مقدمه: ماه شعبان ماه استغفار است و استغفار یعنی بازسازی و عذرخواهی از خدا و جبران گذشته‌هایی که به شکل دیگر رقم زده شده است.

خطبه اول: آیت الله نورمفیدی در ادامه سلسله گفتار خود از نهج البلاغه، بخشی از خطبه 185 امیرالمومنین (ع) را قرائت کرد و درباره آن سخن گفت:

الرسول الاعظم و اشهد ان محمدا عبده و رسوله الصفي، و امينه الرضي، صلي الله عليه و آله  ارسله بوجوب الحجج، و ظهور الفلج، و ايضاح المنهج:

پيامبر بزرگ ما، گواهي مي‌دهم که محمد (ص) بنده و فرستاده‌اي برگزيده و امين او است. وي را با برهانهایي روشن، و پيروزي بر کفر و شرک و واضح نمودن راه راست فرستاد.

امیرالمومنین درابتدای این خطبها خدا را برای ما معرفی می‌کند و بعد به پیامبر بزرگوار اسلام و فلسفه بعثت ایشان اشاره می‌کند. می‌فرماید که من شهادت می‌دهم که پیامبر بنده خداست و فرستاده اوست که برگزیده اوست یعنی انتخاب شده است. اول به مقام بندگی او اشاره می‌کند و بعد رسالت. گویی که منشاء رسالت رسول خدا بندگی خالصانه پیامبر است. از مقام بندگی آن‌هم حد اعلای بندگی به مقام رسالت نائل شد رسول خدا. همان‌طور که در تشهد نماز هم همین‌طور اول به مقام بندگی پیامبر و بعد به مقام رسالت او شهادت می‌دهیم. اصلاً فلسفه خلقت آدم برای بندگی است.

و ما خلقت الجنّ و الإنس إلاّ لیعبدون(ذاریات/56): و من جن و انس را نيافريدم مگر براى اينكه عبادتم كنند.

این مسئله بسیار مهمی است و اساس همه مسائل است. همه انسان‌ها بنده‌اند. اکثریت مردم بنده چیزهای دیگرند؛ بنده مقام و ثروت و شهوت و هوای نفس خود هستند. همه بنده‌اند نمی‌توانید در هیچ زمانی کسی را پیدا کنید که بنده نباشد. انبیاء آمده‌اند که بشر را از بندگی‌های دیگر رها کنند و بنده خدا کنند.

امیرالمومنین (ع) می‌فرمایند؛

إِلَهِی کَفَی بِی عِزّاً أَنْ أَکُونَ لَکَ عَبْداً وَ کَفَی بِی فَخْراً أَنْ تَکُونَ لِی رَبّاً:

خدايا مرا اين عزّت بس است كه بنده تو باشم، و برايم اين افتخار كافى است كه تو پروردگار من باشى.

ببینید هر بندگی برای انسان ذلت می‌آورد جز بندگی خداوند که عزت و افتخار است.

انبیاء برای همین آمده‌اند که انسان را از بندگی‌های دیگر نجات دهند و بنده خدا کنند.

وَيَضَعُ عَنْهُمْ إِصْرَهُمْ وَالْأَغْلَالَ الَّتِي كَانَتْ عَلَيْهِمْ(اعراف/157):

و احکام پر رنج و مشتقی را که چون زنجیر به گردن خود نهاده‌اند از آنان برمی‌دارد (و دین آسان و موافق فطرت بر خلق می‌آورد).

خداوند وقتی می‌خواهد پیامبر را معرفی کند می‌فرماید پیامبر آمده زنجیرها را از دست و پای بشر باز کند. زنجیرهای بندگی غیر خدا را. بنابرین اصلاً فلسفه وجودی آمدن انسان به دنیا این است که در این مسیر حرکت کنیم که نهایت کمال انسان در بندگی خداست. اگر از شما سئوال شد که برای چه به دنیا آمده‌ایم؟ بگویید انسان به روی زمین آمده است که با انتخاب خودش که می‌تواند بنده هوای نفس و ثروت و علم و قدرت و ... باشد، بنده خدا باشد. فرق انسان با ملائکه در همین است که حق انتخاب دارد و به انتخاب خود می‌تواند بنده خدا باشد یا غیر خدا. این یعنی کامل‌ترین آفریده خدا که با انتخاب بندگی خدا از ملائکه هم بالاتر می‌رود. ملائکه هم بنده خدا هستند اما دیگر حق انتخاب دیگری ندارند ولی انسان با انتخاب خودش بنده خدا می‌شود. مثل گل، گل خیلی خوب است زیباست اما خودش در گل بودنش دخالتی نداشته است همین‌طور گل آفریده شده است. ملائکه هم وجودشان گل است، چون قدیس‌اند اما به انتخاب خودشان نیست خدا این‌گونه آنها را آفریده است. اما انسان اگر همه بندگی‌ها را کنار بزند و بندگی خدا را انتخاب کند قدم بر فرق ملائکه می‌گذارد. لذا وقتی امیرالمومنین پیامبر را معرفی می‌کند می‌فرماید: و اشهد ان محمدا عبده و رسوله الصفي؛ من شهادت می‌دهم پیامبر بنده خداست و چون بنده خالص اوست خدا او را انتخاب کرده است. صفی، یعنی برگزیده و این‌که به پیامبر می‌گویند مصطفی یعنی انتخاب شده. 

و امينه الرضي؛ خدا بالاخره امینی بر روی زمین می‌خواست امینی که مورد رضایت ذات اقدس الهی باشد. پیامبر را این‌گونه بشناسیم. وقتی خداوند در قرآن می‌فرماید:

لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ(احزاب/21): قطعا براى شما [در اقتدا] رسول خدا سرمشقى نيكوست.

بهترین الگوی شما پیامبرتان است. در چه چیزی باید پیروی کنیم؟ امتیاز پیامبر چه بوده است؟ بنده خدا بوده است. هیچ حاکمیتی بر وجود پیامبر جز خدا نبوده است. در طول زندگی باید پیرو رسول خدا باشیم و بنده خدا. ماه رمضان نزدیک است. روزه‌ای که می‌گیرید نشانه بندگی است. در روزهای بلند تشنه می‌شوی آب نمی‌نوشی گرسنه می‌شوی، غذا نمی‌خوری. این جلوه بندگی است و باید تقویت شود. باید یاد خدا باشیم تا مقام بندگی را در حد توانمان به دست آوریم. آمدیم دنیا برای همین. فلسفه وجودی ما این است که به اختیار خودمان به این مقام برسیم.

خدایا ما را در راه بندگی‌ات ثابت و استوار و محکم قرار بده.

خطبه دوم: آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم گفت: اول امسال تقریباً اکثریت کشور گرفتار این سیل پُرخسارت شد. استان ما هم درگیر این سیل ویران‌گر شد و هنوز هم گریبان استان ما را رها نکرده و هنوز هم بعضی شهرهای ما آب‌گرفتگی دارد مثل آق‌قلا و گمیشان. بهرحال در این سیل همه نیروها و مقامات کشوری و لشکری و دولت حضور پیدا کردند، آمدند و مشکلات را از نزدیک دیدند. ارتش و سپاه و نیروی انتظامی و در رأس همه رهبر معظم انقلاب. این هماهنگی و همدلی و کمک‌رسانی قابل تقدیر و تشکر است و باز هم مجدداً از همه کسانی که زحمت کشیدند و کاری انجام دادند تشکر می‌کنم. مخصوصاً در سیزدهم فروردین رهبر معظم انقلاب همه کسانی که در مدیریت بحران این سیل به حضور خواستند و تا گزارش جامعی از روند مدیریت سیل بگیرند.  مدیریت چنین سیلی، طبیعی است که مشکلاتی هم دارد و ضعف‌هایی هم باشد و باید بررسی شود خدایی‌نکرده کوتاهی بوده باشد مسئله دیگری است. در این حادثه آنهایی که در بیرون مرزهای ایران نشسته‌اند، بعضی‌ها شروع کردند به سیاه‌نمایی کردن، درحالی‌که مردم دیدند که مدیران در این حادثه حضور داشتند. آنها شروع کردند به مچ‌گیری و نظام و دولت را زیر سئوال بردند. متأسفانه در داخل هم بعضی با آنها هم‌نوا شدند. این نهایت بی‌انصافی است، به‌جای تسکین آلام مردم و امیدوار کردن مردم با تهمت زدن و حرف‌های بی‌اساس باعث شدن بنزینی بر آتش مردم بریزند و شعله‌ورتر کنند. امروز دنیا مثل کف دست می‌ماند مثل یک دهکده است. مگر در دنیا این حوادث اتفاق نمی‌افتد در همه جهان این اتفاقات می‌افتد مگر آنها چه می‌کنند که دولت و نظام ما نکرد. 15 سال قبل در پورتوریکو آمریکا، سیل و توفانی به آنجا حمله کرد. امروز بعد از 15 سال، هنوز برق بخشی از آنجا قطع است و عده‌ای حتی رها کردند و از آنجا رفتند، در امید اینکه مسئولان آمریکایی بیایند و از نزدیک وضع انها را ببینند و شاهد باشند. 

در اینجا که خیلی از مسئولان کشوری آمدند و از نزدیک دیدم و هنوز هم هستند و مشغول کارند. حتی دستگاهی را از آبادان سه قسمت کردند و با سه هواپیما فرستادند تا رودخانه را لایروبی کند. با اینهمه کار و تلاش به‌جای اینکه تشکر شود سیاه‌نمایی می‌کنند. شما که مفتون غرب‌اید و غرب برایتان آرمان و شهر فاضله است آنجا بعد از 15 سال منطقه‌ای هنوز از آثار سیل خلاص نشده‌اند. خسارات سیل امسال خیلی از استان‌های کشور را در بر گرفت و از ناحیه همه تلاش و دلسوزی ابراز شده و همه دارند تلاش می‌کنند باری از دوش مردم برداشته شود. تشکر لازم نیست اما سیاه‌نمایی نکنید. خسارات بسیار سنگین است و همان‌طور که در جنگ اگر مردم نبودند نیروهای رسمی نمی‌توانستند پیروز شوند اینجا هم مردم در صحنه بودند و باز هم نیاز است مردم باشند.

یکشنبه هفته آینده اول ماه شعبان است. ماه شعبان ماه رسول خداست. در بعضی روایات از قول رسول خدا هست که می‌فرمایند؛ رجب ماه خداست، شعبان ماه من است و رمضان ماه امت من است. ماه بسیار بابرکتی است و ماهی است که انسان خود را آماده کند برای ماه رمضان. آنچه که در این ماه بسیار تأکید شده است روزه است. استغفار در این ماه سفارش شده است. استغفار یعنی بازسازی به زبان نباید باشد باید ببینیم گذشته ما چگونه بوده اگر کارهایی بوده که ما را به خدا نزدیک کند باید شکر کنیم اما اگر کارهایی بوده که از مقام قرب دورمان کرده باید در خانه خدا برویم و عذرخواهی کنیم و خود را بازسازی کنیم تا شایستگی این را پیدا کنیم که فردای قیامت شامل لطف و رضوان الهی قرار گیریم. به نظر من معنای استغفار بازسازی است، خرابی‌ها را باید جبران کنیم. در خانه خدا هم خیلی سخت نیست. خدا مثل ما انسان‌ها نیست که اگر از ما کسی چیزی خلاف میلش ببیند تا ابد هم کینه ما را از دل بیرون نکند. خدا سریع‌الرضاست. خیلی زود از بنده‌اش راضی می‌شود. استغفار یعنی بازسازی و عذرخواهی از خدا و جبران گذشته‌هایی که به شکل دیگر رقم زده شده است. پیامبر اسلام (ص) فرموده است؛

انَّهُ لَيُغَانُ عَلَي قَلْبِي وَ إِنِّي لَأَسْتَغْفِرُ اللَّهَ فِي كُلِّ يَوْمٍ سَبْعِينَ مَرَّةً:

گاهی قلبم کدر می‌شود و من همیشه به استغفار الهی مشغولم.

گاهی دل مرا هم ابر می‌گیرد یعنی آن مقام عبودیت رنگ می‌بازد گاهی دل مرا هم ابر می‌گیرد و من هر شبانه‌روز، هفتاد بار استغفار می‌کنم. ماه شعبان ما استغفار است. ماه صدقه و دستگیری از نیازمندان است. حالا این حادثه‌ای که پیش آمده فرصتی است که ما خود را نشان بدهیم. ماه توجه به مسائل اخلاقی است اگر رذائل اخلاقی؛ کبر، حسد، بدگویی از دیگران در وجود ما هست، اینها همه مار و عقرب است باید برای آن چاره‌ای اندیشید.

روز سوم شعبان ولادت سرور و سالار همه آزادگان و شهدای عالم حضرت اباعبدالله الحسین است و روز پاسدار هم هست. چه روز خوبی را برای این برادران حضرت امام (ره) انتخاب کردند امیدواریم که پیوندی که بین این عزیزان و امام حسین (ع) هست عمیق‌تر شود و انشاء الله برای حفاظت از انقلاب و ارزش‌های انقلاب موفق‌تر باشند.

چهارم شعبان هم سالروز ولادت علمدار رشید و بی‌نظیر کربلا حضرت ابوالفضل العباس (ع) است و هم‌چنین روز جانباز و باز چه روز خوبی را برای جانبازان انتخاب کردند. جانباز عزیز کربلا قمر بنی هاشم که در راه دفاع از امام و دین دو دستش را فدا کرد. انشاء الله جانبازان عزیز ما در تأسی از این بزرگ‌مرد تاریخ کربلا همیشه موفق و موید باشند.

پنجم ماه شعبان هم سالروز ولادت حضرت امام سجاد، زین العابدین (ع) است. شخصیت بسیار عظیم‌الشأنی که بعد از حادثه کربلا، راهی برایش باقی نمانده بود جز دعا و رفتن به در خانه خدا با دعاهایی که در صحیفه سجادیه، زبور آل محمد و دعای مکارم اخلاق و رساله حقوق. خیلی حرف‌ها زده این امام همام در قالب دعا. بسیاری از مسئولیت‌های اجتماعی و دینی، مسائل اخلاقی و معارف دینی را در قالب دعا بیان نمودند. این ماه و ورود این ماه و این روزهای مبارک را به محضر مقدس حضرت ولی عصر  ارواحنا لتراب مقدمه الفدا تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. انشاء الله خداوند پیوند ما را با بیت رسالت روز به روز مستحکم‌تر بگرداند.

روز 21 فروردین سالروز شهادت سردار رشید سپاه اسلام، صیاد شیرازی، فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی بود. مردی بود که هم رابطه بسیار عمیق و وثیقی با خدای متعال داشت اهل عبادت و زاری و تزرع به درگاه خدا بود هم مرد رزم. خودش می‌گفت من بی‌قرار شهادتم. او اگر شهید هم نمی‌شد این نیت خودش خیلی بزرگ است. در دعای افتتاح ماه مبارک رمضان یکی از چیزهایی که می‌خواهیم همین است؛

و قتلا فی سبیلک فوفق لنا:

خدایا شهادت در راه خود را نصیب ما بگردان.

به آرزوی نهایی خودش هم رسید و در جوار رحمت و رضوان الهی هم قرار گرفت. امیدواریم خداوند متعال همه شهدا را با شهدای کربلا محشور بگرداند و انشاء الله به ما یا شهادت یا با نیتی که داشته باشیم ثواب شهادت را به همه ما عطا بفرماید.

آیت الله نورمفیدی، در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.