مقدمه: جامعه اسلامی و زنان مسلمان نباید تحت تأثیر تبلیغات شیطانی دیگران قرار گیرند و باید با حجاب خود نشان بدهند که آن فرهنگ و تفکر غلط را قبول نداریم و امتیاز زن به دانش و ایمان و عمل صالح و خدمت‌گزاری به جامعه و جهاد در راه خداست نه زیبایی‌های ظاهری و بی‌حجابی.

خطبه اول: آیت الله نورمفیدی در ابتدای خطبه اول، خطبه 185 نهج‌البلاغه امیرالمومنین (ع) را قرائت کرد و به تفسیر آن پرداخت و گفت:

وَ لَوْ فَكَّرْتَ فِي مَجَارِي أَكْلِهَا وَ فِي عُلْوِهَا وَ سُفْلِهَا وَ مَا فِي الْجَوْفِ مِنْ شَرَاسِيفِ بَطْنِهَا وَ مَا فِي الرَّأْسِ مِنْ عَيْنِهَا وَ أُذُنِهَا لَقَضَيْتَ مِنْ خَلْقِهَا عَجَباً وَ لَقِيتَ مِنْ وَصْفِهَا تَعَباً فَتَعَالَى الَّذِي أَقَامَهَا عَلَى قَوَائِمِهَا وَ بَنَاهَا عَلَى دَعَائِمِهَا لَمْ يَشْرَكْهُ فِي فِطْرَتِهَا فَاطِرٌ وَ لَمْ يُعِنْهُ عَلَى خَلْقِهَا قَادِرٌ:

اگر در مجارى خوراك او در بالا و زير و درون تن و اضلاع شكمش و چشمى و گوشى كه بر سر او نهاده شده بنگرى و تفکر کنی، از آفرينش او در شگفت خواهى شد. و در توصيف آن به رنج خواهى افتاد. پس بزرگ است، خداوندى كه مورچه را بر روى دست و پاهايش برپاى داشت و بر ستون‌هاى بدنش قرار داد. در آفريدن آن هيچ آفريننده‌اى با او شريك نبود و توانمندى ياريش ننموده است.

کلمات نورانی امیرالمؤمنین (ع) است. انشاء الله خداوند به همه ما توفیق دهد، با عمق جانمان با دلمان و با عقلمان گوش بدهیم و انشاء الله تحت نورانیت این کلمات هدایت و راهنمایی شویم. در خطبه‌های قبل عرض کردم که امیرالمومنین برای این‌که ما را به خدا نزدیک کند و درس خداشناسی بدهد، آفرینش مورچه را که حیوانی بسیار کوچک است مطرح کرده و برای ما بیان می‌کند.

اگر فکر خود را به کار بیندازید درباره مجاری خوردن این مورچه، حلقوم و مری و معده و روده‌ها و بعد هم قوه دافعه که دفع می‌شود. امیرالمومنین می‌فرماید این موجود کوچک همان مجاری اکل را دارد. امام (ع) اینجا برای اینکه ما را خداشناس کند، این مصنوعات خداوند را تبیین و شرح می‌دهد. در ادامه می‌گوید به بالا و پایین مورچه نگاه کنید و به ظرافت آفرینشش. شراسیف؛ دنده‌های نرم اطراف شکم است که حضرت به آن اشاره می‌کند که در آفرینش مورچه چقدر ظریف است. سر مورچه شاید به‌سختی دیده شود اما خداوند در آن چشم و شاخک و ... قرار داده است. به وسیله شاخک‌ها با هم ارتباط برقرار می‌کنند و به یکدیگر پیام می‌دهند. اگر در این جزئیات آفرینش دقت کنید شگفت‌زده می‌شوید که خداوند همان چیزهایی که در حیوان‌های بزرگ مثل فیل و کرگدن و ... قرار داده همه آنها به شکلی کوچک یا به شکلی دیگر در وجود این حیوان کوچک قرار داده شده است. آیا همه دانشمندان جهان جمع شوند می‌توانند چنین چیزی را بیافرینند با همه این دقت‌ها؟! جالب است در این رابطه در عبارات قبلی امیرالمؤنین (ع) جمله‌ای دارد که دانه‌ها را که به لانه می‌برد در آنجا آماده و مهیا می‌کند در جایگاه خودش برای استفاده در آینده در زمستان و سرما. از کجا این را آموخته که اگر دانه گندم به همین شکلی که هست برود در لانه و روی خاک ممکن است سبز بشود و دیگر به درد غذای مورچه نمی‌خورد، چه‌کار می‌کند این حیوان ریز؟ دانه گندم را نصف می‌کند وقتی آنجا می‌برد آماده می‌کند. برای اینکه سبز نشود آن را نصف می‌کند و دانه گندم وقتی نصف شود دیگر سبز نمی‌شود. در میان این دانه‌ها تخم گشنیز نصف هم شود سبز می‌شود اما تخم گشنیز را که می‌برد آنجا، چهار قسمت می‌کند تا سبز نشود و در این صورت است که سبز نمی‌شود. اگر ران ملخی را مورچه‌ای گرفته و می‌خواهد ببرد داخل لانه و زورش نمی‌رسد، تعاون می‌کنند و مورچه‌ها و با هم آن را به داخل لانه می‌برند. پس تعجب می‌کنید اگر به این فکر کنید و نمی‌توانید و به رنج می‌افتید اگر خواسته باشید این را توصیف کنید به سادگی نمی‌شود. موریس مترلینگ شاید سال‌ها روی آفرینش مورچه مطالعه کرده و نتایج تحقیقاتش را به نام مورچگان نوشته و آنجا توضیحاتی داده و تازه نتوانسته به همه عوالم مورچه دست پیدا کند. هرچه هم تحقیق کنند نمی‌توانند بفهمند که مورچه حرف می‌زند و تکلم دارد. علم بشر به این نمی‌رسد اما قرآن وقتی داستان حضرت سلیمان و سپاهیانش را نقل می‌کند.

حَتَّى إِذَا أَتَوْا عَلَى وَادِ النَّمْلِ قَالَتْ نَمْلَةٌ يَا أَيُّهَا النَّمْلُ ادْخُلُوا مَسَاكِنَكُمْ لَا يَحْطِمَنَّكُمْ سُلَيْمَانُ وَجُنُودُهُ وَهُمْ لَا يَشْعُرُونَ(نمل/18):

تا آنگاه كه به وادى مورچگان رسيدند مورچه‏ اى [به زبان خويش] گفت اى مورچگان به خانه‌هايتان داخل شويد مبادا سليمان و سپاهيانش نديده و ندانسته شما را پايمال كنند.

مورچه‌ای دادش بلند می‌شود که آی مورچه‌ها بروید داخل لانه‌هایتان که سلیمان با لشکرش دارند می‌آیند که اگر به خانه‌هایتان نروید زیر سم سپاهیان سلیمان له می‌شوید. به حضرت سلیمان هم توهین نمی‌کند می‌گوید غافل‌اند، متوجه میستند که شما زیر دست و پایشان هستید که اگر بدانند شما را آسیب نمی‌زنند.

بعد امیرالمؤمنین می‌فرماید: فَتَعَالَى الَّذِي أَقَامَهَا عَلَى قَوَائِمِهَا وَ بَنَاهَا عَلَى دَعَائِمِهَا ؛ خدای متعال بزرگ و بلند مرتبه است که این حیوان را بر روی پاهایش استوار کرده است و دَعَائِم، ستون است و می‌فرماید که خداوند متعال ساختمان بدن این حیوان را بر آن ستون‌ها که پاهایش است بنا کرده است. لَمْ يَشْرَكْهُ فِي فِطْرَتِهَا فَاطِرٌ ؛ و خداوند هیچ شریکی هم در آفرینش این مورچه نداشته است. وَ لَمْ يُعِنْهُ عَلَى خَلْقِهَا قَادِرٌ: هیچ قادر و قدرتمندی هم نبوده که خدای متعال را کمک کند. پس خداوند متعال خدای یگانه و وحید است. بشر هم خلق می‌کند اما خلق بشر تفاوت دارد. بشر ترکیب می‌کند چیزهای مختلف را جمع می‌کند و چیز جدید را درست می‌کند. از مخلوقات خدا کمک می‌گیریم و کنار هم جمع می‌کنیم مثلاً ماشین را درست می‌کنیم. این از عدم چیزی را به‌وجود نمی‌آورد و فقط ترکیب می‌کند. خلقت خدا از عدم به وجود است است از نیستی به هستی است.

انشاء الله خداوند متعال به همه ما توفیق دهد این کلمات امیرالمؤمنین را از صمیم دل گوش کنیم انشاء الله به خدا نزدیک‌تر شویم، خداشناس‌تر شویم. خدا به دلمان بنشیند که اگر به دل بنشیند اثر می‌کند اما اگر خدا به دل ننشیند اثر نمی‌کند.

خطبه دوم:

آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم گفت:

امروز روز جمعه 21 تیرماه است. در چنین روزی در سال 1314 یعنی حدود 80 سال قبل، حادثه‌ای در کشور و در کنار مرقد حضرت ثامن‌الحجج(ع) در مسجد گوهرشاد اتفاق افتاد. رضا خان وقتی حجاب را ممنوع کرد، ملت مسلمان ایران، علماء و مردم با کشف حجاب مخالفت کردند. در مسجد گوهرشاد مردم بر علیه کشف حجاب اجتماع کرده بودند که مأموران دژخیم رضا خانی ریختند آنجا و مسجد را حمام خون کردند. حادثه، حادثه بزرگی بود، چرا که حجاب از نظر اسلام و قرآن، مسئله خیلی مهمی است. امروز خیلی تهمت‌ها و افتراها مطرح می‌شود ولی حدأقل نکته‌ای را می‌توانم اشاره کنم که تجربه این کار است. چه شد؟ این کشف حجاب در جامعه بشری چه بازدهی داشته است؟ اگر واقعاً دقت کنیم و منصفانه بخواهیم بگوییم، شخصیت زن را به‌طور کلی از این راه له و لگدکوب کردند. متأسفانه امروز در جوامع امتیاز زن شده است به‌اصطلاح مسائل ظاهری و اینها. آیا واقعاً این به شخصیت زن توهین نیست که زن فکر کند که امتیازش در ظاهر و بدن و جسم اوست و در اینکه خودش را هرچه بیشتر در ظاهر مطرح کند! این بدترین توهین به مقام زن است. یکی از معانی حجاب این است که شخصیت زن به این نیست. آیات شریفه قرآنی را ببینید آنچه که برای مرد امتیاز است برای زن هم امتیاز است. اگر علم برای مرد امتیاز است برای زن هم امتیاز است، اگر ایمان برای هردوست و اگر جهاد در راه خدا برای هر دوست. اصلاً امتیاز انسان برای این چیزها نیست. مگر ما تابلو هستیم؟! امتیاز انسان به چیزهایی است که دیگر است و مرد و زن هم در آن برابرند. ادیان، اسلام و قرآن این را نشان می‌دهد که زن و مرد فرق نمی‌کند و آنچه برای یکی امتیاز است برای دیگری هم امتیاز است. اما آنها که حجاب را کنار گذاشتند برای این بود که شخصیت زن به اینجا منتهی شود که امتیاز زن به زیبایی ظاهری و این حرف‌ها باشد. حجاب از ضروریات و مسلمات دین ماست و بنابرین مقتضی است که جامعه اسلامی و زنان مسلمان تحت تأثیر تبلیغات شیطانی دیگران قرار نگیرند و با حجاب نشان بدهند که آن فرهنگ و تفکر غلط را قبول نداریم و امتیاز زن به دانش و ایمان و عمل صالح و خدمت‌گزاری به جامعه و جهاد در راه خداست. امیدواریم این فرهنگ اسلامی انشاء الله در جامعه ما به‌طور کلی رعایت شود.

روز یکشنبه روز 11 ذی‌القعده روز ولادت ثامن‌الحجج، علی‌بن موسی‌الرضا (ع) است. انشاء الله خداوند توفیق دهد، اگر می‌توانیم در جوار مرقد نورانی حضرت ثامن الحجج مشرف باشیم و اگر نه از راه دور و از عمق دل و جانمان، ارتباط معنوی با حضرت رضا (ع) برقرار کنیم. به تعبیر مقام معظم رهبری اگر خواسته باشیم در یک جمله امام رضا را معرفی کنیم این است که امام رضا (ع) مبارز خستگی‌ناپذیر دردوران امامت. در حالی‌که ممکن است بعضی‌ها فکر کنند که چه مبارزه‌ای؟! امام رضا که رفت و در دربار مستقر شد، نبردی نداشت! نه، اصلاً سبک زندگی امام رضا (ع) در دوران امامت خود، بیان سبک زندگی اسلامی در مقابل آن سبکی بود که حاکمان جور و ظلم به‌وجود آورده بودند و این خودش بزرگ‌ترین مبارزه بود. از نظر رفتار، اخلاق، منش و سبک زندگی، به شکلی بود که هرکه نگاه می‌کرد به زندگی امام رضا (ع) و از آن طرف به زندگی مأمون یا هارون نگاه می‌کرد کاملاً روشن بود و می‌فهمید که خیلی با هم متفاوت‌اند. در تمام دوران امامتش یکی از کارهای بسیار مهم همه امامان ما، مخصوصاً امام رضا (ع) این بود که نشان بدهند اینها که اینها درست کرده‌اند، اسلامی نیست. همین هم دشمن جان امام رضا (ع) شد. معمولا در دربارهایی که زندگی می‌کردند توده‌های مردم جایی نداشتند و کسی آنها را راه نمی‌داد به آنجا که با آنها همنشین شود اما امام رضا(ع) در تمام مسیر و در وقتی هم که به دربار رفت، گفت همه بیایند کنار سفره بنشینند. حتی غلام و برده‌ها را کنار خود می‌نشاند. این یعنی مبارزه. بعضی‌ها هم تحمل نکردند و بعضی هم دوستانه از منظر ایراد گفتند که درست نیست با اینها همسفره شوید. حضرت فرمودند خدای ما و پدر و مادر ما و پیغمبر ما یکی نیست و فردای قیامت هم در نزد خدا به عمل نگاه می‌کنند نه چیز دیگری، این یعنی مبارزه و درگیری. در زمینه‌های دیگر هم مبارزه کرد. انشاء الله امیدواریم، خداوند متعال، کشور ما و ملت ما را در جوار امام رضا (ع) از خطرهایی که در نظر گرفتند دشمنان ما و می‌خواهند به ملت ایران لطمه بزنند و این چیزها را از ما بگیرند، انشاء الله تیرشان به سنگ بخورد و ملت ایران در پیروی از اهل بیت عصمت و طهارت در این مسیر محکم بایستد تا انشاء الله به نتیجه نهایی برسد.

چند مسئله هم هست که اشاره اجمالی بکنم. چهار، پنج سال است مسائلی را در یمن برای مردم مسلمان به‌وجود آوردند. حملات عربستان سعودی که به یمن شروع شد، شاید همه فکر می‌کردند که کشور فقیر و بیچاره یمن در مقابل این‌همه پول و سلاح و امکاناتی که عربستان سعودی دارد و پشتیبانی آمریکا و دیگران، می‌خواهند چه کار کنند؟! چهار، پنج سال است این تجاوز ادامه پیدا کرده و حالا معلوم شده که نه، همه‌چیز با پول و اسلحه و جایگاه‌های بین‌المللی و ... نیست. بالاخره چیزهای دیگری هم کارگر است و خوب هم کارگر است و اکنون به جایی رسیده است که متحد اصلی عربستان که امارات است حالا دیگر یواش‌یواش خود را از این صحنه خارج می‌کند. این نشانه پیروزی یمن است. متحد اصلی عربستان، می‌گوید که می‌خواهم نیروهایم را از یمن خارج کنم و شروع به خروج کرده است. چرا؟ چون هرچه کرده‌اند دیگر به جایی نرسیدند. سالی 16 میلیارد دلار امارات در یمن خرج کرده است، خدا لعنتشان کند. اگر این مبلغ را صرف امور کشورهای اسلامی می‌کردند چقدر می‌توانست خوب باشد. بالأخره، انصار الله و ارتش یمن، بعضی از جاهای عربستان را کوبیدند و آنها وحشت کردند که اگر این کار را با امارات شروع کند این کارها را، با یک موشک همه اقتصادش به‌هم می‌ریزد. امارات هم ترسیده و ترس برادر مرگ است. اختلافاتی هم بین عربستان و امارات پیش آمده است. می‌دانید که در جهنم همیشه اختلاف است و این زندگی‌ها جهنمی است. می‌خواهم بگویم، ایستادگی و مقاومت ملت‌ها در برابر هر قدرتی که باشد، نتیجه می‌دهد. آمریکا، بیست سال در ویتنام از زمین و هوا کوبید و تا توانست این مردم بی‌گناه را کشت اما بعد از بیست سال، دست از پا درازتر عقب نشست و رفت. این را بدانیم که ملت ایران هم اگر در برابر این فشارهایی که دارند بر ما وارد کنند، در مقطع تاریخی مهمی قرار داریم، خدایی‌نکرده اگر منفعل شویم، مسلط می‌شوند و آن وقت هر کاری دلشان بخواهد می‌کنند اما اگر بایستیم در مقابل این فشارها که البته درگیری و مشکلات دارد، آن وقت پیروز می‌شویم. امیدواریم که بخاطر مقاومت ملت ایران و شهدای وارسته‌ای که در راه این انقلاب جان خود را فدا کردند و به احترام خون شهیدان و عنایت حضرت حق و پشتیبانی ذاتیه و دعای امام زمان (عج) این مرحله بتوانیم پشت سر بگذاریم، همان‌طور که هشت سال جنگ تحمیلی را پشت سر گذاشتیم. قطعاً راه همین است.

در مسئله بیرون رفتن آمریکا از برجام هم کوتاه بگویم که ما به‌هیچ‌وجه تخلف نکردیم. آن تعهد و قرارداد بین‌المللی را که هفت کشور همه امضاء کردند ما متعهد بودیم. آمریکایی‌ها خارج شدند، اروپایی‌ها هم آمدند وسط و هی وعده دادند اما وعده‌هایی که دادند آن‌ها هم متأسفانه عمل نکردند. حالا از آمریکا می‌ترسیدند اینقدر منفعل بودند اینهمه کشور که قاره‌ای هستند. وعده‌هایی دادند که عملی نکردند، بیش از یک سال صبر کردیم و دیدیم که همه‌اش حرف است. پس چه کار می‌کردیم؟! این را به هر عاقلی عرضه می‌کردیم به ما می‌گفت حق با شماست. با زورگویی که در همه دنیا زورگویی می‌کند چه باید می‌کردیم؟! این را خود مفاد برجام هم اجازه می‌داد، برخی تعهدات را گفتیم عمل نمی‌کنیم. برای اینکه اینها سر عقل بیایند و عملاً و درست به میدان بیایند نه اینکه هی حرف بزنند ما را بخواهند سرگردان کنند. امیدواریم که اینجا هم ایستادگی و مقاومت اینها را حدأقل اروپایی‌ها را سر عقل بیاورد که با ملتی مثل ایران این‌طور عمل نکنند و واقعاً به میدان بیایند و عمل کنند به وعده‌هایی که می‌دهند.

امیدوارم خداوند متعال، کشور ما، ملت ما و نظام ما را انشاء الله در همه مقاطع و خطراتی که ممکن است برای ما پیش بیاید انشاء الله کشور ما را نجات دهد.

آیت الله نورمفیدی، در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.

مقدمه: مردم همکاری کنند و اظهارنامه‌های مالیاتی خود را روشن و شفاف تکمیل کنند و به موقع تحویل بدهند، مسئولان مالیاتی هم باید اعتماد کنند؛ مالیات برای اداره کشور است.

خطبه اول:آیت الله نورمفیدی در ادامه سلسله بحث‌های خود از نهج‌البلاغه امیرالمومنین (ع)، بخش دیگری از خطبه 185 را قرائت کرد و به تفسیر آن پرداخت:

انْظُرُوا إِلَى النَّمْلَةِ فِي صِغَرِ جُثَّتِهَا وَ لَطَافَةِ هَيْئَتِهَا لَا تَكَادُ تُنَالُ بِلَحْظِ الْبَصَرِ وَ لَا بِمُسْتَدْرَكِ الْفِكْرِ كَيْفَ دَبَّتْ عَلَى أَرْضِهَا وَ صُبَّتْ عَلَى رِزْقِهَا تَنْقُلُ الْحَبَّةَ إِلَى جُحْرِهَا وَ تَعُدُّهَا فِي مُسْتَقَرِّهَا تَجْمَعُ فِي حَرِّهَا لِبَرْدِهَا وَ فِي وِرْدِهَا لِصَدَرِهَا مَكْفُولَةٌ بِرِزْقِهَا مَرْزُوقَةٌ بِوَفْقِهَا:

نگاه كنيد به مورچه با كوچكى جثّه و نازكى اندامش كه بنگاه با گوشه چشم ديده نمى‏‌شود و به انديشه درك نمى‏‌گردد، چگونه مسير خود را مى‏‌پيمايد، و براى به‌دست آوردن روزي‌اش مى‏‌شتابد، دانه را به لانه‏اش انتقال مى‏ دهد و آنرا در انبارش (براى روز سختى) آماده مى‏‌گذارد، در تابستان براى زمستان و هنگام آمدن (روزهاى گرم) براى وقت بازگشتن (روزهاى سرد) دانه‏‌ها را گرد مى‏‌آورد، خداوند ضامن روزي‌اش بوده، مناسب حال راه روزيش را گشاده است.

امیرالمومنین (ع)، در این خطبه به توحید و خداشناسی پرداخته است که اساس همه ادیان آسمانی است. او در ادامه مباحث توحیدی و معرفتی، اشاره می‌کند که به صنع بسیار دقیق عالم خلقت و به ما می‌گوید تفکر  کنید و بیندیشید در خلقت مورچه که حیوانی بسیار کوچک است و خیلی از اعضای بدنش به چشم نمی‌آید. چشم و گوش و دستگاه گوارش و ... دارد که به چشم نمی‌آید ولی در فضایی به این کوچکی، خدای متعال آنچه را که در حیوانات بزرگ مثل فیل قرار داده، قرار داده است. خداوند متعال آنچه که یک حیوان بزرگ برای زندگی و حیات نیاز دارد، در مورچه به این کوچکی قرار داده است. دقت کنید در این مسائل و تفکر کنید و نظر بیندازید. نگاه کنید به مورچه. نگاهی که ما می‌کنیم معمولاً سرسری است. با اینکه جثه‌اش خیلی کوچک است، هیئت و شکل و شمایلش هم خیلی لطیف و ظریف است. نمی‌شود با چشم غیر مسلح، خیلی از اعضای بدن مورچه را دید، چشم مورچه را نمی‌توانید ببینید، متوجه چگونگی شامه‌اش نمی‌شوید. فکر انسان که همیشه به دنبال کشف اسرار است، هرچقدر هم جلو برود و طلب کند و بخواهد درک کند که چه خبر است، به آن نمی‌رسد. ظرافت‌هایی که امیرالمومنین (ع) در این جمله‌ها به آن اشاره می‌کند، واقعاً باید انسان را به تفکر وادارد. این حیوان کوچک، در کوهستان‌ها و جنگل و زمین‌های پست و بلند در حال تکاپوست. مورچه هم در زمین حق دارد و فقط من و شما نیستیم که حق داریم. صُبَّتْ عَلَى رِزْقِهَا؛ شارحان نهج‌البلاغه به سه صورت ذکر کرده‌اند؛ صُبَّتْ، صَبَت، ضَنَّت.

صُبَت، یعنی ریخته می‌شود. اگر جایی انبار گندم باشد، مورچه می‌ریزند آنجا بر سر رزق خود. اگر ضَنَّت باشد که در برخی نسخه‌های نهج‌البلاغه آمده است؛ یعنی چگونه بخل می‌ورزد بر سر روزی خود. اگر دانه گندمی را بخواهد به خانه خود برساند اگر صد بار هم از او بگیری باز تلاش می‌کند آن دانه را می‌گیرد و به منزلش می‌برد؛ آنی را که روزی اوست از دست نمی‌دهد؛ بخل می‌ورزد. برخی شارحان هم صَبَت گفته‌اند؛ یعنی ببینید این حیوان چگونه مشتاقانه و با تلاش دنبال روزی خود است. هیچ حیوانی اندازه وزن خودش و بیشتر از آن نمی‌تواند باری را حمل کند اما مورچه چند برابر وزن خودش را حمل می‌کند. شاید قوی‌ترین موجودات مورچه باشد.

تَنْقُلُ الْحَبَّةَ إِلَى جُحْرِهَا؛ این حیوان باتلاش و بخل و اشتیاقی که به روزی خود دارد، این دانه را چگونه به سمت خانه خود حمل می‌کند. وَ تَعُدُّهَا فِي مُسْتَقَرِّهَا و در محل خود قرار می‌دهد. تَجْمَعُ فِي حَرِّهَا لِبَرْدِهَا، تابستان‌ها به جمع کردن غذای خود می‌پردازد برای زمستان‌های سرد که نمی‌تواند بیرون بیاید. وَ فِي وِرْدِهَا لِصَدَرِهَا؛ در موقعی که می‌تواند بیرون بیاید می‌آید برای موقعی که نمی‌تواند بیاید. مَكْفُولَةٌ بِرِزْقِهَا مَرْزُوقَةٌ بِوَفْقِهَا؛ خداوند متکلف روزی اوست. خدا روزی مورچه را هم ضمانت کرده و بی‌روزی نگذاشته است. بشر نمی‌تواند بفهمد که خدا برای چه مورچه را آفریده است. بشر خیلی چیزها را نمی‌فهمد. آنچه که می‌فهمیم در برابر چیزهایی که نمی‌فهمیم مثل قطره‌ای در مقابل اقیانوسی بی‌نهایت است. ما از این عالم به اندازه یک قطره فهمیدیم اما اقیانوس بی‌کران خلقت را از  عالم غیب و شهود، کجا بشر می‌تواند درک کند؟! مگر می‌شود خداوند حیوان و جنبنده‌ای را بیافریند و روزی‌اش را برایش آماده نکند؟! مَرْزُوقَةٌ بِوَفْقِهَا؛ جالب است که روزی هر موجودی را موافق طبعش قرار داده است. ببینید ما چقدر جنبنده روی زمین داریم، می‌شود حد و اندازه‌شان را معین کرد؟! بشر می‌داند چند نوع و اقسام حیوان وجود دارد؟! روزی هر کدام از این اقسام و انواع حیوان‌ها، موافق طبعش، روزی‌اش را خداوند قرار داده است. امیرالمؤمنین می‌گوید؛ درباره اینها بیندیشید. نمازی که در آن اندیشه و تفکر نباشد، ارزشی هم ندارد؛ نماز باتفکر و تنبّه است که ارزش‌مند است. در زمینه همین‌ها که امیرالمومنین (ع) گفته است فکر کنید. آیا خلقت و وجود مورچه در این جهان عبث است؟! سبحانک، خدا پاک و منزه است از این‌که کار عبث و باطل انجام بدهد.

رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذَا بَاطِلًا(آل عمران/191):

[و از عمق قلب همراه با زبان می‌گویند:] پروردگارا! این [جهان با عظمت] را بیهوده نیافریدی.

خداوند هیچ چیز را باطل خلق نکرده است اما این مورچه در این عالم چه می‌کند؟ وظیفه و کارکرد و مسئولیتش چیست؟ در این زمینه‌ها فکر کنیم و به عظمت عالم خلقت که بالاخره عالم به این بزرگی و عظمت، مدبری دارد که همه ریز و درشت این عالم در ید قدرت و تحت اراده و مشیت اوست دارد می‌گردد. امیرالمؤمنین (ع)، اینها را برای ما بیان می‌کند تا از این راه خدا را پیدا کنیم و بیشتر به خدا برسیم و ایمان‌ها قوی‌تر شود.

خطبه دوم:آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم گفت:چند روز قبل دست‌اندرکاران حج و زیارت، محضر رهبر معظم انقلاب رسیدند و مقام معظم رهبری مطالبی را تذکر دادند که به یکی دو نکته آن اشاره کنم. اول این‌که هر حاجی ایرانی که به مکه می‌رود، به عنوان سفیر و نماینده ملیت و هویت و جمهوری اسلامی است. یعنی یک شخص نیست که می‌رود، وقتی یک ایرانی در آن اجتماع عظیم اسلامی می‌رود، به عنوان نماینده جمهوری اسلامی است. نماینده کشوری است که امروز در دنیا حرف تازه و جدید دارد، به این عنوان هم به زیارت خانه خدا می‌رود، پس برای حفظ آبروی هویت و ملیت و جمهوری اسلامی باید مراقب و مواظب باشد که کاری نکند که مورد تعرض دیگران و یا سوءظن دیگران قرار بگیرد. نکته دوم این که بعضی می‌گویند حج را سیاسی نکنید، این به یک معنا درست است و به معنای دیگر نادرست است. سیاسی کردن حج اگر به این معنا باشد که آنجا گروه‌های مختلف و جناح‌های مختلف سیاسی بیاید و مطرح شود، مصلحت نیست. در آن اجتماع بزرگ، خدانکرده اختلاف و دعوا به‌هیچ‌وجه مصلحت نیست اما ما مسائلی در مورد جهان اسلام داریم که اینها هم سیاسی است، مثل وحدت امت اسلامی که مسئله‌ای سیاسی است. برای مصلحت امت اسلامی؛ دفاع از مظلومین هر کجا که باشند، دفاع از ملت مظلوم فلسطین، یمن و ... . اینها مسائل سیاسی است اما عین دین است؛ دین از اینها جدا نیست. این هم مثل عبادت می‌ماند. این چیزی است که در آن اختلاف نداریم، همه امت اسلامی در آن اتفاق دارند. مگر می‌شود، یکی مسلمان باشد و دفاع از مظلوم، حال هرکه می‌خواهد باشد را نادیده بگیرد. یا برائت و بیزاری از مشرکین را مگر می‌شود کنار گذاشت. این یک تکلیف دینی است اگرچه سیاسی هم است. یکی از فلسفه‌های حج همین است که دردها و گرفتاری‌های امت اسلامی، آنها که مشترک بین همه است، همین مثال‌ها که زدم، حتماً باید باشد. توصیه‌ای که رهبر معظم انقلاب داشتند این بود که برائت از مشرکین به بهترین شکل ممکن باید انجام شود. این جزء لاینفک مراسم حج است.

مسئله دومی که باید اشاره کنم نشست منامه است. از آمریکا آقای کشنر، داماد آقای ترامپ آمده بود مه برگ برنده‌ای برای خود درست کند و بخش اقتصادی آن طرح معامله قرن را ببرد. بنای جلسه بر این بود که بیایند آنجا، پول‌هایی را جمع کنند و با این پول‌ها، رفاه ملت فلسطین را تأمین کنند، چه در داخل فلسطین و چه کشورهایی که آوارگان فلسطینی در آنجا حضور دارند. از میان کشورهای عربی، فقط 5،6 کشور شرکت کردند؛ عربستان، امارات، بحرین، مصر و مراکش و اردن. اما بیشترین کشورهای عربی اصلاً شرکت نکردند. این نشست بالاخره به‌جایی رسید یا نتوانستند به نتیجه برسند؟ نه به‌جایی نرسید و آقای کشنر دست خالی به آمریکا برگشت، چون دو عامل باعث شد که این نشست بی‌نتیجه بماند؛ اول آنکه قبل از اینکه این نشست برگزار شود، از طرف امت اسلامی و مردم مسلمان در فضاهای مجازی و شعار «مرده باد نشست منامه» آنقدر گسترده شد که خود این باعث سست شدن نشست منامه شد؛ مخالفت مردمی. نکته دوم اینکه این پول را که می‌خواهد بدهد؟ پیش‌شرط آن چیست؟ دهنده و گیرنده کیست؟ آیا این پول می‌خواهد استقلال و حیثیت و هویت و عزت مردم فلسطین را بخرد؟! بله می‌خواستند پول بدهند عزت مردم فلسطین را بخرند! 70، 80 سال مبارزه و مقاومت را می‌خواستند نیست و نابود کنند و به شکر خدا به نتیجه نرسید و دست از پا درازتر برگشتند. خود صهیونیست‌ها هم به بی‌فایدگی این نشست اعتراف کردند. مخصوصاً وزیر امور خارجه بحرین حرف‌هایی دور از عقل زده بود که این نشست باید خیلی قبل‌تر باید برگزار می‌شد و یهودیان در منطقه جایگاه دارند و ... که با مخالفت سخت مردمی در جهان اسلام مواجه شد. اینها گویا اصلاً نمی‌فهمند، یعنی از حقایق جوامع بی‌اطلاع‌اند. وای به آن حکومتی که در اتاق‌های دربسته بنشیند و خبر نداشته باشد که بیرون چه خبر است.

روز یکشنبه، 16 تیر روز مالیات است. فرهنگ مالیات در جامعه ما هنوز جا نیفتاده، در حالی‌که تقریباً همه کشورهابه کم و زیاد، اقتصاد خود را بر مبنای مالیات قرار می‌دهند. یعنی با مالیات‌ها، یا همه نیازهای کشور را تأمین می‌کنند یا بخش مهمی از نیازهای کشور را تأمین می‌کنند. اساس مالیات این است. برای این‌که در کشور ما هم سال‌هاست، رهبر معظم انقلاب از مسائلی که مطرح می‌کنند، این است که اقتصاد ما از وابستگی به نفت باید جدا و خلاص شود. نفت را بفروشیم و کشو را با آن اداره کنیم، این کار درستی نیست. کدام آدم عاقل از سرمایه می‌خورد که زندگی‌اش را بگذراند. کدام کاسب این کار را می‌کند؟ تاجران از درآمدی که کسب می‌کنند زندگی خود را اداره می‌کنند نه از اصل سرمایه. اقتصاد وابسته به نفت معنایش این است که ما سرمایه را خرج زندگی کنیم. شک نکید که این اشتباه و به ضرر مملکت است. بنابرین باید تولید تقویت شود و گسترش پیدا کند، تولیدگران هم مالیات دهند و از راه مالیات‌هایی که داده می‌شود کشور اداره بشود. حال شروع بشود و آهسته آهسته میزان آن بالا برود و برسد به صد در صد، یعنی صدر در صد اداره کشور از راه مالیات باشد. منتها عیب‌هایی در مالیات گیری ما وجود دارد. چند روز قبل مسئولان مالیات آمده بودند چند نکته به آنها اشاره کنم که خدمت شما هم می‌گویم. آنها که فرار مالیاتی دارند با این‌که درآمد بسیار زیاد هم دارند، بروید آنها را پیدا کنید. اول یقه آنها را بگیرید. بیشترین مالیات را شاید کارمندان دولت می‌دهند با این حقوق‌های کمی که می‌گیرند. پس مالیات باید در یک مجرای شفاف و صحیح و حساب‌شده قرار بگیرد. توصیه بعدی بنده این بود که با این کاسبان جزء این‌قدر سخت‌گیری نکنید. تفاهم و تعامل کنید با اینها. بعضی‌ها می‌آیند به ما می‌گویند که به‌خاطر مالیات باید تعطیل کنند چون نمی‌توانند کار کنند. بگذارید مردم این فرهنگ مالیاتی برایشان جا بیفتد، به عنوان یک فرهنگ لازم که باید ادا کنند اما در حد منصفانه و عادلانه. نکاتی را هم آنها به من تذکر دادند که مسئله اظهارنامه‌های مالیاتی است و مردم بیایند همکاری کنند و اظهارنامه‌های مالیاتی را به موقع بدهند و فکر نکنند که ما می‌خواهیم به آنها گیر بدهیم. این اظهارنامه‌ها را خودتان، روشن و شفاف تکمیل کنید. مسئولان مالیاتی هم باید اعتماد کنند به این اظهارنامه‌های مردم. این آسان‌گیری را مردم برای خودشان داشته باشند و از آن طرف هم دستگاه مالیاتی تاآنجایی‌که می‌توانند باید با مالیات‌دهندگان تعامل کنند. امیدواریم که خداوند متعال واقعاً کشور ما که می‌خواهد اول در منطقه بشود، یاری کند. خیلی چیزها باید اصلاح و درست بشود، امیدواریم به این سمت حرکت کنیم و خود این فشارهایی که بر نظام ما و بر کشور ما وارد می‌شود، مصداق همان آیه شریفه است که گاهی فشارها و سختی‌ها به صلاح انسان می‌شود.

امیدوارم خداوند متعال همه ما را در خدمت به این کشور و ملت و نظام، توفیق عنایت بفرماید و دشمنان ما را از سر راه ما بردارد و انشاء الله نزدیک باشد آن روزی که ما به قله پیشرفت و توسعه و استقلال و عزت نائل بشویم.    

آیت الله نورمفیدی، در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.

مقدمه: مهم‌ترین وظیفه‌ای که در این مقطع زمانی بر عهده قوه قضائیه است، مبارزه با مفاسد اقتصادی به معنای عام آن است.

خطبه اول: آیت الله نورمفیدی در ابتدای خطبه اول، خطبه 185 نهج‌البلاغه امیرالمومنین (ع) را قرائت کرد و به تفسیر آن پرداخت و گفت:

وَ لَوْ فَكَّرُوا فِي عَظِيمِ اَلْقُدْرَةِ وَ جَسِيمِ اَلنِّعْمَةِ لَرَجَعُوا إِلَى اَلطَّرِيقِ وَ خَافُوا عَذَابَ اَلْحَرِيقِ وَ لَكِنِ اَلْقُلُوبُ عَلِيلَةٌ وَ اَلْبَصَائِرُ مَدْخُولَةٌ أَ لاَ يَنْظُرُونَ إِلَى صَغِيرِ مَا خَلَقَ كَيْفَ أَحْكَمَ خَلْقَهُ وَ أَتْقَنَ تَرْكِيبَهُ وَ فَلَقَ لَهُ اَلسَّمْعَ وَ اَلْبَصَرَ وَ سَوَّى لَهُ اَلْعَظْمَ وَ اَلْبَشَرَ:

اگر در قدرت عظيم و نعمت بزرگ [خدا] بينديشند، بي گمان به راه [راست] باز آيند و از عذاب سوزان بترسند. اما دل‌ها بيمار است و ديدگان [بصيرت] عيبناك. زیبایی خلقت مورچه، آيا به مخلوق كوچك خدا نمى‏نگرند كه چگونه آفرينش آن را محکم و متوازن آفریده، و گوش و چشم براى آن پديد آورده، و استخوان و پوست متناسب خلق كرده است؟

در ابتدای این خطبه همان‌طور که در خطبه‌های قبل عرض کردم، حضرت در مورد توحید و خداشناسی که ید والایی هم دارد برای معرفی و شناساندن خدا، مطالبی را مطرح فرمودند و بعد هم درباره خاتم انبیاء محمد مصطفی (ص). در این جملاتی که امروز برای شما خواندم، دنباله مسائل خداشناسی است. بالاخره ما باید به خدا نزدیک شویم، خدا را بشناسیم و خدا فقط در ذهن‌های ما نباشد و بیاید در دل‌های ما هم بنشیند. راهش چیست؟ حضرت اشاره به مسئله تفکر می‌کند که اگر انسان‌ها تفکر کنند که امتیاز انسان بر موجودات دیگر همین تفکر است. تفکر، سبک و سنگین کردن، عقل را به‌کار انداختن و فکر کردن است که امتیاز ما انسان‌هاست. حیوانات که فکر ندارند و ملائکه هم راه و روش‌شان مشخص است، این انسان است که بر سر دو راهی‌ها، حیرت‌ها و ... قرار می‌گیرد و با تفکر راه را انتخاب می‌کند. خداوند متعال در آیات شریفه قرآنیه درباره اولوالاباب می‌فرماید:

يَتَفَکَّرُونَ‌ فِي‌ خَلْقِ‌ السَّمَاوَاتِ‌ وَ الْأَرْضِ‌(آل عمران/191):

در اسرار آفرینش آسمان‌ها و زمین می‌اندیشند.

در مورد خلقت آسمان‌ها و زمین فکر می‌کنند و بر اثر تفکر به این نتیجه می‌رسند که:

رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذَا بَاطِلًا(آل عمران/191):

[و از عمق قلب همراه با زبان می‌گویند:] پروردگارا! این [جهان با عظمت] را بیهوده نیافریدی.

خدایا! این عالم و این آسمان‌ها و کرات و کهکشان‌هایی که هر کدام از آنها میلیاردها ستاره در آنها وجود دارد، خدایا این عالم با‌عظمت را تو بیهوده نیافریدی.

سُبْحَانَكَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ(آل عمران/191):

تو از هر عیب و نقصی منزّه و پاکی؛ پس ما را از عذاب آتش نگاهدار.

تفکر، انسان را به خدا نزدیک می‌کند.

پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید:

تفکّر ساعة خیر من عبادة سبعین سنه:

یک ساعت فکر کردن، ارزشش از عبادت هفتاد سال بیشتر است.

اگر انسان ساعتی بنشیند فکر کند، مسائلی را که حول و حوش خود می‌بیند را سبک و سنگین کند از هفتاد سال عبادت ارزشش بیشتر است.

امیرالمؤمنین (ع) برای اینکه به خدایی که معرفی کرده و شناسانده نزدیک‌تر شویم، می‌گوید:

وَ لَوْ فَكَّرُوا فِي عَظِيمِ اَلْقُدْرَةِ:

اگر در قدرت عظيم و نعمت بزرگ [خدا] بينديشند

در این قدرت عظیم خداوند متعال که چه‌ها آفریده! از آن ذره بگیر تا عظمت کهکشان‌ها. مولانا می‌گوید:

دل هر ذره را که بشکافی

آفتابیش در نهان بینی

همان وضعی که منظومه شمسی دارد، در دل ذره هم وجود دارد. چه قدرت و عظمتی است این؟! باید در این‌ها فکر کنیم. فکر ما همه‌اش نباید دنبال سود و زیان دنیا باشد. در مسائل دنیا و زندگی و معیشت هم باید فکر کرد اما این نباشد که تمام همّ و غمّ ما خلاصه شود در این که این مسائل دنیایی را چه کنیم. بنابرین در مورد دنیا هم فکر کنیم اما فکر ما فقط منحصر به مسائل دنیا نباشد و در مورد این مسائلی که امیرالمؤمنین به آنها اشاره فرمودند که اساس تفکر در آن است هم توجه کنیم.

وَ لَوْ فَكَّرُوا فِي عَظِيمِ اَلْقُدْرَةِ وَ جَسِيمِ اَلنِّعْمَةِ؛ تفکر در اینجا لازم است، اهمیت نعمت‌هایی که خداوند در اختیار ما گذاشته، چقدر مرتب و منظم است و هرج و مرج وجود ندارد و همه‌چیز با هم جور است و همه‌چیز با هم می‌خواند.

لَرَجَعُوا إِلَى اَلطَّرِيقِ: بي گمان به راه [راست] باز آيند، اگر هم از راه منحرف شده باشند به راه باز می‌گردند در اثر تفکر.

وَ خَافُوا عَذَابَ اَلْحَرِيقِ: و از عذاب سوزان بترسند. از عذاب آتش جهنم خوف پیدا می‌کنند.

وَ لَكِنِ اَلْقُلُوبُ عَلِيلَةٌ: . اما دل‌ها بيمار است اینجا گویا امیرالمؤمنین تأسف می‌خورد که این دل و مغزی که انسان به ما داده است که تفکرهایی چنین هم داشته باشیم اما اگر دل، گرفتار همیشه هوای نفس باشد، دیگر به این فکرها نمی‌افتد. آنها که تمام فکرشان جمع کردن اموال دنیاست دیگر به این حرف‌ها و فکرها نمی‌رسند. دل‌های آنان علیل و بیمار شده است و وَ اَلْبَصَائِرُ مَدْخُولَةٌ: و ديدگان [بصيرت] عيبناك شده است. چشم‌های بصیرت معیوب شده و اشکال اینجاست. خدا فکر را داده که در وهله اول به این‌ها فکر کنیم. البته نه کسی دنیایش را برای آخرت کنار بگذارد و نه کسی آخرتش را برای دنیا کنار بگذارد هر دو را باید داشت اما اصلی آنی است که فکر کنیم برای اینکه به کجا داریم می‌رویم، هدف کجاست و مقصد و مبداء کجاست که انشاء الله امیدوارم خداوند متعال به همه ما این توفیق را عنایت کند که راه را گم نکنیم، از جاده مستقیم منحرف نشویم. مصداق این جمله امیرالمؤمنین (ع) نشویم که اَلْقُلُوبُ عَلِيلَةٌ وَ اَلْبَصَائِرُ مَدْخُولَةٌ.

خطبه دوم: آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم گفت: امروز روز هفتم تیر است. یادتان هست که در سال 60، در هفتم تیر، حادثه‌ای در کشور اتفاق افتاد و جمع کثیری از مسئولین این کشور که در رأس همه آنها، آیت‌الله دکتر بهشتی(ره) بودند همه در آن حادثه به شهادت رسیدند. واقعاً شهید بهشتی از آن شخصیت‌های ارزشمند این انقلاب بود. وقتی که به شهادت رسید واقعاً جای خالی آن شهید بزرگوار محسوس بود. به تعبیر حضرت امام (ره)، شهادت بهشتی در مقابل مظلومیتی که این شخصیت گرفتار بود، هیچ است. شهادت مرحوم شهید بهشتی مصیبت خیلی بزرگی بود ولی امام می‌فرمایند، مظلومیت او خیلی بیشتر از این مهم بود. امیدواریم خداوند متعال این سید بزرگوار و همه آنهایی که در حاده 7 تیر به شهادت رسیدند، در اعلی درجات بهشت محشور بگرداند.

امروز روز قوه قضائیه هم هست. در هفته عدالت قرار داریم. قوه قضائیه در اندیشه مقام معظم رهبری همان‌طور که چند روز پیش هم بیان کردند، جایگاه ویژه دارد. مسئولیت بسیار مهمی بر عهده این قوه است و آن مسئله احقاق حق و ابطال باطل است. رسول گرامی اسلام فرمودند:

لن تُقَدّسَ أُمة لا يُؤْخَذ للضعيف فيها حقّه من القوىّ غيرمُتَتَعْتِعٍ:

هيچ امتي مقدس و منزه نيست مگر اين كه ضعيف، بتواند حق خود را در آن جامعه از ظالم بدون لكنت و ترس بگيرد.

هیچ جامعه‌ای به تقدس نمی‌رسد اگر ضعیف نتواند حق خود را از قوی بدون لکنت زبان بگیرد. قوه قضائیه چنین ملجاء و مرجعی است که ضعفا و کسانی که کسی را ندارند، بتوانند حتی اگر در مقابل یک قوی قرار گرفتند بدون لکنت زبان و هراس، حق خود را بگیرند. اهمیت قوه قضائیه همین جاست. احقاق حق و ابطال باطل؛ اصلش همین است و باقی فرع است. اگر می‌گوییم مبارزه با مفاسد، قطعاً در همین اصل کلی قرار می‌گیرد. آن هم بخشی از احقاق حق و ابطال باطل است. امروز شاید مهم‌ترین وظیفه‌ای که در این مقطع زمانی بر عهده قوه قضائیه است همین‌جاست؛ مبارزه با مفاسد اقتصادی به معنای عام آن. برای این که دشمن هم و غم خود را گذاشته که از همین ناحیه ما را فلج کند. یک‌عده هم در این شرایط در پی سودجویی هستند. حالا هر که می‌خواهد باشد، دارد آب به آسیاب دشمن می‌ریزند. در شرایطی که دشمن با تمام وجود به مبارزه با نظام اسلامی ما آمده است با مسائل اقتصادی و با تحریم‌ها. یک‌عده هم این وضعیت را فرصتی برای خود دانسته‌اند و دارند تاخت و تاز می‌کنند. البته مبارزه با فساد مختص قوه قضائیه نیست، دولت و مجلس هم در این رابطه مسئولیت دارند. اما آنکه می‌تواند گلوی مفسدان اقتصادی را بگیرد، قوه قضائیه است. انتظار است، قوه قضائیه و مجلس و دولت همه وارد این عرصه شوند و این مشکلات اقتصادی و این گرانی را مهار کنند. ماشینی که پارسال 50 میلیون تومان قیمت داشته حالا شده است 120 میلیون تومان. آیا این فقط همان نوسانات ارز است یا چیز دیگری هم در این میان موثر است؟! بی‌حساب قیمت‌ها بالا و پایین می‌شود.

گرانی برای مردم مشکل درست کرده است. این بار سنگینی بر دوش مردم است. توده‌های مردم این مشکل را با تمام وجود لمس می‌کنند. نکته‌ای که رهبر انقلاب اشاره کردند این بود که قوه قضائیه باید معتمد مردم باشد. مردم وقتی مراجعه می‌کنند به قوه قضائیه خیالان جمع باشد که حقشان از بین نمی‌رود. مقام معظم رهبری تأکید کردند، یکی از جاهایی که قوه قضائیه سخت با آن مبارزه کند، فساد داخلی است. اکثر قضات بحمدالله سالم و خدمت‌گزاران‌اند اما اگر یک قاضی هم خراب باشد، همان یک، کار را خراب می‌کند. اگر خدایی‌نکرده قاضی فاسد باشد، ... الحمدلله در شرایط جدید مخصوصاً یا آمدن رئیس جدید قوه قضائیه و وعده‌هایی دادند امیدواریم عملی شود و مردم ببینند و حس کنند و آن اعتمادی که مردم باید داشته باشند همین‌جاهاست. ما هم از قضات متدین، متشرع و دلسوز صمیمانه تشکر می‌کنیم از آنها که تلاش می‌کنند احقاق حق کنند و ابطال باطل مردم هم تشکر می‌کنند.

فردا روز 25 شوال، روز شهادت امام جعفر صادق (ع) است. این امام همام در شرایطی منصب امامت را پذیرفتند که تحولاتی در جامعه اسلامی داشت به‌وجود می‌آمد. بنی‌امیه داشتند ساقط می‌شدند و گروه دیگری داشتند از آن موقعیت استفاده می‌کردند که بر سر کار بیایند. یکی از برنامه‌هایی که امام صادق (ع) داشتند، مدرسه او بود. مدرسه امام صادق (ع) و شاگردانی که امام تربیت کردند، حال 3 یا 4 هزار نفر بودند، یک درس ساده حوزوی نبود، بلکه درس جهت‌دار بود. دنبال هدفی بود. لذا با فقهای دیگر کار نداشتند چون آنها درس‌هایشان معمولی بود و جهت‌دار نبود و خافای جور و حکومت‌های وقت با درس و مدرسه امام صادق (ع) برای همین مشکل داشتند. پیش از انقلاب هم رژیم با برخی منبری‌ها کاری نداشت، برای اینکه حرف‌ها و منبرهایشان جهت نداشت. اما با اصل منبر رفتن بعضی‌ها مسئله داشت چون منبرها و حرف‌هایی که می‌زدند همه در جهتی بود که مأموران می‌فهمیدند که این منبر با منبر دیگری فرق می‌کند؛ طعنه و نیش زبان داشت و این معلوم بود. برخی را ممنوع‌امنبر و حبس می‌کردند. درس امام صادق (ع) درس ساده‌ای که در مدارس علمی تدریس می‌شود نبود و فراتر بود و اهدافی را دنبال می‌کرد که یکی از آن اهداف مسئله امامت و رهبری جامعه بود. چون رهبری به‌گونه دیگری شده بود و آن‌قدر منحرف شده بود که نوبت به یزید هم رسید بود. یزید شراب‌خوار میمون‌باز سگ‌باز شده بود امیرالمؤمنین و خلیفه مسلمانان. این شدیدترین انحراف بود. یک از این مروانیان آمده بود در حالت مستی نماز صبح را چهار رکعت خوانده بود، به او اعتراض کرده بودند گفته بود اگر می‌خواهید بیشتر بخوانم. بدترین انحراف اینجا بود. امام صادق (ع) در مبحث امامت، بحث‌های فراوان دارد. جلوی امام صادق(ع) و مدرسه‌اش می‌ایستادند و بهانه‌تراشی می‌کردند. همه علاقه‌مندان اهل بیت در مراسمی که برای شهادت این امام همام برگزار می‌شود شرکت کنند.

بحث بعدی، کنفرانس منامه در بحرین است که می‌خواهند چه‌کار کنند به این اصطلاح معامله قرن را. می‌خواهند در باغ سبز نشان بدهند و از طرف دیگر پدر فلسطینی‌ها را دربیاورند. هفتاد سال است کشته و مجروح دادند و ویرانی‌ها دیدند و مقاومت کردند. اکنون فلسطینی‌ها در زندگی خود گرفتاری دارند و آنها این مسائل را بهانه قرار دادند که بیایید ما مشکلات شما را حل می‌کنیم و در غزه و کرانه باختری سرمایه‌گذاری می‌کنیم، هر جا فلسطینی هست می‌آییم شغل ایجاد می‌کنیم، کارخانه می‌زنیم اما شما دست از مقاومت بردارید. زمینه را برای اینکه معامله قرن را پیاده کنند دیده‌اند و از راه گرفتاری مردم وارد شوند و بعد اهداف ملت فلسطین را به‌طور کلی از بین ببرند، دیگر کشور فلسطینی باقی نماند و به‌قول خودشان یک فلسطین جدید ایجاد شود و تمام فلسطینی‌هایی که در سراسر دنیا آواره شده‌اند دیگر حق ندارند برگردند. هر جا هستند در هر کشوری برای انها شغل درست می‌کنیم اما دیگر این فلسطین جدید، حق ندارد ارتش داشته باشد و همه باید خلع سلاح بشوند و فقط می‌توانند یک پلیس داخلی برای خود داشته باشند. این پول را هم قرار شده عربستان سعودی و امارات بدهند نه آمریکا. دیگر چه‌کار با آرمان‌های فلسطین دارید بیایید زندگی‌تان را بکنید! قدس هم باید در اختیار اسرائیل باشد. خلاصه معامله قرن این است. البته فلسطینی‌ها هیچ‌کدام در نشست منامه شرکت نکردند، نه حماس و نه دولت خودگردان محمود عباس، هیچ‌کس. تمام جهان اسلام و مسلمانان آگاه هم با این مسئله مخالفت کردند. صحنه‌گردان قضیه هم عربستان سعودی و امارات‌اند و بحرین را هم انتخاب کردند چون کشوری است که به‌حساب نمی‌آید. برای اولین‌بار رژیم غاصب قدس با 30 خبرنگار وارد منامه شد و در این اجلاسیه شرکت کردند و شاید اولین‌بار است که چنین اجلاسیه‌ای بین اعراب که خاک بر سرشان و اسرائیل در بحرین اتفاق افتاد. یقیناً همان‌طور که همه برنامه‌های قبلی اینها به نتیجه نرسیده، قطعاً این هم به نتیجه نخواهد رسید. این جنینی است که مرده به‌دنیا آمده است.

پنجشنبه که اول ماه ذی‌قعده است، روز ولادت شفیعه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه (س) است که این ولادت را به محضر مقدس حضرت ولی‌عصر و همه دوست‌داران و اردتمندان اهل بیت تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم و امید داریم که آن حضرت، شفیعه ما در قیامت باشد.

انشاء الله در فردای قیامت حضرت فاطمه معصومه (س) دست همه ما را بگیرد و انشاء الله همه شما اهل بهشت باشید.

آیت الله نورمفیدی، در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.

مقدمه: مقام معظم رهبری در طول 30 سال اخیر نشان دادند خلف صالحی برای امام راحل هستند و در صحنه‌های مختلف این مدت 30 ساله، این کشتی طوفان‎زده را به نحو احسن هدایت و فرماندهی کردند.

خطبه اول:

آیت الله نورمفیدی در ابتدای خطبه اول، دعای امام صادق (ع) در دهه آخر ماه مبارک رمضان را قرائت کرد و به تفسیر آن پرداخت و گفت:

اللّهم ادّ عنّا حقّ ما مضی من شهر رمضان و اغفر لنا تقصیرنا فیه و تسلّمه منّا مقبولا و لا تواخذنا باسرافنا علی انفسنا و اجعلنا من المرحومین و لا تجعلنا من المحرومین:

خدایا ما نتوانستیم حق ماه رمضان را ادا کنیم، تو از جانب ما این کار را انجام بده و تقصیرهای ما را در این ماه رمضان بر ما ببخش. آنچه کردیم قابل قبول نمی‌دانیم، اما تو با بزرگواری خودت اینها را از ما بپذیر ما به خودمان ظلم کردیم، این موقعیتی که تو فراهم کردی را تباه کردیم و از دست دادیم، ولی ما را مواخذه نکن. ما را از کسانی قرار بده که در این ماه مشمول رحمت تو شده‌اند و از کسانی قرارمان نده که محروم و خسارت‌زده این ماه را ترک می‌کنند.

امام صادق (ع) این دعا را در پایان نمازهای واجب و مستحب خود می‌خواندند. همان‌طور که به ما تحویل دادی به تو برمی‌گردانیم این ماه را ولی از ما قبول کن. از این جمله دریافت می‌شود که ماه رمضان بر گردن همه ما حق دارد. نکته جالبی است چرا که ماهی بود که برای ما رحمت و برکت و مغفرت آورد؛ با کوله‌باری از برکات معنوی خدا به سوی ما آمد؛ مهمان ما بود و امروز روز بیست‌وپنجم ماه مبارک رمضان است و نزدیک تحویل دادن این ماهیم، لذا امام صادق (ع) با توجه به این نمته این دعا را در این دهه آخر ماه مبارک رمضان مطرح می‌فرمودند. این تکالیف شرعیه، ضمن اینکه تکلیفی بر گردن ما هستند، اما حقی هم بر ما دارند. به قول مرحوم شهید مطهری، هر تکلیفی همراهش حقی است و هر حقی به همراه خود تکلیفی دارد. به دنبال بحث‌هایی که در ماه مبارک رمضان، درباره اهمیت ارتباط با خدا داشتیم. در این یک ماه خدمت شما عزیزان عرض کردم که یکی از فلسفه‌های ماه مبارک رمضان، تقویت ارتباط ما انسان‌ها با خداست؛ از مهم‌ترین چیزهایی که این ارتباط را محکم می‌کند نماز است. نماز هم بر گردن ما حق دارد همان‌طور که ماه رمضان بر گردن ماه حق دارد. نماز و حق نماز بر گردن همه ما در «رساله الحقوق» امام سجاد (ع) به این شکل آمده است؛

حق الصلاة أن تعلم أنها وفادة إلى الله عز وجل وأنت فيها قائم بين يدي الله فإذا علمت ذلك قمت مقام العبد الذليل الحقير الراغب الراهب الراجي الخائف المستكين المتضرع، المعظم لمن كان بين يديه بالسكون والوقا، وتقبل عليها بقلبك وتقيمها بحدودها وحقوقها:

و اما حق نماز اين است كه بدانى نماز ورود بدرگاه خدا است و تو در نماز برابر خدا مي‌ايستى و چون بدين عقيده ‌مند باشى شايسته است كه چون بنده ذليل در نماز بايستى كه راغب و راهب و خائف و اميدوار و گدا و زارى كن است و آنچه كه برابرش ايستاده به وسيله آرامى و سربه‌زيرى و خشوع اعضاء و فروتنى تعظيم مي‌كند و از دل به‌خوبى با او راز مي‌گويد و مي‌خواهد كه گردن او را از زير بار خطاها كه تو را فرا گرفتند و گناهانى كه به پرتگاه نابوديت كشاند آزاد كند، و لا قوة الا باللَّه.

نماز وفود بر خداست یعنی رفتن به‌سوی خدا، وارد شدن بر خدا، در محفل انس پروردگار رفتن. این روح و جان نماز است.

حق نماز این است که بدانی به سوی خدا رفتی در برابر خداوند ایستاده‌ای، اگر این را بدانی، حقیقت نماز را دریافته‌ای. در این صورت متوجه خواهی شد که چگونه باید در مقابل خداوند قرار بگیری. مثل عبدی ذلیل در مقابل مولای کریم در نمازمان به جان و روح و لبّ نماز باید عنایت داشت. عباد بن تغلب می‌گوید به امام صادق (ع) گفتم آقا من جدّ شما زین‌العابدین (ع) را دیدم که وقتی برای نماز آماده می‌شد، غَشِيَ لَونَهُ لَونٌ آخَرُ؛ رنگ چهره‌اش عوض می‌شد؛ چرا امام این‌گونه می‌شد؟ امام فرمود:

والله ان علی بن الحسین کان یعرف الذی یقوم بین یدیه:

به خدا قسم، علی بن الحسین (ع) کسی را که برای او نماز می‌کرد، می‌شناخت.

برای این بود که علی‌بن حسین (ع) می‌دانست که در برابر که می‌ایستد، این‌جور منغلب می‌شد و به یک معنا خشوع معنوی پیدا می‌کرد. اینها درس‌هایی است که باید از محافل و مجالس معنوی‌مان بیاموزیم. اصلاً لب و مغز دین ما اینهاست و این سیره و روش همه ائمه ما بوده است. موسی بن جعفر (ع) در زندان عبادت‌ها و نمازهایی خالصانه داشت؛ در زندان ربیع که بود، هارون گاهی می‌آمد و بالای پشت بامی می‌نشست و نگاه می‌کرد که امام در زندان چه می‌کند. روزی به ربیع گفت که من هرچه نگاه می‌کنم فقط پارچه‌ای می‌بینم که وسط زندان افتاده است. ربیع گفت: این پارچه نیست، این موسی بن جعفر است، وقتی خورشید بالا می‌آید، به سجده می‌رود و تا ظهر این سجده طولانی می‌شود. امام (ع) سجده‌هایی چنین داشت. هارون گفت: واقعاً از رهبان بنی هاشم است. ربیع می‌گوید گفتم: تو که می‌دانی از رهبان بنی‌هاشم است، چرا به زندانش افکنده‌ای؟! در جواب من گفت: لابد من ذلك؛ برای این‌که چاره‌ای ندارم. همین را گفت.

داستان امام حسین (ع) را شنیده‌اید که وسط معرکه در ظهر عاشورا. ابوثمامه صیداوی، یکی از اصحابش خدمت سیدالشهدا آمد و گفت: گویا ظهر شده است آمده‌ام نمازی دیگر پشت شما بخوانم. حضرت دعایش کرد که در این معرکه به یاد نماز افتادی و فرمود:

ذَكَّرْتَ الصَّلاةَ، جَعَلَكَ اللّهُ مِنَ الْمُصَلِّينَ الذّاكِرينَ! نَعَمْ، هذا أَوَّلُ وَقْتِها:

نماز را به يادآوردى، خداوند تو را از نمازگزاران قرار دهد. آرى، اكنون وقت فضيلت نماز است.

امام حسین ایستاد و در میان آن معرکه نماز را بپا داشت.

این نماز ستون دین ماست؛ پایه و اساس است. این ستون اگر برپا باشد، دین ما هم می‌ماند، هم دین خودمان و هم دین جامعه‌مان. مخصوصاً به نسل جوان عرض می‌کنم، عزیزان، به نمازتان توجه ویژه داشته باشید که اصل و اساس است. امام صادق (ع) در روز وفات خود، نزدیکانش را جمع کرد و در لحظات آخر عمرش فقط یک جمله فرمود؛

إِنَّ شَفَاعَتَنَا لَا تَنَالُ مُسْتَخِفّاً بِالصَّلَاةِ:

شفاعت ما به کسی که نماز را سبک بشمارد نمی‌رسد.

نه اینکه نماز نمی‌خوانند بلکه نماز را سبک می‌شمارند. به نمازتان اهمیت بدهید. این وسیله ارتباط با خداوند را محکم بچسبید.

أَوَّل ما يُحَاسَبُ بهِ العبدُ يومَ القيامةِ الصلاة:

اولین چیزی که از بندگان در روز قیامت مورد رسیدگی قرار می‌گیرد، نماز است.

نمازتان را با حضور قلب، همان‌طور که امام زین‌العابدین فرمودند بخوانید. دل وقتی که به سوی خداوند پرواز کند، همه‌چیز درست می‌شود.

 

خطبه دوم:

آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم گفت:

امروز روز قدس است. روز قدس روز بسیار بزرگی است. امروز برای همه امت اسلامی و بنیانگذار روز قدس، حضرت امام رضوان الله تعالی روز خوبی است.

امام راحل قبل از نهضت انقلاب از روزی که رژیم اشغالگر قدس تشکیل شد، در تفکر سیاسی حضرت امام، به‌عنوان یک خطر برای امت اسلامی مطرح بود. امام، گاه و بی‌گاه در نامه‌ها و خطابات خود، از اسرائیل به عنوان یکی از خطرات مهم دنیای اسلام نام می‌برد و مهرماه سال 1357 و قبل از پیروزی انقلاب اسلامی از اسرائیل به‎عنوان غده سرطانی یاد کردند که برای همه جهان اسلامی و مصالح جهانی خطرناک است. هنوز یک سال از عمر انقلاب اسلامی نگذشته بود که امام راحل در اقدامی زیبا آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان روز جهانی قدس انتخاب و نام‌گذاری کردند. امروز می‌بینیم که در این روز، موجی در همه جهان ایجاد می‌شود که هدف امام (ره) هم همین بود که مسئله فلسطین از یک مسئله قومی و منطقه‌ای خارج شود و همه امت اسلامی خود را موظف بدانند در این مبارزه وارد شوند. امام بزرگوار تکیه‌اش بر مسائل قرآنی بود که مسجد الاقصی قبله اول مسلمانان است و پیامبر بعد از این‌که به مدینه آمد تا دو سال، قبله مسلمانان مسجد الاقصی بود، مسجد الاقصی، سکوی عروج رسول خدا به آسمان بود.

سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلاً مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الأَقْصَى الَّذِي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ آيَاتِنَا إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ البَصِيرُ(اسراء/2):

منزه است آن خدایی که بنده خود را شبی، از مسجدالحرام به مسجدالاقصی که گرداگردش را برکت داده‌ایم سیر داد، تا بعضی از آیات خود را به او بنماییم ، هرآینه او شنوا و بیناست.

خدا بنده‌اش را از مسجد الحرام به مسجدالاقصی برد تا آیات خود را به او نشان بدهد. پس هم قبله اول مسلمانان است و هم سکوی عروج رسول خدا به آسمان است و مسلمانان نمی‌توانند ار مسجد الاقصی دست بردارند و به آن پشت کنند. می‌بینیم بذری که امام پاشیده است امروز درخت باروری شده است. دشمنان انقلاب اسلامی، از روز جهانی قدس احساس خطر می‌کنند، مخصوصاً که امسال به تعبیر مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) معنای دیگری هم پیدا کرده است و آن طرح معامله قرن است که در واقع، خیانت قرن است آنها می‌خواهند فلسطین را از بین ببرند، هویتش را بگیرند، منتها از راه باغ سبز نشان دادن پیشرفت اقتصادی. مسجد الاقصی فقط مال فلسطینی‌ها نیست، مال همه مسلمین است، معراج‌گاه مسلمین بوده است، دست کشیدن از آن، یعنی بی‌اعتنایی به پیامبر خدا (ص). نابود کردن آرمان همه مسلمانان از راه باغ سبز نشان دادن به فلسطینی‌هاست. می‌گویند اقتصادتان را درست می‌کنیم؛ کارخانه می‌سازیم و اشتغال‌تان را سامان می‌دهیم، چه‌کار به بیت‌المقدس دارید؟! درست عکس آنچه که با ایران می‌کنند. در ایران تحریم را تحمیل کردند برای اینکه ما را ناچار کنند، عزت و استقلال و هویت خود را از دست بدهیم و برای فلسطینی‌ها می‌خواهند اقتصادشان را رونق دهند تا از بیت‌المقدس دست بکشند. متأسفانه این خائنان عرب، این خیانتکاران به آرمان امت اسلامی دارند خیانت می‌کنند. پادشاه سعودی همین چند وقت قبل، هشتاد میلیون دلار به نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل کمک کرد برای انتخابات پارلمانی آنجا تا انتخابات به نفع نتانیاهو تمام شود. مسلمانان چرا اینها را تحمل می‌کنند؟! لبّ این معامله قرن این است که همه فلسطینی‌ها را ازآنان بگیرند و در نوار غزه و کرانه باختری، دولتی نیم‌بند درست کنند، دولتی که ارتش نباید داشته باشد و حماس باید خلع سلاح بشود و آوارگان حق بازگشت به فلسطین را ندارند. امسال که اینها این طرح را مطرح کرده‌اند، راهپیمایی روز قدس با توجه به این مسأله اهمیت دوچندان پیدا کرده است. قطعاً این حضور گسترده شما مردم به‌عنوان یک جهاد مقدس امیدواریم که تأثیر خود را بگذارد. قطعاً فشارهای مردمی کار دشمن را سخت می‎کند و هر چه حضور گسترده‎تر باشد عرصه بر دشمنان تنگ‎تر خواهد شد. خصوصیت راهپیمایی امسال روز قدس مبارزه با خیانت بزرگ نه معامله قرن بود و ملت ایران امروز با حضور پرشور و گسترده خود بار دیگر نشان دادند همیشه در صحنه حضور دارند.

روز دوشنبه، 13 خرداد، عصر عاشورا امام آمد در مدرسه فیضیه و آن سخنرانی خیلی مهم را انجام داد و دو روز بعد امام را دستگیر کردند. در آن سخنرانی حمله امام (ره) به اسرائیل و آمریکا و شخص شاه بود. مبارزه امام با اسرائیل چیز جدیدی نبود، حتی قبل از شروع نهضت انقلاب. از همان روزهای شکل‌گیری اسرائیل غاصب، امام بر علیه این غده سرطانی افشاگری‌اش را آغاز کرد.

روز 14 خرداد سالروز ارتحال حضرت امام (ره) است که در سال 68 اتفاق افتاد. روزی است که رهبری مقام معظم رهبری در مجلس خبرگان که بنده هم حضور داشته پایه‌گذاری شد. معظم‎له در طول 30 سال اخیر نشان دادند خلف صالحی برای آن سلف صالح، امام راحل هستند. من آن روز شاهد بودم که ایشان زیربار نمی‌رفت و قبول نمی‌کرد اما وقتی که مجلس خبرگان این رأی را دادند، خیلی قرص و محکم و استوار وارد میدان شد و در صحنه‌های مختلف این مدت 30 ساله، این کشتی طوفان‎زده را به نحو احسن هدایت و فرماندهی کردند و ما امروز نمی‌خواهم بگویم مشکلات نداریم اما به جاهای بسیار خوبی رسیده‌ایم. اگر کسی واقعاً منصفانه نگاه کند، موفقیت‌های زیادی را می‌بیند که نصیب ما و نظام و کشور ما شده است. موسی (ع) وقتی آمد بنی‌اسرائیل گفتند تو نیامده بودی ما درد سر داشتیم حالا هم که آمده‌ای دردسر داریم. دردسر قبل از آمدن موسی و بعد از آمدن موسی خیلی فرق دارد. دردسر قبل از آمدن موسی، ذلت بود، دردسر ذلت‌بار بود، بردگی و بدبختی و بیچارگی بود اما دردسری که بعد از آمدن موسی بنی‌اسرائیل پیدا کردند، به‌خاطر این بود که عزت پیدا کرده بودند، استقلال پیدا کرده بودند؛ معلوم است که فرعون تحمل نمی‌کند. قبل از موسی همه سربه‌زیر بودند بعد از آمدن موسی، سربلند شده بودند. قضیه ما هم همین‌طور است، خیلی فرق می‌کند با آن دردسری که در زمان رژیم شاهنشاهی داشتیم و با دردسری که الان برای ما درست کردند و درست می‌کنند. به‌هرحال، مقام معظم رهبری در این سی سال در میدان‌های خیلی سخت و جان‌فرسا، حضور رهبری نشان داد که واقعاً رهبر است و شایستگی دارد.

روز چهارشنبه روز 15 خرداد، سالروز دستگیری امام (ره) است، شبانه ریختند منزل امام در قم و امام را بی‌سر و صدا به زندان کردند و مردم ورامین قیام کردند و خیلی هم کشته داند. 15 خرداد، به تعبیر حضرت امام (ره) سکوی پرش انقلاب بود و این روز همیشه باید بزرگ شمرده شود و فراموش نشود.

چهارشنبه روز عید فطر است، انشاء الله نمازهای عید فطرمان به‌خاطر این خصوصیتی که روز قدس داشت، مبارزه با خیانت بزرگ، نه معامله قرن، بلکه خیانت قرن، انشاء الله حضور گسترده خواهیم داشت و اعلام خواهیم کرد که آمریکا با تمام مشکلاتی که می‌خواهی برای ما ایجاد کنی ما در میدان حاضر خواهیم بود.

در روایات داریم که در روز عید فطر حرکت کنید تا جایزه‌هایتان را بگیرید؛

ایها المومنون اغدوا الی جوائزکم:

ای مومنان به سوی جایزه‌هایتان بشتابید.

عید فطر یک هدیه الهی است که خداوند به مسلمانان عنایت فرمود، قدر این هدیه را بدانید.

خداوندا، این آخرین جمعه ماه مبارک رمضان است، عبادات ما، روزه‌های ما، مناجات، تلاوت قرآن و ... همه اینها را به بهترین‌وجه از ما قبول بفرما.

خدایا ما را در صراط بندگی خودت، محکم و استوار تا دم مردن حفظمان کن.

خدایا دام‌های شیطانی؛ شیاطین جن و انس، مخصوصاً نسل جوان ما را از افتادن در این دام‌ها حفظ کن.

خدایا آمریکایی‌ها می‌خواهند، با تحریم‌های اقتصادی وادار به تسلیم کنند، اینجا وظیفه همه مسئولان است که مسائل دیگر را کنار بگذارند و مشکلات اقتصادی را حل کنند.

باید تلاش کنیم رونق تولید در کشور شکل بگیرد و همه باید برای تحقق این مهم کمک کنیم. تنها چیزی که می‌تواند بیکاری نسل جوان را حل کند، حتی گرانی را حل کند، رونق تولید است. تولیدگران وارد میدان شوند و همه‌اش هم نباید به فکر سود خود باشند. برای توسعه و پیشرفت کشور همه تلاش کنند تا از این مرحله عبور کنیم. انتظار ما این است که اجناس ایرانی بازارهای جهانی را هم در اختیار بگیرد، بنابرین هم کمیت و هم کیفیت تولید باید بهبود پیدا کند تا جوانان ما از بیکاری در بیایند. اگر بنا باشد که ما اینهمه واردات داشته باشیم معنایش این است که به آن کارگری که در چین و آلمان کار می‌کند، کمک کنیم اما کارگر خودمان در کشور بیکار باشد.

آیت الله نورمفیدی، در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.

 

 

امام جمعه گرگان با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی از لحاظ قانون اساسی و در نگاه امام راحل جایگاه ویژه‎ای دارد و در رأس امور است، گفت: مجلس در رأس امور است مشروط به آنکه به وظایف و مسؤولیت‎های خود به درستی عمل کند.

آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی ظهر امروز در خطبه‌های عبادی‌سیاسی نماز جمعه گرگان، بر خرید کالای تولید داخل و استمرار حمایت از کالای ایرانی تأکید و اظهار کرد: تا زمانی که تولید در کشورمان رونق پیدا نکند مشکلات داخلی ما حل نخواهد.

وی تصریح کرد: در ماه مبارک رمضان باید به فکر تقویت ارتباط بین خود و خدا باشیم و نماز می‌تواند در این مسیر بسیار حائز اهمیت باشد.

امام جمعه گرگان  به روز سوم خرداد؛ سالروز آزادسازی خرمشهر اشاره کرد و ادامه داد: در دفاع مقدس مدت‌ها خرمشهر در اسارت نیروهای بعثی قرار گرفت و ۵۷۸ روز در اختیار نیروهای بعث بود.

آیت الله نورمفیدی تاکید کرد: در هشت سال دفاع مقدس ما تنها با رژیم بعث روبه‌رو نبودیم و ۴۰ کشور دیگر نیز به آن کمک می‌کردند و شرایط طوری بود که رژیم بعث تصور نمی‎کرد که روزی خرمشهر از دست آنها خارج شود.

وی افزود: رزمندگان ما با اتکا به اسلام و ایمان به خدا توانستند خرمشهر را از دست رژیم بعثی آزاد کنند.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان به شب‌های قدر اشاره کرد و گفت: شب‌هاس قدر یک سنت اسلامی است و مسلمانان شب قدر را محترم می‌شمارند و این شب روز نخست مقدرات انسان است.

آیت الله نورمفیدی تاکید کرد : در این شب‌ها با دلی پاک در مکان‌هایی که دعا و با خداوند استغاثه می‌شود با خداوند راز و نیاز کنیم چراکه این شب می‌تواند در مقدرات سال انسان تاثیر بگذارد.

 

تنها راه ملت ایران مقاومت در برابر دشمن است

 

وی با اشاره به هیاهوهایی چند هفته گذشته و  شایعه جنگ بین ایران و آمریکا، متذکر شد: برای عده‌ای مسلم شده بود که آمریکا حمله خواهد کرد و در منطقه نیز برخی کشورها، آمریکایی‌ها را برای حمله به ایران تحریک و ترغیب می‌کردند.

امام جمعه گرگان خاطرنشان کرد: حتی رئیس جمهور آمریکا از طریق سوئیس به ایران برای مذاکره شماره تلفن داد و با این کار می‎خواستند ایران را در یک مخمصه جنگ و یا مذاکره قرار بدهند لذا این مسأله موجب شد برخی جنگ را محتمل بشمارند‌.

آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه مقام معظم رهبری سه راه جنگ، مذاکره و مقاومت را مطرح کردند، افزود: جنگ آمریکا با ایران شدنی است و آمریکایی‎ها به اهداف خود در سوریه و عراق نرسیدند لذا جنگ برای آنها در منطقه منتفی است، معظم‎له همچنین تاکید کردند که آمریکا به دنبال مذاکره است و مذاکره با آمریکا سم است و مذاکره با «ترامپ» سم سهمگین و اعظم است.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با بیان اینکه از مقاومت در 40 سال گذشته زیان ندیدیم، افزود: تنها راه ما در برابر دشمن مقاومت است و آیا باید پس از 40 سال مقاومت در برابر آمریکایی‌ها دست دراز کرده و با آمریکا مذاکره کنیم، این کار بی‌عقلی است.

وی بیان کرد: آمریکا از هیاهویی که به راه انداخته بود عقب‎نشینی کرده و انصارالله یمن به مراکز نفتی عربستان حمله کرد و در امارات نیز چند نفتکش منفجر شد و فرامین مقام معظم رهبری  هم سبب عقب‎نشینی آمریکایی‌ها شد.

آیت الله نورمفیدی افزود: چند روز گذشته وزیر خارج آمریکا بیان کرده که آقای ترامپ به دنبال جنگ نیست و ما به دنبال مذاکره جدید با ایران هستیم این مهم نشان می‌دهد مقاومت و ایستادگی منجر به عقب‌نشینی قلدرها می‌شود.

 

 شفاف‌سازی در امور سرلوحه نمایندگان مجلس باشد

امام جمعه گرگان به هفتم خردادماه روز مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و یادآور شد: مجلس شورای اسلامی از لحاظ قانون اساسی و در نگاه امام راحل جایگاه ویژه‎ای دارد و در رأس امور است.

وی نظارت، تحقیق و تفحص و مبارزه با فساد را از وظایف مجلس دانست و اذعان کرد: آیا مجلس آنطور که باید به وظایف خود عمل کرده است؟

 

آیت الله نورمفیدی با اشاره به اصل 44 قانون اساسی گفت: براساس این اصل شرکت‎های دولتی باید به فروش برسد تا با فروش آنها، علاوه‎بر تداوم فعالیت این شرکت‎ها از انحصار دولت خارج شود و با فعالیت بخش خصوصی اشتغال، تولید و کار رونق بگیرد که متأسفانه تاکنون این مهم محقق نشده است.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی باید در خصوص اصل 44 قانون اساسی تحقیق و تفحص کند، تأکید کرد: در حقیقت اصل 44 قانون اساسی به نفع کشور و منافع کشور بوده است و بنا بود با فروش شرکت‎های دولتی، بخش خصوصی آن را مدیریت کند و تولید و اشتغال رونق بگیرد اما متأسفانه حتی در فروش این شرکت‎ها، قیمت‎ها واقعی نبوده و مجلس شورای اسلامی باید در این خصوص پاسخگو باشد.

وی با بیان اینکه در انتخابات افرادی که وارد صحنه می‎شوند از ابتدای ورود به عرصه انتخابات تا پایان اتمام دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی باید شفاف‎سازی را در دستور کار قرار دهند، گفت: مجلس در رأس امور است مشروط به آنکه به وظایف و مسؤولیت‎های خود به درستی عمل کند.