما در کنار آمریکا، کشورهای دیگر اروپایی از برجام خارج نشدند.

وی تأکید کرد: آمریکا در برجام پیمان‎شکنی و بدعهدی کرد و زیر قول و وعده خود زد اما ما تقریباً یک سال صبر کردیم که کشورهای اروپایی به‎ویژه فرانسه، آمریکا و انگلیس تکلیف خود را در مسأله برجام مشخص کنند که آیا می‎خواهند در زمین آمریکایی‎ها بازی کنند و یا به تعهدات خود در برجام عمل می‎کنند؟

 

* اروپاییها دائماً در زمین آمریکا بازی میکنند

 

امام جمعه گرگان یادآور شد: در یک سال اخیر اروپایی‎ها دائماً در زمین آمریکا بازی می‎کردند و به نفع آنها گام برمی‎داشتند تا اینکه در هفته گذشته رئیس جمهور به همراه شورای عالی امنیت ملی مهلت 60 روزه به اروپایی‎ها دادند و اعلام کردند در این 60 روز به دو مورد از تعهدات خود عمل نمی‎کنیم.

 

آیت الله نورمفیدی اضافه کرد: یکی از مواد تعهدات برجام آن بود که ایران بیش از 300 کیلوگرم غنی‎سازی اورانیوم نداشته باشد و در مورد آب سنگین نیز بنا بود ایران تا 130 تن آب سنگین برای خود نگه دارد و مابقی را از کشور خارج کند که ایران در بیانیه اخیر اعلام کرد که در 60 روز اخیر به این دو تعهد عمل نمی‎کند.

وی تأکید کرد: اگر اروپایی‎ها سر عقل بیایند و نه مانند آمریکا و یا به‎عنوان عامل و نوکر آمریکا بلکه مانند کشورهای مستقل به تعهدات خود در قبال ایران عمل کنند ما به وعده‎های خود عمل خواهیم کرد اما در صورت عدم تحقق این مهم، به دو مورد از تعهدات دیگر خود نیز عمل نخواهیم کرد و درصد غنی‎سازی اورانیوم خود را افزایش می‎دهیم و راکتور اتمی تعطیل‎شده در اراک را هم مجدد راه‎اندازی می‎کنیم.

امام جمعه گرگان ابراز کرد: بیانیه شورای عالی امنیت ملی اولتیماتوم ایران به کشورهای اروپایی است و ما تاکنون به تعهدات خود عمل کردیم و حال که قرار است آنها ما را بازی دهند راهکارهایی را در نظر می‎گیریم و با آن مقابله خواهیم کرد.

آیت الله نورمفیدی متذکر شد: بدون شک ما مشکلاتی در کشور داریم و مشکلاتی نیز از بیرون برای کشورمان ایجاد شده اما مسأله این است که ما باید در برابر مشکلات تسلیم شویم و یا صبر و مقاومت پیشه کنیم؟ به طور قطع پیروزی از آن ما است و باید مقاومت کنیم.

وی با بیان اینکه ترامپ اخیراً ادعا کرده که ما طرفدار ملت ایران هستیم اما «جان‎کری» نمی‎گذارد، گفت: این سخنان ترامپ کاملاً دروغ است، وی اگر به‎دنبال حمایت از ملت ایران است پس چرا این بازی‎ها را در می‎آورد و زمانی که ملت ایران گرفتار سیل ویرانگر شد اجازه ندادند ایرانیان مقیم خارج از کشور، به سیل‎زدگان کمک کنند.

 

*آمریکا بهدنبال فریب و سوءاستفاده از ملت ایران است

 

امام جمعه گرگان تصریح کرد: آمریکا در این مقطع تاریخی که ایران بسیار تحت فشار است درصدد سوء‎استفاده و فریب ملت ایران هستند و می‎خواهد مردم را به شورش علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ترغیب کند.

آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه در اتاق فکر آمریکا علیه ایران اقداماتی در حال انجام است که بزرگنمایی در تحریم اقتصادی از جمله آن است، خاطرنشان کرد: درست است که ما در تحریم و مشکلات اقتصادی قرار گرفتیم اما دشمن بیش از اندازه تحریم‎ها را بزرگ کرده است.

وی با بیان اینکه بی فایده بودن مقاومت و تلاش‎های نظام در مقابله با آمریکا از دیگر اقدامات دشمن است، ابراز کرد: آنها می‎خواهند به ملت ایران القا کنند که با آمریکا نمی‎توان جنگید.

وی اضافه کرد: چند روز گذشته ارتش اسرائیل در برابر موشک‎های فلسطین سرتعظیم فرود آورد و حاضر شد با میانجی‎گری سازمان ملل و مصر آتش‎بس را بپذیرد، فلسطینی‎ها حدود 700 موشک روی اسرائیل ریختند و اسرائیلی‎ها کشته و مجروح دادند و مجبور شدند آتش‎بس را قبول کنند.

 

*صفهای طولانی کالا نتیجه تحریکات بیرونی است

 

امام جمعه گرگان با تأکید بر اینکه امروز مقاومت در مقابل قدرت‎های سلطه‎گر و قلدرها بی‎نتیجه نمی‎ماند، اذعان کرد: در مساله سوریه می‎گفتند این کشور در چهار ماه نابود می‎شود اما بعد از پنج سال بشاراسد ماند و آمریکا مجبور به خروج از سوریه شد.

آیت الله نورمفیدی به ناامید کردن جوانان از آینده روشن اشاره کرد و افزود: دشمن می‎خواهد جوانان را مأیوس کند که آینده‎ای ندرند این در حالی است که در صورت مقاومت، آینده بسیارخوبی خواهیم داشت البته که مقاومت و ایستادگی گرفتاری‎هایی به همراه دارد.

وی تحریک مردم و اقشار آسیب‎پذیر به ذخیره‎سازی کالا را از دیگر اقدامات دشمن برشمرد و گفت: صف‎های طولانی کالا نتیجه تحریکات بیرونی است و ذخیره‎سازی کالا خود مسأله‎ای است که مردم باید از آن پرهیز کنند.

 

نماینده ولی فقیه در گلستان به شایعه‎پراکنی و دامن زدن به مشکلات اقتصادی توسط دشمن اشاره کرد و افزود: گرچه مشکلات اقتصادی داریم اما در این شرایط باید ایستادگی و صبر کنیم تا به پیروزی برسیم.

 

*ایجاد بازارهای کذب و دروغین توسط سودجویان اقتصادی

 

آیت الله نورمفیدی با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی برای ملت ایران توضیح داد: وقتی انسان می‎خواهد با ظلم مبارزه کند طبیعی است که مشکلاتی نیز دامن‎گیرش شود اما آیا انقلاب اسلامی برای ما دستاوردی نداشت که برخی چنین ادعایی را مطرح می‎کنند؟

وی متذکر شد: ایران به مدت 200 سال ایران لقمه لذیذی در دهان آمریکا و انگلیس بود و ما طی این سال‌ها از خود چیزی نداشتیم حتی ارتش ما در اختیار 50 هزار مستشار آمریکایی بود و یک سرباز آمریکایی به ارتشبد ما دستور می‎داد اما امروز و پس از انقلاب اسلامی به عزت دست یافتیم.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه متأسفانه امروز دلال‎بازی‎ها و بازارهای دروغین درست کردن رایج شده است، گفت: برخی سودجویان اقتصادی با ایجاد بازارهای کذب و دروغین در این بین به کشور ضربه می‎زنند تا سود بیشتری ببرند.

آیت الله نورمفیدی، بزرگنمایی در اختلافات درون‎گروهی را از دیگر اقدامات دشمن عنوان کرد و یادآور شد: اختلاف‎نظر طبیعی است و در همه دنیا وجود دارد اما دشمن برای جدا کردن مردم از نظام این دسته از اقدامات را در دستور کار قرار داده است.

مقدمه: روحیه انقلابی‌گری این است که بدانیم کشور ما امروز کجاست و دنیا چه دشمنی‌هایی با ما دارد و هم بدانیم در مقطع کنونی تاریخ کشور ما چگونه عمل کنیم، چگونه برنامه بریزیم. این به‌هیچ‌وجه به معنای این نیست که به کارشناسی، مدیریت درست و ... توجه نکنیم.

خطبه اول: آیت الله نورمفیدی در ابتدای خطبه اول، بخش آغازین مناجات شعبانیه حضرت رسول اکرم (ص) را قرائت کرد و درباره آن سخن گفت:

أیُّهَا النّاسُ ، إنَّهُ قَد أقبَلَ إلَیکُم شَهرُ اللّه ِ بِالبَرَکَةِ وَالرَّحمَةِ وَالمَغفِرَةِ، شَهرٌ هُوَ عِندَ اللّه ِ أفضَلُ الشُّهورِ ، وَأیّامُهُ أفضَلُ الأَیّامِ ، ولَیالیهِ أفضَلُ اللَّیالی ، وساعاتُهُ أفضَلُ السّاعاتِ . هُوَ شَهرٌ دُعیتُم فیهِ إلى ضِیافَةِ اللّه ِ، وجُعِلتُم فیهِ مِن أهلِ کَرامَةِ اللّه ِ ، أنفاسُکُم فیهِ تَسبیحٌ ، ونَومُکُم فیهِ عِبادَةٌ ، وعَمَلُکُم فیهِ مَقبولٌ ، ودُعاؤُکُم فیهِ مُستَجابٌ

اى مردم! همانا ماه خدا ، همراه با برکت و رحمت و آمرزش، به شما روى آورده است؛ ماهى که نزد خدا برترینِ ماه هاست و روزهایش برترینِ روزها، شب هایش برترینِ شب ها و ساعاتش برترینِ ساعات است. ماهى است که در آن به میهمانى خدا دعوت شده اید و از شایستگانِ کرامت الهى قرار داده شده اید.  نَفَس هایتان در آن، تسبیح است، خوابتان در آن، عبادت، عملتان در آن، پذیرفته و دعایتان در آن، مورد اجابت است. 

امیرالمونین (ع) فرمودند شاید در آخرین جمعه ماه رمضان بود که پیامبر خطبه‌ای بیان فرمودند و مردم را به آمدن ماه رمضان توجه دادند. مردم بهوش باشید و خود را آماده کنید که ماه خدا دارد می‌آید ماهی که از همه ماه‌ها برتر است. تنها ماهی که از میان این دوازده ماه در قران آمده است، رمضان است.

شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِي أُنْزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ ...(بقره/185):

ماه رمضان ماهی است که قرآن در آن نازل شده برای هدایت بشر و برای راهنمایی و امتیاز حق از باطل.

ماه رمضان ماهی است که قران در آن نازل شده است. از این آیه استفاده می‌شود که رابطه محکمی بین قرآن و این ماه وجود دارد. کدام قرآن؟ قرآنی که برای هدایت بشر آمده است، کتاب هدایت است؛ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ؛ و بعد بلافاصله می‌فرماید:

... فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ...(بقره/185):

 ... پس هر که دریابد ماه رمضان را باید آن را روزه بدارد.

یعنی روزه هم تقریباً به یک معنا به‌خاطر نزول قرآن است، شکرگزاری بندگان خدا در برابر این نعمت قرآن است. فاء تفریع در (فَمَنْ شَهِدَ) بیانگر این است که روزه برای این است که قرآن را خداوند در ماه رمضان برای ما انسان‌ها نازل کرده است. پس هر که در این ماه در شهر خود است باید روزه بگیرد. تنها ماهی که در قرآن نامش آمده ماه مبارک رمضان است. پیامبر هم فرمود؛ آماده شوید دارد ماه رمضان می‌آید با دست پُر هم می‌آید؛ بِالبَرَکَةِ وَالرَّحمَةِ وَالمَغفِرَةِ؛ با برکت و رحمت و آمرزش می‌آید. رسول خدا می‌فرماید: وَأیّامُهُ أفضَلُ الأَیّامِ ، ولَیالیهِ أفضَلُ اللَّیالی، وساعاتُهُ أفضَلُ السّاعاتِ ؛ روزهایش بهترین روزهای سال و شب‌هایش بهترین شب‌های سال است و ساعت‌هایش بهترین ساعات است.

هُوَ شَهرٌ دُعیتُم فیهِ إلى ضِیافَةِ اللّه ِ؛ مردم شما مهمان خدایید. میزبان خداست و میهمان شمایید و نه مهمان معمولی، بلکه مهمانی عزیزید. خدایی که رازق و خالق و رب ماست و همه چیز ما در ید قدرت اوست، بندگان خود را در ماه مبارک رمضان گرامی می‌‌دارد. آماده شوید برای این میهمانی. این چه مهمانی‌ای است که میزبان گرسنگی می‌دهد، میهمانی‌ها که همه با خوراک و نوشیدنی همراه است. ممکن است کسانی در این نکته بمانند. میهمانی و گرسنگی و میهمانی و تشنگی؟! بله، برای این که در محفل انس خدا و در محضر ربوبی، شکم‌پرستان و هواپرستان راهی و جایی ندارند. جای شهوت‌پرستان هوس‌پرستان نیست. جای کسانی است که با هوای نفس خود مخالفت می‌کنند. روزه یعنی مخالفت با خواسته‌های نفسانی، مهمش اینجاست. شما بعد از اذان صبح دست از خوردن و نوشیدن می‌کشید و دست به آن نمی‌برید، چون خدا خواسته است. این مخالفت با هوای نفس است و کسی که مخالفت با هوای نفس می‌کند نزد خداوند منزلت پیدا می‌کند. گرسنگی هم از نظر جسمانی و هم معنوی بسیار ارزشمند است. رسول اکرم (ص) فرموده است:

أجيعوا أكبادكم، واعروا أجسادكم، لعل قلوبكم ترى اللـه عز وجل:

به شکم‌هایتان گرسنگی بدهید و به بدن‌هایتان سختی بدهید، باشد که دل‌هایتان خداوند عزیز و بزرگ را مشاهده کند.

شکم‌پرستی نکنید، به خودتان گرسنگی بدهید شاید دلهایتان خدا را ببیند. اینها نکات مهم و ظریف و دقیقی در معارف اسلامی در رابطه ما با خداست. خداوند دعوت به میهمانی کرده تا با مخالفت با هوای نفس، خود را به او نزدیک کنیم. در روایات آمده است که روزه کامل و حقیقی آن است که گوش و چشم و زبان هم از گناه امساک کند. دل را هم از حقد و کینه و بدبینی و بدگویی و بدخواهی از دیگران حفظ کنیم، چرا که اینها نمی‌گذارد در میهمانی خداوند حضور پیدا کنیم.

امیدوارم آنچه لازم بود درباره ماه مبارک رمضان و این کلام رسول خدا به محضر شما عزیزان رسانده باشم.

رسول خدا (ص) فرمود: ماذا تستقبلون و ماذا یستقبلکم» مردم می‌دانید به چه روی آورده‌اید و چه به شما روی کرده است؟! یکی پرسید: رسول خدا آیا دشمنی در راه است یا وحی نازل شده است؟ پیامبر فرمود: نه دارد ماه رمضان می‌آید. خداوندا به ما توفیق بده در فرصتی که ما داده‌ای، همین ماه مبارک رمضان، چشم و گوش و زبان و دل ما را از آنچه که نمی‌پسندی بتوانیم حفظ کنیم و انشاء الله ماه مبارک رمضان مبارکی نصیب ما بگردان. رمضانیان می‌فهمند رمضان یعنی چه. میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، یک سال شب‌زنده‌داری کرد و نخوابید و عبادت کرد برای اینکه شب قدر را درک کند. چرا که

لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ(قدر/3):

شب قدر از هزار ماه ارجمندتر است.

ارزش شب قدر از هزار ماه بیشتر است. آنها می‌فهمند رمضان و شب قدر یعنی چه؟ یکسال نخوابید تا شب قدر را درک کند. خود مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) به من فرمودند که بعد از ماه رمضان وقتی محضر امام (ره) می‌رسیدیم. دقیقاً در چهره‌شان معلوم بود که امام بعد ماه رمضان با امام قبل از رمضان فرق کرده است. چون قدر رمضان را می‌دانست. خداوند انشاء‌الله این توفیق را به همه عنایت بفرماید.

 

 

خطبه دوم: آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم گفت: هفته گذشته به مناسبت شهادت استاد بزرگوارمان استاد مطهری، روز و هفته معلم بود. معلمان کشور در روز معلم محضر رهبر معظم انقلاب رسیدند و معظم‌له در آن محفل مورد توجه قرار دادند که اجمالاً به نکاتی از آن اشاره می‌کنم. در مورد سند 2030 مطالبی فرمودند. ریشه این سند هم به سازمان یونسکو برمی‌گردد که زیر سلطه قدرت‌های عالم‌اند. یکی از مسائلی که در آنجا مطرح است، برابری جنسیتی و دوم تربیت جهانی بشر که جمله دربسته‌ای است و منظورشان روشن نیست. مقام معظم رهبری فرمودند که اینها هم مثل خیلی از سازمان‌های بین‌المللی، به دنبال به کرسی نشاندن مقاصد سلطه‌گران عالم هستند، به دنبال این‌اند که در جوامع بشری، انسان‌هایی تربیت بشوند که به سبک زندگی غربی و با فرهنگ غربی و لیبرالیسم غربی تربیت شوند و این درست نقطه مقابل آن چیزی است که ما تمام وجودمان به آن اعتقاد داریم. ما مسلمانیم، پیرو قرآنیم پیرو رسول خاتمیم؛ زندگی ما و سبک زندگی ما خودش راه خاصی دارد، مبتنی بر توحید و معاد و نبوت و امامت و فضائل اخلاقی است. اگر دقت کنیم در معارف اسلامی خود، حتی نگاه قاضی به دو نفری که مراجعه کردند، باید مساوی باشد. امیرالمومنین (ع) می‌فرماید اگر تمام دنیا و ثروت و قدرت آن را در اختیار من قرار دهند تا یک دانه جو را از دهان مورچه‌ای به ظلم بیرون کشم، این کار را نمی‌کنم. این خیلی به ما درس می‌دهد. سبک زندگی ما بر چنین پایه‌هایی استوار است. ما چطور می‌توانیم، اجازه بدهیم که فرزندان ما به سبک جهانی، یعنی آن‌طور که آنان می‌خواهند، تربیت شوند. این اصلاً برای ما قابل‌قبول نیست. برای هیچ کشور اسلامی هم نباید قابل‌قبول باشد. ما با دنیا حرف داریم. حالا خودمان چقدر عمل می‌کنیم به‌جای خودش اما به‌هرحال ما برای گفتن خیلی حرف داریم. نکته‌ای که ایشان مورد تنبه قرار دادن همین مسئله سند 2030 بود. ایشان موضع قوی و محکمی در این زمینه داشتند. نکته بعدی که ایشان مورد توجه قرار دادن، این بود که کسانی که می‌خواهند در این کشور، روحیه انقلابی‌گری را تضعیف کنند، خدا از آنان درنمی‌گذرد. ناچارم درباره آن توضیح بدهم که روحیه انقلابی‌گری یعنی چه؟ ممکن است برخی تعبیرهای نامناسبی از آن داشته باشند. روحیه انقلابی‌گری این است که بدانیم اکنون کشور ما کجاست، به کجا رسیده است. هم بدانیم کشور ما امروز کجاست و دنیا چه دشمنی‌هایی با ما دارد و هم بدانیم در مقطع کنونی تاریخ کشور ما چگونه عمل کنیم، چگونه برنامه بریزیم. این به‌هیچ‌وجه به معنای این نیست که به کارشناسی، مدیریت درست و ... توجه نکنیم. اینهمه رهبر معظم انقلاب دراند بر مسائل علم دانش تأکید می‌کنند. معنای انقلابی‌گری این نیست که به دانش و مدیریت صحیح و درست پشت کنیم و هرطور دلمان خواست عمل کنیم، بی‌مبنا و بی‌بنیان. باید بدانیم که چگونه باید عمل کنیم که این کشور از تهاجم دشمن محفوظ بماند و ما یک کشور پیشرفته و مترقی را به آیندگان تحویل بدهیم. انقلابی‌گری بی‌حساب کار کردن نیست. هر جور که احساسات ما می‌گوید عمل کردن، نیست.

مسئله دیگری که باید اشاره کنم این است که هفته گذشته، رژیم عربستان، 37 نفر از مخالفان خود را سر زد. اکثریت اینها از پیروان اهل بیت عصمت و طهارت بودند. چند وقت پیش هم کودک 6 ساله‌ای در تاکسی می‌نشیند، مادر کودک هم صلوات می‌فرستد و راننده ملعون وهابی، ماشین را نگاه می‌دارد و می‌رود شیشه مغازه‌ای را می‌شکند و با شیشه شکسته سر این کودک را در مقابل چشمان مادرش می‌برد. این آل سعودی است که امروز مورد حمایت آمریکا و خیلی از قلدرهای جهانی است. شب و روز در یمن آدم می‌کشد و در اختیارش امکانات نظامی قرار می‌دهند تا طبق گزارش خود سازمان ملل، در هر دوازده دقیقه، یک کودک یمنی یا در اثر حوادث نظامی یا به‌خاطر حواشی این جنگ از بین می‌رود. اگر این جنگ تا 2020 ادامه پیدا کند، پیش‌بینی کرده‌اند که یک‌میلیون و 800هزار نفر از مردم یمن کشته خواهد شد و 657میلیارد دلار به این کشور مسلمان بیچاره لطمه وارد خواهد شد. کی دارد در دنیا این کارها را می‌کند. همان که اگر یک قاتل در ایران اعدام شود، سر و صدای دفاع حقوق بشر آنان گوش فلک را کر می‌کند. این‌جور دارند جنایت می‌کنند و بیچاره مردم عربستان، برای اینکه ترامپ گفته است اینها مانند گاو شیرده هستند تا وقتی که شیر دارند آنها را می‌دوشیم و وقتی شیرشان تمام شد، سرشان را می‌بریم. تحقیر و توهین از این بیشتر می‌شود. خاک‌برسرها به‌جایی که جواب بدهند، محمد بن‌سلمان گفته که ما دو دوستیم، دوست گاهی حرف‌های خوب می‌زند و گاهی حرف‌های بد. همین اخیراً 500 میلیون دلار آمریکایی‌ها، عربستان را دوشیدند. دنیا اینها را می‌بیند و خم به ابرو نمی‌آورد اما کسانی را که برای استقلال و حیثیت‌شان می‌جنگند به‌عنوان تروریست اعلام می‌کنند. بد روزگاری داریم. انشاء‌الله هرچه زودتر، بشریت و همه انسان‌ها را خداوند متعال با ظهور حضرت ولی‌عصر (عج) نجات بدهد. خدایا ریشه ظلم و جنایت را از جامعه بشری برکن و به‌جای آن درخت پُربرکت عدالت و حق‌خواهی را برای بشریت، باطراوت و شاداب و خُرّم بگردان.

خداوندا به همه ما در ماه رمضان، توفیق عبادت، مناجات، سحرخیزی و تهجد عنایت بفرما.

آیت الله نورمفیدی، در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.

 

امام جمعه گرگان با بیان اینکه اگر بنا باشد دشمن دست ایران را برای صادرات نفت ببندد ما هم توان مقابله داریم، گفت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند آمریکایی‎هایی مطمئن باشند این سیاست آنها به نتیجه نخواهد رسید.

آیت‎الله سید کاظم نورمفیدی در خطبه‎های نمازجمعه این هفته گرگان، با گرامیداشت روز کارگر اظهار کرد: کارگران در پیشرفت و اقتصاد کشور نقش اساسی دارند و کار و کارگری از دیدگاه اسلام مقدس و عبادت است.

وی با بیان اینکه امام راحل فرمودند خداوند دائماً مشغول ربوبیت این عالم است، افزود: باید گفت همه اعم از استاد دانشگاه، دانشجو، کشاورز، کسبه و ... کارگر هستند، گاهی اوقات انسان با هدف شخصی کار می‎کند اما گاهی اوقات انسان در کنار منافع شخصی، نگاه مثبت و با هدف پیشرفت و توسعه کشور کار می‎کند که این نگاه باید گسترش یابد.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه اگر کشورهای دنیا از جمله ژاپن به رشد و توسعه دست یافتند به‎دلیل انگیزه و هدف‎گذاری در کار بوده و مردم این کشور تنها به سود و منافع شخصی فکر نکردند، ابراز کرد: در کنار منافع شخصی باید هدف بزرگتر یعنی پیشرفت و خدمت به توسعه کشور و خدمت به مردم مدنظر باشد و این همان شاخصه‎ای است که در نظام مقدس اسلامی از همه افراد در هر جایگاه شغلی انتظار است.

 

هدف شوراها خدمت به مردم و کشور باشد

 

آیت الله نورمفیدی با گرامیداشت نهم اردیبهشت‎ماه روز شوراهای اسلامی شهر و روستا بیان کرد: یکی از بهترین مواد قانون اساسی ما تأسیس شوراهای اسلامی شهر و روستاها است.

وی ادامه داد: اگر هم مردم و هم اعضای شوراها با هدف و مبنا خدمت به مردم و کشور وارد عرصه شوند بسیار خوب است اما اگر مبنای ورود به عرصه شوراهای اسلامی شهر و روستا منافع شخصی و رسیدن به خواسته‎های شخصی باشد این مسأله، امر بسیار مبارک قانون اساسی را خراب و مردم را بی‎رغبت می‎کند.

نماینده ولی فقیه در گلستان متذکر شد: امیدوارم عملکرد شوراهای اسلامی شهر و روستا همان عملکرد مورد نظر قانونگذاران باشد تا کشورمان پیشرفت کند چراکه کشور با شعار و حرف رشد نمی‎کند.

 

رفتار و گفتار معلم باید انسانساز باشد

 

آیت الله نورمفیدی با اشاره به سالروز شهادت استاد شهید مطهری و روز معلم تصریح کرد: از اقدامات مهم شهید مطهری معرفی به‎روز اسلام بود که کار بسیار ارزشمند است چراکه بسیاری از افراد عالم و دانشمند هستند اما قادر نیستند علم خود را به‎روز کنند.

وی تأکید کرد: معلمان باید روش و راه استاد مطهری را مبنای کار خود قرار دهند، معلم نباید تنها مسائل علمی را در کلاس درس بیان کند بلکه معلم و استاد باید با گفتار و رفتار خود انسان بسازد و به همین علت است که امام راحل فرمودند معلمی شغل انبیاء است.

 

نقش پُررنگ سربازان گمنام برای تأمین امنیت کشور

 

امام جمعه گرگان با اشاره به اینکه هفته گذشته ولادت امام زمان(عج) و روز سربازان گمنام بود، گفت: به تعبیر امام راحل سربازان گمنام امنیت کشور را بر عهده دارند و ایجاد امنیت کار بسیار سختی است و جای دارد از سربازان گمنام امام زمان(عج) که برای ایجاد امنیت تلاش و جانفشانی می‎کنند قدردانی کنیم.

آیت الله نورمفیدی اضافه کرد: در حالی که گروه‎های تروریستی مانند داعش برخی از کشورهای منطقه را به ناامنی کشاندند اما سربازان گمنام با چشمانی باز و هوشیار از کشورمان مراقبت کردند و این گروه‎های تروریستی را قبل از انجام عملیات رسوا کرده و به مجازات رساندند.

وی متذکر شد: نعمت امنیت از نعمت‎های مجهول است که ممکن است همه افراد لمس نکنند اما افرادی برای ایجاد این نعمت ارزشمند که از بزرگترین نعمات الهی است تلاش می‎کنند.

 

صفر شدن صادرات نفت ایران بازارهای نفتی را آشفته میکند

 

امام جمعه گرگان با اشاره به روز 10 اردیبهشت‎ماه روز خلیج فارس توضیح داد: خلیج فارس به‎دلیل وجود تنگه هرمز منطقه بسیار حساسی از لحاظ اقتصادی، سیاسی و ... است، تنگه هرمز یکی از مهم‎ترین تنگه‎ها است که در این منطقه قرار گرفته و خلیج فارس را به دریای عمان وصل می‎کند.

آیت الله نورمفیدی یادآور شد: در سال 2016، 18 و نیم میلیون بشکه نفت روزانه از این تنگه عبور می‎کرد که شامل 30 درصد نفت ترانزیت‎شده در دریاها بود و بیشترین نفت کشف‎شده در دنیا در منطقه خلیج فارس است لذا همیشه قدرت‎ها درصدد این بودند که خلیج فارس و تنگه هرمز را در اختیار خود بگیرند.

وی با بیان اینکه دو سوم خزائن نفتی در خلیج فارس قرار دارد که این منطقه در اشراف جمهوری اسلامی ایران است، خاطرنشان کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کاملاً به خلیج فارس و تنگه هرمز اشراف دارند و این مهم مانور قدرت برای جمهوری اسلامی ایران محسوب می‎شود.

وی با بیان اینکه مردم آمریکا باید فکری به حال رئیس جمهور خود کنند که بدون هیچ فکر و مبنایی تصمیم می‎گیرد، تأکید کرد: چگونه ترامپ جولان را در اختیار اسرائیل قرار می‎دهد و این اقدامات نشان می‎دهد وی دیوانه است و مایه خجالت مردم آمریکا است.

امام جمعه گرگان با بیان رئیس جمهور آمریکا و کاخ سفید اخیراً اعلام کردند که درصدد هستند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند، اذعان کرد: قبلاً هم اوباما به‎دنبال این مسأله بود اما موفق نشد، اگر بنا باشد دشمن دست ایران را برای صادرات نفت ببندد ما هم توان مقابله داریم چراکه تنگه هرمز در اختیار ما است و 30 درصد نفت دنیا از این منطقه عبور می‎کند و اگر در این منطقه اتفاقی بیفتد کل دنیا به‎هم می‎ریزد.

آیت الله نورمفیدی گفت: در بازارهای جهانی نفت مسائل اقتصادی و سیاسی ایفای نقش می‎کند که مسائل اقتصادی اگر عرضه زیاد و تقاضا کم شود قیمت نفت کاهش می‎یابد و اگر عرضه کم و تقاضا زیاد باشد قیمت افزایش می‎یابد و اگر ترامپ صادرات نفت ایران را به صفر برساند در تأمین نفت با مشکل مواجه می‎شوند و کمبود نفت به‎وجود می‎آید و به اذعان برخی کارشناسان در این صورت قیمت نفت تا 250 دلار هم می‎رسد که برای آمریکا پرهزینه است.

وی با بیان اینکه با صفر رساندن صادرات نفت ایران، اوضاع بازارهای نفتی آشفته می‎شود و آمریکا قادر به حل آن نخواهد بود، افزود: در حوزه سیاسی نیز برخی از کشور را دچار مشکل می‎کند و  هفت کشور اعم از چین، ژاپن، ترکیه و ... که از تحریم نفتی ایران معاف بودند معافیت آنها برداشته شد و مشمول این تحریم شدند.

نماینده ولی فقیه در گلستان اضافه کرد: برخی از کشورها مانند چین که به نفت فراوان احتیاج دارد با مشکل مواجه شده و باید از کشورهای در اختیار آمریکا نفت خریداری کند و این به معنای آن است که چین پیچ انرژی خود را در اختیار آمریکا قرار دهد و به طور قطع چنین کاری نمی‎کند.

آیت الله نورمفیدی خاطرنشان کرد: همه شیوخ عربستان سعودی از مزدوران آمریکا هستند و اگر آمریکا اجازه ندهد به کشوری مانند چین نفت نمی‎فروشند، یادآور شد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند آمریکایی‎هایی مطمئن باشند این سیاست آنها به نتیجه نخواهد رسید.

وی ابراز کرد: دیگر آن روزها که هر چه آمریکایی‎ها می‎گفتند عملی می‎شد گذشت و امروز قدرت‎ها و محاسبات بسیاری در دنیا وجود دارد و اینطور نیست که هر چه آنها اراده کنند عملیاتی شود.

امام جمعه گرگان به شکست مفتضحانه آمریکا در طبس اشاره کرد و گفت: شن لشکر خداوند شد و آمریکا شکست خورد.

 

مقدمه: تاریخ آمریکا را ورق بزنید و منصفانه هم نگاه کنید، به معنا کامل کلمه، اول تروریست جهان آمریکاست.

خطبه اول: آیت الله نورمفیدی در ادامه سلسله گفتار خود از نهج البلاغه، بخشی از خطبه 185 امیرالمومنین (ع) را قرائت کرد و درباره آن سخن گفت:

ارسله بوجوب الحجج، و ظهور الفلج، و ايضاح المنهج:

وي را با برهان‌هایي روشن، و پيروزي بر کفر و شرک و واضح نمودن راه راست فرستاد.

امیرالمومنین در این جمله‌های کوتاه، فلسفه بعثت پیامبر بزرگوار اسلام را بیان می‌کند که خدای متعال این پیامبر را با حجت‌ها و برهان‌هایی که لازم و واجب بود در نظر عقل و خرد انسان. ادله رسول خدا (ص) آن‌قدر روشن و دندان‌شکن بود که هیچ عقل سلیمی نمی‌توانست مقاومت کند الا عده‌ای که چشم باطنشان کور بود. مهم‌ترین دلیل رسول خدا قرآن بود که بارها درباره آن تحدی کرده است. یعنی دعوت کرده است که اگر می‌توانید بیایید و یک سوره مثل قرآن شما هم بیاورید. هیچ‌کس در طول تاریخ به این فکر نیفتاد که در مقابل قرآن چیزی درست کند و عرض اندام کند. بنابرین براهین رسول خدا بسیار مستحکم و متین و مورد قبول عقل‌ها بود. یکی از معجزات رسول خدا، پرورش دادن شخصیت‌هایی مثل امیرالمومنین (ع) است. در فضایی که بهره‌ای از علم نبود، شخصیتی مثل امیرالمومنین در مکتب پیامبر رشد پیدا کرد که دوست و دشمن، در مقابل خطبه‌های نهج‌البلاغه امیرالمومنین (ع) سر تعظیم فرو آوردند. نه دانشگاهی و نه استادی، پیامبر بود و علی، چنین شخصیتی پرورش پیدا کرد که تا به امروز هم در برابر اندیشه‌ها و خطبه‌های متین او در مسائل مختلف؛ معرفتی، سیاسی، اجتماعی و ... همگان زبان به تحسین می‌گشایند. امیرالمومنین در نامه به مالک اشتر، آن‌چنان مباحث پُرباری درباره دموکراسی و حکومت بیان کردند که حتی امروز تازه و ارزشمند است.

ارسله بوجوب الحجج؛ خداوند پیامبر را فرستاد با حجت‌هایی که پذیرفتن آن واجب است برای هر عقل و خردی.

و ظهور الفلج؛ خدا این دین را فرستاد همان‌طور که در آیات شریف فرموده است؛

هُوَ الَّذِى أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى‏ وَ دِينِ الْحَقّ‏ لِيُظْهِرَهُ عَلىَ الدِّينِ كُلِّهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُون‏(توبه/33):

او كسى است كه پيامبر خود را براى هدايت مردم فرستاد، با دينى درست و بر حق، تا او را بر همه دينها پيروز گرداند، هر چند مشركان را خوش نياید.

بالاخره این وعده خداست. خدا در قرآن وعده داده که دین پیامبر بر تمام ادیان غالب و پیروز خواهد شد و البته به دست فرزند گرامی پیامبر بزرگوار اسلام (ص) عملی خواهد شد. اوست که باید بیاید و معیارهای آسمانی و ارزش‌های الهی را و خطی که همه انبیاء به دنبالش بودند و در عمل پیاده نشد به دست او باید در پهنه عالم پیاده شود.

و ايضاح المنهج؛ پیامبر راهش روشن بود و پیچ و خم نداشت. به‌نحوی که هر کس برای اولین‌بار هم می‌شنید تحت تأثیر قرار می‌گرفت. راه راست را خیلی روشن و بدون پیچ و خم‌های فلسفی و استدلال‌های آنچنانی برای مردم بیان می‌کرد. مرد عربی نزد پیامبر آمد و گفت؛ به من قرآن را یاد بده. پیامبر (ص) فرمود: بنشین و این سوره را برایش خواند:

إِذَا زُلْزِلَتِ الْأَرْضُ زِلْزَالَهَا ﴿۱﴾

آنگاه كه زمين به لرزش [شديد] خود لرزانيده شود

وَأَخْرَجَتِ الْأَرْضُ أَثْقَالَهَا ﴿۲﴾

و زمين بارهاى سنگين خود را برون افكند

وَقَالَ الْإِنْسَانُ مَا لَهَا ﴿۳﴾

و انسان گويد [زمين] را چه شده است

يَوْمَئِذٍ تُحَدِّثُ أَخْبَارَهَا ﴿۴﴾

آن روز است كه [زمين] خبرهاى خود را باز گويد

بِأَنَّ رَبَّكَ أَوْحَى لَهَا ﴿۵﴾

[همان گونه] كه پروردگارت بدان وحى كرده است

يَوْمَئِذٍ يَصْدُرُ النَّاسُ أَشْتَاتًا لِيُرَوْا أَعْمَالَهُمْ ﴿۶﴾

آن روز مردم [به حال] پراكنده برآيند تا [نتيجه] كارهايشان به آنان نشان داده شود

فَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْرًا يَرَهُ ﴿۷﴾

پس هر كه هموزن ذره‏ اى نيكى كند [نتيجه] آن را خواهد ديد

وَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا يَرَهُ ﴿۸﴾

و هر كه هموزن ذره‏ اى بدى كند [نتيجه] آن را خواهد ديد.

این جمله آخر را معنا کنم برایتان، هر کس در این دنیا، یک‌ذره کار خوب انجام دهد فردای قیامت در محضر ربوبی آن را می‌بیند و اگر یک‌ذره کار شر انجام دهد آن را هم می‌بیند. وقتی سوره تمام شد، این اعرابی پاشد. پیامبر (ص) فرمود: بنشین بازهم برایت قرآن بخوانم. اعرابی گفت: رسول خدا، اگر دل من دل باشد و گِل نباشد، همین دو آیه آخر برای من کافی است. بالاخره این دنیا حساب و کتاب دارد این‌طور نیست که هر کاری بکنیم و هر حرفی بزنیم. هر فکری حتی. نه این‌طور نیست. وقتی رفت، پیامبر فرمود:

خرج من مجلسنا رجلا فقیه: از مجلس ما مردی فقیه بیرون رفت.

کسی که فقط یک سوره قرآن را درست درک کرد، لمس کرد و بر دلش نشست.

انشاء الله امیدواریم که این روزهای جمعه و این خطبه‌ها، هم به من توفیق دهد و هم به شما که آیات شریفه قرآن و خطبه‌های امیرالمومنین و روایاتی که خوانده می‌شود در دل‌های ما اثر بگذارد و ما را هرچه بیشتر با خدا آشنا کند و در هنگام رفتن از این دنیا با دست پُر برویم.

امیرالمومنین (ع) در شب بیست‌و‌یکم ماه رمضان هنگامی که داشت می‌رفت دعایش این بود؛

اللهم بارک لی فی الموت؛ خدایا مرگ را برای من مبارک قرار بده و دیدارت را برای من مبارک قرار بده.

انشاء الله وقتی از این دنیا می‌رویم مرگ برای ما مبارک باشد.

 

خطبه دوم: آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم گفت: هفته گذشته اتفاقی افتاد که توجه تمام مردم عالم را به خود جلب کرده و مسئله روز شده است و آن کار غلط و بی‌معنایی است که رئیس جمهور آمریکا درباره سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ما انجام داد و علناً اعلام کرد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سپاه قدس، یک نهاد تروریستی است. این مسئله موجی در منطقه و بیرون منطقه به‌وجود آورد و لازم است به اندازه‌ای که این خطبه به من اجازه می‌دهد این مسئله را بشکافم. چه مسئله موجب شده است که رئیس جمهور آمریکا بیاید و یک نهاد انقلابی را چنین نام‌گذاری بکند. خب آمریکایی‌ها در ایران و منطقه هدف‌هایی داشتند، خاورمیانه بزرگ می‌خواستند، ایرانِ تسلیم در مقابل زورگویی‌های خودشان می‌خواستند. نهادی که در مقابل این اراده شوم آمریکا، در داخل و در منطقه همچون کوهی ایستاد و مقاومت کرد، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود.{تکبیر نمازگزاران}

شما خوب می‌دانید که آمریکایی در سوریه دنبال چه بودند، در عراق و فلسطین و یمن و افغانستان و ... به دنبال چیستند. اینها به دنبال اهدافی بودند و اینهمه هم هزینه کردند تا منطقه حساسی مثل خاورمیانه و ایران را در اختیار بگیرند. اینها هفت تریلیون دلار هزینه کردند، در اعترافات خودشان آمده است. آبرو و حیثیتشان را گذاشتند. در سوریه در مقابل جنایات آمریکا چه کسانی ایستادگی کردند؟ خود مردم  و ارتش سوریه و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایستادگی کردند، اینهمه شهید دادیم. شهدای مدافع حرم را تقدیم کردیم که در مقابل خواست جنایت‌بار آمریکایی‌ها ایستادند. قطعاً آنها، بزرگ‌ترین شهدا هستند. این کار را سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کرده است. در عراق همچنین. آنها آمدند عراق تا عراق را بگیرند. آنها دیدند که غیرشیعه نمی‌تواند آن مقام حساس را بگیرد اما دنبال شیعه‌ای بودند که از خودشان باشد، این هم نشد. فعالیت‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در عراق و سوریه و ... کار خودش را کرد. خب، ترامپ ناراحت است و به درماندگی افتاده است. عرب‌ها می‌گویند؛ الغريق يتشبث بکل حشيش. غريق، به هر شاخه ي خشکيده اي چنگ مي زند تا خود را نجات دهد. اما این دست و پا زدن نجات که نمی‌دهد بیشتر هم غرق می‌کند. آمریکایی‌ها در منطقه شکست خورده‌اند و یقه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را گرفته‌اند. ولی قطعاً نمی‌توانند، اینجا هم نمی‌توانند.{سپاهی، سپاهی، تو نور چشم مایی}

تروریست یعنی چه؟ آیا معنای کلمات با اراده این و آن عوض می‌شود؟! ظلم و عدالت در نزد همه معنای روشنی دارد حال اهل هر جایی باشند. اینها مفاهیم روشن فطری برای بشر دارند و عوض نمی‌شوند. جریان فلسطین، مسئله خیلی روشنی است؛ ملت فلسطین برای دفاع از وطن و حیثیت و استقلال و خانه‌هایشان در مقابل یک دولت بی‌هویت مقاومت می‌کنند. حال بگویید چه کسی متجاوز است؟! فلسطینی‌ها یا این دولت بی‌هویت که از اینجا و آنجای عالم کسانی را آورده و دولت تشکیل داد است؟! آیا دنیا می‌تواند بپذیرد که فلسطینی تروریست است؟! دزدی وارد خانه‌ای می‌شود، مال و نوامیس آن خانه را مورد تعرض قرار می‌دهد، صاحب‌خانه مقابلش می‌ایستد، اقدام‌هایی هم برای جلوگیری از او انجام می‌دهد. حال بگویید، دزد متجاوز است یا صاحب‌خانه؟! آنهتا امروز دارند در دنیا این‌گونه مطرح می‌کنند. می‌گویند، رژیم غاصب اسرائیل حق دارد این کارها را بکند ولی فلسطینی‌ها تروریست‌اند. با هیچ منطق حقوقی و عقلانی جور در نمی‌آید. تروریست آن‌طور که من می‌فهمم این است که فرد یا گروهی که برای رسیدن به مقاصد شوم خود جنایت می‌کنند. این تروریست است و همه هم این را می‌فهمیم. خواهش می‌کنم همه عزیزان تاریخ آمریکا را ورق بزنید و منصفانه هم نگاه کنید، با این معنا آیا آمریکا تروریست نیست؟ اول تروریست جهان آمریکاست. آمریکایی‌ها، 20 سال در ویتنام جنایت کردند. حتی در زمان آن شاه ملعون، هواپیماهای ایران را هم بردند تا بر سر مردم مظلوم ویتنام بمب بریزند. ویتنامی‌ها در جنایت آمریکا، یک‌میلیون 600 تا چهار میلیون کشته دادند، سه میلیون مجروح و 12 میلیون آواره دادند. به‌خاطر تجاوز شوم آمریکا. در هیروشیما و ناکازاکی چه کردند؟ بر سر آنان بمب ریختند و در یک آن یکصد هزار نفر کشته شدند. 120 هزار نفر هم در عرض دو،سه سال از بین رفتند و هنوز هم مردم ژاپن درگیر اثرات آن‌اند. از کدام جنایت بگوییم که دست آمریکا در آن نباشد؟! به بهانه تعقیب القاعده، بعد از حادثه یازده سپتامبر که کار خودشان بود، وارد افغانستان شدند، 18 سال است هنوز آنجایند و برایشان امنیت و آرامش هم نیاوردند. به اعتراف خودشان، خودشان القاعده را درست کردند. مگر خانم کلینتون در انتخابات اخیر نگفت که القاعده دست‌پخت آمریکایی‌ها برای مقاصدشان در افغانستان است. ترامپ اعتراف کرد که داعش را اوباما درست کرد. خودشان این سگ‌ها را وارد میدان کردند و پای خودشان را هم گرفت. آن انفجار هواپیمای مسافربری بر فراز خلیج فارس را آمریکایی‌ها کردند که 290 نفر را تکه‌پاره کردند. به آن فرمانده مجنون هم مدال دادند. به هر کجای عالم نگاه کنید، حضور جنایت‌بار آمریکا را می‌بینید. قضیه یمن چیست؟ مردم می‌گفتند ما منصور هادی را نمی‌خواهیم. رفت پناهنده عربستان شد و آمریکا هم پشتیبانی کرد و مردم مظلوم یمن قربانی شدند. آمریکا تروریست است یا سپاه پاسدارانی که چهل سال است برای حفظ انقلاب و مردم و وطن ایستاده است. شرم نمی‌کنند؟! اگر سپاه پاسداران به سوریه و عراق رفته به درخواست دولت آن کشورها بوده است. خیلی‌ها همان اول ماجرای سوریه نظرشان این بود که کار سوریه تمام است. ایستادند و پیروز شدند. آیا سپاه، این سازمانی که برای استقلال کشورش، حفظ ارزش‌های الهی و اسلامی خودش، خدمت به مردم و در بیرون هم که اشاره کردم، آیا این نهاد تروریست است؟!

این مطلب بسیار خطرناکی است، حتی خود آمریکایی‌ها مخالف‌اند با این مردک ترامپ که آبروی خودش و آمریکا را برده است. ارتش آمریکا مخالفت کرده، چون می‌دانند این کار چه خطری ممکن است برای کل منطقه داشته باشد. اما بدانید سپاه پاسداران در این مسئله ساکت ننشسته و نظامیان آمریکا را که در منطقه‌اند به تصویب مجلس شورای اسلامی تروریست معرفی کرده است. با این حساب امروز عزیزان سپاه در خلیج فارس مستقرند و امروز به سربازان آمریکایی به عنوان تروریست نگاه می‌کنند این خیلی معنا می‌دهد اینها چرا نمی‌فهمند؟! ایران در عراق و فلسطین و سوریه و ... ابزار دارد شما چه دارید در منطقه؟ جز سربازانی که شاید از ماندنشان در منطقه اکنون بیشتر احساس خطر می‌کنند. بعد از این مسئله به سربازانشان هشدار دادند. همه آنچه دارید در معرض تهاجم نیروهای نظامی ما خواهد بود مواظب خودتان باشید. این به نفع شما نیست و قطعاً به ضرر شماست. {ترامپ دیوانه، مرگت باد}

نکته را هم در پایان اشاره می‌کنم؛ عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد. این مسئله موجب انسجام ملی شده است. بنده امروز با لباس خدمت شما آمدم که بگویم ما همه سپاهی هستیم. ما کشورمان را با چنگ و دندان هم شده در مقابل تهاجمات آمریکایی که چهره پلید خود را نشان داده حفظ می‌کنیم و همه سپاهی هستیم. {اینهمه لشگر آمده، به عشق رهبر آمده}{حسین حسین شعار ماست، شهادت افتخار ماست}

ملت ما در کنار نیروهای مسلحش و همه آنهایی که برای حفظ این کشور تلاش می‌کنند قرار دارد و همه با هم‌اند چون می‌دانند نیروهای مسلحش راه عوضی نمی‌روند. تمام هم و غم‌شان مردم و کشور است. این جریان سیل هم نشان داد که همه مردم ما همبستگی دارند. این باعث شد که همدلی‌ها بیشتر شود و با کاری که دشمنان علیه سپاه کردند، جایگاهش بالا رفت. یکی از برکات این نیروهای مسلح در جریان سیل بود. اگر حضور پیدا نمی‌کردند، مردم مشکلات خیلی زیادی پیدا می‌کردند. خدا را شاکریم که در رءس ملت و این نیروها و خدمت‌گزاران، مقام معظم رهبری وجود دارند که واقعاً امروز باید به وجود این رهبری افتخار بکنیم. فکر نمی‌کنم در میان شخصیت‌های اول دنیا، هیچکدام چنین جایگاه والایی داشته باشند. پوتین ابرقدرتی است، وقتی وارد می‌شود، بدون هیچ تشریفاتی می‌گوید اول باید بروم خدمت رهبر معظم انقلاب. اینها چیزهایی را به ما می‌فهماند. باید شکرگزار باشیم و دعا کنیم خدای متعال سایه باعظمت این رهبر عزیز را بر سر ما تا ظهور حضرت ولی‌عصر مستدام بدارد.

خداوندا همه کسانی به این کشور صادقانه و دلسوزانه خدمت می‌کنند نیروهای مسلح، سپاه، ارتش، نیروی انتظامی، مردم، همه و همه، به همه‌شان اجر دنیا و آخرت عنایت بفرما و به همه کسانی که بدی این ملت را می‌خواهند خدایا خودت سزای آنها بده.

روز یازده شعبان، سالروز ولادت جوان برومند حضرت سیدالشهدا (ع)، حضرت علی اکبر (ع) است، این مولود بسیار عزیز را به همه علاقه‌مندان خاندان پیامبر تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. روز جوان هم هست، همه جوانان را توصیه می‌کنم، به‌جای این‌که دنبال این و آن باشند، علی اکبر را الگو و اسوه خود قرار دهند که این خود بالاترین امتیاز برای جوانان ما خواهد بود.

روز 29 فروردین هم روز ارتش جمهوری اسلامی ایران است که در لابه‌لای عرایضم از ایشان تقدیر و تشکر کردیم و جایگاه بسیار خوب ارتش را همیشه ملت ما مورد نظر دارند و همه را بال این نظام می‌دانند. ارتش و سپاه دو بال نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند. شما مردم هم در مواقع حساسی که لازم بوده خود را نشان دهید، همیشه به صحنه آمدید. انشاء الله در راهپیمایی‌ای هم که در پشتیبانی از سپاه تحقق پیدا می‌کند پُرشکوه شرکت خواهید کرد.

باشیم ثواب شهادت را به همه ما عطا بفرماید.

آیت الله نورمفیدی، در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.

 

حضور حضرت آيت الله نورمفيدي نماينده ولي فقيه در استان گلستان و امام جمعه گرگان در راهپيمايي حمايت مردمي از سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران پس از اقامه نماز جمعه

مقدمه: ماه شعبان ماه استغفار است و استغفار یعنی بازسازی و عذرخواهی از خدا و جبران گذشته‌هایی که به شکل دیگر رقم زده شده است.

خطبه اول: آیت الله نورمفیدی در ادامه سلسله گفتار خود از نهج البلاغه، بخشی از خطبه 185 امیرالمومنین (ع) را قرائت کرد و درباره آن سخن گفت:

الرسول الاعظم و اشهد ان محمدا عبده و رسوله الصفي، و امينه الرضي، صلي الله عليه و آله  ارسله بوجوب الحجج، و ظهور الفلج، و ايضاح المنهج:

پيامبر بزرگ ما، گواهي مي‌دهم که محمد (ص) بنده و فرستاده‌اي برگزيده و امين او است. وي را با برهانهایي روشن، و پيروزي بر کفر و شرک و واضح نمودن راه راست فرستاد.

امیرالمومنین درابتدای این خطبها خدا را برای ما معرفی می‌کند و بعد به پیامبر بزرگوار اسلام و فلسفه بعثت ایشان اشاره می‌کند. می‌فرماید که من شهادت می‌دهم که پیامبر بنده خداست و فرستاده اوست که برگزیده اوست یعنی انتخاب شده است. اول به مقام بندگی او اشاره می‌کند و بعد رسالت. گویی که منشاء رسالت رسول خدا بندگی خالصانه پیامبر است. از مقام بندگی آن‌هم حد اعلای بندگی به مقام رسالت نائل شد رسول خدا. همان‌طور که در تشهد نماز هم همین‌طور اول به مقام بندگی پیامبر و بعد به مقام رسالت او شهادت می‌دهیم. اصلاً فلسفه خلقت آدم برای بندگی است.

و ما خلقت الجنّ و الإنس إلاّ لیعبدون(ذاریات/56): و من جن و انس را نيافريدم مگر براى اينكه عبادتم كنند.

این مسئله بسیار مهمی است و اساس همه مسائل است. همه انسان‌ها بنده‌اند. اکثریت مردم بنده چیزهای دیگرند؛ بنده مقام و ثروت و شهوت و هوای نفس خود هستند. همه بنده‌اند نمی‌توانید در هیچ زمانی کسی را پیدا کنید که بنده نباشد. انبیاء آمده‌اند که بشر را از بندگی‌های دیگر رها کنند و بنده خدا کنند.

امیرالمومنین (ع) می‌فرمایند؛

إِلَهِی کَفَی بِی عِزّاً أَنْ أَکُونَ لَکَ عَبْداً وَ کَفَی بِی فَخْراً أَنْ تَکُونَ لِی رَبّاً:

خدايا مرا اين عزّت بس است كه بنده تو باشم، و برايم اين افتخار كافى است كه تو پروردگار من باشى.

ببینید هر بندگی برای انسان ذلت می‌آورد جز بندگی خداوند که عزت و افتخار است.

انبیاء برای همین آمده‌اند که انسان را از بندگی‌های دیگر نجات دهند و بنده خدا کنند.

وَيَضَعُ عَنْهُمْ إِصْرَهُمْ وَالْأَغْلَالَ الَّتِي كَانَتْ عَلَيْهِمْ(اعراف/157):

و احکام پر رنج و مشتقی را که چون زنجیر به گردن خود نهاده‌اند از آنان برمی‌دارد (و دین آسان و موافق فطرت بر خلق می‌آورد).

خداوند وقتی می‌خواهد پیامبر را معرفی کند می‌فرماید پیامبر آمده زنجیرها را از دست و پای بشر باز کند. زنجیرهای بندگی غیر خدا را. بنابرین اصلاً فلسفه وجودی آمدن انسان به دنیا این است که در این مسیر حرکت کنیم که نهایت کمال انسان در بندگی خداست. اگر از شما سئوال شد که برای چه به دنیا آمده‌ایم؟ بگویید انسان به روی زمین آمده است که با انتخاب خودش که می‌تواند بنده هوای نفس و ثروت و علم و قدرت و ... باشد، بنده خدا باشد. فرق انسان با ملائکه در همین است که حق انتخاب دارد و به انتخاب خود می‌تواند بنده خدا باشد یا غیر خدا. این یعنی کامل‌ترین آفریده خدا که با انتخاب بندگی خدا از ملائکه هم بالاتر می‌رود. ملائکه هم بنده خدا هستند اما دیگر حق انتخاب دیگری ندارند ولی انسان با انتخاب خودش بنده خدا می‌شود. مثل گل، گل خیلی خوب است زیباست اما خودش در گل بودنش دخالتی نداشته است همین‌طور گل آفریده شده است. ملائکه هم وجودشان گل است، چون قدیس‌اند اما به انتخاب خودشان نیست خدا این‌گونه آنها را آفریده است. اما انسان اگر همه بندگی‌ها را کنار بزند و بندگی خدا را انتخاب کند قدم بر فرق ملائکه می‌گذارد. لذا وقتی امیرالمومنین پیامبر را معرفی می‌کند می‌فرماید: و اشهد ان محمدا عبده و رسوله الصفي؛ من شهادت می‌دهم پیامبر بنده خداست و چون بنده خالص اوست خدا او را انتخاب کرده است. صفی، یعنی برگزیده و این‌که به پیامبر می‌گویند مصطفی یعنی انتخاب شده. 

و امينه الرضي؛ خدا بالاخره امینی بر روی زمین می‌خواست امینی که مورد رضایت ذات اقدس الهی باشد. پیامبر را این‌گونه بشناسیم. وقتی خداوند در قرآن می‌فرماید:

لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ(احزاب/21): قطعا براى شما [در اقتدا] رسول خدا سرمشقى نيكوست.

بهترین الگوی شما پیامبرتان است. در چه چیزی باید پیروی کنیم؟ امتیاز پیامبر چه بوده است؟ بنده خدا بوده است. هیچ حاکمیتی بر وجود پیامبر جز خدا نبوده است. در طول زندگی باید پیرو رسول خدا باشیم و بنده خدا. ماه رمضان نزدیک است. روزه‌ای که می‌گیرید نشانه بندگی است. در روزهای بلند تشنه می‌شوی آب نمی‌نوشی گرسنه می‌شوی، غذا نمی‌خوری. این جلوه بندگی است و باید تقویت شود. باید یاد خدا باشیم تا مقام بندگی را در حد توانمان به دست آوریم. آمدیم دنیا برای همین. فلسفه وجودی ما این است که به اختیار خودمان به این مقام برسیم.

خدایا ما را در راه بندگی‌ات ثابت و استوار و محکم قرار بده.

خطبه دوم: آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم گفت: اول امسال تقریباً اکثریت کشور گرفتار این سیل پُرخسارت شد. استان ما هم درگیر این سیل ویران‌گر شد و هنوز هم گریبان استان ما را رها نکرده و هنوز هم بعضی شهرهای ما آب‌گرفتگی دارد مثل آق‌قلا و گمیشان. بهرحال در این سیل همه نیروها و مقامات کشوری و لشکری و دولت حضور پیدا کردند، آمدند و مشکلات را از نزدیک دیدند. ارتش و سپاه و نیروی انتظامی و در رأس همه رهبر معظم انقلاب. این هماهنگی و همدلی و کمک‌رسانی قابل تقدیر و تشکر است و باز هم مجدداً از همه کسانی که زحمت کشیدند و کاری انجام دادند تشکر می‌کنم. مخصوصاً در سیزدهم فروردین رهبر معظم انقلاب همه کسانی که در مدیریت بحران این سیل به حضور خواستند و تا گزارش جامعی از روند مدیریت سیل بگیرند.  مدیریت چنین سیلی، طبیعی است که مشکلاتی هم دارد و ضعف‌هایی هم باشد و باید بررسی شود خدایی‌نکرده کوتاهی بوده باشد مسئله دیگری است. در این حادثه آنهایی که در بیرون مرزهای ایران نشسته‌اند، بعضی‌ها شروع کردند به سیاه‌نمایی کردن، درحالی‌که مردم دیدند که مدیران در این حادثه حضور داشتند. آنها شروع کردند به مچ‌گیری و نظام و دولت را زیر سئوال بردند. متأسفانه در داخل هم بعضی با آنها هم‌نوا شدند. این نهایت بی‌انصافی است، به‌جای تسکین آلام مردم و امیدوار کردن مردم با تهمت زدن و حرف‌های بی‌اساس باعث شدن بنزینی بر آتش مردم بریزند و شعله‌ورتر کنند. امروز دنیا مثل کف دست می‌ماند مثل یک دهکده است. مگر در دنیا این حوادث اتفاق نمی‌افتد در همه جهان این اتفاقات می‌افتد مگر آنها چه می‌کنند که دولت و نظام ما نکرد. 15 سال قبل در پورتوریکو آمریکا، سیل و توفانی به آنجا حمله کرد. امروز بعد از 15 سال، هنوز برق بخشی از آنجا قطع است و عده‌ای حتی رها کردند و از آنجا رفتند، در امید اینکه مسئولان آمریکایی بیایند و از نزدیک وضع انها را ببینند و شاهد باشند. 

در اینجا که خیلی از مسئولان کشوری آمدند و از نزدیک دیدم و هنوز هم هستند و مشغول کارند. حتی دستگاهی را از آبادان سه قسمت کردند و با سه هواپیما فرستادند تا رودخانه را لایروبی کند. با اینهمه کار و تلاش به‌جای اینکه تشکر شود سیاه‌نمایی می‌کنند. شما که مفتون غرب‌اید و غرب برایتان آرمان و شهر فاضله است آنجا بعد از 15 سال منطقه‌ای هنوز از آثار سیل خلاص نشده‌اند. خسارات سیل امسال خیلی از استان‌های کشور را در بر گرفت و از ناحیه همه تلاش و دلسوزی ابراز شده و همه دارند تلاش می‌کنند باری از دوش مردم برداشته شود. تشکر لازم نیست اما سیاه‌نمایی نکنید. خسارات بسیار سنگین است و همان‌طور که در جنگ اگر مردم نبودند نیروهای رسمی نمی‌توانستند پیروز شوند اینجا هم مردم در صحنه بودند و باز هم نیاز است مردم باشند.

یکشنبه هفته آینده اول ماه شعبان است. ماه شعبان ماه رسول خداست. در بعضی روایات از قول رسول خدا هست که می‌فرمایند؛ رجب ماه خداست، شعبان ماه من است و رمضان ماه امت من است. ماه بسیار بابرکتی است و ماهی است که انسان خود را آماده کند برای ماه رمضان. آنچه که در این ماه بسیار تأکید شده است روزه است. استغفار در این ماه سفارش شده است. استغفار یعنی بازسازی به زبان نباید باشد باید ببینیم گذشته ما چگونه بوده اگر کارهایی بوده که ما را به خدا نزدیک کند باید شکر کنیم اما اگر کارهایی بوده که از مقام قرب دورمان کرده باید در خانه خدا برویم و عذرخواهی کنیم و خود را بازسازی کنیم تا شایستگی این را پیدا کنیم که فردای قیامت شامل لطف و رضوان الهی قرار گیریم. به نظر من معنای استغفار بازسازی است، خرابی‌ها را باید جبران کنیم. در خانه خدا هم خیلی سخت نیست. خدا مثل ما انسان‌ها نیست که اگر از ما کسی چیزی خلاف میلش ببیند تا ابد هم کینه ما را از دل بیرون نکند. خدا سریع‌الرضاست. خیلی زود از بنده‌اش راضی می‌شود. استغفار یعنی بازسازی و عذرخواهی از خدا و جبران گذشته‌هایی که به شکل دیگر رقم زده شده است. پیامبر اسلام (ص) فرموده است؛

انَّهُ لَيُغَانُ عَلَي قَلْبِي وَ إِنِّي لَأَسْتَغْفِرُ اللَّهَ فِي كُلِّ يَوْمٍ سَبْعِينَ مَرَّةً:

گاهی قلبم کدر می‌شود و من همیشه به استغفار الهی مشغولم.

گاهی دل مرا هم ابر می‌گیرد یعنی آن مقام عبودیت رنگ می‌بازد گاهی دل مرا هم ابر می‌گیرد و من هر شبانه‌روز، هفتاد بار استغفار می‌کنم. ماه شعبان ما استغفار است. ماه صدقه و دستگیری از نیازمندان است. حالا این حادثه‌ای که پیش آمده فرصتی است که ما خود را نشان بدهیم. ماه توجه به مسائل اخلاقی است اگر رذائل اخلاقی؛ کبر، حسد، بدگویی از دیگران در وجود ما هست، اینها همه مار و عقرب است باید برای آن چاره‌ای اندیشید.

روز سوم شعبان ولادت سرور و سالار همه آزادگان و شهدای عالم حضرت اباعبدالله الحسین است و روز پاسدار هم هست. چه روز خوبی را برای این برادران حضرت امام (ره) انتخاب کردند امیدواریم که پیوندی که بین این عزیزان و امام حسین (ع) هست عمیق‌تر شود و انشاء الله برای حفاظت از انقلاب و ارزش‌های انقلاب موفق‌تر باشند.

چهارم شعبان هم سالروز ولادت علمدار رشید و بی‌نظیر کربلا حضرت ابوالفضل العباس (ع) است و هم‌چنین روز جانباز و باز چه روز خوبی را برای جانبازان انتخاب کردند. جانباز عزیز کربلا قمر بنی هاشم که در راه دفاع از امام و دین دو دستش را فدا کرد. انشاء الله جانبازان عزیز ما در تأسی از این بزرگ‌مرد تاریخ کربلا همیشه موفق و موید باشند.

پنجم ماه شعبان هم سالروز ولادت حضرت امام سجاد، زین العابدین (ع) است. شخصیت بسیار عظیم‌الشأنی که بعد از حادثه کربلا، راهی برایش باقی نمانده بود جز دعا و رفتن به در خانه خدا با دعاهایی که در صحیفه سجادیه، زبور آل محمد و دعای مکارم اخلاق و رساله حقوق. خیلی حرف‌ها زده این امام همام در قالب دعا. بسیاری از مسئولیت‌های اجتماعی و دینی، مسائل اخلاقی و معارف دینی را در قالب دعا بیان نمودند. این ماه و ورود این ماه و این روزهای مبارک را به محضر مقدس حضرت ولی عصر  ارواحنا لتراب مقدمه الفدا تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. انشاء الله خداوند پیوند ما را با بیت رسالت روز به روز مستحکم‌تر بگرداند.

روز 21 فروردین سالروز شهادت سردار رشید سپاه اسلام، صیاد شیرازی، فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی بود. مردی بود که هم رابطه بسیار عمیق و وثیقی با خدای متعال داشت اهل عبادت و زاری و تزرع به درگاه خدا بود هم مرد رزم. خودش می‌گفت من بی‌قرار شهادتم. او اگر شهید هم نمی‌شد این نیت خودش خیلی بزرگ است. در دعای افتتاح ماه مبارک رمضان یکی از چیزهایی که می‌خواهیم همین است؛

و قتلا فی سبیلک فوفق لنا:

خدایا شهادت در راه خود را نصیب ما بگردان.

به آرزوی نهایی خودش هم رسید و در جوار رحمت و رضوان الهی هم قرار گرفت. امیدواریم خداوند متعال همه شهدا را با شهدای کربلا محشور بگرداند و انشاء الله به ما یا شهادت یا با نیتی که داشته باشیم ثواب شهادت را به همه ما عطا بفرماید.

آیت الله نورمفیدی، در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.