مقدمه: تاریخ آمریکا را ورق بزنید و منصفانه هم نگاه کنید، به معنا کامل کلمه، اول تروریست جهان آمریکاست.

خطبه اول: آیت الله نورمفیدی در ادامه سلسله گفتار خود از نهج البلاغه، بخشی از خطبه 185 امیرالمومنین (ع) را قرائت کرد و درباره آن سخن گفت:

ارسله بوجوب الحجج، و ظهور الفلج، و ايضاح المنهج:

وي را با برهان‌هایي روشن، و پيروزي بر کفر و شرک و واضح نمودن راه راست فرستاد.

امیرالمومنین در این جمله‌های کوتاه، فلسفه بعثت پیامبر بزرگوار اسلام را بیان می‌کند که خدای متعال این پیامبر را با حجت‌ها و برهان‌هایی که لازم و واجب بود در نظر عقل و خرد انسان. ادله رسول خدا (ص) آن‌قدر روشن و دندان‌شکن بود که هیچ عقل سلیمی نمی‌توانست مقاومت کند الا عده‌ای که چشم باطنشان کور بود. مهم‌ترین دلیل رسول خدا قرآن بود که بارها درباره آن تحدی کرده است. یعنی دعوت کرده است که اگر می‌توانید بیایید و یک سوره مثل قرآن شما هم بیاورید. هیچ‌کس در طول تاریخ به این فکر نیفتاد که در مقابل قرآن چیزی درست کند و عرض اندام کند. بنابرین براهین رسول خدا بسیار مستحکم و متین و مورد قبول عقل‌ها بود. یکی از معجزات رسول خدا، پرورش دادن شخصیت‌هایی مثل امیرالمومنین (ع) است. در فضایی که بهره‌ای از علم نبود، شخصیتی مثل امیرالمومنین در مکتب پیامبر رشد پیدا کرد که دوست و دشمن، در مقابل خطبه‌های نهج‌البلاغه امیرالمومنین (ع) سر تعظیم فرو آوردند. نه دانشگاهی و نه استادی، پیامبر بود و علی، چنین شخصیتی پرورش پیدا کرد که تا به امروز هم در برابر اندیشه‌ها و خطبه‌های متین او در مسائل مختلف؛ معرفتی، سیاسی، اجتماعی و ... همگان زبان به تحسین می‌گشایند. امیرالمومنین در نامه به مالک اشتر، آن‌چنان مباحث پُرباری درباره دموکراسی و حکومت بیان کردند که حتی امروز تازه و ارزشمند است.

ارسله بوجوب الحجج؛ خداوند پیامبر را فرستاد با حجت‌هایی که پذیرفتن آن واجب است برای هر عقل و خردی.

و ظهور الفلج؛ خدا این دین را فرستاد همان‌طور که در آیات شریف فرموده است؛

هُوَ الَّذِى أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى‏ وَ دِينِ الْحَقّ‏ لِيُظْهِرَهُ عَلىَ الدِّينِ كُلِّهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُون‏(توبه/33):

او كسى است كه پيامبر خود را براى هدايت مردم فرستاد، با دينى درست و بر حق، تا او را بر همه دينها پيروز گرداند، هر چند مشركان را خوش نياید.

بالاخره این وعده خداست. خدا در قرآن وعده داده که دین پیامبر بر تمام ادیان غالب و پیروز خواهد شد و البته به دست فرزند گرامی پیامبر بزرگوار اسلام (ص) عملی خواهد شد. اوست که باید بیاید و معیارهای آسمانی و ارزش‌های الهی را و خطی که همه انبیاء به دنبالش بودند و در عمل پیاده نشد به دست او باید در پهنه عالم پیاده شود.

و ايضاح المنهج؛ پیامبر راهش روشن بود و پیچ و خم نداشت. به‌نحوی که هر کس برای اولین‌بار هم می‌شنید تحت تأثیر قرار می‌گرفت. راه راست را خیلی روشن و بدون پیچ و خم‌های فلسفی و استدلال‌های آنچنانی برای مردم بیان می‌کرد. مرد عربی نزد پیامبر آمد و گفت؛ به من قرآن را یاد بده. پیامبر (ص) فرمود: بنشین و این سوره را برایش خواند:

إِذَا زُلْزِلَتِ الْأَرْضُ زِلْزَالَهَا ﴿۱﴾

آنگاه كه زمين به لرزش [شديد] خود لرزانيده شود

وَأَخْرَجَتِ الْأَرْضُ أَثْقَالَهَا ﴿۲﴾

و زمين بارهاى سنگين خود را برون افكند

وَقَالَ الْإِنْسَانُ مَا لَهَا ﴿۳﴾

و انسان گويد [زمين] را چه شده است

يَوْمَئِذٍ تُحَدِّثُ أَخْبَارَهَا ﴿۴﴾

آن روز است كه [زمين] خبرهاى خود را باز گويد

بِأَنَّ رَبَّكَ أَوْحَى لَهَا ﴿۵﴾

[همان گونه] كه پروردگارت بدان وحى كرده است

يَوْمَئِذٍ يَصْدُرُ النَّاسُ أَشْتَاتًا لِيُرَوْا أَعْمَالَهُمْ ﴿۶﴾

آن روز مردم [به حال] پراكنده برآيند تا [نتيجه] كارهايشان به آنان نشان داده شود

فَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْرًا يَرَهُ ﴿۷﴾

پس هر كه هموزن ذره‏ اى نيكى كند [نتيجه] آن را خواهد ديد

وَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا يَرَهُ ﴿۸﴾

و هر كه هموزن ذره‏ اى بدى كند [نتيجه] آن را خواهد ديد.

این جمله آخر را معنا کنم برایتان، هر کس در این دنیا، یک‌ذره کار خوب انجام دهد فردای قیامت در محضر ربوبی آن را می‌بیند و اگر یک‌ذره کار شر انجام دهد آن را هم می‌بیند. وقتی سوره تمام شد، این اعرابی پاشد. پیامبر (ص) فرمود: بنشین بازهم برایت قرآن بخوانم. اعرابی گفت: رسول خدا، اگر دل من دل باشد و گِل نباشد، همین دو آیه آخر برای من کافی است. بالاخره این دنیا حساب و کتاب دارد این‌طور نیست که هر کاری بکنیم و هر حرفی بزنیم. هر فکری حتی. نه این‌طور نیست. وقتی رفت، پیامبر فرمود:

خرج من مجلسنا رجلا فقیه: از مجلس ما مردی فقیه بیرون رفت.

کسی که فقط یک سوره قرآن را درست درک کرد، لمس کرد و بر دلش نشست.

انشاء الله امیدواریم که این روزهای جمعه و این خطبه‌ها، هم به من توفیق دهد و هم به شما که آیات شریفه قرآن و خطبه‌های امیرالمومنین و روایاتی که خوانده می‌شود در دل‌های ما اثر بگذارد و ما را هرچه بیشتر با خدا آشنا کند و در هنگام رفتن از این دنیا با دست پُر برویم.

امیرالمومنین (ع) در شب بیست‌و‌یکم ماه رمضان هنگامی که داشت می‌رفت دعایش این بود؛

اللهم بارک لی فی الموت؛ خدایا مرگ را برای من مبارک قرار بده و دیدارت را برای من مبارک قرار بده.

انشاء الله وقتی از این دنیا می‌رویم مرگ برای ما مبارک باشد.

 

خطبه دوم: آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم گفت: هفته گذشته اتفاقی افتاد که توجه تمام مردم عالم را به خود جلب کرده و مسئله روز شده است و آن کار غلط و بی‌معنایی است که رئیس جمهور آمریکا درباره سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ما انجام داد و علناً اعلام کرد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سپاه قدس، یک نهاد تروریستی است. این مسئله موجی در منطقه و بیرون منطقه به‌وجود آورد و لازم است به اندازه‌ای که این خطبه به من اجازه می‌دهد این مسئله را بشکافم. چه مسئله موجب شده است که رئیس جمهور آمریکا بیاید و یک نهاد انقلابی را چنین نام‌گذاری بکند. خب آمریکایی‌ها در ایران و منطقه هدف‌هایی داشتند، خاورمیانه بزرگ می‌خواستند، ایرانِ تسلیم در مقابل زورگویی‌های خودشان می‌خواستند. نهادی که در مقابل این اراده شوم آمریکا، در داخل و در منطقه همچون کوهی ایستاد و مقاومت کرد، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود.{تکبیر نمازگزاران}

شما خوب می‌دانید که آمریکایی در سوریه دنبال چه بودند، در عراق و فلسطین و یمن و افغانستان و ... به دنبال چیستند. اینها به دنبال اهدافی بودند و اینهمه هم هزینه کردند تا منطقه حساسی مثل خاورمیانه و ایران را در اختیار بگیرند. اینها هفت تریلیون دلار هزینه کردند، در اعترافات خودشان آمده است. آبرو و حیثیتشان را گذاشتند. در سوریه در مقابل جنایات آمریکا چه کسانی ایستادگی کردند؟ خود مردم  و ارتش سوریه و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایستادگی کردند، اینهمه شهید دادیم. شهدای مدافع حرم را تقدیم کردیم که در مقابل خواست جنایت‌بار آمریکایی‌ها ایستادند. قطعاً آنها، بزرگ‌ترین شهدا هستند. این کار را سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کرده است. در عراق همچنین. آنها آمدند عراق تا عراق را بگیرند. آنها دیدند که غیرشیعه نمی‌تواند آن مقام حساس را بگیرد اما دنبال شیعه‌ای بودند که از خودشان باشد، این هم نشد. فعالیت‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در عراق و سوریه و ... کار خودش را کرد. خب، ترامپ ناراحت است و به درماندگی افتاده است. عرب‌ها می‌گویند؛ الغريق يتشبث بکل حشيش. غريق، به هر شاخه ي خشکيده اي چنگ مي زند تا خود را نجات دهد. اما این دست و پا زدن نجات که نمی‌دهد بیشتر هم غرق می‌کند. آمریکایی‌ها در منطقه شکست خورده‌اند و یقه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را گرفته‌اند. ولی قطعاً نمی‌توانند، اینجا هم نمی‌توانند.{سپاهی، سپاهی، تو نور چشم مایی}

تروریست یعنی چه؟ آیا معنای کلمات با اراده این و آن عوض می‌شود؟! ظلم و عدالت در نزد همه معنای روشنی دارد حال اهل هر جایی باشند. اینها مفاهیم روشن فطری برای بشر دارند و عوض نمی‌شوند. جریان فلسطین، مسئله خیلی روشنی است؛ ملت فلسطین برای دفاع از وطن و حیثیت و استقلال و خانه‌هایشان در مقابل یک دولت بی‌هویت مقاومت می‌کنند. حال بگویید چه کسی متجاوز است؟! فلسطینی‌ها یا این دولت بی‌هویت که از اینجا و آنجای عالم کسانی را آورده و دولت تشکیل داد است؟! آیا دنیا می‌تواند بپذیرد که فلسطینی تروریست است؟! دزدی وارد خانه‌ای می‌شود، مال و نوامیس آن خانه را مورد تعرض قرار می‌دهد، صاحب‌خانه مقابلش می‌ایستد، اقدام‌هایی هم برای جلوگیری از او انجام می‌دهد. حال بگویید، دزد متجاوز است یا صاحب‌خانه؟! آنهتا امروز دارند در دنیا این‌گونه مطرح می‌کنند. می‌گویند، رژیم غاصب اسرائیل حق دارد این کارها را بکند ولی فلسطینی‌ها تروریست‌اند. با هیچ منطق حقوقی و عقلانی جور در نمی‌آید. تروریست آن‌طور که من می‌فهمم این است که فرد یا گروهی که برای رسیدن به مقاصد شوم خود جنایت می‌کنند. این تروریست است و همه هم این را می‌فهمیم. خواهش می‌کنم همه عزیزان تاریخ آمریکا را ورق بزنید و منصفانه هم نگاه کنید، با این معنا آیا آمریکا تروریست نیست؟ اول تروریست جهان آمریکاست. آمریکایی‌ها، 20 سال در ویتنام جنایت کردند. حتی در زمان آن شاه ملعون، هواپیماهای ایران را هم بردند تا بر سر مردم مظلوم ویتنام بمب بریزند. ویتنامی‌ها در جنایت آمریکا، یک‌میلیون 600 تا چهار میلیون کشته دادند، سه میلیون مجروح و 12 میلیون آواره دادند. به‌خاطر تجاوز شوم آمریکا. در هیروشیما و ناکازاکی چه کردند؟ بر سر آنان بمب ریختند و در یک آن یکصد هزار نفر کشته شدند. 120 هزار نفر هم در عرض دو،سه سال از بین رفتند و هنوز هم مردم ژاپن درگیر اثرات آن‌اند. از کدام جنایت بگوییم که دست آمریکا در آن نباشد؟! به بهانه تعقیب القاعده، بعد از حادثه یازده سپتامبر که کار خودشان بود، وارد افغانستان شدند، 18 سال است هنوز آنجایند و برایشان امنیت و آرامش هم نیاوردند. به اعتراف خودشان، خودشان القاعده را درست کردند. مگر خانم کلینتون در انتخابات اخیر نگفت که القاعده دست‌پخت آمریکایی‌ها برای مقاصدشان در افغانستان است. ترامپ اعتراف کرد که داعش را اوباما درست کرد. خودشان این سگ‌ها را وارد میدان کردند و پای خودشان را هم گرفت. آن انفجار هواپیمای مسافربری بر فراز خلیج فارس را آمریکایی‌ها کردند که 290 نفر را تکه‌پاره کردند. به آن فرمانده مجنون هم مدال دادند. به هر کجای عالم نگاه کنید، حضور جنایت‌بار آمریکا را می‌بینید. قضیه یمن چیست؟ مردم می‌گفتند ما منصور هادی را نمی‌خواهیم. رفت پناهنده عربستان شد و آمریکا هم پشتیبانی کرد و مردم مظلوم یمن قربانی شدند. آمریکا تروریست است یا سپاه پاسدارانی که چهل سال است برای حفظ انقلاب و مردم و وطن ایستاده است. شرم نمی‌کنند؟! اگر سپاه پاسداران به سوریه و عراق رفته به درخواست دولت آن کشورها بوده است. خیلی‌ها همان اول ماجرای سوریه نظرشان این بود که کار سوریه تمام است. ایستادند و پیروز شدند. آیا سپاه، این سازمانی که برای استقلال کشورش، حفظ ارزش‌های الهی و اسلامی خودش، خدمت به مردم و در بیرون هم که اشاره کردم، آیا این نهاد تروریست است؟!

این مطلب بسیار خطرناکی است، حتی خود آمریکایی‌ها مخالف‌اند با این مردک ترامپ که آبروی خودش و آمریکا را برده است. ارتش آمریکا مخالفت کرده، چون می‌دانند این کار چه خطری ممکن است برای کل منطقه داشته باشد. اما بدانید سپاه پاسداران در این مسئله ساکت ننشسته و نظامیان آمریکا را که در منطقه‌اند به تصویب مجلس شورای اسلامی تروریست معرفی کرده است. با این حساب امروز عزیزان سپاه در خلیج فارس مستقرند و امروز به سربازان آمریکایی به عنوان تروریست نگاه می‌کنند این خیلی معنا می‌دهد اینها چرا نمی‌فهمند؟! ایران در عراق و فلسطین و سوریه و ... ابزار دارد شما چه دارید در منطقه؟ جز سربازانی که شاید از ماندنشان در منطقه اکنون بیشتر احساس خطر می‌کنند. بعد از این مسئله به سربازانشان هشدار دادند. همه آنچه دارید در معرض تهاجم نیروهای نظامی ما خواهد بود مواظب خودتان باشید. این به نفع شما نیست و قطعاً به ضرر شماست. {ترامپ دیوانه، مرگت باد}

نکته را هم در پایان اشاره می‌کنم؛ عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد. این مسئله موجب انسجام ملی شده است. بنده امروز با لباس خدمت شما آمدم که بگویم ما همه سپاهی هستیم. ما کشورمان را با چنگ و دندان هم شده در مقابل تهاجمات آمریکایی که چهره پلید خود را نشان داده حفظ می‌کنیم و همه سپاهی هستیم. {اینهمه لشگر آمده، به عشق رهبر آمده}{حسین حسین شعار ماست، شهادت افتخار ماست}

ملت ما در کنار نیروهای مسلحش و همه آنهایی که برای حفظ این کشور تلاش می‌کنند قرار دارد و همه با هم‌اند چون می‌دانند نیروهای مسلحش راه عوضی نمی‌روند. تمام هم و غم‌شان مردم و کشور است. این جریان سیل هم نشان داد که همه مردم ما همبستگی دارند. این باعث شد که همدلی‌ها بیشتر شود و با کاری که دشمنان علیه سپاه کردند، جایگاهش بالا رفت. یکی از برکات این نیروهای مسلح در جریان سیل بود. اگر حضور پیدا نمی‌کردند، مردم مشکلات خیلی زیادی پیدا می‌کردند. خدا را شاکریم که در رءس ملت و این نیروها و خدمت‌گزاران، مقام معظم رهبری وجود دارند که واقعاً امروز باید به وجود این رهبری افتخار بکنیم. فکر نمی‌کنم در میان شخصیت‌های اول دنیا، هیچکدام چنین جایگاه والایی داشته باشند. پوتین ابرقدرتی است، وقتی وارد می‌شود، بدون هیچ تشریفاتی می‌گوید اول باید بروم خدمت رهبر معظم انقلاب. اینها چیزهایی را به ما می‌فهماند. باید شکرگزار باشیم و دعا کنیم خدای متعال سایه باعظمت این رهبر عزیز را بر سر ما تا ظهور حضرت ولی‌عصر مستدام بدارد.

خداوندا همه کسانی به این کشور صادقانه و دلسوزانه خدمت می‌کنند نیروهای مسلح، سپاه، ارتش، نیروی انتظامی، مردم، همه و همه، به همه‌شان اجر دنیا و آخرت عنایت بفرما و به همه کسانی که بدی این ملت را می‌خواهند خدایا خودت سزای آنها بده.

روز یازده شعبان، سالروز ولادت جوان برومند حضرت سیدالشهدا (ع)، حضرت علی اکبر (ع) است، این مولود بسیار عزیز را به همه علاقه‌مندان خاندان پیامبر تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. روز جوان هم هست، همه جوانان را توصیه می‌کنم، به‌جای این‌که دنبال این و آن باشند، علی اکبر را الگو و اسوه خود قرار دهند که این خود بالاترین امتیاز برای جوانان ما خواهد بود.

روز 29 فروردین هم روز ارتش جمهوری اسلامی ایران است که در لابه‌لای عرایضم از ایشان تقدیر و تشکر کردیم و جایگاه بسیار خوب ارتش را همیشه ملت ما مورد نظر دارند و همه را بال این نظام می‌دانند. ارتش و سپاه دو بال نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند. شما مردم هم در مواقع حساسی که لازم بوده خود را نشان دهید، همیشه به صحنه آمدید. انشاء الله در راهپیمایی‌ای هم که در پشتیبانی از سپاه تحقق پیدا می‌کند پُرشکوه شرکت خواهید کرد.

باشیم ثواب شهادت را به همه ما عطا بفرماید.

آیت الله نورمفیدی، در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.

 

حضور حضرت آيت الله نورمفيدي نماينده ولي فقيه در استان گلستان و امام جمعه گرگان در راهپيمايي حمايت مردمي از سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران پس از اقامه نماز جمعه